Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Ayush

Takový Krakonošův bizár. David Švehlík mi do role vůbec neseděl. Taky scénář byl trochu mimo - Krakonoš má přece vždycky navrch a nikdy by nehysterčil tak, jak jsme ho tady viděli. Kostýmy ve srovnání s klenoty české kinematografie působily poněkud obyčejně. Zasazení děje do určitého období se třískalo s použitým jazykem. Bohužel mě film nijak neoslovil a budu tedy dál čekat, až zase natočíme něco, co si budou i za desítky let s chutí pouštět další generace. ()

Katie88

Opět jedna pohádka moderního zpracování, která se celkem zdařila. Film o Krakonošovi tu ještě nebyl, takže oceňuji i ten nápad a je asi dobré, že postavy (až na Krakonoše) nebyly ty stejné jako z Krkonošských pohádek. Jediné, co bych vytkla a nad čím jsem váhala dát vysoké hodnocení, je délka. V poslední době se točí neuvěřitelně dlouhé pohádky a je to opravdu zbytečné, zase tak složitý ten děj není. Člověk se pak nudí a další rok nemá zájem to absolvovat znovu, jako u starých dobrých pohádek. Jinak mě pobavilo hraní mladýho Prachaře, který se snažil co nejlíp vykreslit svého dědu Ilju (i přestože nešlo o Trautenberka, ale jinýho "bad guye") :-) ()

Pawlisman

Ano, díky bohu tam není příliš vlezlého moderního trapno humoru a vůbec té běžné pohádkové trapnosti je tam méně. A tak poklidně potěší a nenaštve více než jiné zbytené česká pojhádková díla. ()

in nomine

Mnohdy stačí netlačit příliš na pilu a je tu sympatická televizní pohádka.. Vše bylo jak má být, i když sestra chtěla, aby se Liduška zamilovala do Krakonoše:-)) Skvělý příběh, skvělí herci, hezká hudba, příjemný večer. ()

Kamas

Nebylo to úplně nejhorší, v záplavě nových pohádek každý rok. Ale chyběla tomu šťáva. Liduška byla krásná, přirozená (konečně), ale strašně unylá. Dále bych uvítala zajímavější či napínavější příběh, kvalitnější zvuk a postsynchrony, takto mi to znělo jak nějaký německý seriál. Hudba. Do Krkonoš mi keltská hudba zrovna neseděla a až moc připomínala tóny v pohádce O zakletém králi a odvážném Martinovi (TV film) (2018). Dobře napsaná hudba s chytlavým námětem dělá pro film strašně moc. A poslední věc. Mám pocit, že se David Švehlík, už někde před Život a doba soudce A. K. (seriál) (2014) přestal radovat ze života. ()

Haniczka

Dojemný a pěkný příběh s odkazy na původní legendární seriál, skvělá kamera Martina Žiarana a herecké výkony rovněž pěkné. Nadsázka a humor je vyvážen emocemi a jasnými motivy postav, a tak není třeba už nic dodávat a užít si to vánočkově. Jen přemýšlím, zdali by to nebylo ještě o foust lepší na sněhu...ale to už je jen popelková deformace. ()

mh.mail

50% - Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Vysvětlení Krakonošova původu je sice zajímavé, ale samo o sobě to nestačí a vůbec celkově je příběh trochu slabší. Skoro bych řekl, že jeden desetiminutový díl Krkonošských pohádek měl lepší příběh než tento film. Ale našel bych i pozitiva, například Ondřej Sokol naštěstí přehrává o dost méně než třeba ve Vánoční hvězdě, což kvituji s povděkem. ()

zdeny99

Příšerně nudná, neatraktivní pohádka. Co pohádka... To ani pohádka není. Z pohádky tu máme jen Krakonoše a to je tak vše. Už po prvních dvaceti minutách jsem byl otrávený a vydržel jsem to hodinu. Pak jsem to vypnul. Tahle česko-slovenská nuda nešahá ani po kotníky klasickému Večerníčku s Peterkou v hlavní roli. Malinko mě bavil jen Sokol coby národopisec, ale to je tak vše. [3732. hodnocení, 255. komentář, 65%] ()

Mlle

„Tomu my vědci říkáme terénní výzkum.“ Konečně pohádka, která se na české poměry relativně velmi slušně povedla. Dobro je v ní opravdu dobrem, zlo zlem, postavy nejsou ukřičená budižkničemu, ale sympatičtí a konečně aspoň trochu normální lidé! Tedy včetně Krakonoše, který má sice možná trochu překvapivě i své slabiny, ale umí taky zavčasu připomenout, co že je to v životě důležité. Princezna se jako princezna chová i myslí a taky je jako princezna hezká. Příjemná změna. ()

Rehooo

Po delší době zase jedna české pohádka, která by nemusela až tak úplně urazit. Líbí se mi obsazení herců. Spousta z nich připomíná známé tváře a tak se na ně člověk chce dívat stále a stále dokola. Děj není kdoví jak přitažený za vlasy a neobjevuje se tam ani žádný moderní prvek, který by celý dojem kazil. Pravda, že některé scény bych ještě vyškrtl, ale to už bych chtěl asi moc. Budu doufat, že to není první a zároveň poslední vlaštovka novodobé české pohádkové kinematografie. ()

djfun

Slušný. Konečně po dlouhý době pohádka, kde herci opravdu hrají a nejsou za hranou trapnosti (dokonce včetně Sokola)! Celkem fajn příběh, neni to Troškovsky uřvaný, jen pro nejmenší diváky to teda asi úplně nebude - Krakonoš je dobře temnej pán a já jen čekám, kdy se začne objevovat "svazácká" kritika na jeho mužský šovinismus (viz podmínka pro Lidušku):) ()

Lyžař

Kdyz si prectu v popisku filmu “pohadka”, ocekavam klasickou pohadku. Pro deti. Tohle je novodoby paskvil, ktery pro me az na par dobre vystavenych postav a nejaky ty fajn zabery nema pridanou hodnotu. Tfuj. EDIT: Už mi nějakou tu hodinu leží tenhle film v hlavě. Kdybych to měl brát jako filmové dílo, nezávislé na žánru a předzvěsti, pro koho se pohádky dělají, tak bych hodnotil jinak. Ale taky bych se na to dopředu naladil jinak. Můj finální pocit z filmu dost ovlivnilo právě to, že pohádka má být primárně pro děti. Zábavná. Nemá podrývat již vystavěné postavy z minulosti. No, prostě všechno základní je zde špatně. Ale věřím, že se tenhle nový Krakonoš dost lidem bude líbit..hlavně takovým, kteří v tom budou hledat filmové dílo..já hledal pohádku o Trautenberkovi a dalších známých postavách..zajímalo by mě, co na tenhle film řeknou děti, kteří vědí, kdo Krakonoš je…to je pro mě ten hlavní úhel pohledu. Nemluvě o tom, že celý film je vlastně bez Krakonoše. ()

Wallis3

Udělat z nejhezčího českého Večerníčku pomalu kriminálku a jakýsi, já osobně jsem to chápal jako prequel (zmínka o Trautenberkovi, mládě sojky) samotných Krkonošských pohádek, je zhovadilost. Nebyla to pohádka, působilo to na mě zvráceně... Švehlík, coby spravedlivý vládce hor, tak vůbec nepůsobil, spíše jako postava zmítající se v nějakých dilematech, alespoň Sokol pobavil, Prachař, no otrava jako kdekoli jinde, ale po proměně v krkavce ždibec talentu projevil. Tohle bylo vyloženě prznění. ()

anatheman

Krakonoš: Origins. Kupodivu milé překvapení. Po dlouhé době kvalitní a poměrně originální pohádka. K tomu Doudleby nad Orlicí? 4 hvězdami tedy nešetřím. ()

sadlokan

Jak ten Trauťák nejml.kulí vočiska a ty decentní kotletky!A pěkně autenticky sudeťácky.Podle vozdoby klobouku soudím,že dron"Sojka"má jen jedno křidélko když patroluje nad "Krkonoše Grand Canyon". ()

Narciska

K dokonalosti chybí jen málo - méně střihu by pomohlo jít více do hloubky + možná byl všechen pověstný český dabing studiový a dnes se točí jinak, ale přece jen, více znělosti a ještě trošku ubrat prázdných slov. Jinak to má vše, co má správná pohádka mít, poučení, moudrost, inspiraci a na duši pohlazení, navíc krásnou přírodu a na rozdíl od mnoha dalších současných děl, naprostou absenci dětinskosti a podbízivosti. Nechybí humor a nenucené herecké výkony, dobrá předloha, odvážné téma, chtít nově zpracovat mýtického Krakonoše, tak notorického díky výjimečnému večerníčku. ()

clump

Přiznám se, že mi o Vánocích už ty český pohádky lezou trochu krkem, ale vzhledem k tomu, že na Krakonošovi jsem vyrůstal, dal jsem filmu šanci. A nakonec jsem byl velmi příjemně překvapen. Pro mě jde o jednu z nejlepších porevolučních pohádek, která neni infantilní, pitvořivá, poloretardovaná a strojená, ale naopak sympaticky trochu temnější, relativně dobře napsaná, výborně herecky obsazená a prostě celkově velmi důstojná. Zejména díky Sokolovu running džouku s psaním knihy navíc místama i opravdu vtipná. Jasně, scénář má asi pár sporných momentů, ale dojem mi to nezkazilo. Klidně bych si od režiséra Bebjaka nechal líbit pokračování nebo jinou podobně zručně zpracovanou legendu. ()