Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Jak blízko smrti se musíme ocitnout, abychom se naučili žít? Příběh rodiny, jejíž členové se navzájem berou jako samozřejmost, ale nemohou se víc mýlit. Vážná nemoc nejmladšího z nich se paradoxně stane příležitostí pro všechny. Příležitostí, jak být dobrou matkou, otcem, dítětem. Jak si najít holku a jak o ni nepřijít. Jak zkrotit ego a nemyslet jen na sebe... Filip je ambiciózním studentem neurochirurgie, který má vše před sebou. Ovšem místo toho, aby získal prestižní post na klinice, stane se jejím pacientem. V pětadvaceti letech je mu zjištěna rakovina. Nemoc mu umožní najít lásku, stejně jako vážit si vlastní rodiny, jejíž členové si každý zvlášť i společně projdou velkou životní zkouškou. Seriál, který se témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (120)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že se opět objevil zdařilý počin České televize. Je pravdou, že, aniž by se vysloveně utápěl v dramatické vatě čas od času se některé díly dostávaly do poněkud i více lehčích poloh. Na druhou stranu se trojí či čtverá dějová linie (rodiče, Filipovo studijní zázemí, příběh soupacienta propojený s nalezením partnerky, lékařské prostředí) osvědčila a vznikl sevřený a přesvědčivý dramatický tvar. Kvalitní herecké obsazení, jež početnému diváctvu představilo další herecké naděje současné české Thálie - Filipa Březinu a Alžbětu Malou, bylo dalším nepopiratelným přínosem. Zbývá závěrečná otázka: opravdu v takových případech musí v popředí úspěšná podnikatelská rodina? Většina Čechů žije v panelácích, nájemních bytech anebo pracně placených hypotékách pokud nejsou rovnou na ulici. Pravdou je, že venkově převládá domkařská populace. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Fuck cancer! __ Únor je měsícem boje proti rakovině, a tak asi hlavně proto (a aby připomněla, že rakovina se naneštěstí nevyhýbá ani mladým lidem) Česká televize v tomto měsíci (a v lednu) premiérovala osmidílný seriál Smysl pro tumor. Jak se k němu stavím? Co se týče čistě mimo-seriálových (ev. mimo-fikčních; hledám vhodné slovní spojení) souvislostí, tak bych musel jít do plných: osvěta, ale hlavně zvýšení zájmů o dárcovství kostní dřeně, už jen díky tomu mělo smysl, že tenhle seriál vyšel - ta představu, že by tenhle seriál někomu mohl zachránit život: i takhle může vypadat kvalitní veřejná služba. Přesuňme se k obsahové stránce: epizody pět a osm (resp. jejich vrcholy: spoiler Antonínova operace a smrt a znovusblížení Filipa a Hanky spoiler) mají potenciál se zapsat zlatým písmem do kroniky nejzásadnějších okamžiků českých televizních seriálů (třeba vedle smrti doktora Štrosmajera). Proč tedy nejdu do pěti? a) Nemůžu zapomínat, že se nejedná o původní seriál, nýbrž o adaptaci stejnojmenného belgického seriálu. b) Ta linka s rozvádějícími se Filipovými rodiči mě moc nezaujala (neplatí o interakcích mezi Filipem a jeho rodiči), zdálo se mi jako by vypadla z méně ambiciózních seriálů běžících v primetimu na komerčních stanicích (ev. typických českých romantických komedií, na něž si rok po premiéře nikdo nevzpomene), bez ohledu na to, že jak proti Tereze Brodské, tak proti Pavlu Řezníčkovi nemůžu říct křivého slova (oběma dává seriál prostor vyzkoušet si různé herecké polohy, a ani jeden z nich v tom neselhává). c) Měl jsem moment, kdy jsem chtěl seriál vzdát (bylo to mezi třetím a čtvrtým dílem), s tím, že mi zas tolik nepřináší, naštěstí jsem si to rozmyslel, jelikož poté, co se ve čtvrtém díle spoiler dají Filip s Hankou dohromady spoiler mě to skutečně chytlo, fakticky jsem se začal těšit na každý další díl. d) Stále je tu něco, kvůli čemu mi je Filip Březina něčím protivný. Jen neumím přesně říct, co to konkrétně je. Ale tím, že i postava, kterou představuje, mi taky není zrovna zvlášť sympatická (ale samozřejmě jsem mu přál, ať svou rakovinu porazí), tak je asi dobře, že si ji mohl zahrát. Děkuji uživateli s nickem Pierre, který podnítil vznik tohoto komentáře (původně jsem to tu chtěl nechat bez slov). 70 % ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Smysl pro tumor je další z výjimečných projektů. Krom již mnohokrát zmíněných kriminálek a srdečních seriálů se tu sociologické sondy moc nekonají. A Smnysl pro tumor lze brát i jako základní příručku pro nové pacienty. Krok po kroku se dozví, co se s nimi bude dít, co zažijí, jak postupuje léčba apod. Jako bonus pak můžeme slyšet skutečné osoby, kteří si rakovinou prošli. Je z toho patrné, že seriál opravdu nic nepřikrášluje. Výkony všech herců jsou perfektní. Důvodem proč nedám pět hvězd je pak jediná záporná, ale dost podstatná věc. Čeští tvůrci totiž žijí v klamném přesvědčení, že pokud dílo nebude dostatečně sprosté a nebude v něm dostatek sexu, nikdo se na něj nebude dívat. Proto za každou běžnou větu musí ta či ona postava vyslovit alespoň pět ku.v anebo do prde.í a musí mít k dispozici dostatečný počet sexuálních scén, nahých hereček a vcelku koukatelných koz. Proto se Filip musí prvními díly doslova proš.kat. Škoda, mohl být podobně kvalitní jako třeba Ochránce... ()

Handle 

všechny recenze uživatele

Nemám slov. Asi teda nejsem úplný expert na českou kinematografii, ale i tak si upřímně smysluplnější projekt společně s kvalitním řemeslem asi ani nepamatuju. A už vůbec si nepamatuju, kdy jsem naposledy u nějakého filmu / seriálu na konci takhle bulel... :) Nicméně jsem fakt (mile) v šoku, že ČT vyprodukovala něco takhle výjimečného. ()

hrumsrt 

všechny recenze uživatele

Není pravidlem, že Česká televize vytasí s novým vlastním seriálem, který by se povedl, aniž by šlo alespoň z části o kriminálku. Ale najdou se výjimky a jednou takovou je právě i Smysl pro tumor, jenž naopak je první skutečnou konkurencí pro ještě nedávného Chlapa, když oba ukazují, že se dají v českém prostředí natočit kvalitní lékařské seriály.. Kromě toho spojuje je tyhle projekty i skutečnost, že nejsou původní a televize si práva na ně musela koupit, aby natočili lokalizované v zahraničí úspěšné scénáře.. Smysl pro tumor je o rakovině, rodině, ale především o lásce. Moderní seriál, ze kterého srší nápaditost, dynamický a statický střih jdoucí ruku v ruce se skvělých soundtrackem, když ale prim hraje ústřední námět. Osudy hlavního hrdiny Filipa, který má všechno nalajnované. Dokázal se vytáhnout z rodiny podnikatelů na lékařskou školu, prestižní místo v nemocnici, a k tomu ho chce snad každá holka.. Tu se ale ze dne na den všechno změní, akorát když se z běžného krvácení z nosu vyklube nádor na mozku. Život jak ho Filip zná končí, nastává období léčby a dlouhých nocí strávených v nemocnici, kde ho navíc bude prudit postarší pacient truchlící s tím, jak mladého má u sebe nocležníka.. Jenže co když právě tumor spustí v životě kromě toho nejhoršího i to nejlepší a Filip svým neštěstím dokáže semknout celou rodinu a sám objevit v životě místo.. Úvod nebyl tak jistej, ale v závěru jsem se zamilován do Alžběty Malé, omámen přízemním charizmatem Pavla Řezníčka skoro nechtěl s postavami loučit. Smysl pro tumor není až taková komedie, ale jak si dokáže pohrávat s přítomnou melancholií, vyvíjet jednotlivé charaktery a proplétat ranní nevolnosti z chemoterapie s vznikajícím romantickým vztahem dvou mladých lidí, to byla nádhera. Nakonec je šance, že když se řekne nemocniční seriál, mně se hned nevybaví jistá novácká nekonečnost.. 75% ()

Galerie (137)

Zajímavosti (26)

  • Pro záběry z nemocničního prostředí si štáb vybral Fakultní nemocnici Hradec Králové, natáčení za běžného provozu tam zabralo 23 dní. Filmaři měli k dispozici sály neurochirurgické kliniky, prostory gastroenterologického oddělení, pracoviště hematologické a radiologické kliniky i prostory urgentní medicíny i laboratoře. (Česká televize)
  • Postava matky hlavního hrdiny, kterou hraje Tereza Brodská, je nadšenou malířkou. Pro scénu její vernisáže bylo použito 35 pláten, jejich skutečným autorem je malíř Tomáš Fišera. (Česká televize)
  • Plnovous i vlasy pro svoji roli onkologického pacienta obětoval také herec Jiří Bartoška (Antonín Vaněk) a ztrátu vlasů ani mimo natáčení neschovával, protože od dětství nesnáší čepice. (Česká televize)

Reklama

Reklama