Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (367)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zabavny fantasy akcny film s neskutocne roztomilym Russellom, ktory tu je za totalneho vola. Hlavnym hrdinom tu je skôr neznamy a mimo akciu nevyrazny Dennis Dun, ktory vsetkym nakope prdel. Skoda, ze nevyslo obsadenie pôvodne zvazovaneho Jackie Chana. S Russellom by boli dobra dvojka. Cela ta cinska carodejnicka mytologia ma na jednej strane bavila, ale na druhej o nej az prilis kecaju a vysvetluju ju, co sa mi zdalo trochu otravne. Velkym plusom su na americky film nezvycajne spickove bitky, so skvelou choreografiou, ktore pôsobia dostatocne kontaktne. Velku radost mi znova spravil Al Leong ako jeden z poskokov, ktory tu ma dost bitiek v ktorych sa neskutocne predvedie. Tentokrat ho picne James Lew. Dalsi to povedomy azijsky xicht. Medzi zaporakmi nemôze chybat ani Okamura alebo v jednej scene aj Tagawa. Z obsadenia este musim vyzdvihnut sexicu Kim Cattrall, ktora ale prekvapivo vynimocne neukaze svoje vnady. Po trikovej stranke to vyzera stale pôsobivo a bavilo ma to ovela viac ako sucasny standardny digibordel. Jedine, co mi pripadalo smiesne su masky dvoch priser. Tie boli trapne. Hlavny hudobny motiv sa uz tradicne Carpenterovi vydaril. Vysledkom je stale velmi zabavny film, ktoremu by neuskodilo vystrihnut niektore zbytocne kecy, cim by ziskal na tempe a bola by z neho bezchybna pecka. Ale aj tak som dost spokojny a je to jeden zo styroch Carpenterovych filmov, ktore ma bavia. CZ dabing je zlo. 7/10. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Akože je to blbosť a riadna ale viem si predstaviť, že kedysi by ma to bavilo. Problém je scenár. Je príšerný. Túžil by som to vidieť na vážno. S riadnou dávkou mysticizmu. Kedy postavy nielenže nekonajú hlúpo ale zároveň nemajú potrebu hláškovať a vysvetľovať veci, ktoré sú v zásade pre príbeh nepotrebné. Niektoré veci pobavia a Russell je sympaťák. Ale v zásade je to od Carpentera strašné béčko. Slabé 3* ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí upomínka na dobu, kdy blockbustery byly pouťově spektakulární a nemaskovaly svou podstatu za rádoby mnohovrstevnatost. Navíc Carpenterova klasika představuje fascinující projekt, který se pokusil do amerického mainstreamu přenést žánr hongkongských fantaskních báchorek, které tam v osmdesátkách revitalizoval Tsui Hark. Carpenter výtečně vystihl jejich karnevalovou rozjívenost a totožně i svůj biják zaplavil praktickými speciálními efekty, fyzickou akcí, hororovými elementy i slapstickovým humorem. Při tom současně podvrací a s nadsázkou glosuje klasický obraz amerického filmového macho hrdiny, když Jacka Burtona se vší jeho nabubřelostí a frajírkovstvím ukazuje jako ryze chaotický element, který spíš jakékoli situace komplikuje než zachraňuje. ()

MeanWhile 

všechny recenze uživatele

Big Trouble in Little China je film, který buď někoho bude bavit hodně a nebo vůbec, hlavně se budete zamejšlet nad scénářem, kterej snad u tohoto filmu ani není. Je to trošku rozdíl od Carpeterovy Věci nebo Šílenství, ale furt je to Carpenter a zaslouží si ty 4 hvězdy, ikdyž by stačili možná i 3. Kurt Russell byl dobrej a nebejt jeho, tak je u mě hodnocení ještě o něco horší. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Říká se že dostat se v nějakém velkém městě do čínské čtvrti je jako dostat se do jiného světa. Že se to říká asi slyšel i John Carpenter... jenže s vyšinutostí sobě vlastní to vzal tak trochu doslova - a udělal z ní fantasy svět, ve kterém se zběsile mlátí mafiánské gangy s démony, po večerech obětují zelenooké pany temným bohům, každý seschlý stařík si tyká s čaroději a i vyjukaný klučík z restaurace umí létat. A k tomu tam mají zhruba 60 různých druhů pekla. Takže se pak nejde moc divit že, když se do tohoto všeho namočí úplně obyčejný, nechápající a trochu buranský řidič náklaďáku, a co hůř mu ten náklaďák ukradnou, tak se trochu naštve a chce všem dát po hubě. Taková přesdžková od Kurta Russela, to je vždycky hezká podívaná - ale i tady film klame tělem, Kurt je za ňoumu co nejen že nic nechápe, ale k tomu je i v boji většinou jen ten hláškující vtipálek vzadu, zatímco drátůplnou akci obstarávání ostatní. Což taky jde, Kurt je sympaťák a táhne tuhle fantasy-komediální frašku dopředu silou vůle i přes zmateně ujetý děj s logickými krátery, i přes haprující zábavnost a mírnou zdlouhavost. Protože ani "WTF?!!" si nikdo nevydrží říkat věčně a když už to neudrží akční scény, tak se pomalu ale jistě vkrádá nuda. 6/10 ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Úvodní melodie, kdy Jack jede náklaďákem a je na asijském trhu se jmenuje Porcho exspres (v překladu Vepřový exspres) a stejně se jmenuje i jeho náklaďák. (LION-MR.T)
  • V počítačové hře „Mafia II“ se na tento film odkazuje. Pokud hráč vytáhne zbraň na ulici před gangsterem, gangsteři reagují stejně a v čínské čtvrti toto doplní hláškou: „Netahej velké problémy do Malé Číny.“ (Nick321)
  • Kurt Russell sa priznal, že mal pred natáčaním filmu veľké obavy, ako to celé dopadne. Mal totiž za sebou šnúru prepadákov a bál sa, že aj tento film skončí ako tie predošlé. Keď sa s tým zdôveril režisérovi Johnovi Carpenterovi, ten mu odvetil, že nech sa preto netrápi, že on chce tak či tak režírovať film v hlavnej úlohe práve s ním. (beso74)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama