Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Nejkontroverznější film posledních let je příběhem Handa (Russell Crowe) a jeho gangu vyznavačů Mein Kampfu, násilnických neonacistických skinheadských hrdlořezů, mezi které patří i jeho nejlepší kamarád Davey. Jejich pravidelnou zábavou je opíjení se do němoty a rasistické nájezdy na přistěhovalce v chudém předměstí australského Melbourne. Hando se brzy zaplete s mladou dívkou na útěku, drogově závislou Gabe. Když si ale místní bar koupí vietnamský přistěhovalec, zahájí skinheadi intenzívní válku o své území. Z Daveyho a Gabe se stanou milenci a Hando náhle neví, jak dál... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (316)

tron 

všechny recenze uživatele

Škandalózny, rozporuplný a kontroverzný ROMER STOMPER je jedným z prvých filmov Russella Crowea a práve jeho charizmatický Hando je hlavným hromozvodom austrálskej snímky, pojednávajúcej o tamojších obrovských problémoch s rasizmom (nenávisť medzi belošskými rersp. prisťahovalckými a pôvodnými obyvateľmi, mystickými Aboridžincami, je notoricky známa). Crowe bol už vtedy perfektný herec, ktorý sa nebál záporných postáv a ako to vedia len veľkí herci, i on mal odvahu zahrať ju poľudšťujúco. Kým iní herci by klesli k primitívnej zápornej jednorozmernosti, v jeho podaní vidíme človeka. O to je pohľad na to, čo robí, deprimujúcejší. Režisér bez uhnutia kamery zobrazuje „bežný život“ fanatického xenofóbneho rasistického Austrálčana, na ktorom nie je najhoršie, že žije v desivo zdeformovanej bubline, ale že podľa toho koná v reálnom živote. Dôsledky sú miestami až hrôzostrašné. Okrem otvoreného násilia a sexu (len sa mi to zdalo, alebo som videl penis?) snímka bohužiaľ oplýva nielen zaujímavými otázkami, nad ktorými je dobre sa zamyslieť, ale bohužiaľ i priemerným scenárom, stratou tempa, faktom, že ostatní herci s Croweom nestíhajú a blbé akčné finále na pláži ničí skoro všetko, čo dovtedy tvorcovia budovali. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

První malinko známější snímek s v té době již uhrančivým Russellem Crowem, který to v sobě vždy MĚL. Někteří lidé se už jako herci zřejmě narodí. Nejlepší scénou jednoznačně útok skinů na šikmoočky, který je ovšem po zásluze potrestán. Závěrečné rozuzlení na pláži považuji za trošku slabinu v jinak zajímavém filmu. PS: Oživlá vzpomínka na Zpívání v dešti. 70% ()

Reklama

brutale 

všechny recenze uživatele

Skinhead sa bude furt chovať ako debil, aj keď sa skrýva za "vyššie plány, rasovej očisty"! Film realisticky zachýtáva rasovú neznášanlivosť medzi "šikmo/okými" a skupiny domácich austrálskych skínov, ktorí sa zároveň búria voči systému. Výber hercov veľmi oceňujem hlavne Russel Crowe(ktorý ma presvedčil, že zahrá čokoľvek ) a nebohý Daniel Pollock, ktorí sa postáv ujali absolútne presvedčivo. Pre mňa najlepšie natočený film pojednávajúci o spomínanej problematike. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Snímek Romper Stomper není hodnocen úplně výborně a i na csfd je málo uživatelů, kteří se odhodlali k plnému hodnocení. Přesto se o něm hodně mluví. Důvodem je zobrazované násilí, kontroverzní téma a první větší role pro Russela Crowa, co včechny bije. On je zřejmě i důležitý z toho důvodu, že inspiroval i mnoho dalších snímků. Mé osobní pocity s filmu jsou spíše pozitivní. Hodinka a půl uteče mrknutím oka, ovšem za téměř stejnou dobu odezněl i dopad tohoto filmmu na můj hladový mozek. A přitom nemůžu říci jediné negativum, či vypíchnout jednu jedinou špatnou věc. Myslím, že důvod je ten, že jsem pár snímků právě touto australskou drsňárnou inspirovaných viděl dříve než Rompera. ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Hodně násilný film. Ale podaný tak, že mi to všudypřítomné násilí, rabování a očišťování bílé rasy trochu vadilo. Tak trochu se nabízí srovnání s Kultem hákového kříže, v jednom momentu dokonce s Mechanickým pomerančem, ale zde bylo násilí, respektive neonacismus podáno o několik tříd hůře. Jediný dobrý herecký výkon podal nepřekvapivě Russel Crowe, který zastiňuje všechny zbylé herce rozdílem tří koňských délek. Ještěže má Romper Stomper jen hodinu a půl, jinak by mohl přijít o další hvězdičku z mého hodnocení. Trochu škoda Daniela Pollocka, který před uvedením filmu spáchal sebevraždu, protože jako jediný opravdu působil dojmem skinheada... Jako klad nemůžu připočítat ani hudbu, ani erotické scény, ani kameru, která byla hrozná. Proč tedy hodnotím průměrně? Na dvě hvězdy jsou tu imho horší filmy. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (15)

  • Poté, co Pollock 13. dubna 1992 spáchal sebevraždu skokem pod vlak, složil Russell Crowe píseň o jeho smrti "The Night That Davey Hit The Train". (Kirman)
  • Film získal australskou filmovou cenu v kategorii nejlepší herec, nejlepší zvuk a nejlepší původní hudba. (Sufferer)
  • Během natáčení byl Russell Crowe kvůli své vizáži několikrát zatčen. (morgos)

Reklama

Reklama