Oddíl 10 z Navarone

• Česko Komando 10 z Navarone (více)

V roce 1961 vznikl slavný válečný film Děla z Navarone, vyprávějící o odvážné akci malé jednotky během Druhé světové války. O sedmnáct let později vzniklo jeho volné pokračování s novými představiteli. Do Jugoslávie jsou vysláni major Mallory a seržant Miller, aby našli a zlikvidovali nebezpečného nacistického agenta Nikolaje Leskovara, působícího v partyzánských jednotkách. Na cestě do Jugoslávie jsou přiděleni k jednotce plukovníka Barnsbyho, která má za úkol vyhodit do vzduchu strategicky významný most. Není to vůbec snadné, nacisté jsou v přesile a Leskovar má v záloze nebezpečný plán. Podaří se Malloryho jednodce v sebevražedné akci splnit oba úkoly? Zajímavý příběh a hvězdné herecké obsazení v němž září Robert Shaw a Harrison Ford patří mezi hlavní klady filmu. Guy Hamilton, režisér filmů o Jamesi Bondovi (např. Goldfinger, Diamanty jsou věčné), natočil dobrodružnou podívanou s překvapivými dějovými zvraty a typickým britským humorem. (Česká televize)

mortak

Už předloha MacLeana je nastavovaná kaše k velice dobrému prvnímu dílu, protože nelogicky navazuje nikoliv na knihu ale na film!!! Film sice nekopíruje některé nesmysly, jen unaveně vrší jeden zvrat za druhým. Jinak: český název je naprosto nesmyslný, protože Force 10 značí v knize nejvyšší důležitost odvozenou ze síly větru. Vůbec Alistair MacLean měl najít dobu, kdy skončit, neboť jeho tvorba je velice nevyrovnaná. ()

Davson

Ne moc věrohodně vypadající béčkový pokus o válečný film, který neoplývá ani nějakou zázračnou zábavností nehledě na fakt zničení mostu. Most je nezničitelný, ale může ho strhnout velký tlak vody z protrhlé přehrady. To by se ještě dalo uvěřit, ale ve filmu to vypadá tak nevěrohodně, že tomu prostě nevěřím. ()

neoBlast

Zatímco Děla z Navarone jsou dnes válečnou klasikou s mnoha ikonickými scénami (bez ohledu co jsem na ně nakydal zde ve svém komentáři), pokračování Oddíl 10 z Navarone je už jenom vyvařováním jména úspěšné "série". Čtu si svůj zdejší komentář na Děla, kde jsem psal, jak dlouhý a roztahaný film je - o 30 minut kratší Oddíl se táhne jak špatně uleželý med na čerstvém chlebu. Na první pohled hvězdné obsazení s mnoha známými jmény nic nezachraňuje a tak režisér těch nejklasičtějších bondovek jenom neúspěšně šlape žánrovou vodu. A nikam na konci rozhodně nedošlape. 40 % ()

sud

Dobrodružnější, zábavnější a sympatičtější, než Děla z Navarone. Narozdíl od nich je film prošpikován nadsázkou a suchým humorem, mezi Robertem Shawem (na roli majora Malloryho IMHO seděl líp než Gregory Peck), Harrisonem Fordem a Edwardem Foxem to jiskří, Barbara Bach je potěcha pro oko a Franco Nero je záporák tak slizký, až by se z něj člověk poblil. A dabing Novy v čele s Petrem Kostkou je vynikající. 85%. ()

hell_boy

Hodně kvalitní válečný film, možná i o malinko lepší než jeho o sedmnáct let mladší předchůdce. Skvělé herecké obsazení, ze kterého nejvíce vyčnívají Edward Fox v roli chladnokrevného pyromana, který nešetří suchými hláškami a jeho protilkad v podání Carla Weatherse, jehož velice vtipná postava hodně oživuje jinak klasický scénář. ()

• Vo filme je vidieť lokomotívu, ktorá sa vyrábala až v 60-tych rokoch a je elektrická. Elektrické vlaky v Juhoslávii existovali najskôr o 10 rokov. (martincba)
  • Ve filmu je několik narážek na zraněnou nohu majora Malloryho (Rober Shaw). Ve skutečnosti si představitel majora Malloryho Robert Shaw zranil koleno krátce před natáčením a velmi obtížně chodil bez kulhání. Proto byl přepsán scénář, aby se nemuselo čekat na uzdravení. (Rollo_Tomasi)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers