Blue Lock

Animovaný / Akční / Drama / Sportovní
Japonsko, (2022–2025), 15 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Munejuki Kaneširo (komiks), Júsuke Nomura (komiks)

Scénář:

Taku Kišimoto

Kamera:

Jasuhiro Asagi

Tasuku Kaito, Sóma Saitó, Kazuki Ura, Júki Ono, Džun'iči Suwabe, Hiroši Kamija, Šúgo Nakamura, Rjúnosuke Watanuki, Aoi Ičikawa, Šója Čiba, Takahiro Sakurai (více)

Hromino

Blue Lock je příšerná hovadina a jedno z těch děl, u kterých naprosto chápu důvody jak pro 5*, tak pro odpad. Kdo by podobně jako já očekával, že to bude skutečně o fotbalu (tedy něco podobného jako nedávno skončivší Ao aši), ten by se šeredně zmýlil. Blue Lock je totiž v podstatě mix dvou vražedných ingrediencí: tou první je parodie na fotbal samotný, kdy na rozdíl od již zmíněného Ao aši je vidět, že Blue Lock psal někdo, kdo o fotbalu ví leda tak to, že existují nějaký Pelé, Neymar nebo Cristiano Ronaldo a honí se za kulatým nesmyslem. Pokud by měly hlavní postavy existovat v reálu a předvádět ty stejné superschopnosti jako v anime, mohli by se všichni výše uvedení zahrabat hanbou. Druhou ingrediencí je pak parodie na samotný žánr šónen anime. Řeknu-li, že to připomíná JoJa hrající fotbal, věřte, že nebudu daleko od pravdy. Smrtící kadence přehnaně dramatických scén, vražedných pohledů, vizuálních hrátek a über cool projevů od vylízaných postav, u nichž vůbec nezáleží na tom, jestli je jim 16 nebo 80 (protože vylízáno mají všechny stejně), má za následek to, že jen nevěřícně kroutíte hlavou a zároveň se od plic smějete, jak moc tahle show baví. Brát ji vážně, tak končím už po pár dílech a sázím odpad, ale pokud to berete jako zdařilou parodii na sport a sportovní anime (podobně jako třeba Free!), je to rázem na slabších 3*. ()

LeitoSE

Moja mienka o futbale je, že je to jeden z najnudnejších a najpreceňovanejších športov vôbec, takže som bol veľmi prekvapený svojim vlastným hodnotením. Nie sú tu žiadne hluché miesta, postavy sú zároveň zaujímavé aj zabavné a psychologické hrátky veľmi netradičné na japonské pomery, kde sa väčšinou presadzuje tímový duch a priateľstvo. V rámci šónenu a hlavne športových šónenov je to vysoký nadpriemer, čo sa kvalitou v pohode vyrovná Kuroko no Basuke či Haikjú. Rozhodne najlepší počin tohto štúdia a jediné čoho sa obávam je, že ako bude dej gradovať v ďalších sériách.  24/24 - 85% ()

Katakimiku

Když pomineme Haikyuu, je Blue Lock asi nejlepším zástupcem moderních sportovních anime. Oceňuju jak moc mě, jakožto někoho bez zájmu o fotbal, dokázal seriál tak moc nadchnou, že už teď nadšeně vyhlížím další sezónu a mám v plánu začít i s mangou. Možná, že to bude tou ,,šíleně vážnou" atmosférou, kdy máte pocit, že spíš než fotbalový zápas sledujete Squid Game kříženou s nějakým akčním shounenem se super schopnostmi. Postavy jsou úžasný, jejich minulosti a motivace mě zajímají a už teď je mi líto, že budou muset postupně Blue Lock opouštět a přitom já si je fakt oblíbila a do teď sama nevím komu z nic fandím nejvíc. Každopádně fakt se těším, co bude dál. 8.2/10 ()

TheRay97

Neexistuje větší kouzlo, než začít sledovat random anime a v průběhu se do děje zamilovat. Blue Lock mě velice překvapil. Vyřazování a heslo "vítěz bere vše" mi připomnělo Squid Game, ovšem nelze srovnávat tyto dva odlišný seriály. V Blue Lock se objevuje jiná cesta k cíli, k více sebevědomému cíli. Tady není smrt, ale hanba. Jaké to musí být chodit celý život s hanbou na zádech? Jasné je, že tvůrci se nemusí ničeho takového obávat, Blue Lock si zaslouží klobouk dolů. ()

Mancunian

Naprostá paráda vizuálem, hudbou, nápadem a vývojem postav. Od půlky jsem to už nemohl vydržet a začal jsem číst mangu (takže teď nemůžu vydržet čekání na další epizodu tam :D). Doufám, že v nastoleném trendu budou pokračovat, protože příběhově tam je spousta potenciálu. Za mě parádní sportovní anime. ()

• V roce 2024 začala manga předloha vycházet také v češtině u nakladatelství CREW. (Wade)