Předlohou filmu je skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož herní dovednosti a výhry ho dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. (Falcon)

david141474

Kurva, tohle bylo něco neskutečnýho! To co jsem dostal, to jsem nečekal. Sakra to bylo vyřazení dechu normálně. Neskutečná husina mě provázela hlavně u scén na závodech. Nejvíc dechberoucí scéna byla závod Le Mans. Ta neskutečná atmosféra, ty vole, já jen žasl. Božský David Harbour filmu velice pomáhal, hlavně u velice depresivních scén. Film je to opravdu skvělý a já tyto filmy o závodění ze srdce miluju. Tento příběh Jonna Mardenborougha, je velice solidní a chvílama hodně depresivní. Samozřejmě scény ze závodů jsou ty nejlepší, ale pak jsou tu i ty mimo závod, některý jsou velice solidní a některý, hlavně ze začátku o něco slabší. Samozřejmě, že to nebylo nic nudnýho a zdlouhavýho, ale pořád myslím, že začátek byl solidní. Následný kvalifikace do akademie do profesionálních závodů byly skvělý a hlavně byly plný dechberoucí atmosféry. No a finální závod Le Mans byl kurevsky skvělej a to finále, kterému neskutečně pomohl právě David. Ty jeho emoce a vyčerpání jasně cítíte a chápete ho a sami to taky cítíte. Toto je za mě věc, která se ve filmech tak často neděje a je to trochu škoda. Ale i tak se jedná o jeden z nejlepších letošních filmů! 10/10 Ten Orlando Bloom mě tam chvilkama dost sral. (Velký Špalíček - 31.8.2023) ()

imaginer21

Videohry, videhory, někdy výhry, jindy prohry... Ale vážně. I přes pro kino někdy až moc uspěchaný střih bych Gran Turismo označil za příjemné překvapení roku, které sice ani z upoutávek a už vůbec ne z prvních minut filmu nedává naději, že bychom se mohli těšit na nějakou solidní podívanou. Opak je ale pravdou. Resp. hlavně druhá polovina filmu. Zatímco ta první se nese v duchu teen filmů ve stylu "from zero to hero", ta druhá šlape na plyn někdy až k podlaze a tahá to k vysokým otáčkám plnohodnotného sportovního dramatu, byť ještě zdaleka nedohání ani u finální čáry své filmové konkurenty Le Mans a zbožňované Rivaly (a to přitom na oba dva důstojně pomrkává). A když i ta lepší druhá půle filmu je pořád jen ukázka melodramatického klišé, oproti první půli stopáže působí mnohem vyzráleji a ve finále u citlivějších i kapka dojetí se vyroní. Potěšil i nápaditý vizuál (neustále připomínající, že sledujeme mistra herní konzole na skutečné trati) i nezvyklý, ale vlastně o to příjemnější casting. Jednapadesátiletou "spajsku" Geri Halliwell bych na IMAXovém plátně nečekal, a i když hrála vesměs jen podpůrné křoví, vůbec mi nevadila. Ovšem všechny do kapsy svým charizmatem strčil David Harbour, jehož dobrák Jack se šrámem na srdci strhával pozornost i před ostříleným Orlando Bloomem, ač ten se snažil hrát svého "Nissiňáka" jak o oskarový závod. Čím dál víc mám pocit, že "based on true story" se v poslední době stává zárukou na srdci hřejivé podívané, což ostatně prokázal i letošní Air nebo neméně zdařilý letošní příspevěk od Netflixu s názvem Dívka a moře. ()

Stoctyrec124

Skvělý. Naprosto dokonalý. Tenhle film je fakt pecka, obzvláště pro milovníky aut, je to tak nádherně dramatický ale zároveň hrozně hezky rodinný a místy i skvěle osudový. Neuvěřitelný se stalo skutečností a z neznámého kluka se stal závodník. Takhle krásně synchronizovaný film, který by mě těšil každou minutou jsem už dlouho neviděl a prosím víc filmů jako tenhle. Děkuji. Režisérovi a všem ostatním skládám velikou poklonu a poděkování za tak nádherný zážitek. ()

BloomGeorge

Jako bylo takové jak člověk očekával a ještě víc. Ale konečně po dlouhé době film podle hry který předčil moje očekávání 👍😉 ()

HNTR

Dalsi herni adaptace, ale jak to muze asi dopadnout, kdyz to mixnete s pribehem podle skuteenych události? Gran Turismo je film, od kterého jsem zhola nic necekal a ani jsem nedoufal v nējaky masterpiece. Film se ale krásne rozjel v momente, kdy zacalo proni jezdeni v autech a mē krásne vtähnul do dēje. Nēkolikrát husi kize, napēti, fandēni a smutek z neuspechu hlavniho hrdiny. David Harbor si svou roli dává a jeho postupná neprizen prestupuje k prätelstvi s Jannem. Film neustále stridá uklidnené rozhovory se skvelou závodnickou akci. Kamera je nápaditá a vyuziva skvele vsemozné úhly na auta a ridice. To vsechno dopluje skvely soundtrack, kterj dodává tu správnou atmosféru pri závodech. Mozná bych ocenil trochu delsi stopaz, vechno totiz skoni tak nējak rychle a závod v Le'Mans by si opravdu zaslouzil delsi stopáz s vice zvraty. ()

Adhol

Jelikož filmy na motivy videoher většinou nestojí ani za starou belu, tak očekávání moc vysoká nebyla. Klasické béčko plné patosu a klišé, které přinejlepším neurazí, ale ani nenadchne, bylo dle mého maximum možného. Z kina jsem nicméně odcházel velmi spokojený. Je to béčko plné klišé a patosu? Vlastně asi jo. Jde o klasický popkorňák, u kterého můžete vypnout mozek? Vlastně taky. Ale všechny tyhle disciplíny Gran Turismo dle mého zvládá velmi dobře. Závodní pasáže jsou na perfektní úrovni a poněkud klasická zápletka je kupodivu zajímavá a zábavná. Dvě hodiny utekly jako nic. Líbily se mi i všechny tři hlavní postavy, zvláště David Harbour ztvárnil postavu nadmíru sympatickou. Ano, občas je skutečný příběh Janna Mardenborougha už trochu předramatizovaný, ale vlastně mi to v kontextu žánru ani nějak nevadilo. Poslední dva díly předlohy (Gran Turismo Sport a Gran Turismo 7) jsem hrál, sleduju F1 a moc rád mám třeba Rivaly nebo Le Mans 66, takže jsem byl asi tak trochu cílovka, i tak ale filmové Gran Turismo předčilo má očekávání. 8/10 ()

Jemes

nic extra film, kde je vše předvídatelné a už mnohokrát použité v jiných filmech. Snaha vtáhnout člověka do toho sportu byla, ale bohužel u mě se jim to nepovedlo, protože doslova vidíte jen závod a z přípravy vidíte prd nebo tedy jen cvičení fyzičky, ale ohledně jízdy samotné nic. Vše mi připadalo zbytečně uspěchané  a rivalita mezi jezdi na mě opravdu nefungovala, kde vám představí více jen jednoho a ještě jen tak okrajově.  Za mě dost nevyužitý potenciál, kde spoléhali na jistotu. za mě je tu spoustu jiných lepších závodních filmů. ()

sus

Pecka, skoda ze to netrvalo o pul hodky dele a trochu vice scen se nevenovalo zaberum z nastavovani/servisovani vozu a technickym parametrum jako treba v Le Mans '66, pak by bylo jasnych 5* :D ()

exe.

Na Gran Turismo som nemal nejaké veľké očakávania, ale film dokázal príjemne prekvapiť svojim spracovaním a kvalitou, čo zážitok zdvihlo ešte vyššie a prekonalo moje očakávania. Pred zhliadnutím som som si kládol otázku, čo dokáže takýto film v dnešnej dobe ponúknuť, keďže konkurencia je dosť veľká a čakal som niečo na štýl Le Mans '66 alebo Rivals. Neil Blomkamp je znakom toho, že keď si sadne za režisérsku stoličku, jedná sa o záruku kvality a práve tento film je dôkazom toho, že Blomkamp je späť vo forme. Po celý čas si film drží zaujímavý a pútavý drive s plynom na podlahe s pútavým hereckým obsadením a samotným vývojom postáv, hlavných a aj vedľajších, ktoré podávajú skvelé výkony a aj keď nesledujem takéto športy (iba viem, že existujú), tak počas celých dvoch hodín som nepociťoval náznak nudy, skôr naopak. Zábery sú krásne a majú čo ponúknuť, práca s kamerou je skvelá, nápaditá a hravá, ako som dúfal, po vizuálnej stránke si tak isto nemôžem sťažovať a veľké plus aj za emocionálnu stránku v poslednej trištvrte hodine, kde sa dal hlavný hrdina spoznať ešte bližšie a dosť to pridávalo na jeho vývoji (po havárií). Film má svižné tempo a vie, ako zapôsobiť a získať si priazeň divákov, dialógy dávajú zmysel a plusové body aj za pekne podávané CGI, ktoré bolo v niektorých scénach neuveriteľné. Gran Turismo teda považujem za slušný nadpriemer, čo sa v poslednej dobe často nevidí a aj keď nie ste nejaký autičkár, tento snímok dokáže aj napriek tomu zabaviť a ponúknuť slušnú jazdu. Je len otázkou času, kedy vyberú aj TOP 10 najlepších hráčov Battlefieldu alebo Call of Duty a pošlú ich na reálne bojisko niekde do Iráku, Afganistanu alebo do mexických štvrtí ovládanými drogovými kartelmi - bez pause, back to game, reset, s jedným životom a bez cheatovacích programov. ()

YouKnowWho

Zapomeňte na Rychle a zběsile...TOHLE je film o autech!!! Příběh podle skutečné události, ve kterém se normální kluk jezdící online závody dostane z dětského pokojíčku až do kokpitu skutečného závodního vozu. Příjemně zpracované prvky ze hry Gran Turismo a skvělé tempo, díky kterému jsem se v kině ani na okamžik nenudil. Nejlepší z celého filmu jsou však herecké výkony charismatického Davida Harboura v roli šéfinženýra a Orlanda Blooma jako CEO závodního týmu. Film na mě skvěle fungoval i po emocionální stránce a zejména je zde pěkně vykreslen komplikovaný vztah hlavního hrdiny s jeho konzervativním otcem v podání Djimona Hounsoua. Samozřejmě se nejedná o žádnou oscarovou záležitost, ale v rámci žánru jde o velice nadprůměrný film, který je zejména pro fanoušky SIM-racingu a motorsportu obecně Must see. Dá se tomu vytknout například předvídatelnost děje, naivita některých předjížděcích manévrů nebo nepřesná tvrzení o některých závodních tratích, ale to jsou jen maličkosti, kterých si průměrný divák nejspíše nevšimne. Za mě naprostá spokojenost a jedno z příjemných překvapení letošního roku. ()

Crejdl

Žila, byla, zase jedna rasově vyvážená rodinka. Matka bílá od mouky u plotny, fotr černý čutálista. I rozhodnul se neposlušný hnědou řízlý synek, že nechce celý život běhat za tím kulatým nesmyslem a nechat neúspěšného tatu, aby se na něm realizoval. ()

kokos.o

Film Gran Turismo přichází s dojemným příběhem a bravurním provedením, které jistě potěší jak fanoušky automobilových závodů, tak i ty, kteří o tomto sportu nemají mnoho znalostí. I když pomalý začátek může zpočátku působit jako běžný závodní film, rychle se dostaneme do jádra příběhu, které nás nepustí až do poslední minuty. Právě ten pomalý začátek, který v některých momentech může připomínat průměrný film, je jediným drobným kamenem úrazu v tomto jinak skvostném snímku. Avšak neztrácejte trpělivost - po této úvodní etapě vás čeká nesmírně vzrušující a emocionální jízda. Hlavním tahákem filmu je jeho schopnost pracovat s emocemi diváků. I když jsem obvykle náchylný k tomu, nedat se snadno dojmout, Gran Turismo mi nejednou zanechalo skleněný povlak na mém oku. Režisér a herci odvádějí výbornou práci při vykreslení postav, které mají hloubku a charakter, což nám umožňuje plně se s nimi ztotožnit. Co se týče technické stránky filmu, závody jsou vizuálně ohromující a dynamické. Kamera zachycuje adrenalinové okamžiky závodů s mistrovstvím a umožňuje divákům cítit každý obrat a zatáčku. Hudba a zvukové efekty přispívají k celkové atmosféře filmu a dodávají mu další vrstvu vzrušení. Celkové hodnocení: 9/10  Art: 8/10    Akce: 9/10    Vtip: 5/10    Napětí: 9/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 8/10    2D    10/2023 ()

swenyx

Wow, tohle byla pecka. Dokonalý motivační film jak má být. Je neskutečný že je spousta filmů s herní tématikou, ale jen řádově pár z nich dokáže být takhle dobrých. Gran Turismo se zakládá na reálným příběhu kluka kterej pařil hru a stal se z něj závodník. Cením mega záběry, úplně skvěle se to sledovalo a detaily jako ideální trasa zvýrazněná čarou či pohled z třetí osoby moc potěšily. Určitě jeden z nejlepších filmů roku. Škoda jen že jsem na to nezašel do kina, to by byl ještě o tolik lepší zážitek. ()

Grázl83

Zajímavý námět podle skutečnosti o kterém jsem ani nevěděl. Film v první polovině baví, ale ve druhé ztrácí tempo a vzhledem ke své délce začne i nudit. Zajímalo by mě, jestli scénárista někdy sledoval závody 24h Le Mans. Asi ne, jinak by nenapsal takovou pitominu, že v posledním kole někdo předjede 5 závodníku před ním :-) ()

Ace.A.T.L.

Sice nejsem milovník rychlých aut a auto her, ale když se povznesu nad tohle, byl to hodně fajn film, plnej super záběrů, mělo to rychlost, spád a páč to bylo podle skutečnýho příběhu, člověk si užívá příběh jednoho člověka, co si splnil sen. Za mě slušný 4* a DOPORUČUJU ()

ReactLotus

Hrať videohry a mať za sen sa tým spôsobom živiť je naivné. Síce sa to dá, v tejto dobe rozvíjajúceho sa e-sportu, let’s play streamingu a podobne, ale stále je tá predstava naivná a ťažko zrealizovateľná. A čo tak hrať simulátor s túžbou pracovať v tom odvetví? Je extrémne mnoho takých hier, mnoho nesmierne premakaných, no takýto sen  sa skutočnosťou zväčša nesplní. Príbeh Gran turisma hovorí o tom, že niekedy aj absurdný nápad je zrealizovateľný. znie to ako klišé, nerd do pretekárskeho automobilového simulátoru dostane možnosť jazdiť v reálnych pretekoch a ukáže sa, že je v tom fakt dobrý a je schopný sa relatívne dobre umiestniť. Niektoré pasáže sú trochu klišé, cringe. Prekvapivo, nielen v realite, ale aj na filmovom plátne príbeh funguje. Zaujme a vtiahne, pohltí pri každej zákrute, každej rovine, búračke. Neraz som sa prichytil, ako v duchu povzbudzujem hlavnú postavu. Chválim zvuky, dobre sa motor počúva, už len slúchadlá do uší a zážitok je silnejší. Vizuál je skvelý. Zaujímavý bol aj nápad spojiť zábery áut v realite a z hre. Miestami sa síce dá rozoznať, že sa jedná o hru, čo nevadí, hra je tiež veľmi pekná a detailná. Dokonca tu boli použité aj scény, kde prvky z hry ako čiara ukazujúca líniu, po ktorej by pretekár mal ísť, boli skĺbené s realitou. Príbeh je teda jednoduchý, ale funguje, herecké hviezdy ako Orlando Bloom, David Harbour potešia a hráčov určite potešia aj cameá tvorcov Gran Turisma. Pre milovnikov “autíčok” tu je celkom rozmanitá škála vozidiel. Hádam si každý príde na to ”svoje”. ()

Heywood

Kluci a autíčka... kdo by nedal hvězdičky. Ale: Ten trenažér je jasná špička a nedivím se, že se našli pošuci, co šli opravdu závodit a byli úspěšní. Film je udělám vkusně, bez zbytečného patosu a kýčovitých keců. Nissan dnes ztrácí pozici v 24 Le Mans (výsledky si každý může najít), v Rychle a zběsile měl mnohem lepší reklamu. Takže automobilka jistě nad filmem jásá, ale až se Evropa zbaví představ, že vezme motor z pračky na prádlo a oplechuje ho do tvaru auta, že tím zachrání svět,  třeba se vrátí i ke stavbě dobrých aut. Pak bychom se dočkali možná stejně tak zábavného filmu, jakým byl tento. Herci ušli, kamera se netřásla, střih měl spád, stará muzika ukázala, že byla a je stále dobrá a večer uběhl v pohodě s pocitem, že občas je něco i tak, jak má být. za to 70%. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (více)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (více)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (více)