Vetřelec: Romulus

• USA Alien: Romulus (více)

Vetřelec: Romulus navrací fenomenálně úspěšnou franšízu zpět k jejím kultovním kořenům, přičemž představuje zajímavé a neokoukané nové tváře. Při prohledávání opuštěné vesmírné stanice se skupina mladých kolonizátorů setká s nejneúprosnější a nejsmrtonosnější formou života ve vesmíru. A v hlubokém vesmíru nikdo neslyší jejich křik. (Falcon)

FilmFan24

Fanouškovo velké očekávání dostalo za své. I když…Nečekal jsem, že scénář bude až tak moc připomínat původní film. Dějová linie je takřka totožná, jen moment překvapení narození Vetřelce už nejde zopakovat a byť má film pomalé tempo a napínavá atmosféra není až tak děsivá a cosi tomu sakra chybí. Režisér vsadil na celkem neznámé herce stejně jako kdysi Ridley Scott. Je fajn opět vidět i Iana Holma (v digitální podobě) coby androida z prvního filmu. Jen bych v rámci originálního a tím pádem úplně jiného konce uvítal přeživšího jednoho z mužských členů posádky… ()

TominoLa

Ač trailery vypadaly skvěle film potvrzuje, že Alvarez není dobrým režisérem. Atmosféra, napětí mu nic neříká a očekává, že divák vše zná a od prvního setkání nám servíruje akci kde mi bylo jedno kdo zemře. K postavám jsem si cestu nenašel. Vlastně nenabídl nic nového a já bych si nevybral ani jednu scénu co bych rád viděl znovu. Děkuji už nikdy. 4/10 ()

Eldrick

ALIEN: ROMULUS je heist film (ano, Fede aplikoval svůj prověřený model z Don't Breathe), který je primárně určen pro generaci Z, rozuměj pro děti. Už samotný herecký ansámbl, jemuž je lehce přes 20, působí, jak když zrovna vylezl ze základky, mě varoval z traileru. Fede Alvarez si před psaním scénáře nastudoval všemožnou dostupnou literaturu, videohru Alien: Isolation a hlavně první 2 filmy, mezi nimiž se děj Romuluse odehrává a na něž film nonstop odkazuje. Fede je jedním z mála filmařů, kteří kdysi vyhráli loterii a ačkoliv dodnes neumí základy anglické gramatiky, je mu dovoleno psát si vlastní scénáře. 'Alien: Romulus' je další franšízový film, který přináší víc nostalgie než originality. Celý film je protkaný modifikovanými scénami z prvních dvou filmů, citacemi, parafrázemi... V závěru se dokonce dočkáme scény, která jako by vypadla z filmu Hollow Man. Romulus sice dostal R rating za „krvavý násilný obsah a jazyk“, ale všechny postavy ve filmu se chovají tak strašně dětsky, hloupě a naivně, že není pochyb o tom, že koukáte na film od Disney, které nedávno koupilo Fox. Co filmu nechybí, jsou lekačky, napínací scény, krev a celkově násilná zábava podpořena praktickými efekty. Fedovi se i povedlo skloubit původní motivy s nápady z Promethea. Celkově ale zůstává pachuť překombinovanosti, co se zvratů v zápletce týče, a přeplácanosti citací na úkor snahy o něco nového, neviděného. Viděno 15.08.2024 při ČSFD projekci (Cinestar, Anděl), z které většina lidí odcházela s velmi smíšenými pocity. ()

William_

9/10. Za mě velice vydařený návrat do starých dobrých prostor vetřelce. Dýchne na Vás duch nostalgie, skvělá hutná atmosféra a celkové kulisy se povedly na jedničku. Začátek byl pomalejší než by bylo bývalo zdrávo, ale když se to rozjede, je to něco skvělého a nespustíte z toho oči až do šíleného a nechutného finále. Postavy jsem si moc neoblíbil, ale postupem času už ano, a musím smeknout před poslední várkou přeživších, protože ti mě opravdu bavili, nejvíce asi Rain. Nemá cenu být až nesmyslně kritický, je to jeden z těch vydařenějších vetřelců (i hororů) a vždy se najde někdo, kdo bude furt nespokojený. Za mě parádní hororová záležitost, které po druhé projekci nemůžu dát nic jiného, než pětihvězdu. ()

dyfur

…..veľmi dobré voľné pokračovanie  Votrelca...mnoho odkazom na prvé  filmy....možno samotného Votrelca menej , ale ...kino IMAX Bory urobilo svoje :)) ()

filmoid

Obrovské zklamání... úvodni půlhodina ještě ujde, atmosféra dobrá. V momentu, kdy se to překlopí v opisováni Vetřelců (dvojka), jde to úplně do kopru. Hrouti se logika vypravění, jedine,co drži cely film, je vizual. Casting příserny! Posledni půlhodina to trochu zachraňuje, ale podobnou tranformaci jsme viděli uz ve čtyřce, tam byl humanoid tlustý, tady je hubeny. ()

M.i.k.e

Fede Alvarez rozhodně nepatří mezi moje oblíbence a třeba jeho verze Evil Dead se mi kdysi fakt nelíbila. Svoje zapojení do vetřelčího univerza nicméně zvládnul velmi dobře a až na úplné “prometheovské” finále sem si celkem užíval slušnou atmosféru, parádní vizuál a snahu přiblížit se primárně prvnímu filmu. On si tedy Alvarez “půjčuje” motivy a nápady ze všech filmů napříč celou ságou, ale jednička z toho alespoň pro mě koukala nejčastěji. Jako fan service je tedy Romulus parádní, nicméně na druhou stranu je celkem škoda že se Alvarez ve vší té snaze zavděčit se fanouškům (a nejspíš i Scottovi) nesnažil o větší porci originality, protože když už se tu objeví originální nápad (třeba využití absence gravitace pro vyhnutí se vetřelčí krvi) jde o nejsvětlejší momenty z celého filmu. Snaha o úplné bláznění a komplet překopání by mu sice asi neprošla, ale tyhle detaily ukazují že i tady by se dalo vymyslet něco trochu jinak. Tak jako tak je ale Romulus solidní příspěvek do série a v osobním žebříčku si ho zařadím hned za první tři filmy…80% ()

ilemas

Nejlepší Vetřelec z celé dosavafní série daleko předčil Scotta i Camerona svou děsivě akční atmosférou. Tím ale neshazuji prvního a druhého Vetřelce, kteří jsou s tímto nejlepší. Takto nejak jsem si tehdy představoval pokračování trojky a čtverky a prý nejděsivějšího Promethea a Covenanta, které jako fanoušek mám také velmi rád. Doufám že nebudu čekat dalších x let na další pokračování, už se nemohu dočkat. Perfektní zvuk v Dolby Atmos, jen mě zarazilo tolik malých desetiletých dětí v kině před představením, až jsem měl obavy, že to pohádka pro nejmenší. Za mého mládí byla kdejaká hovadina, kde nebolo vůbec nic od 18 let nepřístupné, dnes zpičené dveře a sposta drastických scén nevadí ani desetiletým. Jiná doba, jiná doba.... Co mě ale nesedělo byly stěrače na kosmické lodi a na to, že byly velmi krátce na stanici Romulus se vetřelci líhli nějak moc rychle, hlavně závěrečná příšera, přesto je to skvělá adrenalinová podívaná, jen u toho moc nepřemýšlet. ()

Gee.Rocks

Tohle bylo moc dobrý. Nejsem úplně skalní fanoušek Vetřelce. Předchozí filmy jsem viděla hodně dávno, oceňuju dílo pana Gigera, ale úplně mi to neodstřelilo dekel. Tohle pro mě ale bylo velmi příjemné překvapení. Čekala jsem teda víc lekaček, ale napětí tohle dílo doručilo na 100%. Odnáším si z toho dvě věci: 1. Nikdy nikomu nepomáhej nebo na to doplatíš. 2. Všechno dělej rychle a na nikoho nečekej. 😅 ()

Fleinka

Nevěřila jsem, že může být natočen film s takovou úctou k předloze k filmu z roku 1979, nebo bych měla napsat z roku 2092? Mělo to všechno, co se dá od filmu 'Vetřelec' očekávat. Pohrávalo si to s myšlenkou navazujícího filmu a vrátilo to diváka k atmosféře prvních filmů s překvapivým závěrem. Nechci psát spoiler, takže doporučuji si na to zajít do kina, pokud jste alespoň krapet fanoušek sci-fi a H. R. Gigera. Hvězdu ubírám za letmou předvídavost a slabé vybarvení postav. Kdy mi připadalo, že pobíhající teens jsou pouze "žrádlem" či "návnadou" pro tzv. vetřelčího kyseláče - Facehuggera či Big Chap. ()

Martin741

A to som si myslel, ze s Alienom je uz Amen, najlepsi bolprvy Alien 1979  potom Cameronov 1986, a Finchereovmu filmu Alies z 1992 som dal len 69 %. potom siel kvalitou dole Prometheus I Covenant, a uz som si myslel ze je s dalsou seriou amen. Fincherova verzia je plne nelogicnosti a nejasnosti / diplomaticky napisane/, aj promethea aj Covenant som rozobral v komentaroch. Rydly Skot uz bude mat 90, a tak dal priestor maldsiemu reziserovi Fede Alvarezovi. A dobre urobil. Sice uz niet Sigourney Weaver ani Michaela Biehna, no reziser omladil posadku a vysok ovyzdvihujem odkazy na prve dva filmy. Bilbo Pytlik, teda pardon Ash v podani Iana Holma tu z nebol, no potesil odkaz. Zachytil som kecy mojich oblubencov o tom, ze je to akysi "bezpohlavny parazit". Ba hovno, teda zase pardon, ja sa neskutocne ospravedlnujem a  chcel som napisat ze rozhodne nesuhlasim. Hollywood je zydovsky az na masaker a toto zrovna nie je  - ked to tak nazvem - zydovska kinematografia 95 % ()

PabloFuentes

Velice povedený film, který má dle mého za úkol přivést i mladší generací ke klasikám z 80. let. Obrovské množství referencí a vytažení maxima z toho, co nám může Alien ještě nabídnout. Krom klasiky přinesl film i několik čerstvých nápadů, které se přiznám, na mě zapůsobily, možná i tím, že jsem je viděl v kině. Obzvláště z prvního setkání s vypnutým gravitačním polem se mi hlava zatočila. Nicméně i tento film má své neduhy a to hlavní, co se mu dá vytknout, je skutečnost, že na hlavních hrdinech vám nezáleží. Prostě tam jsou a pak už ne. I tak si ale myslím, že Romulus stojí za pozornost. Viděno v rámci čsfd projekce. ()

Adaamos21

Když jsem před více než rokem poprvé zaregistroval info o Romulovi, začal jsem se těšit na další přírustek do filmové vetřelčí rodiny. Těšení z mé strany ovšem dost nahlodalo jméno režiséra, protože moje jediná zkušenost s ním byl remake Evil Dead a ten se mu v mých očích hrubě nepovedl. Jeho další počin, výrazně lépe hodnocenou Smrt ve tmě jsem neviděl. Předem něco odsuzovat je ale zbytečné a v optimistické víře jsem doufal, že pokud se u Romula pobavím stejně jako u predátorské Prey, budu nadmíru spokojen a to se rozhodně vyplnilo, takže Fede, díky. Nový Vetřelec je především povedená pocta vlastně všem předešlým dílům s množstvím odkazů, které mě nijak neiritovali a nepřišli mně nikterak násilně naroubované na děj. Je vidět, že Alvarez je velký fanda předchozích filmů a i často zmiňované Isolation, kterou jsem tedy nehrál, ale viděl jsem celý gameplay. Romula vnímám jako takovou vetřelčí jednohubku, která universum kdovíkam neposunuje a nerozšiřuje, což ostatně splňuje pouze mnohými zatracovaný Prometheus s Covenantem, kterých jsem já zarytý fanoušek. Tudíž mě úvodní Scott Free nikterak nevyděsil, ale potěšil a návaznost na Scottovy myšlenky jsem v Romulovi bral jako velmi osvěžující prvek, stejně jako jistý "návrat" z původního Vetřelce. Pomalejší rozjezd mi nevadil, na ten jsme snad zvyklý z každého vetřelčího filmu, vyloženě mě potěšila hudba a zvukové efekty a tleskám snaze tvůrců používat praktické triky kde to jen šlo. Vizuál byl perfektní. Obsazení v pohodě, Rain mi byla sympatická a David Jonsson jako android Andy byl vynikající. Ani mi nepřišlo, že by se banda vlastně náctiletých chovala nějak extra hloupě nebo nelogicky, chtěl bych vidět kohokoli z nás v jejich věku a na jejich místě. Když už jsme u toho, tak ti "nejhloupější" určitě nebyli v Prometheovi nebo v Covenantovi, ale ve Vetřelcích. Kupodivu jediná Ripley měla takové technické vzdělání, že zabránila tomu, aby se všichni po jaderném výbuchu vznášeli  na oběžné dráze planety a to  prakticky skoro na začátku filmu. Od Romula jsem nečekal žádnou Vesmírnou odyseu a bavil jsem se tak jako u Prey. Nenáročný úkol splněn. V pátek na to půjdu znovu do kina. ()

Meridius

Hodně silný 4*, skvělá atmosféra, dobře napsaný i zahraný postavy. Chybělo mi tam jenom něco překvapivýho, nedokážu to úplně popsat, měl jsem pocit, že všechno už jsem viděl v předešlých dílech nebo ve hrách. ()

humanbeing

Alien: Romulus neví, čím chce být - zda Alienem nebo Aliens, anebo úplně něčím novým. Krizi identity filmu pak podtrhují různé odkazy (stejné situace, hlášky), které tam být vůbec nemusí (včetně onoho camea) - kvůli jejich přítomnosti je pak těžší se soustředit na film. Chybělo tomu více horroru a zajímavější postavy (a jejich motivace). Rovněž nepříliš dobře funguje hlavní monstrum - chtělo by to znovuobjevit jeho hrůzné stránky, a nenechat to jen na tom, že si mají diváci pustit původní film a předstírat, že i tady to funguje. Dějem je to vpodstatě mix prvního a druhého filmu, tedy nic nového a přitom to první dva filmy dělají lépe než Romulus. Škoda, že Disney zrušil třetí díl Promethea s podtitulem Awakening. Na ten bych se podíval mnohem raději. ()

Sludger

Nový Votrelec je mixom veľkej dávky fanservisu (odkazy, podobné scény, hlášky, ba dokonca aj jedno cameo) a inovatívnych nápadov (gravitácia, teplota, záver...), čo je výborný spôsob, ako doručiť fanúšikom vyvážený kokteil, ktorý im umožní nostalgicky zaspomínať, ale zároveň im ponúkne niečo nové. Oceňujem, že film sa vrátil späť k hororu (najbližšie k jednotke), či už konceptom príbehu, scénami alebo ľakačkami. Dostali sme poctivý vesmírny horor so záverom, ktorý sa nebál ponoriť až do body hororu. Film má však aj svoje nedostatky. Najväčším problémom sú logické medzery (nevyčerpateľný zásobník, otvorené dvere pri miestnosti s vysokou teplotou...), ktoré kazia celkový dojem. Film mal od príchodu na stanicu dravé tempo a nedal divákovi vydýchnuť (čo vnímam ako plus), no zároveň nedal priestor postavám, ktoré preto pôsobili ako prázdne schránky (s výnimkou Andyho, top postava filmu). Ich motivácie boli občas na hrane uveriteľnosti. Do kín prišiel skutočný hororový Alien, ktorý kvalitatívne ľahko prekonal Promethea či Covenanta. Možno je to odvážne tvrdenie, ale myslím si, že ide o najlepšieho Votrelca po prvých dvoch častiach. ()

Motinski

Alvarez určite nie je spasiteľ Alien značky, no v žiadnom prípade jej ani nespravil hanbu. Ajkeď posledných 15 minút si mohol odpustiť. To bol silný prepal a verím že na väčšinu divákov bude pôsobiť zvláštne. Napriek tomu, Romulus sa podaril. Je plný odkazov pre fanúšikov, je napínavý a celkovo musím vyzdvihnúť atmosféru ktorá ma v kine držala neustále v pozore. Dizajn prostredia ako vystrihnutý zo starých sci-fi klasík bol super a hlavná hrdinka si ma získala. Jej vzťah s robotom Andym má správne emócie, za čo treba herecky pochváliť aj Davida Jonssona. Prvá polovica viac pripomína Scotta, tá druhá zase čiastočne Camerona, no vďaka uzavretým priestorom vesmírnej lode veľmi cítiť zavdačenie sa aj hráčom počítačovych hier. Je tu krv, surovosť, výborný soundtrack a pri efektoch sa odviedla nadštandardná robota. V rámci série určite jeden z najkrajšie vyzerajúcich dielov. Scenár obsahuje osviežujúce nápady ajkeď väčšina postáv ostáva stále len pešiakmi do počtu. Neviem či budem rovnako spokojný aj na druhý krát, skôr si myslím že sa nebudem k filmu vracať tak s nadšením ako k prvému a druhému Votrelcovi, ale vôbec to nevadí. Prvotný dojem si zapamätám a neskazí mi ho ani kontroverzný záver. ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu