Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Standardní příběh letců z první světové války. 1) Jako odchovanec Bigglese od velbloudích stíhaček Williama Earl Johnse sleduji všechny filmy k tématu ne kvůli soubojům, které mě nudí, ani kvůli letadlům, která mi nic neříkají, ale kvůli atmosféře a lidsky pojatým postavám, jsou-li jaké. Aces High těmto kritériím dost odpovídá. 2) Film popisuje jevy nepřímo. Pod chlastem, návštěvami bordelu a zdánlivé netečnosti k okolí zřetelně vystupuje psychické napětí, ve kterém letci žijí. Anglická poker face typická pro vynikajícího 33letého Malcolma McDowella (velitel Gresham) jen umocňuje tento dojem. Rovněž 35letý Simon Ward (Crawford, který odmítá létat) je přímo ztělesněním takového hereckého projevu. 3) Pěkný 23letý Peter Firth (nováček Croft) pak je třešinka na servírovaném maskulinním dortu. 4) Nemohu se nezmínit o naprosto nevhodné volbě Miroslava Masopusta jako dabéra Malcolma McDowella, jehož hlas se k Angličanově tváři ani hereckému výrazu vůbec nehodí a působí neuvěřitelně rušivě a nepříjemně. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

První z trojice válečňáků roku 1976 a tradiční britský film. Syrový, chladný, bez větších emocí, hrdinství a bohužel i příběhu. Prostě partička letců  s minimální životností za první světové, kteří přežívají v roztřískaných kasárnách uprostřed ničeho, občas vyrazí na akci a z ní se většinou někdo nevrátí. Štvalo mě jak to skončilo (SPOILER: Prakticky všichni mrtví), štvalo že o něco většího nešlo a té akce na úkor banálních rozhovorů mohlo být taky víc. Na druhou stranu skvělí herci - taťkovský Plummer, naivní mladíček Firth, v pozadí se mihnou Gielgud, Howard a Milland a McDowell jako mladý, tvrdý, ale uvnitř zlomený velitel je výborný, stačí se podívat na ty jeho oči na konci... A ač nejsem zrovna fanda "letadýlek" tím míň těch z první světové, tak závěrečná akce je natočena naprosto luxusně. S odstupem lepší 3*. ()

Reklama

Tomco 

všechny recenze uživatele

McDowella sa dá len veľmi ťažko vnímať inak ako Alexa z Kubrickovho pomaranča. Je to však vskutku zaujímavý herec a jeho grimasy majú vždy niečo do seba. Musím povedať, že som v poslednom období videl viacero leteckých filmov a tento je určite jedným z tých lepších. Potešil ma aj samotný fakt, že vizuálne tento film nepostráda žiadne efekty a nepôsobí vôbec umelo. Docieliť to v dobe vzniku filmu musela byť riadna fuška a "zaberačka". ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je klasika. Starší brácha Modrého Maxe. Rok 1916, Francie. Royal Air Force teprve začínají růst pořádná křídla. Stateční muži se každý den vydávají v letounech Soptwich Pub, Avrech, DH5 přes krátery zbrázděnou frontu aby se tam vysoko nad bahnem zákopů se smrtícím zápachem yperitu utkali s Fokkery a Albatrosy rodící se Luftwaffe.... I v nebeské modři je válka krutá. Plameny šlehající ze zasaženého motoru vás za živa upečou ještě před dopadem na zem, případně kulky z nepřátelské stíhačky se vám zavrtají do kukly a pod letecké brýle... Přesto, pokud se Vám zaseknou kulomety, či se vám podaří nouzově přistát nepřítel vás ušetří...V této fázi letectví bez ohledu na válku si sebe letci navzájem vážili, byli elita. V této fázi války se ještě hrálo na galatnost a rytířství. To až v té druhé se střílelo na letce na padácích, či osádky v záchranných člunech.... Ač je film staršího data a některé efekty jsou poplatné době, letecké souboje jsou zde zpracovány na vynikající úrovni. Pro každého milovníka letectví povinnost shlédnout !!! ()

Akana 

všechny recenze uživatele

Filmů z tohoto prostředí - letecké boje za 1.světové války - asi není mnoho, já aspoň zatím neviděl žádný. Potěšitelná je absence hrdinského patosu tolik typického i pro ty nejlepší americké válečné filmy. Život letců je podávaný bez růžových brýlí se všemi absurdnostmi ("padáky letce znervózňují"), úzkostmi i radostmi. Bojové scény jsou působivě natočené. Pro Malcolma McDowella je to jedna z posledních "prvoligových" rolí a zhostil se jí na výbornou. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)
  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)

Reklama

Reklama