Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ellen Ripleyová je už 200 let po smrti, ale vědci ve službách vojenské organizace se rozhodli, že ji ze starých krevních vzorků znovu „oživí“... Na zdravotnické výzkumné lodi Auriga z těla obnovené Ripleyové vyoperuje dr. Gediman malého vetřelce. Ripleyová je evidována pod číslem 8, které má vytetované na paži, a je spoutaná. Dr. Gediman je pokusem nadšený, ale generála Pereze zajímá, jak je možné, že má Ripleyová i paměť. Doktoři jí pokládají za úspěch genetického křížení, generál ji však chce nechat zlikvidovat, protože než kdysi zemřela, pokoušela se vyhladit vetřelce, a on má obavy, že se k tomu vrátí. V lodi je totiž také vetřelec-královna, o kterou se generál s doktory stará a která má brzy začít snášet vejce.... Dr. Gediman vysvětlí Ripleyové, že jí klonovali ze vzorků jejího těla, které našli. Ona mu řekne, že královna brzy porodí a on i s ostatními zemře. Druhý lékař jí ale vysvětluje, že si dokázali vetřelce podrobit a mohou je využívat. Přilétá obchodní loď Betty s kapitánem Elgynem a s potravou pro královniny potomky – zmrazenými lidskými těly. S Elgynem přiletěla i Call, která večer pronikne do střežené oblasti a chce Ripleyovou zabít. Přitom dojde k bitce se stráží a ve stejném okamžiku se vetřelcům podaří ze střežené laboratoře uniknout... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (977)

choze 

všechny recenze uživatele

Po dobře uzavřené trilogii jsme dostali ještě lepší uzavření. Přídavek, který sice vzkřísil z mrtvých hrdinku i její nemesis a učinil jejich souboj ještě intimnějším než minule, když propletl jejich DNA (svým způsobem vrchol této body horror série), ale nevytýčil žádný nový směr, kam by se série měla ubírat, jen nám dopřál druhé finále (dramaticky srovnatelné s prvním, možná i silnější) a dovedl sérii na Zemi, což se plánovalo už pro trojku. Novým směrem se vydal až o mnoho let později Ridley Scott s Prometheem, když po třech pokračováních jeho původního filmu KONEČNĚ obrátil pozornost k původu Vetřelců. A tak tu máme jen velmi nápaditou, nahláškovanou a pěkně natočenou další vetřelcovskou štaci, jež oživila uzavřenou sérii jen proto, aby ji zanechala ve slepé uličce. Whedon ani Jeunet se každopádně nemají za co stydět a Weaver si zjevně užila zatím nejvíc bad-ass Ripleyovou, která se celým filmem prohláškuje. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Čtvrtý vetřelec je sice nejhorším kouskem z celé tetralogie, ale pořád je to ještě výrazně nadprůměrný přírůstek do scifistického žánru. Má zřetelně odlišnou atmosféru od předchozích tří dílů - není to komorně hororová záležitost jako jednička nebo trojka, ani akční militaristická podívaná typu dvojky, jde spíš o komiksově laděnou barevnou podívanou, kde nechybí ani v komiksu často používané humorné nadlehčení, případně sebeparodické momenty. Komiksovému pojetí odpovídají i charaktery, setkáme se s bandou typově různorodých kosmických pirátů, s úchylnými sebestřednými vědci a bezohlednými mostrózními armádními důstojníky. Celé to ale má tu chybu, že už nejde o žánrově čistou podívanou, ale o nevyrovnané dílko, kde se objeví řada skvělých momentů, jako je tolikrát fanoušky opěvovaný záběr podvodního střetnutí v zatopených záchodcích nebo souboj na žebříku ve výtahové šachtě, jenže silná místa se střídají s rozpačitými momenty, jako je použití nepovedeného mutanta a především odbytý závěr, který je bezkonkurenčně nejslabší ze všech dílů. Zkrátka a dobře, scénář byl spíchnutý moc narychlo. Na rozdíl od předchozích dílů nefunguje ani z logického hlediska, když si člověk spočítá, co všechno stihli vetřelci (včetně výstavby hnízda), za hodinu a půl, kdy se příběh v reálném čase odehrává, to je opravdu k neuvěření i pro zažraného fanouška. Herecké obsazení je nadstandardní, Sigourney Weaver je jako vždy skvělá, Pinon zábavný, Perlman záporně charismatický a Winona Ryder křehká. Celkový dojem: 70 %. Jean-Pierre Jeunet je výborný režisér, ale čtyřku Vetřelce měli přece jen svěřit někomu jinému. ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Čtvrtý díl série už přecejen notně ztrácí dech. Ale přesto jsem rád, že vznikl i když působí dosti zbytečně. Je fajn že někdo našel odvahu posadit se na režisérskou stoličku. Ripleyovou už nebylo moc kam posunout a pokud ji v příběhu chtěli mít tvůrci zakomponovanou museli z ní udělat polovičního Vetřelce. Kruh se tedy uzavřel. Ve své době se mluvilo i o chystaném 5. dílu, ale možná je dobře že nebyl nikdy realizován. Přesto se pár povedenějších scén najde. 60% PS2017: Po kritice na Covenanta, bych moc doporučoval shlédnout zrovna třeba tenhle díl. Myslím si že Prometheus i Covenant jsou o třídu lepší než hodně béčkem zapáchající Vzkříšení. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Země… taková díra!“ Upřímně, raději bych byl na ní, než na vesmírném korábu se dvanácti naštvanými vetřelci. To má pak i taková Ellen Ripleyová plné ruce práce. Zde přitom vystupuje skoro jako ikonická postava, které stačí pronést jedno dvě slova, aby divák uznale pokývl hlavou. A jaká je zatím poslední epizoda Vetřelce? Mno, ono to hodně záleží na vašich očekáváních. Mi například nedělalo problém akceptovat jej jako svižnou vesmírnou „požíračku“ s minimem opravdu strašidelných scén a inovací vůbec. Ale pokud jste velkými fanoušky alespoň prvních dvou dílů a s pohledem na jméno „delikátního“ francouzského režiséra Jean-Pierre Jeuneta vám ukápla chtivá slina, nejspíš vás zklame, že ke koukání není v podstatě nic víc než věčně uslintaní alieni a sexy Winona (nesnažte si to dávat do souvislosti :). Také jsem čekal větší „úchylnost“, bohužel, krapet odvázanější je pouze likvidace posledního mimozemského bastarda. Narozdíl od Fincherova Vetřelce nepůsobí tenhle tolik chaoticky a brzy po začátku vám bude jasné, kam a jakým způsobem směřuje. Minimálně podvodní akční scéna (jakkoliv za vlasy přitažená) byla bravurně zrežírována. Takže na Hollywood ucházející, na Vetřelce lehký podprůměr. Jelikož mám Hollywood radši než Vetřelce, volím sympatických 70% Zajímavé komentáře: tron, MIMIC, Tayen, PALINO ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Napoprvé jsem na čtyřku Aliena zamířila do kina a odcházela z něj s výrazem tváře, co by se dal charakterizovat jako "kousnutí do nezralého citrónu". Patláma, matláma, paprťála - přišlo mi to jako divný guláš, do kterého scénárista najebal přemíru vzájemně nepadnoucích ingrediencí a když došlo koření, tak do toho ještě trochu naflusal. No, salmonelóza hovnóza z toho nebyla, ovšem nepochutnala jsem si. Reprízu v TV jsem dala z nudy o několik let později a napodruhé už mi to nepřišlo tak slabé, vlastně jsem se chvílemi i dobře bavila... a někdy taky ne. S hodnocením zamířím k čerstvějšímu dojmu a nastřílím filmu 70%. Dobrého scifka je prostě málo, fanoušek tohoto žánru holt musí být shovívavý: nemusí hned pršet, stačí když kape kyselina. ()

Galerie (90)

Zajímavosti (45)

  • Na motivy filmu vznikl román, který se ovšem od snímku značně liší. Rozdíly (část 1.):
    - Stejně jako u novelizace "Alien 3", Fiorina 161 je v souhrnu na zadní obálce knihy nesprávně pojmenovaná Fiorina 361.
    - Některé části románu jsou psány z perspektiv Ripley 8, klonované královny a hlavního vetřelce (v tomto románu označovaného jednoduše jako Válečník) a zprostředkovávají vnitřní monology, podrobně popisující jejich myšlenky a úhly pohledu. Tyto části objasňují, že Ripley 8 i klonovaní xenomorfové sdílejí vzpomínky Ellen Ripleyové.
    - Osoba, která zabije hmyz ve střelecké věží během úvodní sekvence, je Distephano, na rozdíl od nejmenované postavy ve speciální edici filmu.
    - Klon Ripleyové není tak dokonalý jako ve filmu - má na zádech hřbetní trubice jako xenomorf, i když jsou Dr. Wrenem odstraněny předtím, než Ripleyová získá vědomí.
    - Operace odstranění královny z hrudníku Ripley 8 se provádí pomocí dálkově ovládaných robotických armatur, nikoli ručně jako ve filmu. Tato scéna byla původně plánovaná pro film, ale nebyla natočena kvůli rozpočtovým omezením.
    - Chestburster je spojen s Ripley 8 šesti pupečními šňůrami, ne jednou jako ve filmu.
    - V raných stádiích vývoje - poté, co byla uvolněna ze svého inkubačního tanku -, se Ripley 8 svléká z kůže tak, jako xenomorf.
    - Když je Ripley 8 v zajetí, kousne jí komár, ale je zabit její kyselou krví.
    - Když je Ripley 8 testována pamět pomocí obrázků, test provádí dr. Matt Kinloch, nikoli Dr. Williamson jako ve filmu.
    - Během zkoušky je Ripley 8 ukázán obrázek kočky, která jí připomene Jonese.
    - Když dorazí Betty, Distephano je opět v řídícím modulu a je to tatáž osoba, která při přiblížení mluví s Elgynem přes rádio.
    - Zjistíme, že posádka Betty jsou žoldnéři... kromě Vriesse, který byl ochromen na planetě zvané Kawlang.
    - Gediman zmiňuje události z předchozích knih/filmů když hovoří s Ripley 8 v sále a vysvětluje, že po její smrti na Fiorině 161 byly neúspěšně provedeny vyčerpávající pokusy lokalizovat domovský svět xenomorfů. Rovněž zmiňuje, že LV-426 je nyní po výbuchu neobyvatelná (i když z knihy "Vetřelci" bylo jasné, že po detonaci výrobníku atmosféry nedochází k žádnému spadu). (Jan.Kanak)
  • Ve prvním Vetřelci (1979) se palubní počítač jmenoval Matka, v tomto filmu je to Otec. (Chevees)

Reklama

Reklama