Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

campix 

všechny recenze uživatele

Válečné film šedesátých a sedmdesátých let mám opravdu rád a Děla z Navaronne mohu s klidem zařadit mezi ty nejlepší. Oproti některým filmům s Eastwoodem jako třeba Kam orli nelétají jde o méně přímočarou a destruktivní podívanou. Jde spíše o partyzánský boj hrstky vojáků proti nepřítel. Atraktivní je prostředí řeckých ostrovů, jelikož většina filmů z Druhé světoé války se odehrává hlavně v západní evropě nebo Rusku. Děla z Navarone je film, který ani po letech neztrácí nic na svém lesku a pro fandy válečných filmů povinnost. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Pokud by někdo přemýšlel, proč o téhle operaci neslyšel v hodinách dějepisu, a nazarazila by ho existence nadpřirozeně mocných, nezničitelných děl, tak by se jeho pochybnosti o historické věrnosti musely rozplynout už před polovinou snímku. Tohle by nikdo nikdy nenaplánoval, neprovedl a nepřežil. Partička hrdinů se dostává do těch nejbezvýchodnějších situací, a ze všech vyklouzne s neotřesitelnou sebejistotou a profesionalitou. Spíše než pravověrný válečný film jsou tak Děla z Navarone krásně ubíhající dobrodružný film z období Druhé světové války. ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Na můj vkus se na Dělech podepsal zub času o dost více než na jeho tehdejších žánrových soukmenovcích. Přepálená stopáž taky moc nepomáhá, protože koukat dlouhé dvě a půl hodiny na toporně vedené herce (jak ale bylo tenkrát zvykem) pro mě osobně nebyla žádná slast. Zkrátka jeden z mnoha. 50 % ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Na zaciatok 60-tych rokov kvalitne natoceny snimok, ktory mozno dnes kazdeho nenadchne, ale mna celkom bavil. Misiu znicenia riadenych diel nemeckej armady, ktoru muselo zvladnut par vojakov, ktori sa casto dostali do nejakej pasce medzi nacistov a neskor zistenie, ze v ich skupine je nejaky zradca bola zaujimava a hlavne zaver nemal chybu. Film mal az 7 nominacii na Oscara, avsak ziskal iba jedneho za specialne efekty. Z dalsich nominacii bola aj rezia J. Lee Thompsona alebo kategoria najlepsi film, avsak v tom rocniku dominoval muzikal WEST SIDE STORY (1961) s 11 Oscarmi, medzi ktorymi boli aj spomenute kategorie rezia Robert Wise a Jerome Robbins alebo najlepsi film... 21.05.2010 _______ Gregory Peck - (Kapitán Keith Mallory) +++ David Niven - (Miller) +++ Anthony Quinn - (Plukovník Andrea Stavros) +++ Stanley Baker - (Brown) +++ Anthony Quayle - (Major Roy Franklin) +++ Irene Papas - (Maria Pappadimos) +++ Gia Scala - (Anna) +++ Richard Harris - (Howard Barnsby) +++ Hudba: Dimitri Tiomkin +++ ()

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný válečný film alá nemožná mise. Skupina vyvolených, z nichž každý (podobně jako v Commandos) vyniká specifickými vlastnostmi a je tak nepostradatelný pro úspěch akce. A proti kterým stojí spoustu hloupých nácků. Spousta napětí, sem tam naivních zvratů-o to lehčí a zábavná podívaná to je. Herecké trio bez chybičky-dokonalé. PS: Větší děla jsem snad neviděl. Krása ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Pro roli ztvárněnou nakonec Gregorym Peckem byl zvažován Rock Hudson i Cary Grant. Posledně jmenovaný ale tehdy už “neprošel“ kvůli vysokému věku (56). (džanik)
  • Většina techniky používaná německou armádou je ve skutečnosti americká. (clikclikCZ)
  • Bylo překvapením, jakou poměrně malou roli zde přijal v té době velmi populární britský filmový herec Stanley Baker. Jak sám uvedl, chtěl ve filmu hrát poté, co byl unešen tím, jak protiválečný byl scénář Carla Foremana. (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama