Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (567)

Cival 

všechny recenze uživatele

Obrovske prekvapeni, jak moc je film mych oblibencu spatny. Neveril jsem vlastnim ocim a vetsinu casu se citil trapne - petatricet ubohych prirovnani, krkolomne nevtipne vety a vse prostupujici nuda. Nekolik malo viyualnich perlicek, dobra kamera a Steindler s Liskou nemaji sanci vyrovnat bloudeni mezi divadlem a televizi, ktere selhava snad na vsech frontach. Kdyz bych neznal jeste o stupen vetsi ceske sracky Bolero, Post Coitum, Panska jizda a Kamenak, uvazoval bych o necem mezi odpadem a jednou usmudlanou hvezdou. Takhle slabsi dve. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

"Mazaný Filip má problém. Je vtipnej jako čerstve rozšlápnutá veverka a neví vo tom..." Ne vážně. Tu nevtipnost bych mu nevyčítal, zkrátka to chce být suché a suché to tedy taky je. Větší problém jsou herecké výkony. Některé jsou sice skvělé, doslova sežrání, například kouzelná etuda Viktora Preisse. Taky Vilma Cibulková, David Vávra nebo Oldřich Kaiser jsou vcelku dobří. Tomáš Hanák hraje místy docela slušně, ale místy i dosti dutě. Většina herců však přecejen více či méně zápasí s formou. Dobře je to vidět třeba na jindy výborném Pavlu Liškovi. Rozhodně zde totiž platí, že dobrou parodii dělá za prvé skvělá znalost originálu a za druhé svrchovaně zvládnuté herectví. Obojí je ovšem v našich zeměpisných šířkách a hloubkách spíše výjimkou než pravidlem. Vysloveně ubohý je pak herecký "výkon" Jaroslava Duška. (Ostatně, celá ta scéna vypadá jako by ji režíroval Zdeněk Troška nebo Dušan Klein.) Taky citace Limonádového Joea jsou spíše ubohé než vtipné či překvapivé. Na druhou stranu, některé skeče jsou doslova hvězdné a stojí za opakované vidění. V podstatě se dá říci, že tohle je pro mě osobně nejrozpornější film české kinematografie vůbec. Místy je to kandidát na asi tak sedm hvězdiček a místy na naprostý odpad... Celkový dojem: 60% Zajímavé komentáře: gudaulin, Aiax PS: Problém ovšem není jenom ve filmu samotném, problém je taky v tom (jak ostatně svědčí většina zdejších komentářů), že u nás v Česku neznáme ani detektivky s Philipem Marlowem ani filmy noir... ()

Reklama

Legas 

všechny recenze uživatele

Tomáš Hanák sice umí bravurní vnitřní hlas, ale co je mu to platné, když mu ho někdo neumí napsat. Číší z něj sice jakýsi náznak parodie, ale k smíchu to moc není. Vizuální dojem z Tomáše Hanáka je perfektní. Jakoby se už narodil s kloboukem na hlavě. Bohužel se to nedá říct o jeho hereckém výkonu (mimo již zmíněný vnitřní hlas). Obsazení je jinak výtečné: opět výborná Vilma Cibulková, konečně netypický Pavel Liška, Macháčkova široká mafiánská čelist nemá chybu („Chceš taky kovovou plombu do tykve, bobane?“) a skvěle šílený Milan Šteindler je jednoznačně nejlegračnější figurkou (i scénkou) filmu, i když zrovna zde nejde snad o žádnou konkrétní parodii. Mám pocit, že kdyby Mazaný Filip zůstal „pouze“ u komedie a nezahrával si s tak ošidným žánrem, jakým je bezesporu parodie, pak by byl jistě daleko lepším filmem. Limonádový Joe to bohužel není. Atmosféru má dobrou, kulisy navodí patřičně parodijní dojem a hudba to vše doplní, ale když potom spousta fórků vyloženě vyšumí, pak se není čemu smát, což je u parodie trochu zádrhel. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Mazaný Filip působí ze všeho nejvíc poloamatérským a laciným dojmem. Přijde mi to, jako kdyby skupina studentů filmových oborů a nadšených fanoušků natočila vlastní film, ze kterého čiší radost z tvorby a je znát talent, ale zároveň chybí zkušenosti, producent a pečlivost. Vzhledem k tomu, jaká herecká špička se na filmu podílela, je to až překvapivé. Tomáš Hanák v hlavní roli mi moc neseděl, při nejlepší vůli je jeho herecký rejstřík omezený a snad se na mém dojmu z jeho výkonu podepsalo i to, že je v poslední době trochu přehanákováno. Ze snímku je jasně vidět, že tvůrci pracovali s nanejvýš omezeným rozpočtem, což by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že řada vtípků je nedotažených a stejně tak nedotažený je i scénář. Za první republiky se filmy točily za týden a Mazaný Filip vypadá, jako kdyby se tomu chtěl přiblížit. Nejsem zarytým odpůrcem product placementu, ale musí být do filmu zasazen ciltivě a s ohledem na míru. Ani jedno ani druhé v tomhle snímku neplatilo. Celkový dojem: 35 %. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jsem sklepácký fanda, tuto komedii jsem viděl i živě v divadle a musím říct, že i když se film nevydařil tak jako ono divadelní představení, stále je to vysoká třída. Jsou v něm sice i hluchá místa a děj postrádá grády, ale to je podle mne jasný autorův záměr (stejně jako některé zde kritizované technické nedostatky filmu). ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Představitel titulní role Tomáš Hanák v čase premiéry snímku řekl: "Od Pražské 5 je to snad první film, o který se bojím. Je natočený ne pro něčí slávu, ale pro slávu filmu a z lásky k filmu. A všichni to z lásky dělají, už kvůli omezenému rozpočtu. Kamera, hudba, stavby, střih, zvuk, herci - všichni! A já, jestli jsem Marlowea nějak výrazně zvoral, tak si zasloužím kulku do tykve a požádám o ni Václava Marhoula, protože on tomu věnoval skoro deset let. Ale díky tomu ani zase nemusel moc radit. Naplno řval jen jednou, naštěstí ne na mě. Teploty v atelieru dosahovaly až 52 stupňů, přesto v některých scénách vypadám velmi chladnokrevně." (NIRO)

Reklama

Reklama