Předlohou filmu je skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož herní dovednosti a výhry ho dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. (Falcon)

Isag1

Totálne prekvapenie roka. Čakal som mediocre závody, podobné tým z filmu Need For Speed a dostal som omnoho viac ako som čakal. Hlavne scenár, ktorý sa môže pýšiť veľmi dramaticky a emočne založenými rozhovormi medzi hlavnými postavami. Taktiež nechýbalo troška vtipov, ktoré odľahčili situáciu. CGI zábery sú premakané a po poslednom počine Playstation, kde skúšali urobiť film na námet hry (Ratchet a Clank) čo nedopadlo dobre, týmto filmom rovno prepálili strop. Nápad filmu je samozrejme dosť originálny a myslím si, že tento film sa nemusí hanbiť a môžeme ho kľudne zaradiť k filmom, ako sú Le Mans a Rivals. ()

Skokan

Je to takový "produkt". Nadesignované, vymyšlené, zpracované, ale šeď a sterilita z toho prostě čiší na všechny strany. Ve zdejších recenzích jsem dočetl, že je to životopisný snímek, ale ani to není pravda, je to prostě jen nadesignované, vymyšlené, zpracované. Kdybych to měl přirovnat ke hře, tak je to The Crew, vymyšlené, nadesignované, zpracované, ale ta šeď a ta nuda...... Je to takový film na zakázku. ()

CZRohlik

Auta mě nikdy zrovna moc nezajímaly, ale kupodivu filmy s něma mě vždycky dokázaly velice dobře zabavit a Gran Turismo je toho krásným příkladem. On samotnej příběh je vlastně strašně jednoduchej a předvídatelnej a myšlenka toho všeho je vcelku naivní, ale funguje to dohromady velice hezky a má to srdíčko, který to žene tak nějak dopředu. Obecně to dost sází na emoce, který ve filmu fungujou a dává dostatek prostoru postavám, což je jednoznačně dobře. Co se týče samotnýho závodění tam musím pochválit schopnost tvůrců vybudovat to napětí před a v průběhu každýho závodu (sám jsem měl během několika scén pocit, že mi snad pukne srdce) a z tohohle hlediska to funguje na jedničku. I vizuál je dost povedenej (fakt si cením toho, že nám označili auto, který máme sledovat a jeho pozici na trati), bohužel mám ale pocit, že je v mnoha případech nevyužitej (takový ty digipřechody z interiéru auta do pohledu za něj, tak aby to vypadlo jako z té hry). Dál se během závodů záběry furt někam ženou a mi nedostáváme chvilku klidu, tady bych samotný záběry ocenil prostě jen delší. Poslední problém mám už jen s konkrétní pasáží z filmu a to během trénovaní... Napříč tomu, že si film potrpí na postavy a dává jim dost prostoru, během téhle části nemáme žádnou možnost postavy nějak poznat a slouží jen jako figurky, který se postupně vyřazujou. Chápu, že i tak to má 2 hodiny a něco, ale já osobně bych těch pár minut navíc i ocenil, protože takhle to působilo strašně prázdně. Overall fakt pohodovej a uvědomělej film... 8/10! ()

jim_clark65

Réžia a efekty boli na dobrej úrovni, ale ten scenár a niektoré herecké výkony boli celkom o ničom. Taktiež príbeh pôsobil až príliš šablonovito. Ja, ako fanúšik motorizmu, som si pri tomto počine nevedel krochkať blahom, ako sa to dalo pri Rush alebo Le Mans 66 (aj keď ani tieto príklady nie sú až tak dokonalé), príliš mi to pripomínalo kombináciu Rockyho s Top Gunom. Hral som danú hru už viac krát, a určite to nie je najvernejší simulátor, skôr to pôsobí dosť arkádovo, také Assetto Corsa alebo iRacing sú na inej úrovni. To, či sa takíto "pc-racers" hodia za volant reálnych áut je celkom otázne, existujú príklady, kedy sa im podarilo dostať niekam ale ja osobne budem pri týchto jazdcoch vždy skeptický, najmä, ak sa to týka WRC alebo F1ky = pri týchto dvoch kategóriách treba podľa mňa začínať od piky a nie na zadku za počítačom. Suma sumárum: neurazí a ani veľmi neprekvapí, skôr by som povedal, že sa to hodí pre laikov alebo sledovateľov Drive to Survive. ()

blazma

Nemám moc přehled v závodech aut, ani jsem neměl tušení, že tento příběh je podle skutečnosti dokud to nepřišlo do kin. Takže nemůžu hodnotit autentičnost příběhu a jestli se skutečně tak jak je v něm popsáno stal. Na druhou stranu oceňuji, že film se netočí kolem omáčky okolo. Tak jako mnohdy bývá zvykem. Je to prostě opravdu o závodění a přípravě na závodění. Jen velmi málo času se dostaneme mimo závody a to strašně oceňuji. I přesto, že největší kus práce se určitě stal mimo závod. Tréning a další příprava. Nic méně musím uznat, že celé zpracování tohoto snímku bylo opravdu moc příjemné. Rozhodně jedno z překvapeních roku 2023. Alespoň teda pro mě. ()

DonBraso

Vlastně jsem od toho vůbec nic velkého nečekal. Už trailer mě vůbec nenamlsal, hlavní hrdina my přišel jako prkno bez charisma a výsledek? No nebejt fanoušek GT, tak nevím nevím. Srdcovka Gran Turismo 2 na PS1 zůstane. Znal jsem jejich Academii a tak jsem čekal, jak si poradí Blomkamp včele se Sony na filmové plátno. Na rovinu je to hrozně dlouhý. Paradoxně Neil určité pasáže přeskočí a některé zase jim dá více prostoru. S romantikou si poradil skvěle. Je tady holka a ta bude moje. Jestli pět minut spolu, tak úctihodné. Casting vlastně i šel. Harbour, Bloom...Jasně člověk by rád viděl i Kretschmanna více, ale co. Bohužel jakmile přijde na fakta či reál, tak se začíná v tomhle dost ztrácet. Jasně, GT není taky úplně real hra, kde se bourá a karoserie drží jak nová. Nehody skoro nejsou a když už dvě, tak jedna je tak debilní, že tohle si čeští kluci na efektech mohli odpustit. Ano, tady česká ruka je. Proto je dobré někdy si ty závěrečný titulky dát, protože plno věcí nesedí. Máte tu pár záběrů z Hungaroringu a přitom máte být na Le Mans ve Francii. Prostě člověk co zná ty tratě a auta to prostě není dobré. Příběh je jako ten skutečný, ale vlastně mu nikdo moc nevěří, protože je udělaný jen pro film s klasickou dramatickou fiktivní složkou. Některé záběry kamery okej, jen je nesmíš vidět desetkrát za film. Zvuk parádní a pěkně napumpuje krev do žil. Příběh je červená knihovna a šablonovitá jak stehno. Moc digitálních efektů na zamaskování skutečnosti je bohužel poznat hrozně moc. Zbytečně to kazí zážitek a těch jevů, že maršálové kolem trati jsou jako kde. Kluk přeskočí z jednoho auta během jednoho večera a už jede podle filmu Le Mans24. Opět zbytečně extrémní skok a přitom na to čas byl. Proto ve výsledku je nejlepší paradoxně část ze začátku. Pak je to hrozně na jedno brdo jako závody ve skutečnosti, jen v tom rozdíly, že zde nemáte konkurenta. Sice se film snaží udělat z jednoho týmu, ale je to tak ploché, že je to hrůza. Proto zde chybí ta magie. Není zde cítit ten jezdec, že v tom jedete. Nějaký moment překvapení, kromě té hrozné bouračky, že které se dostanete během asi jednoho dne. Já vím, že tohle nemá být reální doslovný život nějakého pařmena, ale myslel jsem si, že Sony a Polyphony Digital budou víc ukazovat i sílu značky jejich samotné. Tak aspoň, že ten legendární zvuk při startu je slyšet. Bohužel je to taková až moc dětská hra s pár, no fakt asi jen pár pěkných záběrů do docela přehnaných 134 minut. Je jasný, že NFS co byl příšerný brak, je tohle ještě křištál. Ale vcelku i nudnej a lehce propršenej. ()

Facerr

Pro mě jako fandu Gran Turisma jednoznačně pecka. Asi se na to člověk nemůže dívat okem milovníka Rivalů, nebo Formule a dalších ryze závodních filmů, ale o to víc byla tahle pecka originální. Jestli tohle zpracování někdo považoval jen za dlouhou reklamu, tak se musím přiznat, že na takový reklamy bych se díval s chutí. ()

HanzoBureshi

Když jsem před rokem otevřel PS5, byla k tomu hra Gran Turismo. Až do teď byla pořád zabalená. Je čas zkusit závody! Značka Playstation konečně ukázala, že i jejich filmy dokážou diváka dobře zabavit. Perfektní kamerové záběry, parádní hudba, díky tomu divák nespustí film z očí. Kromě hlavního hrdiny jsem si užil opět Orlanda Blooma. Pro Davida Harboura toto byla perfektní role a byla radost sledovat tu jeho radost. Ani jsem nevěděl, že je to podle skutečné události. Závodní filmy nejsou mým denním chlebem, ale tenhle byl skvělý. I když je to podle skutečnosti, tak mě trošku mrzí to, že už tolik podobných šablon známe nazpaměť. Mé hodnocení: 7/10 ()

wowylgu313

Takhle ... Ten začátek vás i vtáhne. Jenže postupem to upadá a už takhle poměrně klišé příběh mizí do úplného pozadí. Za dvě hodiny přijdou pouze podle mého tak tři emoční výkyvy, který vás donutí zatnout pěsti. Převážně to tu drží linie závodu ... Nakonec mě ani nenabudil pořádně ten pocit toho že se týpek od hraní her dostal na závodní dráhu a odjel to na pána. ;) hodně potěšil v jednom z hlavních obsazení David Harbour, bylo fajn ho zase po delší době vidět v lepším snímku. Každopádně pro veškerý hráče PlayStationu nebo prostě jen závodních her, vřele doporučuji! A pro fanoušky/milovníky hry Gran Turismo? Zřejmě splněný sen. Já dávám zasloužených 65-70% ... Narovinu na Le Mans '66 a nebo Rivalové, to prostě nemá. To je ještě o trochu vyšší liga. ()

blondboss

Nápad preniesť vrcholových hráčov GT hry do reálneho sveta automobilového priemyslu je už na počutie bláznivým aj vo svete filmu, nieto ešte v skutočnosti. Preto námet určite kvitujem a aj atmosféra bola vybudovaná ozaj slušne s primeranou dávkou emócií. Tento snímok ale nedosahuje takých kvalít ako napr. Rivali, nakoľko tu dosť chýba istý element tvrdého zápasu dvoch popredných postáv, je to tu len jemne načrtnuté, a tým pádom film stráca v istých okamihoch dych. Ale ak si fanúšikom GT, tak toto je pre teba povinnosť. 65 % ()

AndrewNewman

Blomkamp je zdatný režisér, čo sa remeselnej stránky týka, avšak narábať s postavami a dejom nevie. Inak by pri takejto znamenitej téme nevytvoril dokonale patetickú gebuzinu pre 14 ročných honičov, čo sa nemôžu odtrhnúť od hrania Need For Speedky. Hercov si vybral takisto dosť zle, na Blooma sa pozerá dosť ťažko a Archie Madekwe nie je ani dobrý herec, ani sympatický mladík. Jediným svetlým bodom je výkon šerifa zo Stranger Things, ktorý to nesie celé na svojich pleciach. Od kvality nesmrteľných Rivalov a fantastického Le Mans s Damonom a Baleom to má sakra ďaleko. Ale na druhej strane remeselne je to fenomenálne spracované, dejovo sa to dá prežiť a ak máte aspoň trochu v láske zvuk namakaných motorov, takto dáte bez nejakých väčších problémov. ()

Stifmeister

///   I přes mé zkušenosti s racing simulátory jsem nikdy nedokázal představit, že by tato vášeň mohla dosáhnout takových výšin, jaké přináší tento film. Zatímco jsem viděl několik závodních filmů, tento opravdu vyniká a stojí za Váš čas. Skvěle vykreslené postavy s vynikajícími výkony, přičemž zejména David Harbour exceluje a přináší do role závan autentičnosti. Zvolená hudební podkresba je také skvělá a zapadá do celkové atmosféry filmu. Jediné, co mi občas trochu "vráželo trn do oka", byly některé CGI efekty, které nebyly tak dokonalé, jak bych si představoval. Nicméně to nemá až tak veliký vliv na celkovou kvalitu filmu. Myslím si, že inspirace skutečnými událostmi, která stojí za celým příběhem, je něco, co vyvolává radost a dodává motivaci. Pokud si představím, že celý film byl natočen podle pravdivého příběhu, to jenom podtrhuje, že v tomto světě lze dosáhnout cílů, pokud se na ně zaměříš a nevzdáš to. |7.5/10| ()

Plaque

Brand movie jak šľak. Viem si predstaviť, ako prebiehali vyjednávania... "pridajte ešte pár tisíc a hlavný záber bude, ako pôjdu cez 200 pod bránou s vašimi štyrmi kruhmi..." ()

Dejvid17

Super, vtáhlo mě to do děje, super příběh, takže 4 hvězdičky zaslouženě. Sfouknul jsem to jednim dechem..... ale! :D to si rejža nemohl přizvat někoho, kdo aspoň trochu rozumí tomu, co se na závodní dráze děje? jakože hledí helmy pořád nahoře, taky by mohli vědět, že existuje něco jak kvalifikace, takže ne - opravdu v tom nesedí poprvý a hned rovnou letmej start :D pak nějaký trestný body a komise za úmyslný vystrčení z trati :D, červený vlajky, když auto vyletí uplně do řiti a hoří :D no nesmíte na to koukat okem fanouška, kterej tomu docela rozumí, musíte si užít ten příběh a tu atmošku. Vynikající Archie a ještě lepší David Harbour. Oprostit se od reality a užít si fikci :D ()

luciasce

Díky tomu, jak byl tento film natočen a zpracován, je z toho epická podívaná. Archie se svým hair style ala Mahomes (NFL QB, který svým sestřihem ovlivnil nejednoho kluka, který má rodiče různé barvy pleti). Osobně se mi líbil nejvíc výkon Davida Harboura, celé vizuální a hudební spektrum a krásný náhled na vozy, krásně zprostředkovaný požitek z jízdy i to, že takový jezdec musí být velmi psychicky a fyzicky odolný, i když celou dobu vlastně jen "sedí v autě". Kamera a scenografie epic. ()

Grimaldi

Nikdy jsem Gran Turismo nehrál, ale na film o rychlých autech (Nissan GT-R) jsem se těšil. A k mé radosti to nedopadlo vůbec špatně. Když pominu některé kamerové jízdy na závodní trať tak je vše hezky nasnímané , hlavní hrdina je sympatický a auta nádherná. Nejlepší na filmu je ale postava Davida Harboura, který snímku dodává potřebný humor a nadhled. Neilla Blomkampa to asi úplně zpět do Hollywoodu nevrátí, ale nejen fanoušci hry či rychlých aut budou po shlédnutí filmu spokojení. ()

zodiak217

Som nadšený. Ľudia na toto určite choďte do kina oplatí sa to vidieť na veľkom plátne so skvelým zvukom nsdupanych motorov. Silný skutočný príbeh podtrhmuty dobrým hereckým obsadením a výbornou kamerou, réžiou. Veľmi ma bavili jednotlivé scény z pretekov z vrchu z boku z kabíny. Divák sa ocitá akoby priamo na okruhu a prežíva to s hlavným hrdinom akoby to bolo cele v danom momente skutočne. Tento film vás tak vtiahne do deja, že zabudnete aj na čas a celé si to pekne užijete až tak, že budete čakať či nepríde podtitulková scéna. Veľmi som si to v kine užil a je to za mňa veľká lahôdka a dobre spracovaný pretekársky film. ()

DaWz

S hrou Gran Turismo vyrůstám od dětství a od prvního dílu na PS1 až do současnosti, takže pro mě srdcovka a i když mě ve filmu trápily místy různé faktické blbosti, tak jako celek jsem si ho užil, bylo to pěkně natočené, místy jsem měl husinu a i slzu v oku z nostalgie a prostě z nadšení pro motorsport. Sice bylo od začátku vesměs jasný co čekat, ale i tak jsem odcházel z kina spoko :) dO_od to vystihl dobře ()

ElisR

Nejsem vůbec fanoušek jakýchkoliv her, nikdy mě to pořádně nebavilo…ale když se to spojí s pravým závoděním, pak to není vůbec špatná záležitost. Bavilo mě i obsazení jednotlivých rolí, Jann byl skvělej! Pět hvězd si to nezaslouží jen z důvodu, že tak jsem hodnotila film Rush! a ten je přeci jen o laťku výš. V kině se však rozhodně nudit nebudete a film si později ráda dám znovu i v TV. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (více)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (více)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (více)