Anatomie pádu

• Francie Anatomie d'une chute (více)

Úspěšná spisovatelka Sandra (Sandra Hüller) žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je ale Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra, jejíž svéhlavá povaha z ní dělá hlavní podezřelou? Veřejné vyšetřování případu odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní a znepokojivé detaily jejich bouřlivého vztahu. Justine Triet natočila napínavé rodinné drama, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění Zlatou Palmu. (Aerofilms)

Polux

8/10 | Z kombinace procedurální kriminálky s courtroom konverzačkou a psychologickou rodinnou vztahovkou mohl vzejít nesourodý žánrový mišmaš, naštěstí v tomto případě se tak nestalo, protože výsledkem je parádní sociální sonda o (tentokrát doslova:-)) post-mortem dekonstrukci jednoho ne/obyčejného partnerského vztahu. | Všechny povinné žánrové náležitosti jsou tady na svém místě, tj. zdánlivě jednoznačný, ale ve skutečnosti komplikovaný případ, soudní jednání, během kterého se postupem času odhalují další a další vrstvy nestandardního vztahu ústřední manželské dvojice, neústupný (a dovedně manipulující) státní zástupce, přesvědčivé důkazy v neprospěch obviněného a dialogové výměny, relativizující všechny výroky učiněné protistranou, a k tomu hned několik příjemných bonusů navíc. | Přísně metodický přístup se projevuje na více frontách současně. Jednak po dramaturgické stránce Triet nevede diváka za ruku v tom, komu by měl držet palce a na čí straně je pravda, prostě jen nestranně "zaznamenává", jak celá kauza probíhá (flashback s manželskou hádkou jednoznačně vede) a zároveň ukazuje, jaké negativní dopady má na životy všech zúčastněných. Stejně tak po stránce formálního zpracování nezůstává Triet pozadu, jelikož si během filmu vypomáhá častými televizně-dokumentárními záběry, což celé vyprávění usazuje ještě více do reality všedních dní (ve které může soud dopadnout jakkoliv) a posiluje celkový tvůrčí odstup od celého tématu. | Výše uvedené by ovšem zdaleka tak dobře nefungovalo, nebýt Hüller v hlavní roli, která svým výborným hereckým výkonem dělá z obviněné spisovatelky skvěle nečitelnou postavu, díky čemuž až do úplného konce filmu není divákovi jasné, zda trestný čin opravdu spáchala nebo ne. Pochvalu zaslouží taktéž synátor v uvěřitelném podání Granera. Jediná podstatnější výtka se týká absence obvyklého dramatického/emocionálního vrcholu podobných žánrovek (závěrečné řeči a konečný verdikt poroty), jinak ale platí, že Triet tady nečekaně trefila kvalitativní jackpot:-). | PeZet ()

jedinec

(To nejlepší z roku 2023: Zahraniční film) Nepříliš originální volba pro absolutní vrchol letošního roku? Nepochybně! Anatomie pádu je ale tak úchvatný kus filmařiny, že nemůžu jinak. Netradiční rodinné drama s prvotřídním obsazením a atmosférou, která snadno konkuruje řadě současných thrillerů. Boží film. ()

dlouheBidlo

Verbal jenom naznačil, ovšem když si přečtu co napsala představitelka opačné sociální bubliny, tak prostě vím, že se tomu musím vyhnout na sto honů. Mě z té rádoby intelektuálštiny naskakuje husí kůže.  To je exhibicionismus v té nejryzejší podobě. ()

Kritickej

8/10 Velmi obyčejná forma, ale naprosto úchvatný obsah. Je manželská krize důvodem k vraždě partnera? Podívejte se a uvidíte. Dokonalí herci a velmi, velmi uvěřitelné drama (až na toho prokurátora), skvělé dialogy. Pro mne nejlepší film 2023 (sory Spidey), ale samozřejmě jsem neviděl zdaleka všechno. ()

Metuje

Zase moc dlouhej film. Poslední dobou čím dál častější nešvar. Schopnost diváků udržet pozornost se snižuje a tvůrci jako by na truc dělají filmy delší a delší. Chápu asi artový záměr přiblížit soudní proces realitě a otrávit tak diváky jeho surovostí, kdyby ale byl film o hodinu kratší, mohlo být stejné množství informací předáno efektivněji. Jinak by to byl super film, herecky, dějově, scenáristicky i hudebně fajn. ()

Marcecek

Tak som konečne zhliadol túto velebenú, na niekoľko Oskarov nominovanú a oceňovanú vzťahovú súdnu drámu a pokiaľ začnem od konca, chcem napísať, že aj keď tento film nevytvorili Slováci, tak som aspoň hrdý nato, že vzišiel z európskej produkcie. Jedná sa totiž o veľmi pôsobivý a režisérsky precízny konverzačný snímok, samozrejme na čele s vynikajúcou, pre mňa doteraz neznámou Sandrou Hűller, ktorý sa teda väčšinu času odohráva v súdnej miestnosti. Necháva diváka ako aj všetky postavy v dlhej nevedomosti, film síce postupne niečo formou retrospektívy zo vzťahu postupne odkryje, ale aj tak ani na konci, aj keď dôjde k rozsudku, si nebudeme asi istí ako to vlastne bolo, film s týmto mysterióznom pracuje skvele, dopomáhajú k tomu samozrejme kvalitné herecké výkony, aj mladý herec to dobre zvláda, hlavná hrdinka sa javí celkom chladne a dokáže nechávať diváka na pochybách, v súdnej sieni je to správne napätie a neustále čakáte na prelomový dôkaz o vine, či nevine a ten neprichádza, tento film nieje o nejakých cliffhangeroch, snaží sa tváriť realisticky a presvedčil o tom aj akadémiu, vďaka čomu bude mať teraz Oppenheimer priamu konkurenciu a môj názor je, že oprávnenú. Myslím, že film dokázal to čo dokázať chcel, jeho pomalosť nemusí byť každému po chuti, ale jeho kvalita je nespochybniteľná. Bravoo! ()

Kamil111

Zajímavý film, ale po pročítání všech ocenění, co posbíral, jsem měl divný pocit, že existuje ještě nějaká jiná, onačejší verze. Anebo že konkurence vloni nestála za nic. Protože až taková bomba to není. Taktéž nevím, jak pobíhají soudní procesy ve Francii, ale tohle se mi zdálo jako amerikanizovaná verze s příliš ukecaným prokurátorem. Sandra Hüller zaujala už v Tonim Erdmannovi, a tady září. ()

motyka52

Poctivá soudní procedurálka, která se zdá uvěřitelná a nemá ambice nijak zbytečně šokovat. Což je možná nakonec trochu škoda, protože prostě uplyne, působí zbytečně odtažitě a do žánru soudniček vlastně nepřinese nic nového. ()

Annaroz

Film, který působí jako divadelní hra, kde se jen mluví, mluví a mluví...  Hlavní představitelka, jakkoliv chválená, pro mě osobně velmi nesympatická, bez charismatu. O to horší, že za celých 145 minut téměř nesleze z plátna. A hlavně filmy typu - dosaď si sám, nemám vůbec ráda. ()

Drussus

Naprosto marný mix rádoby intelektualismu, feminismu, mužského ponížení a nekontrolované konzumace C2H6O. A hlavně! Krajně nesympatická a ošklivá hlavní "hrdinka" Dvě hvězdy jen za toho kluka a krásného psa. Jo je škaredá jak noc! ()

mullerad odpad!

Akože tento film bol vočem??? Ak mi to niekto rozumne vysvetlí tak, aby mi to dalo aspoň trochu zmysel, veľmi mu poďakujem. Dovtedy ostane hodnotenie pod bodom mrazu. ()

babuška

proč tak dlouhý, celý by se to vešlo do hodiny a i to je dost, naprosto plytké a vzhledem k délce utahané, špatně zpracované téma to jest nej slabina tohoto pokusu o film ()

mrtvej_pes

Detailní, expertní, klinická filmařina. Sandra Hüller podává naprosto fenomenální ambivaletní výkon. Žádná scéna není mimo "rámec" filmu; každý dialog/monolog na svém místě, obsahující přesně tolik informací, co je "potřeba"; výborný střih; režie vedená tak, že divák je neustále v limbu mezi vinou a nevinnou hlavní postavy, nikoli na jedné nebo na druhé straně na základě podaných informací. V každém momentu sebejisté. Bohužel to je podle mě i jeho největším hříchem - Anatomie pádu je jako technicky krásný obraz, který postrádá duši. Film nahoru vytahuje jeho konečný "přesah" - jedna postava (anebo dvě?) se rozhoduje (rozhodují), na jakou stranu se nakonec přidají, které věří... a po konci filmu, mi přijde, padá toto rozhodnutí na diváka, i když filmový verdikt už padnul. ()

dalia

Napínavé soudní drama, v němž je psychologická linka nakonec důležitější než ta vyšetřovací. Výborné a velmi přesvědčivé herecké výkony především Sandry Hüller a dětského představitele nevidomého chlapce. Jedinou výtku bych měla k až přílišné délce filmu, lehký sestřih by podle mne neuškodil. Jinak je to ale pěkný filmový zážitek. ()

slatkakuca

Obvykle dám o hvězdu navíc filmu, který vidím v kině, ale tady mi to nejde. Je to hrozně pomalý, na začátku jsem párkrát usnula a nebyla jsem sama, zdravím chrupkajícího jedince. Herci nehezcí a nesympatičtí, státní zástupce extrém, soudkyně vlastně taky, dítě a pes super. A jestli ještě někdy uslyším tu písničku, tak skočím taky. ()

bycer odpad!

Hurá, už to skončilo. Slabé, spoustu vaty, na konci čekáte konečně něco - a ono vůbec nic. Škoda času ()

jara12

Anatomie pádu od režisérky Justine Triet, označená jako jedno z nejoceňovanějších evropských filmů roku zpracovává příběh úspěšné spisovatelky, jejíž život se zhroutí tragédií. Při vyšetřování manželovy smrti se rozvíjí napínavý soudní proces, přičemž film precizně zkoumá osobnost hlavní postavy a anatomii jejího vztahu. Snímek vyniká nejednoznačným přístupem, nechávajícím diváka rozhodovat, a vytváří vtahující atmosféru. Chladný, realistický styl a výborný herecký výkon Sandry Hüller ztělesňují autentičnost a hloubku, což dělá z Anatomie pádu jedno z významných děl roku. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (více)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)