Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

chrispe

Hezké to bylo. Nevím, jestli jsem v tom úplně viděla pohádku. ALE ježíši já vůbec, ale vůbec nefandila Adamovi. :D Moc se mi líbila hudba, prostředí a množství neokoukaných tváří. ()

Ben Nevis

Od cca 1950 se opakuje pár pohádek, které považujeme za klenoty české pohádkové tvorby. A diváci by chtěli nové pohádky stejné kvality každý rok. Z filmů, co se ročně celosvětově natočí, je také drtivá většina brak. Krakonošovo tajemství nedopadlo špatně. Temnější ladění pohádky je vhodné na večerní koukání pro dospělejší diváky. Nepitvoří se tam žádní čertíci a vodníci pro tříleté caparty. Oceňuji normální charaktery a motivace. Hlavní hrdina není žádné sluníčko, protože nepozná kvalitu jeho vyvolené a bráchu obětuje celkem snadno. Vše musí zachraňovat ženská hrdinka, která není žádná přidrzlá feministka, ale klasická pohádková něžná partnerka. Jenom mohli vynechat závěrečné dovysvětlování, jak to vlastně bylo. ()

Olík

Copak nám to ten Krakonoš jenom tají? Snad to, že k jeho důstojnému probuzení z kómatu je potřeba slovenského vedení? Svěží vítr z Krkonoš do tuzemského pohádkového podhoubí. Lehce krutý, ale spravedlivý Krakonoš, Trautenberkův vnuk (po dlouhé době mi Prachař nevadil), o osvícený humor se starající Ondřej Sokol, neokoukaná ústřední dvojice. Bylo to jiné…..charismatické, přírodní, trošku ponuré, ale zároveň dělané postaru. Zase pohádka, kterou nebude problém si pustit opakovaně, což je v posledních letech tak trochu vzácnost. ()

Evander

Krakonošovo tajemství je takovou nepříliš pohádkovou pohádkou. Ke zdejším spíše pozitivním ohlasům se rozhodně nepřidám, protože v tomto případě stojím na opačném konci barikády a musím otevřeně říci, že se mi Krakonošovo tajemství nijak zvlášť nelíbí. Naprosto katastrofické jsou zde hlavně herecké výkony s výjimkou Ondry Sokola, u některých „herců“ jsem místy opravdu nevěřil vlastním očím. Příběhově je tento počin sice asi celkem originální nicméně taky naprosto nezáživný. Vlastně mě reálně moc nenapadá co na tomto díle pochválit a tak jsou to za mě spíše slabší 3* a těm, kteří dali pouze 2* poměrně významně rozumím 😊 52% ()

Ezis

Naprostá spokojenost! Klasika, klasika a zase klasika, a zároveň pojatá velice originálně. Jednotný styl, skoro nic není přehnané ani nedotažené. Náznak humoru a detektivky, ale ne natolik, aby to ztratilo pohádkovost. Dobrý scénář, zajímavě se vyvíjí. Ocenila jsem vysvětlení určené pro dětské diváky: "Vlaši byli Italové!" Nádherné a neobvyklé exteriéry. Zámek Doudleby vypadá úžasně pohádkově, divila jsem se, že se v něm netočí častěji. Vytkla bych jedině malou dynamiku (ke konci by člověk čekal trochu víc dramatu) a dokola se opakující hudební motivy, asi byl nízký rozpočet. Ale ty hudební motivy byly moc příjemné. Jeden z nich byl česká renesanční píseň. Která úžasně ladila k renesančním exteriérům. Trochu melancholický film, ale milý, k postavám si stihnete vytvořit vztah. Takhle se mají točit české pohádky pro děti! ()

pouler

Recenzi jsem tu nepsal snad 10 let. Ale tohle stálo za to. Bylo to dobré. Žádný 2. či 3. díl... Duch hor pojat novátorsky. Solidní herecké obsazení. V první půli to táhnul Prachař (btw. vnuk původního Trautenberka Iljy Prachaře). Závěr zastal Sokol jako národopisec z Prahy (aluze na A. Jiráska a další sběratele lidové slovesnosti). Za mě ok... A snad teď Podkrkonoší nezávislí hledači kamenných pokladů... ()

zukatoka02

Jop, tohle mě chytlo. Sice možná trochu temnější pohádka, než by člověk čekal, ale zase ne tolik aby mi to zkazilo celkový dojem. Možná je to díky té balanci s humorem, který obstarává hlavně O. Sokol. Myslím si, že se najdou lidé, kterým bude připadat zdlouhavá, ale já i moje rodina jsme se náramně bavili. Jo a D. Švehlík jako Krakonoš byl super, moc se mi líbil. ()

tranquill

"Taky tam napište, jak končí ti, kdo chtějí všechno...nedostanou nic!" On je to spíše pohádkový příběh, než klasická vánoční pohádka. Ale to mu neubírá na kvalitě. Scénář v pohodě, režie s kamerou točící na krásných místech také, no a vtipný Sokol také nechybí 😁, jen ta hudba mohla být veselejší. Tedy letos spokojenost podruhé. ()

Adiemus

Nechápu, proč tolik recenzentů řeší, jestli jde nebo nejde o pohádku. Různí spisovatelé nazývají příběhy o Krakonošovi jak pohádkou, tak i mýtem či legendou. Krakonošovo tajemství má ode všeho trochu a to je dobře. Dalším plusem je značná účast slovenských tvůrců, kteří příběhu dodali určitou temnost a zádumčivost. Shrnuto a podtrženo: dobrý casting, ušinervoucí dialogy, odpovídající hudební doprovod a nádherné lokace. Co víc si přát? ()

Razzor_82

"Krakonoš se zlobí!" A smím vědět kdy? Vždyť ta postava pána lesa je totálně ušlápnutá. Ze Švehlíka není cítit respekt. Pořád je zavřený doma a není schopen se začlenit do společnosti. Chybí jednoznačně větší kus přírody Krkonoš. Prachař ve své roli hraje opět totálního trotla. Ještě, že si tam moc nezahraje. Liduška v podání Skleničkové je pěkná ale jako postava strašně jednoduchá a poslušná. Nemá svůj rozum ani názor. Na pohádku to má divně ponurou hudbu. Celé se to veze v pochmurné náladě. Takže to opět české televizi z peněz poplatníku nevyšlo. 4/10 ()

hrumsrt

Spíš než pohádka to působí jako plnohodnotný celovečerní snímek a jasně se odlišuje od těch posledních šablonovitých tuctovek, jaké ČT servíruje na svátky bohužel již několik let. Petr Bebjak je aktuálně jeden z nejzajímavějších československých režisérů a svoje nejlepší období si prodlužuje i na snímek Krakonošovo tajemství. Bál jsem se, jak si poradí s hranicí mýtů a reality a stejně tak, jak přistoupí k legendárním Krkonošským pohádkám, na kterých jsem i já vyrůstal. Od povedeného castingu po tyhle letmé pomrknutí za kultovním večerníčkem se všude daří.. Moc se mi líbí obsazení, jemuž vévodí David Švehlík, potvrzující svoji pozici jednoho z nejlepších herců svojí generace. On tuhle šedou eminenci Krakonoše ztvárnil, jak bych si ani nepřál a přidal té postavě tolik různých vrstev, že z něj máte jak strach tak k němu vzhlížíte. Ale překvapivě ani Ondřej Sokol nezaostává a je vidět, že s Bebjakem si rozumí a on ho dokáže vyvádět z těch jeho debílků k něčemu zapomatovatelnému.. A to pořád nejsme u toho hlavního páru, okolo kterého se tahle pohádka točí (ne, nic jiného než lásku jsme ještě pořád nevymysleli), který obstarávají dva ještě pořád neokoukaní herci. Dohromady představují svůj vlastní příběh, který je navíc doplněn samotnou Krakonošovou mytologií. A i když jde možná o moji chybu anebo samotné nostalgické nastavení, tak právě příběh cizince z Hůrky mě zajímal daleko více než ten tradiční milostný blábol... I když s očekáváním vánoční pohádky spíše narazíte, tak namísto toho dostanete opravdu zdařilý film, jaký by mohl televize zdobit častěji. Moc milé překvapení! 70% ()

Zoidlord

[spoiler alert] Kde je verbal, když ho člověk potřebuje? Poslední roky se raději vůbec nedívám na nové české vánoční pohádky, protože je to zpravidla průser. Tentokrát jsem se ale nechal přesvědčit titulky v nejmenovaných médiích, které na nového Krakonoše pěly ódy. Bohužel se nekonal vánoční zázrak. Pominu detaily (jako eternitové štíty hned v jednom z prvních záběrů, pročež nás radši okamžitě postava učitele musí upozornit, že jsme v 19. století...nebo blízké záběry levandule jako evidentně typické krkonošské byliny) a přejdu rovnou k věci. Scénář je naprostá tragédie. První půl hodinu se nic neděje, což ovšem vyváží zbylých 69 minut, kdy se neděje o mnoho víc. Když si ve slovníku najdete pojem "lazy writing", tak tam najdete tuhle pohádku. Všechno se děje jen proto, aby to tak nějak jako vyšlo a zpatlalo se z toho něco, co jde natočit. Pár příkladů: - Krakonoš je něco mezi všemocným duchem hor a vousatým ufňukaným incelem, který chce zoufale dostat Lidušku do postele. Tyto dvě polohy mění velmi pružně podle toho, jak se to scénáristce hodí. - Všechny postavy jsou nesympatické a ať mají být dobré nebo zlé, vždycky s někým vyjebou. I ta husa Liduška posrala špatně předabovaného traumatizovaného německého apatykáře, když mu naslibovala, jak mu přinese kouzelné bylinky, když jí poradí, kudy ke Krakonošovi. A pak se na něj zvysoka vys*ala. Lékárník utřel, i když ona přišla k celýmu zámku. Kein glück, skopčáku. - Nikdo neví, kudy ke Krakonošovi. Je to hrozná záhada, akorát teda to ví ten apatykář. Ten má dokonce mapu se zakreslenými výraznými orientačními body, které člověk v horách jistě ocení (mraveniště a keř). Ale mapa je mu stejně k ničemu, protože i s ní si splete, kde jít doprava a kde doleva. Ale naštěstí to ví ještě pošťák a ten ani mapu nepotřebuje. Ona tam totiž z města vede cesta. A jsou na ní jen dvě křižovatky. Takže i když Vám někdo cestu řekne špatně, tak tam vlastně nakonec ten samej den stejně dojdete. Nemůžete to minout. Zato ale všemocný Krakonoš vás mine, když vám jde naproti. Nic nedává smysl, je to jedna velká plot hole. Což nakonec ocení i jedna z postav, když na konci toho martýria konstatuje "A ti dávní horští duchové - co se s nimi stalo?" - "Odešli. Jejich čas minul" - "Máte pravdu. Nač to zbytečně komplikovat." A to tak nějak shrnuje celý ten zážitek. ()

papaguy

Krakonošovo tajemství mě bavilo. A věřím, že se hodnocení ještě trochu vybarví. Zápletka s vypečeným sousedem původního pána z Hůrky byla trestuhodně nevytěžena. Ale jinak svěží závan do zatuchlých pohádkových vod. ()

DAPDO

Nejlepší vánoční pohádka za poslední roky. Konečně něco neokoukanýho a novýho. Pohádek o čertech, princeznách a hastrmanech máme, že s nima můžeme vydláždit Václavák. Mě se líbí všechno o Krakonošovi, ať to bylo hraný, kreslený, nebo loutkový. I když by měl být Krakonoš starší, tak Bebjakova volba v podobě Švehlíka byla skvělá, stejně tak obsazení Sokola s Prachařem. Líbily se mi i ostatní postavy, který ztvárnily neokoukaný obličeje pro mě neznámých herců. Nebylo to uřvaný jako spousta ostatních nových pohádek, natáčelo se v hezký přírodě, navíc to bylo i vtipný. V dnešní poblblé době to bylo takový pohlazení po duši - 70%. ()

feryk

Příjemné překvapení. Konečně po delší době pohádka, která není zaplevelena moderní ideologií,mluvou a genderismem. Příjemné pokoukání, jen tomu chyběla větší výprava, lepší efekty a více prostoru pro Prachaře. Také dabing u lékárníka se vůbec netrefil, ale to se dá odpustit. Zasloužené čtyři hvězdy, k páté chyběla jen ta lepší výprava a možná košatější scénář. Jaký rozdíl oproti bambitce dvě, kdy mě iritovalo slovo kudla, pokaždé když bylo vysloveno a násilně nacpané moderní prvky. ()

GIK

Už podle ukázek jsem měl tušení, že to bude dobré. Nepamatuji se, že bych někdy měl při pohádce husí kůži (sundávání obrazu). Napínavé, spád, uvěřitelně a civilně zahrané postavy. Velký úspěch slovenského režiséra. Dokázal dostat to nejlepší z notorických přehrávačů a pitvořičů. Výborný Sokol i ostatní, jen se mi zdá, že Liduška občas lehce zadrhne. Rostoucí napětí je dvakrát nešťastně přerušeno veselou hudbou. Třeba když chce badatel po chalupnici jeden zlatý lístek od Krakonoše. Ta mu ho překvapivě nedá, i když jich má plný koflík. Nepovedená digitální myš. Jen škoda, že Krakonoš v závěru vyměkne a z jeho chalupy se stává veřejně přístupná atrakce. ()

dakarin

Stylem připomíná televizní pohádky mého mládí. Hodně jiný, typově nový Krakonoš, než jsme měli zažité - nesoucí si tíhu dávných křivd, lidský původ i osud. Velmi dobrá stylová role osvíceného národopisce Sokola, dobře odehraná. I posun hodnot u mladšího pána a role a city dívky zahradnice jsou celkově plus. Jednou se toto trochu zamotané dílko vidět dalo. Slabší 3 hvězdičky... ()

KafuR

Nalákala mě esence originálního námětu, mimo to ale Krakonošovo tajemství těží i z genia loci severočeských hvozdů a sází naštěstí i na neokoukané a sympatické tváře u hlavních hrdinů. Dále by se mohla ocenit i snaha dát tajemnému Krakonošovi nový, více lidský rozměr (i když místní možná budou nesouhlasit). Nicméně ten náznak romance mně přišel nepatřičný, a navíc zůstal podivně nevyřčený mezi řádky, z čehož nejspíš dětské hlavy ve finále asi moc moudré nebudou. Zamrzelo také překvapivě rychlé utnutí linie jednoho z hlavních záporáků, protože ten měl potenciál a mohl děj víc zamotat, a v neposlední řadě mně přišel moc rychlý (a tudíž nevěrohodný) ten přerod z doblankyzabouchlého prince do chlapa, který najednou ví, kde ho čeká štěstí. Jako celek ale fajn někde mezi 3 a 4 *. ()