Reklama

Reklama

Ve stínu upíra

  • Velká Británie Shadow of the Vampire (více)
Trailer

Obsahy(1)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (229)

Dudek 

všechny recenze uživatele

Jak to bylo s doopravdy Maxem Schreckem, představitelem upíra v legendárním němém hororu Nosferatu? Měl tak dokonalý kostým (masku) nebo se jednalo o opravdového upíra, kterého si režisér Murnau velice draze koupil? Proč se při natáčení choval tak podivně a stranic se okolnímu štábu? To jsou základní věci, na které se snaží odpovědět rádoby strhující drama Ve stínu upíra. I když je nám jasné, že s tou odpovědí to nebude tak jednoduché, samozřejmě se o žádné její hledání nejedná, snímek je spíše o tom, co kdyby byl Max Schreck opravdu upír. Jedná se o námět nikterak originální, ale na druhou stranu velice zajímavý, vždyť tvůrci mohou touto cestou natočit horor o vzniku hororu... To se jim bohužel nedaří, zrazuje totiž samotný scénář, který je složen z nezajímavých situací spojených plytkou dějovou linkou. Děj je neuvěřitelně přímočarý a divák hned vše ví, Steven Katz před ním totiž nic neschovává, nenechává si žádná esa v rukávu, díky nimž by mohl na konci šokovat. Scénáristovi se dokonce ani nepodařilo stvořit nějakou tu větší škálu charakterů a hlavní protagonisty do ní přiřadit. Ono se vůbec zdá, že si psal scénář spíše jen tak sám pro sebe, a když se s ním chtěl pochlubit, bylo rozhodnuto, že bude podle něj natočen film. Stejně jako scénář je nezajímavá i režie, je sice vidět snaha o navození dobové atmosféry, ale nejsem si jist, zda byla opravdu nutná. Místo té dobové by se měli tvůrci soustředit spíše na napínavou atmosféru, mohli si s filmem více zaexperimentovat, aby byl zajímavější a objevily se v něm alespoň nějaké nečekané prvky... Teď už mi snad zbývá pochválit jen herce, protože ti odvedli opravdu dobrý výkon, zvláště Wiliamu Defoe, Udo Kierovi a Johnu Malkovichovi. Škoda... ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Na kost vyhublý Dafoe podává herecký výkon, pozoruhodný hlavně svým fyzickým nasazením, u zobrazení emocí bych superlativy šetřil, občas prostě trošku přehrával :o) Mystifikačně laděný námět je skvěle vymyšlený, bohužel ho zabíjí toporné vyprávění. Ten film mohl být vzhledem k originálnímu námětu MNOHEM, mnohem lepší. ()

Reklama

Peytl 

všechny recenze uživatele

Onehdá jsem silně ožrat v hospodě sestavoval žebříček největších hereckých xichtů (ovšem, které respektuji) a Salátovou mísu bral Malkovich, proto jsem byl na vážkách, kdo že bude ten vyvolený pro černobílého a němého hraběte, když jsem v obsazení zahlédl také dalšího finalistu netvorů a to mého oblíbence Wilíka Defoe. A byl to on. Bože, ten neměl hrát nikdy nic jinýho, jako šlechtický Pizizub byl jasným kandidátem na Oskara i Pepíka , i Cotokurvaje - Malkovich s ním držel tempo a kliku předdigitální kámery. Nicméně ani z prdele klika nezachránila snímek před tím, aby nespadl do roviny parodie a je jistý, že pokud bych si ubalil špeka, pak bych skončil prochcán smíchy (ne strachem) jak sněhulák už při třetím trhaném upírském šklebu. Ok, tuším, co jsme se měli dozvědět a nad čím přemýšlet, jenže jinak mi toho dal příběh zatraceně málo. Nerad bych se v budoucnu dočkal filmu, kde se bude řešit, zda je Jiřinka Bohdalová opravdu skřítek neposeda a bude jí hrát Jirka Krytinář. Takže průměr. ()

Lamiczka 

všechny recenze uživatele

Námět fiktivního filmu o natáčení Upíra z Nosferatu zní velmi lákavě. Nalákal i mě a to nejen nabídnutým obsahem, ale také hereckým obsazením. John Malkovich je tradičně v roli ne-až-tak-normálního režiséra perfektní a divák dostává svou dávku kvalitního herectví. Ale co předvedl Willem Dafoe v roli upířího knížete, nad tím zůstává rozum stát. A taky hluboce spadlá čelist. Po právu mu patří nominace na Oskara, jeho výkon je dokonalý. Bohužel o zbytku se toho už tolik nedá říct, scénář nejde do hloubky a fascinující objevení "herce" Maxe (alias upíra) nechává celý filmový štáb emočně chladný a flegmatický. Později ani nikomu nejsou podivně řídnoucí řady personálu, který záhadným způsobem mizí. Nejefektnější je posledních 10 minut, ve kterých dojde na finále jak v natáčeném filmu, tak i v tom druhém. Finále je to epické, dramatické a napínavé, škoda, že takový nemohl být (a myslím si, že na to měl) celý snímek. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Willem Dafoe - klobouk dolů. Jeho herecká kreace byla opravdu grandiózní. Vpodstatě totéž se dá říci i o Johnu Malkovichovi, jehož ztvárnění Murnaua je velmi pozoruhodné, hlavně pak při natáčení závěrečné scény. Jinak jde o velice netradiční pokus o retrospektivu ve stylu "Jak to taky tenkrát mohlo být". ()

Galerie (35)

Zajímavosti (9)

  • Má se točit závěrečná scéna a Greta Schröder (Catherine McCormack) vykřikuje, že Max Schreck (Willem Dafoe) není v zrcadle vidět. Avšak když se kolem seběhne štáb, už v zrcadle vidět je. (Barrymore)
  • Jedná se o první film, na kterém se jako producent podílel Nicolas Cage. (Edgerton)
  • Lokomotiva, která převážela štáb do Československa se jmenovala Charon. V řecké mytologii je Charon převozník, který převáží mrtvé duše přes řeku Styx. (Hal_Moore)

Reklama

Reklama