MIKI je příběh muže, který se vrátí ze zahraničí zpět do své rodné vesnice, do země, která se rychle mění a ve které se otevírají nové velké možnosti i v oblasti organizovaného zločinu. Miki, původním povoláním řidič autobusu, v sobě postupně objeví a aktivuje schopnosti k tomu, aby vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin v zemi. (Cinemart)

leila22

Film MIKI videlo za otvárací víkend 96 tisíc divákov. Ak k tomuto číslu prirátame aj návštevnosť z predpremiér, stal sa našou historicky najúspešnejšou snímkou. Dopredu napíšem, že som nebola proti jeho vzniku, no vzhľadom na citlivosť a dôležitosť témy som vnímala veľké riziko a súčasne zvedavosť ako si s ňou tvorcovia poradia. Výsledok dopadol tak, že Miki je aktuálne v v prvej tisícke najrozporuplnejších titulov na tejto databaze. Začnem s pozitívami. Vo filme o najznámejšom mafiánskom bossovi hrá prakticky slovenská herecká elita, takže po tejto stránke sa nie je na čo sťažovať. Milan Ondrík je naozaj vynikajúci, Kubovčík mu, ako večne problémový brat Vlado, pekne sekunduje a zamaskovaného Dušana Cinkotu spočiatku ani nespoznáte. Skvelá je aj Anna Javorková, ktorá v role matky azda najviac dodáva filmu potrebnú dramatičnosť. Veľmi pekná práca bola odvedená v rámci kostýmov, účesov a celkovej výpravy. Atmosféra 90. rokoch je autentická, výrazne jej dopomáha aj hudba Dávida Kollára. Po scenáristickej stránke je to uz miestami slabšie, občas je problém aj s prílišnou doslovnosťou. Samotný dej odsýpa rýchlo, no prakticky neponúka žiadne detailnejšie analýzy motivácií činov, vysvetlenie jednotlivých väzieb, nečakajte ani hlbšie ponory do charakterov postáv a to ani v prípade hlavného antagonistu, čo je skutočne na škodu. Čo však vo filme dostáva pomerne veľký priestor sú scény postavené na irónii a sarkastickom humore v podobe rôznych hlášok z úst mafiánov, zatiaľ čo na pozadí dochádza k ďalšej vražde. A pokiaľ sedím na filme, ktorého posolstvo by malo slúžiť ako varovný prst, no diváci v sále sa opakovane smejú, niečo mi hovorí, že to nie je v poriadku. Pretože práve tieto scény, ktoré zarážajúco nadľahčujú danú situáciu, výrazne prevažujú nad tými, z ktorých sálalo skutočné zlo a temnota. A tu sa aj dostávam k najväčšiemu problému, ktorý s filmom mám. Odkedy som pred dvoma dňami vyšla zo sály, uvažujem len nad tým, prečo tvorcovia divákovi predostierajú postavu Mikiho spôsobom, ktorý ich nabáda k ľútosti, pochopeniu a vcíteniu sa do jeho konania. Spôsobom, ktorý vytvára priestor k možným sympatiám cez zdôraznenie jeho silných väzieb na rodinu, jeho žiaľu, v čase keď prichádza o blízkych... všetko je to podávané veľmi jednostranne a voči pozostalým obetí hádam aj veľmi neúctivé. Áno, aj Mikuláš Černák kedysi dávno bol „človek z ľudu“ - lesný robotník a vodič autobusu, ktorý chcel uživiť rodinu. O tom ale tento film predsa nie je. A nie je ani dokumentom, viem. Pre lepšie pochopenie zámeru poňatia postavy som si vypočula aj niekoľko rozhovorov s tvorcami a hercami. V obhajobe, že nekopírujú reálnych ľudí, iba sa nimi inšpirujú a vytvárajú si vlastné charaktery, žiaľ vidím jednu dieru. A tou je názov druhého filmu, ktorý príde do kín v januári 2025. ČERNÁK. Ťažko sa mi hodnotí. Tri hviezdy dávam za vyššie spomenuté plusy, ktoré predstavujú z hľadiska filmovej (a obzvlášť našej domacej tvorby) nadpriemernú kvalitu. Ale svedomie ma už vyššie nepustí. ()

majo_svk

Niektorí ľudia (sediaci so mnou v kine) zrejme nepochopili dobu, v ktorej úradoval MIKI so svojou brutálnou partiou a tak im smiech pri niektorých vážnych scénach neberiem. Osobne by som si to však nikdy nedovolil, už len z úcty k príbuzným obetí. Osobne si pamätám strach ľudí, len pri počutí niektorého mena zločineckej bandy. A tak len malá rada, keď idete do kina je fajn si o tom niečo prečítať nielen pre spoznanie jednotlivých postáv. K úrovni samotného filmu sa nemôžem vyjadriť inak ako pozitívne. Naozaj si nepamätám slovenský film od roku 1993, ktorý mal takú atmosféru, výborné herecké výkony, scenáristické spracovanie, režijné prevedenie a dobre zakomponovanú hudbu. Je skvelé, že aj slovenská kinematografia sa tak posúva a robí filmovým fanúšikom radosť. Vo filme sa zišla partia hercov, ktorí sú skvelí, interagujú medzi sebou výborne a v každej scéne je medzi nimi neskutočná chémia. Na slovenské pomery bravúrny film, v ktorom sa pekne skĺbili dramatickosť, brutálnosť a humor. Voľnejšie vyrozprávaný skutočný príbeh jedného z obávaných bossov slovenského podsvetia diváka vtiahne do doby, kedy korupcia a rozloženie spoločnosti priamo nabádali k nelegálnym aktivitám. Domôcť sa akejkoľvek spravodlivosti a pravdy bol nadľudský výkon. Chuť moci a peňazí je silná a človek dokáže urobiť hrôzostrašné veci, keď jej prepadne. Je jasné, že spokojní nemôžu byť všetci, ale MIKI je jedným z mála slovenských filmov, na ktorý sa oplatí ísť do kina aj viackrát. Ak sa udrží alebo posunie úroveň dvojky vyššie, tak sa máme na čo tešiť. Akokoľvek sa k filmu postavíme, netreba zabudnúť na to, že je to reálny príbeh zločineckej skupiny, ktorá vykonávala strašné veci a ublížila veľa ľuďom. Áno je to film, ale reálne to boli strašné udalosti. ()

JohnnyKladno

Pokud se o látku slovenské mafie 90ých let nezajímáte a nesledujete “true crime” podcasty, tak jako já je nesleduji, budete možná trochu ztraceni.  Miki (Milan Ondrík) s bratrem Vladem (Michal Kubovčík) ví, že poctivou prací si asi úplně nevydělají. Postupně se dávají dohromady s dalšími kumpány a vzniká tak nechvalně známá skupina nelítostných zločinců. Jak jsem psal na začátku, já se vůbec neorientoval, kdo je kdo, proč se někomu věří, někomu ne. Nebylo to špatně natočené a nebylo to ani špatně zahrané, ale byl to malinko podraz na mě. On je to totiž teprve první díl a druhý přijde v lednu. Na to jsem připraven nebyl a stále jsem čekal, kdy to začne gradovat.  Díky tomu se mi zdál film Jakuba Kronera strašně dlouhý a celkem nudný. Vůbec mě to nechytlo a kdybych to měl srovnat třeba s letošní Válkou policajtů, tak ta byla mnohem lepší. Za mě lehké zklamání. 50% ()

dO_od

// Nejděsivější na tomhle filmu bylo vnímat, jak se ve Slovensku ta mentalita vůbec nezměnila, jen se vystřídaly postavy a všichni se naučili to mafiánství trochu líp krýt. Jinak solidní gangsterka, občas lehká zkratkovitost a stejně tak se postavám člověk nedostane moc pod tu jejich hroší kůži, ale stylem i hereckými výkony to vynahrazuje. 7/10 Těším se na pokračování. Mezitím budu sledovat dál ten seriálový spin-off FICO. ()

0x141627D3D

Co sa tyka lokalnej produkcie, tak to uz lepsie byt nemoze. Spracovanie temy bolo ok, atmosfera vyborna, iste veci boli prezentovane velmi opatrne, ale autenticky. Milan Ondrik suverenny vykon, ked si k tomu este domyslim jeho cestu k tejto roli...Tazko tento jeho vykon nejaky iny slovensky herec prekona. ()

• Syn krčmára z Telgártu, ktorý mal svedčiť proti Vladovi (Michal Kubovčík) a „záhadne“ zmizol, mal v čase otcovho zmiznutia 14 rokov a nebol malý chlapec, ako je to vykreslené vo filme. (Stillborn83)
  • Produkci filmu se na natáčení podařilo sehnat neuvěřitelných více než 200 dobových aut, některá z nich po filmových výbuších skončila na vrakovištích. Zajímavostí je, že v konkrétních historických situacích se objevily přesně tytéž modely aut, které se jich v daných událostech skutečně zúčastnily. (Cinemart)