Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (367)

JFL 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí upomínka na dobu, kdy blockbustery byly pouťově spektakulární a nemaskovaly svou podstatu za rádoby mnohovrstevnatost. Navíc Carpenterova klasika představuje fascinující projekt, který se pokusil do amerického mainstreamu přenést žánr hongkongských fantaskních báchorek, které tam v osmdesátkách revitalizoval Tsui Hark. Carpenter výtečně vystihl jejich karnevalovou rozjívenost a totožně i svůj biják zaplavil praktickými speciálními efekty, fyzickou akcí, hororovými elementy i slapstickovým humorem. Při tom současně podvrací a s nadsázkou glosuje klasický obraz amerického filmového macho hrdiny, když Jacka Burtona se vší jeho nabubřelostí a frajírkovstvím ukazuje jako ryze chaotický element, který spíš jakékoli situace komplikuje než zachraňuje. ()

Jindros 

všechny recenze uživatele

Pouliční klany, jejichž jména si nikdo nepamatuje; špinavý budižkničemu sypající z rukávu jednu přituplou hlášku za druhou v hlavní roli s ještě špinavějším náklaďákem; černá čínská magie; sada nejrůznějších zbraní (nechybí ani sekáček na maso); světla všech barev; bojové umění; staré legendy; záporáci, kteří chtějí ovládnout celý vesmír; černá krev Země (ropa?); spousta cool čínských keců; zlí démoni; strašlivé příšery; obchod s bílým masem; unesené hlavní hrdinky; chlápci s trochu nepraktickými slamáky; zelené oči;hazardní hry; nádherné rekvizity a přesně padnoucí efekty. To vše a mnohem více v jediném filmu, zabaleno do ultraakčního hávu pod vedením jednoho z největších mistrů filmové zábavy. Kde to jsme, je tohle můj ráj? Je. Jeden z nejvymazlenějších filmů všech dob. ()

Reklama

El Indio 

všechny recenze uživatele

Číňani v sombrérech metající blesky, neandrtálce připomínající obludy, spousta ninjů v turbanech, řidič kamionu se svým kámošem a pár z cesty mluvících ženskejch. Neuvěřitelná slátanina, kde jsem se za celou dobu snažil pochopit o čem že to vlastně je, a pak byl najednou konec, aniž bych se něco dozvěděl. Ale dvě hvězdy tomu dam, protože nuda to určitě neni a to je hlavní, je to jenom strašná hovadina. ()

Vojcl 

všechny recenze uživatele

Tahle dobrodružná akční fantasy komedie mě moc neoslovila. Myslím, že byl nevhodně zvolený režisér. John Carpenter se na tento žánr moc nehodí. Také herci jsou neskutečně špatní, Kurt Russell v nejlepších letech se sice snaží, ale toho hláškujícího drsňáka ala Bruce Willis mu prostě nějak nevěříte. Scénář je primitivní a nedotažený, za světlé momenty bych považoval jen několik sebeparodizujících sekvencí, jinak velká bída :-( ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Takhle vypada nefalsovana 80's zabava. Je v tom sice totalni bordel, ale zase zde mate komplet vsechno - akci, spousty mrtvych, vtip, magii, cinske mytologie a bohy, ultra-cool hlavniho hrdinu a samozrejme jako temer vzdy u Carpentera nejlepsi element filmu - excelentni temnou asijsky ladenou elektroniku. Cele to ma neskutecny drive a naslapnute tempo, ktere je konstantne prokladano nezbytnymi one-liner hlaskami vyborneho Kurta Russella. Podle stylizace a nekterych charakteru je take videt kde se velmi silne inspiroval Mortal Kombat. "Son of a bitch must pay!" 7/10 ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Choreografii bojových umění sestavil James Lew. V malé roli si ve filmu také zahrál. (Rominator)
  • Hlavný antagonista David Lo Pan (James Hong) poslúžil ako inšpirácia pre niekoľko postáv (Shang Tsung, Raiden) z prvých dielov hernej série "Mortal Kombat". (Sunwheel)
  • Kurt Russell měl během natáčení těžkou chřipku. Pot na jeho těle je proto v některých scénách skutečný, postarala se o něj horečka. (c.tucker)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama