Předlohou filmu je skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož herní dovednosti a výhry ho dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. (Falcon)

Maximilianus

Závodné filmy podľa skutočných udalostí sa posledných 10 rokov tešia obľúbe, ale najmä sú spracované kvalitné a prístupné aj širšiemu publiku, takže si ich užijú aj ľudia nezainteresovaní do pretekov a áut. To je prípad aj GT. Aj keď je jedným z tých slabších, najmä kvôli málo dramatickému príbehu, ponúkne slušný vizuál, pár nehôd a výborné pretekárske momenty. 7,3/10 ()

Trixinka

Přiznám se dobrovolně, jméno Jann Mardenborough mi nic neříkalo, hru (pardon simulátor) Gran Turismo jsem nikdy nehrála. Před začátkem mého sledování jsem si o jezdci a hře našla pár informací, takže jsem nebyla úplně mimo :D Trochu mě udivuje, že se někdo rozhodl natočit životopisný film o někom, kdo není tak úplně celosvětově známý, a jeho jméno řadě lidí nic neřekne. Nechci shazovat jeho úspěchy (nějaké ty výhry v závodech má), ale jeho hlavní zviditelnění spočívá v tom, že se jako hráč simulátoru dostal do reálného závodění. Což jako je úspěch, o tom žádná, ale bohužel dle mého názoru byla očekávání jeho a dalších lidí mnohem větší. Ale nyní už k filmu. Technicky je film zvládnutý po všech stránkách na jedničku, herecky už to tak převratné nebylo (Bloom podal snad nejhorší herecký výkon, Harbour solidní, ostatní spíše průměrné výkony), příběhově bohužel lehce předvídatelné a pokud znáte onoho jezdce tak i očekávatelné. Upřímně, filmů s podobnou tématikou už tu bylo, ať už v hrané nebo v animované podobě - talentovaný jezdec s pochybujícím otcem, jedinečná šance, složitý trénink a učení, začátečnické problémy a nakonec zázračný úspěch, kdy je vše odpuštěno a všichni jsou happy :) Jak nečekané. Co napsat závěrem - pro fanoušky hry (ano, simulátoru) se stane tento film patrně kultovním, ostatním lehce zapadne mezi obdobné díla a myslím, že za pár dnů už nebudu vědět kdo Jann Mardenborough vůbec je :) ()

ER

Solidní film, který ale jede příliš dle šablony jiných sportovních filmů. Nesednul mi ani herec Archie Madekwe a Djimon v roli otce už vůbec. Naštěstí jde o skutečnou story a to přidává nějakou tu sekundu do cílové rovinky. ()

Nix

Nejsem moc fanda závodních her, ale kdo kdy nezkoušel Gran Turismo tak by kecal. Každopádně zpracování filmu bylo na jedničku, i když příběh není bůhví jak složitý, ale proto si myslím, že to funguje. Má to spád, skvělé dialogy a herci byli fajn. Zase příběh dle skutěcnosti, co funguje. Já byl po delší době zase nadšený. ()

E lan

Ale to je mi pěkný závodní film, navíc spojený s Playstation, která mě už nějaký čas doprovází životem:-) Herecky velmi zdařile obsazené, super triky a závodní záběry spolu s příběhem, který psal sám život. Kdo by tomu uvěřil!? ()

bearmeedek

O skutečné události jsem nikdy neslyšel, takže je dobré vědět, že nejde o pohádku. I když styl podání filmu to tak často předkládá. Podstatné je, že film je natočen na skutečných závodních tratích ve skutečných autech. A jasné je taky to, že film byl natočen i jako reklama na herní konzoli a stejnojmennou hru. Ve chvíli, kdy zjistím, že je potřeba na chvilku vydechnout od oblíbených žánrů, je to příjemná změna. ()

rublik05

Přestože mě hra Gran Turismo nějakým záhadným způsobem minula, trailery lákaly na krásná rychlá auta a pěkně nasnímané závody, takže jsem se i přes menší obavy z delší stopáže vrhnul do světa hráčů a jezdců. V první řadě musím pochválit vizuál, místy jsem opravdu valil oči. Kameramani i střihači zde odvedli pořádný kus práce a na výsledku je to sakra znát, závody mají šťávu, napětí a drive, no zkrátka radost pohledět. Z herců mě nejvíce bavil neuvěřitelně sympatický David Harbour, Orlando Bloom rovněž nebyl úplně špatný, naproti tomu Archie Madekwe mě nijak zvlášť neoslovil. S příběhem je to ale už trochu horší. Myslel jsem, že se snímek bude primárně točit okolo závodů a aut, případně také okolo jejich vylepšování a tuningu. Místo toho se často řeší cokoli jiného jen ne zrovna tohle, nepotěšila mě ani hromada patosu a spousta zbytečných klišé. Očekával jsem, že by to možná mohlo být něco na styl Le Mans '66, akorát modernější, nicméně bohužel, s tímto filmem se Gran Turismo měřit v žádném případě nemůže, ačkoliv se rozhodně nejedná o propadák a nějaké společné rysy by se určitě našly. Fanoušci rychlých aut a závodů by každopádně měli být s filmem spokojeni. 6/10. ()

shade000

Na tento film som sa už dlhšie tešil a som úprimne rád, že ma nesklamal, práve naopak. Po odchode z IMAXu som ešte cítil zimomriavky, pretože toto je jedna audiovizuálna dokonalosť. Ak budú takto pokračovať všetky filmy, na ktorých bude pracovať samotné Playstation, máme sa na čo tešiť a úprimne po včerajšej predpremiére zvažujem ešte ďalšiu návštevu kina, kvôli tomuto skvostu... ()

pushover

Když už si dát oddechovku, tak aspoň dobře natočenou multi korporátní reklamu. Na Ford vs. Ferrari to nemá ale Need For Speed to strčí do kapsy. 3 a půl si to zaslouží. ()

Nemmonn

Nápad na film hodně dobrý. Hlavně skvělý pro gamery a lůseři za počítačem, kteří v něco takového doufají, ačkoliv dále mohou snít a koukat na tenhle film. Film bych malinko přirovnal k Ford v Ferrari, ikdyž samozřejmě kvalitou se nepodobají a to hlavně proto, že je to prostě... film. Celou dobu víte, že koukáte prostě na film a že to není nic víc. Hlavně je to proto, že film podporuje hodně klišé nebo předvídaných momentů. Na film už jsem tím pádem asi od poloviny koukal s mrtvou náladou, protože jsem věděl co se stane, jak se to stane a jak to skončí. Škoda tohohle, protože to filmu škodí nejvíce, ale aspoň se na to dá koukat a vztah mezi hlavní postavou a Davidem Harbourem je taky super. 7/10 ()

RAFT

Blomkamp natočil, zase po dlouhé době skvělý filmový kousek.Film vyprávý skutečný příběh Janna Mardenborougha.Herci ve filmu dobré obsazení,hlavní hrdina ve filmu ušel.Le mans a jiné okruhy pěkně natočedné.Za mě 80% ()

Dominik 261

Veľmi slušná sim/real racing záležitosť. Príbeh, respektíve upravená verzia skutočnosti, je často predvídateľná, no nenudila ma. Niektoré dialógy sú slabšie. Po technickej stránke je to veľmi fajn. Najviac oceňujem to, ako sa im podarilo preniesť ten pocit z rýchlosti. Herecké obsadenie je trošku slabšie, ak nepočítam Orlanda a hlavne Davida Harboura, ktorý ten film ťahá. Soundtrack je okej. Celkovo veľmi dobrý film, ktorý si zaslúži mierne lepšie 4*. ()

hrumsrt

Výhled budoucnosti filmu, anebo dokonce sportu? Lidé, co hrají Football managera mají kapacitu a schopnosti na to stát se opravdovým klubovým koučem. Kluci, kteří si koupí závodní simulátor, tedy obsažený sedadlem, pedály, volantem a pákou a budou se moci měřit s někým, kdo sedí ve skutečném autě, jen proto že doma z pokoje úspěšně odjezdili všechny závody.. Neill Blomkamp se vrací k trošku něčemu zajímavějšímu a snaží se nás na základě skutečného příběhu přesvědčit, že tahle budoucnost není tak daleko, a že když budeme dny a noci trávit v simulátoru máme šanci na to se měřit s realitou.. A já vlastně nevím jestli mi to už z principu vadí, anebo na mně právě filmové Gran Turismo zanechalo takový pocit.. Když se podíváte na vrcholy závodních filmů, na nichž spatříte perfektní Rivaly a bravurní Le Mans 66, mají v sobě více ve všech sportovních aspektech a připadáte si při nich více na trati, než v téhle filmové simulaci...  A proč? Gran Turismo je přehlídka tolika filmových klišé a zoufalé neschopnosti tvůrců pracovat s emocemi. Nebylo pro mě možné se napojit na hlavního hrdinu, který sobecky zanedbává svůj život, všechny okolo a nakonec i sám sebe. A kromě vztahu s tátou jsem si na něm neuměl najít nic, pomocí čeho bych se na něj mohl silněji napojit.. Největším plusem závodních sekvencí je propojování herního vizuálu s realitou, které jsou ale jediným plusem na všech závodních scénách, které postrádají adrenalin a diváka rozhodně nezvedají ze sedaček.. Nejhorší zase je samotná příběhová struktura, která je naprosto bez nápadu, bez neodhadnutelného postupu či rozvoje postav. Nic, čirá tvůrčí impotence... Radši si to zahrajte si.. Ale na Šulina bacha! - Jedinečná hříčka českého dabingu, která dala vzniknout řadě skoro až pornografii evokujících dialogů.. Skoro jakoby palivo došlo autům z Gran Turisma prakticky už na startovní čáře.. Děsivá představa prázdné budoucnosti filmu. 60% ()

Ex_Machina

V F1 by to určite nefungovalo, ale tu nám história ukázala že áno. Je ťažko uveriteľné, že toto je natočené podľa skutočnej udalosti. Cesta uhrovitého chlapca zo skoliózou z jeho detskej izby do kokpitu pretekárskeho GT Nissanu na skutočnej svetovej súťaži bola síce krátka a tŕnistá, no o to vzrušujúcejšia. A že to naozaj ide, potvrdzujú slová prvého profi pretekára, ktorého na grand okruhu Jann predbehol. Zneli nasledovne: „Scheise verdamte spieler“. To by bola obsahová stránka. Čo sa týka prevedenia filmu po vizuálnej stránke, tak je to čisté pohladenie každej pravej mužskej duše. Myslím, že som celkom tvrdý chlap, no počas filmu som mal niekoľkokrát zimomriavky a niekoľkokrát slzy na krajíčku. ()

oldy

Docela mě překvapilo,že tohle bude točit zrovna Neill Blomkamp. Ten co točí spíš sci-fi akční filmy. Je to lehce nadprůměrný film. Rozhodně jsou lepší zavodní filmy. Z ukazek jsem tomu moc nevěřil,ale je to lepší jak NFS.Tak snad další jeho film bude pořádné sci-fi :)   7/10 ()

papadoce

Brilantne natočená sprostosť. Ťažko zaplatená reklama na Nissan s plytkým príbehom. David Harbour napriek tomu potvrdil, že je skvelým hercom a to nie je jednoduché v takej plytkej volovine, no nesklamal ma. Orlando mi pripadal iba ako ťahák pre ženské obecenstvo, ale moc si ho tu neužijú. A mladý Madekwe bol nemastný neslaný. Zbesiláci, či Need for Speed ma bavili viacej. Ale áno, prelínanie prvkov z hry s reálnym svetom je zvládnuté na jednotku s hviezdičkou, niežeby nie. Mimochodom Džej Ár, lidokain nefunguje ako by mohol 😁. Som to ja Desať palíc. “Havária neurčuje čo si zač, ale to ako na ňu zareaguješ.” 70%. ()

koty2201

Neviem, či Neill Blomkamp chcel mať takýto zárez vo svojej kinematografii, pretože v porovnaní s District 9 je Gran Turismo ničím výnimočná pretekárska dráma. Aspoň do prvej polovice určite. Ale potom prichádza zlom, kedy sa stane vážna a tragická havária a film zrazu dostane druhý dych a odlišný náboj. A musím povedať, že ma aj trochu dojal, respektíve brnkol na citlivú strunu. Pôvodne som od toho nič nečakal, pretože aj trailery pôsobili na mňa príliš obyčajne a tak, že to oľutujem. Bol som sklamaný, že sa tvorcovia nesnažili o príbeh vo svete hry Gran Turismo, ale zvolili adaptáciu skutočného príbehu o hráčovi hry GT, ktorý sa stal profesionálnym pretekárom. Nakoniec som však veľmi rád, že som si to nenechal ujsť. Najviac oceňujem herecký výkon Davida Harboura, pretože ten chlap ma asi nedokáže sklamať v žiadnom filme. Respektíve aj keby bol film akýmkoľvek sklamaním, tak by Harbour zostal jediným pozitívom filmu. Rola pretekárskeho kouča mu sadla ako uliata. A potešil aj výkon hlavného hrdinu a jeho otca a ich vzájomný vzťah. Rovnako ako chémia medzi Jannom a jeho trénerom. Naopak Orlando Bloom nejak nemal čo hrať a išiel si druhé husle ako manažér z Nissanu, čo je škoda.  Trochu ma zamrzel aj výber hudby, pretože až príliš často sa spoliehali na popové hity ako na pôvodnú hudbu určenú pre tento film. Ale aspoň to využili vo filme a našli pre ne opodstatnenie. A zábery na autá počas pretekov to má tiež luxusné a dodávajú dobrý pocit z jazdy. Len tie CGI momenty boli za mňa úplne zbytočné a mohli sa zaobísť aj bez nich. Takže Gran Tursimo môžem odporučiť či už fanúšikom videohernej série, ale aj nadšencom akýchkoľvek pretekárskych filmov a športových drám. Oplatí sa ísť na to do kina. ()

Loksian

V podstatě jediný důvod mé návštěvy kina byl ten, že jsem chtěl po všech těch akčních komediích, které se většinou letos nepovedli, něco úplně jiného. A tak jako naprostý neznalec závodění jsem od tohoto filmu očekávál pouze přijemný casting a dobrý vizuál. Přesně to jsem dostal, herecké obsazení funguje na jedničku a vizuální stránka, která je až překvapivě nevšední, dokáže dostatečně udržet pozornost. Zároveň jsem nečekal, jak emoční a dramatický tento příběh v jistých částech je. Jediné mé negativní komentáře jsou mířené na fakt, že 80% tohoto filmu je v podstatě reklamní plocha pro známé značky. Do jisté míry je pochopitelné, že bez sponzorů by žádný film nevznikl, na druhou stranu by jich mohlo být o něco méně. Druhý problém je se samotnou zápletkou, filmu prospívá a zároveň podráží nohy to, že předloha filmu vychází ze skutečného příběhu, což znamená, že příběh se ubírá směrem, který i pravděpodobně malé dítě dokáže odhadnout a je tedy velmi předvídatelný. 8,5/10 ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (více)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (více)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (více)