Reklama

Reklama

Marie Terezie - Série 1

(série)
Trailer 2

Epizody(2)

Obsahy(1)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (299)

Ampi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Česko-slovenský a rakousko-uherský (maďarský) koprodukční dvojfilm o Marii Terezii, který natočila část jejich národů o této velké panovnici našich zemí a jejíž život by vydal mnohem delší seriál. První díl mě zaujal líbil se více než druhý. Stejně jako uživatel jhr bych uvítal podrobnější udaje o válce o rakouské dědictví alias první slezské válce. Hezká výprava a lokace se postaraly o zvýšení hodnocení. Marie-Luise Stockinger a Vojtěch Kotek dobře vybráni dobře pro císařský pár. Stejně jako ostatní herecké obsazení. Zápor? Ano film má historické chyby. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Není to historický velkofilm, jako byla Kleopatra nebo Sissy (a nejen proto, že v hlavní roli není persona tak oslnivě krásná, jako v případě představitelek dvou shora jmenovaných), není to dokument, protože na to je tam málo vysvětlení a věcné provázanosti, či jak to nazvat, navíc na to, aby to mohl být dokument, se tam moc kecá o ničem, nemluvě navíc o věcech jako je sociální fantasmagorie při cestě M-T z Toskánska po smrti otce (a ani nešeptajíc o scéně, co jí spáchala matka na téma, že nepřijela na otcův pohřeb, odmítám věřit tomu, že by matka, která sama o dvě děti přišla, chtěla po dceři, aby cestovala ve vysokém stupni těhotenství nebo těsně po porodu), ze všeho nejvíc je to úvod do učiva o Marii Terezii pro základní a střední školy zahalený do velmi hezkého kostýmního hávu. Mezinárodní účast s sebou pro diváky všech zemí přinesla neokoukané tváře, například ty navoskované kníry hraběte Esterházyho, ale i dobře vybrané tváře známé, jako pro mě překvapivě třeba Vojtu Kotka do role Františka Štěpána. Nikdy by mě nenapadlo, že může hrát něco jiného než pubertálního blba. Může a ne špatně. Z žánrů drama/historický/životopisný je to vcelku nedramatické, možné dramatické vrcholy to bere objížďkou, na historii příliš mnoho chyb a z prstu vycucaného žvanění, snad jen životopisné to je. Přesto je to film, zejména první díl, který diváky u obrazovek udrží, za což budiž vzdána chvála, zvoláno hosana a i bych si snad trochu zaplýtvala v použití koření, kdybych neměla obavu, že tvůrci pak na tom bobkovém listu usnou. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Historickou přesnost hodnotit nebudu, protože v dané dějinné etapě nejsem kovaný, ale ztvárnění jednoho z nejproslulejších turkobijců, Evžena Savojského, mi přišlo trochu mimo, byť Markovics patřil po herecké stránce k tomu nejlepšímu, co film nabídl. Jinak se jedná o celkem fajn historickou fresku, která většinu svého rozpočtu vrazila do parádních kostýmů a na televizní záležitost tu byla i celkem solidní výprava. Stránka příběhová je rozdělená na princeznu a panovnici, přičemž první část je odvyprávěná s lehkostí a vtipem, zatímco panovnická se topí v křeči. Za tím stojí i obsazení. Marie-Luisa Stockinger sice může obstát jako zamilovaná císařská dcerka, ale jako rozhodná žena a matka rozhodně nepůsobí a naráží tu i na svoje herecké limity. Kotek v roli Františka Štěpána je zase tak nevýrazný, že nemá šanci alespoň částečně korigovat některé nedostatky. O to jsou ale zajímavější herci ve vedlejších rolích. Ať již zmíněný Markovics, případně Zuzana Stivínová či Vladimír Javorský. Těžko se k tomu někdy v budoucnu vrátím, ale investovaného času nelituji. 60% ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

U filmu jsem se až nečekaně dobře bavil, a přestože šlo spíše o komorní záležitost postavenou na rozhovorech, vůbec jsem se nenudil. Jestli bylo v tomto snímku něco dokonalé, byly to jednoznačně kostýmy, ty se tvůrcům opravdu povedly. Nemohu se zbavit pocitu, že byl děj příliš zhuštěný, mám dojem, že si zvolené časové období zasloužilo přece jen o něco více prostoru, dva díly evidentně nestačily, a závěr byl proto vyloženě zkratkovitý a uspěchaný. Velmi slušný televizní počin. 4*- ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Námět zní hrozně veřejnoprávně, ale to nesmíte vědět, že vrcholem první epizody je zuřivý sex, během kterého se rozpadne postel. Česká televize opět lišácky maskuje druhořaodu melodramatickou komedii, která v žádném ohledu nemá co dělat s veřejnoprávní službou a patřila by rozhodně na komerční stanici nebo kabelovku. Bohužel výsledek vypadá jako horší film Filipa Renče, navíc s otřesným dabingem. ()

Galerie (121)

Zajímavosti (24)

  • Verejnoprávna RTVS zabodovala historickou témou. Mária Terézia sa stretla s mimoriadnym diváckym záujmom. Prvú časť si v pondelok 25. decembra nenechalo ujsť 772-tisíc divákov, druhý diel si pozrelo ešte viac fanúšikov tohto žánru, konkrétne 789- tisíc divákov. Po 2 dňoch tak bola verejnoprávna televízna stanica v prime time jednoznačným trhovým lídrom u divákov starších ako 12 rokov (v pondelok s trhovým podielom 28,8% a v utorok 29,4%). V čase vysielania Márie Terézie bola aj najsledovanejšou televíziou u mladších divákov (12 až 54 rokov).Najviac sa ale páčila starším divákom, o niečo viac ženám, ľuďom s vysokoškolským vzdelaním a z väčších miest nad 100-tisíc obyvateľov. (Zdroj: aktuality.sk)
  • Kostýmy navrhoval renomovaný slovenský kostýmový výtvarník Ján Kocman. Niektoré si aj sám obliekol, aby zistil, ako sa v nich budú herci cítiť. Bol mierne prekvapený, keď si na vlastnej koži vyskúšal, že do barokových šiat sa bez pomoci neoblečie a ani sa z nich sám nedokáže vyzliecť. (krasomama)
  • Úvodní scéna seznámení Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek) byla natočena v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Dále se také točilo např. v Praze, Bratislavě, Vídni (Belveder), Dobříši, Milovicích a Světci u Tachova. (argenson)

Reklama

Reklama