Jako každá druhá holka v Hollywoodu i Maxine (Mia Goth) se touží stát hereckou hvězdou. Uznávaná a oceňovaná sice je, zatím ale bohužel pouze mezi fanoušky pornofilmů. To Maxine nestačí. Nezpochybnitelná dávka talentu a ostré lokty jí pomohou získat hlavní roli v hororu ambiciózní režisérky Elizabeth Benderové (Elizabeth Debicki). Maxine je připravená chytit šanci za pačesy oběma rukama a už ji nepustit. V nočním Los Angeles ve stejnou dobu řádí nepolapitelný sériový zabiják přezdívaný „Night Stalker“. Jeho tři poslední oběti patřily do okruhu Maxininých přátel. Mělo by ji to zneklidňovat, nebo se má dál stoprocentně koncentrovat na svou roli, jak po ní vyžaduje náročná režisérka? Dá se vůbec soustředit na natáčení hororu, když se skutečný horor odehrává všude kolem? (Cinemart)

Adramelech

Maxine vykonává ušlechtilé, náročné a společensky velmi prospěšné povolání pornoherečky, nicméně touží hrát ve filmech, které jsou více spojovány s pojmem umění. Ne ke každému však bývá osud laskavý. Shlédnuto s českými titulky, které překládal počítač. Pěkná hláška: „Tohle není jelen film, to je hlavní film.“ Děj mi však přišel trochu zmatený, takže to možná byl jelen film. Přikládám záznam tematicky volně korespondujícího snu. - - - Sen o babylónské příručce (v noci z 4. na 5. září 2021) - - -     Sleduji video, které referuje o objevu nové písemné památky babylónské literatury. Nejprve se hovoří o tom, že podstatnou část dochovaných textů tvoří administrativní záznamy. Kromě toho se našly i nějaké právní texty, dějepisné texty a texty nábožensko-mytologického charakteru. Texty s civilním obsahem, jako je např. jedna ukolébavka pro dítě, jsou velkou vzácností. Nález spisu, který se zabývá intimními vztahy muže a ženy, je proto naprostou senzací. Odhaduje se, že toto dílo vzniklo téměř 1800 let před naším letopočtem. Pojetím tématu má blíže k Ovidiovu spisu De arte amatoria nežli ke Kámasútře. Bohužel se dochovalo pouze torzo, jemuž chybí začátek a konec, takže neznáme název díla, ale i tak jde o významný příspěvek k poznání tehdejších sexuálních zvyklostí a mravů. Na ukázku se cituje tento verš: „Až ji budeš líbat, popadni ji za ten její krásný nahý zadek a pak ji polož na záda; když je v kalhotkách, ať se líbá se svými kamarády.“      Citát dokládá, že ženy již v době cca 1800 let před naším letopočtem nosily nějaký druh spodních kalhotek. Archeologické nálezy to sice nepotvrzují, což ale nepřekvapuje, protože textil patří k materiálům, jež snadno podléhají zkáze působené zubem času, a to tím spíše, že musíme předpokládat, že i tehdejší kalhotky se zhotovovaly z nějaké tenké a jemné tkaniny.      Dále je z citátu patrné, že svobodné ženy měly značnou erotickou volnost. Žena kromě svého milence, s nímž spala, mohla mít i blíže neurčený počet kamarádů, jimž rovněž směla prokazovat určité projevy přízně, avšak pouze takové, které nevyžadovaly, aby si přitom svlékla nebo nechala stáhnout kalhotky.      Potom se o hovoří o různých sexuálních praktikách, jež zhruba odpovídají těm, které v běžném životě používají dnešní Evropané. Zajímavý je však poznatek, že ženy už tehdy pro potěšení mužů tančily u tyče... ()

Sludger

Ti West ukončil svoju trilógiu neogiallom a zároveň vzdal poctu starým brakovým hororom – prostredím, štýlom, ale aj myšlienkami. Maskovaný vrah (pripomínajúci vraha z talianskej klasiky „Šesť žien pre vraha“) s koženými rukavicami, zahalenou tvárou a dlhým nožom, je ako vystrihnutý zo sedemdesiatych rokov v Taliansku. Jeho vraždy sú prehnane násilné, až gore, a používajú sa praktické efekty (ktoré majú vo filme aj svoju vlastnú poctu), čo sa mi veľmi páčilo. Mia Goth predviedla skvelý, sexy výkon, no potešili ma aj dve miniroličky. Kevin Bacon v roli otravného a slizkého detektíva skvelo zahviezdil, rovnako ako Lily Collins so svojím „umierajúcim“ výrazom. Taktiež oceňujem priamy odkaz na „Psycho“, čo ma potešilo pri srdci. Najväčšou slabinou filmu je vlastne to, čo chválim – že ide iba o poctu starým brakovým hororom, prevažne „giallu“, a neponúka nič nové, neokukané a originálne. Ide len o poctu, a nie autorské, inovatívne dielo, podobne ako zvyšné filmy Ti Westa. Pokiaľ ti to neprekáža, budeš spokojný. Drobnou chybičkou na kráse je neprepojenie dvoch dejových línií a tiež hlavný vrah, ktorý bol trochu umelo našrobovaný do príbehu. „MaXXXine“ je výborné ukončenie trilógie, ktorá vzdáva poctu starým slasher/giallo násilníckym hororom. Na nič iné sa nehrá a nič iné ani nechce povedať. Pokiaľ ti to stačí, utekaj do kina. Dostaneš retro, brak, béčko a zároveň výborné áčko. ()

JFL

Ti West zakončil svou trilogii hororů s Miou Goth velkolepým ultrapastišem, který v jistém ohledu aktuálně dovršuje nejen sérii a autorovu filmografii, ale i celou filmařskou tradici pokleslých žánrů. Všichni brakaři od nepaměti toužili po přijetí a uznání, což v branži znamená mít studiové zázemí a točit v Hollywoodu. Příznačně trilogie o vábení filmařiny a příslibech slávy končí právě tam. West si vyloženě libuje v eklektickém skládání aluzí a referencí. Jeho film dýchá nadšenectvím pro vysoké i nízké a skládá tak vedle sebe aluze sahající od porna po "Čínskou čtvrť", od amerického trashe po giallo i od "Psycha" po "Dlouhé loučení". Plně při tom využívá splněný sen, že je produkčně pod křídly studia Universal, a inscenuje fanovskou tour po ikonických lokacích nejen L.A., ale především venkovních setů proslulých Universal Studios. Při tom vzpomíná na éru VHS, vyzdvihuje žánrovky točené ambiciózními režisérkami a účtuje s pánbíčkáři a moralisty, kteří v 80. letech proti brakařům a jejich dílům protestovali. Pořád ale "MaXXXine" zůstává v prvé řadě požitkářskou žánrovou fantazií, která neusiluje o historickou věrnost (např. režisérky dostávaly prostor u Cormana, ne u velkých studií). Tady je hlavním jmenovatelem vlastní radost tvůrce a ideálně i stejně naladěných diváků. Nabízelo by se až sahat ke slovu "tarantinovské", což by ale jako ve všech případech jeho užití bylo neadekvátní a omezující. Protože zatímco Tarantino dělá ultimativní parafráze svých oblíbených žánrů důmyslným scenáristickým tuningem ikonických momentů, West vyloženě skládá rozjařilou poctu, která si vystačí s fetišistickou rekonstrukcí, jež není o moc scenáristicky sofistikovanější než její vzory, jen radostně poučená a nadšenecky si libuje v nabízejících se možnostech (což dokonale stvrzuje závěrečný vanity záběr). ()

rollman1

Spokojenost! Od Závěru trilogie režiséra Ti Westa jsem dostal přesně to, co jsem chtěl a co mi bylo slíbeno. Parádní osmdesátková atmosféra teče z každého záběru, do toho hraje fresh hudba a mezitím si Night Stalker zabijí ženy po celém Los Angeles. Překvapilo mě, jak moc je snímek žánrově jiný od svého předchůdce. Režisér si tady opět pohrává se žánry a tak tady máme mix Slasheru, krimi i dramatu. Samozřejmě nesmí chybět pocta hororům právě z 80. let. Fanoušky gore mohu uklidnit, protože zde je několik scén, které dokáží vykouzlit úsměv na tváří. Na druhou stranu, je ho tady mnohem méně než v ''X''. Největším triumfem a zlatým hřebem filmu (i celé série) je ale herečka Mia Goth, která je nepřekvapivě dokonalá. Její MaXXXine tentokrát čelí mnohem větším problémům i díky svým ambicím stát se nejslavnější herečkou. Plus si jí vyhlédl právě řádící Night Stalker. Ve Výsledku by tak měli být spokojení všichni ti, kteří mají rádi ''X'' nebo ''Pearl'' a mají sympatie k Mie Goth. Pro ostatní je to minimálně důvod si tyhle filmy nakoukat. ()

MrHlad

MaXXXine Minx je hvězdou filmů pro dospělé, ale chce udělat v kariéře další krok a usiluje o hlavní roli v chystaném hororu. Jenže uspět v Hollywoodu, který je plný šílenců, sériových vrahů a násilí, nebude nic jednoduchého. Zvlášť, když se připomene její minulost. Ti West pojal poslední díl své trilogie jako velkou poctu osmdesátým létům a brakovým thrillerům a hororům téhle éry a nekompromisně tomu podřídil úplně všechno. Kdo čeká tradiční thriller s lehkými žánrovými hrátkami, má smůlu. MaXXXine se nebojí být béčková, divoká, směšná a bizarní. A rozhodně se nepokouší být líbivá. Zajímavá je však bezesporu nejen pro fandy toho, čemu tu West skládá hold. ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení