Reklama

Reklama

Krvavé pobřeží

Trailer 1

Obsahy(1)

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (199)

kikuka 

všechny recenze uživatele

Snažila som sa vytesniť spomienky na dvojdielnu verziu (viec-menej z praktických dôvodov). A čuduj sa svete: hoci z prvého dielu zostala asi len hodina a zvyšnú cca hodinku a pol tvoria bitky a stratégie druhého filmu, výsledok je pozerateľný a nepoznať kúzlo dvojfilmovej verzie, možno som aj spokojnejšia. V každom prípade, prvá hodina nesie stopy sekania a strihania - viacero motívov je vynechaných, niektoré sa museli vtesnať do krátkych strihových pasáží; v porovnaní z pozostatkami dvojky je táto časť filmu rozbitejšia. V konečnom dôsledku je táto verzia výrazne maskulínnejšia, keďže postavy Wiki Zhao a Lin Chi-Ling dostali výrazne menej priestoru pre demonštráciu ženskej múdrosti a šikovnosti. Ale keďže Woove filmy si vo všeobecnosti na ženy nepotrpia a väčšiu pozornosť venujú mužským obdivným pohľadom, gestám súdržnosti, cnosti a priateľstva, povievajúcim vechťom, baletným akčným choreografiám a, samozrejme, holubiciam (mám preňho komparz takých, čo mi značkujú parapet). Zhustenie malo ešte jedno negatívum - zostal vyšší pomer digitálnych lodičiek a záberov; ale tak, kompenzuje to komparz a Corey Yuen. Aj keď som si nepriadla blahom, stále je to v rámci historických / akčných / dobrodružných / vojnových filmov to lepšie. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Pořád mi to připadalo nějaké překotné, jankovité a prázdné, až z promo materiálů jsem se dozvěděl, že Woo sestříhal pro západní publikum "akční verzi". Většinu stopáže "západního cutu" tvoří líté rubačky všeho druhu, odvedené s naprostým perfekcionismem (co také od Wooa čekat). Když se zrovna neválčí, přichází čas na čajovou esoteriku, která ale jen párkrát zapůsobí neokoukaným dojmem – rozhodně nevyzařuje takovou vnitřní sílu jako Zhangovy nejlepší momenty. V akční verzi se navíc poztrácely charaktery postav, úspěch je, když se divák naučí v mlatě rozeznávat jednotlivé hrdiny, proniknout do jejich nitra je skoro nemožné... jen Kaneshirův čínský Odysseus si mě zcela podmanil. Celkově mi Red Cliff připomíná Dvě věže bez Společenstva prstenu před tím. Fajn zábava, efektní režie, ale taky žádný duch a velký příběh. Nepochybuju o tom, že v nesestříhané verzi všechno tohle být může, v evropském cutu bohužel šlo spíše o bitevní epiku. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Čínske filmy zrovna niesu moja šálka kávy, ale na tento som sa pozrel hlavne kvôli réžii Johna Wooa.A celkom sa aj oplatilo.Nieje to zázrak, ale akcie sú fakt vydarené a skvelo z režírované.Kamera je skvelá, kostými a celkový vizuál je tiež dobrý, ale nič na tom super nevidím.Nečakal som od toho pecku a v podstate som dostal aj to čo som chcel.Dosť dobrý historický film. Originálny zostrih (Red Cliff I, II) sa mi moc nechcelo pozerať a tak postačilo aj toto. 70% - 3* ()

Sawy 

všechny recenze uživatele

OK,podhodnocuju,ale když já prostě nemůžu jinak! Kdybych nikdy neslyšel o existenci dvojdílné asijské verze,dával bych asi poměrně spokojené čtyři.Ale když jsem se na tenhle osekaný evropský cut díval,pořád mi hlavou běžely myšlenky jak skvostné by to asi bylo v původní verzi.Tady se prostě charaktery většiny postav ztrácí pod nánosem velkolepých a dobře natočených,ale pořád jen bitev.A já chtěl velký příběh s propracovanými charaktery a obřími emocemi.Toho se mi nedostalo a z herců bych dokázal vyzdvihnout jen klasicky šarmantního a sympatického Tonyho Leunga,jehož postava mi jako jediná přirostla k srdci.Je škoda,že se distributor neodvážil poslat původní dva filmy alespoň na DVD,za pokus by to jistě stálo.50 % ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Škoda, že až po zhlédnutí jsem se dozvěděl, že jsem zhlédl sestříhanou verzi, nu což i tak to byl zážitek. John Woo servíruje historický Epos se vším, co k tomu patří a rozhodně se jedná o kultovní film. Akční scény a technická stránka sice už nestrhne tak moc jako v roce 2009, ale plánování strategie a herecké výkony to naštěstí vynahrazují. Bavil jsem se. 80% ()

Galerie (83)

Zajímavosti (9)

  • Čínská armáda uvolnila neuvěřitelných sto tisíc vojáků, aby hráli kompars. (Karlos80)
  • Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
  • Při natáčení námořní bitvy se zabil třiadvacetiletý kaskadér. (TomikZlesa)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)

Reklama

Reklama