MIKI je příběh muže, který se vrátí ze zahraničí zpět do své rodné vesnice, do země, která se rychle mění a ve které se otevírají nové velké možnosti i v oblasti organizovaného zločinu. Miki, původním povoláním řidič autobusu, v sobě postupně objeví a aktivuje schopnosti k tomu, aby vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin v zemi. (Cinemart)

Algernons

Poctivá slovenská gangsterka, které škodí hlavně struktura. Jde o pouhou polovinu příběhu, který vše sice pěkně mapuje, ale nikdy nejde příliš do hloubky. Možná to chtělo některé události spojit, vystříhat nebo upravit, abychom více pochopili jednotlivé postavy i situace. Milan Ondrík snímek neskutečně táhne a je škoda, že ho lépe nepodpořil scénář. Přesto je to fajn podívaná, kde budu doufat v lepší druhou část. ()

leila22

Film MIKI videlo za otvárací víkend 96 tisíc divákov. Ak k tomuto číslu prirátame aj návštevnosť z predpremiér, stal sa našou historicky najúspešnejšou snímkou. Dopredu napíšem, že som nebola proti jeho vzniku, no vzhľadom na citlivosť a dôležitosť témy som vnímala veľké riziko a súčasne zvedavosť ako si s ňou tvorcovia poradia. Výsledok dopadol tak, že Miki je aktuálne v v prvej tisícke najrozporuplnejších titulov na tejto databaze. Začnem s pozitívami. Vo filme o najznámejšom mafiánskom bossovi hrá prakticky slovenská herecká elita, takže po tejto stránke sa nie je na čo sťažovať. Milan Ondrík je naozaj vynikajúci, Kubovčík mu, ako večne problémový brat Vlado, pekne sekunduje a zamaskovaného Dušana Cinkotu spočiatku ani nespoznáte. Skvelá je aj Anna Javorková, ktorá v role matky azda najviac dodáva filmu potrebnú dramatičnosť. Veľmi pekná práca bola odvedená v rámci kostýmov, účesov a celkovej výpravy. Atmosféra 90. rokoch je autentická, výrazne jej dopomáha aj hudba Dávida Kollára. Po scenáristickej stránke je to uz miestami slabšie, občas je problém aj s prílišnou doslovnosťou. Samotný dej odsýpa rýchlo, no prakticky neponúka žiadne detailnejšie analýzy motivácií činov, vysvetlenie jednotlivých väzieb, nečakajte ani hlbšie ponory do charakterov postáv a to ani v prípade hlavného antagonistu, čo je skutočne na škodu. Čo však vo filme dostáva pomerne veľký priestor sú scény postavené na irónii a sarkastickom humore v podobe rôznych hlášok z úst mafiánov, zatiaľ čo na pozadí dochádza k ďalšej vražde. A pokiaľ sedím na filme, ktorého posolstvo by malo slúžiť ako varovný prst, no diváci v sále sa opakovane smejú, niečo mi hovorí, že to nie je v poriadku. Pretože práve tieto scény, ktoré zarážajúco nadľahčujú danú situáciu, výrazne prevažujú nad tými, z ktorých sálalo skutočné zlo a temnota. A tu sa aj dostávam k najväčšiemu problému, ktorý s filmom mám. Odkedy som pred dvoma dňami vyšla zo sály, uvažujem len nad tým, prečo tvorcovia divákovi predostierajú postavu Mikiho spôsobom, ktorý ich nabáda k ľútosti, pochopeniu a vcíteniu sa do jeho konania. Spôsobom, ktorý vytvára priestor k možným sympatiám cez zdôraznenie jeho silných väzieb na rodinu, jeho žiaľu, v čase keď prichádza o blízkych... všetko je to podávané veľmi jednostranne a voči pozostalým obetí hádam aj veľmi neúctivé. Áno, aj Mikuláš Černák kedysi dávno bol „človek z ľudu“ - lesný robotník a vodič autobusu, ktorý chcel uživiť rodinu. O tom ale tento film predsa nie je. A nie je ani dokumentom, viem. Pre lepšie pochopenie zámeru poňatia postavy som si vypočula aj niekoľko rozhovorov s tvorcami a hercami. V obhajobe, že nekopírujú reálnych ľudí, iba sa nimi inšpirujú a vytvárajú si vlastné charaktery, žiaľ vidím jednu dieru. A tou je názov druhého filmu, ktorý príde do kín v januári 2025. ČERNÁK. Ťažko sa mi hodnotí. Tri hviezdy dávam za vyššie spomenuté plusy, ktoré predstavujú z hľadiska filmovej (a obzvlášť našej domacej tvorby) nadpriemernú kvalitu. Ale svedomie ma už vyššie nepustí. ()

TKKMR

MIKI je pre mňa príjemným prekvapením a to o to viac, že som od neho nemal príliš vysoké očakávania. Obával som sa tu najmä toho, že mi bude vadiť, že Ondrík, Cinkota, Nahálka, Hološka, Kubovčík či Dietz sú všetko herci po 40tke, pričom postavy, ktoré vo filme MIKI stvárňujú, mali v čase, keď sa tieto udalosti odohrali o 20 rokov menej. Ale chápem, že do takto významného projektu by bolo asi obtiažne a riskantné poskladať casting z menej známych mladých hercov a preto sa vsadilo na osvedčené tváre. Vo finále mi ten trochu starší ansábel napokon ani nevadil, snáď len u Cinkotu alias Kaštana bolo tých 5 krížikov na chrbte miestami trochu citeľných... Páčilo sa mi, že scenár filmu sa pomerne striktne pridržiava faktov a vykresľuje udalosti tak, ako sa stali podľa výpovedí Černáka a iných zúčastnených. Pritom to vôbec neznižuje pútavosť príbehu, práve naopak. Tí čo sa podrobne zaujímajú o mafiánsku tematiku sa tu dočkajú napríklad aj citácie hlášky Alojza Házyho nad hrobom zastreleného Bojkuna. Zloženie Černákovho prvého gangu tiež korešponduje s tým reálnym (Láboš, Kaštan, Házy, Ambróz...). Šifra sa nesnaží hneď v úvode príbehu do popredia nasilu tlačiť nejaké mediálne prefláknutejšie a tým pádom divácky atraktívnejšie postavy ako by možno boli Lojzo "Čistič", Pápay, Holub, Reichel či bratia Mellovci. Zákonite však predpokladám, že ich čas príde v druhom filme s príznačným názvom ČERNÁK. ()

Trevor

Tak niektoré recenzie si je lepšie nechať v hlave odležať ako je tomu v mojom prípade teraz. Na naše pomery pravdepodobne objektívne vyobrazenie vtedajšej doby, aj keď keď ste v kinosále takmer jediný kto v tom čase už žil a realitu viac menej dokázal vnímať bude mať film pre Vás iný rozmer. Objektívnejšie ako Sviňa, Ostrým nožom a dokonca aj ako Vojna policajtov, príjemné prekvapenia. ()

Johnny.ARN

Viete, mohli by sme sa tu baviť o rôznych veciach. Stále ale treba mať na pamäti, že je to len inšpirované skutočnými udalosťami. Niečo je pre efekt viac preexponované, niečo vynechané atď. Čo mňa osobne bavilo, bol absolútne vymazlený casting, Z časti aj preto, že sa to dokázalo držať pod pokličkou a nepresakovalo info na verejnosť, preto sa tam vedia objaviť v absolútne nečakaných rolách skvelí slovenskí herci. Celá crew na čele s Ondríkom išla perfektne. Chémia medzi nimi, vtípky, ale aj vážne veci a dramatické udalosti. Skvelé. Niekomu možno bude vadiť nelineárny dej, niekomu miestami prepálená hudba. Rozhodne je to ale film, kde nájde divák viac pozitív ako negatív. Bude to však rozdeľovať ľudí na tých, čo sa im to úplne páčilo a na tých, ktorý dúfajú v ešte lepšiu dvojku. Ja osobne som v druhom teame. 4 z 5 (CC, BA, predpremiéra, 14.08.2024) ()

• Syn krčmára z Telgártu, ktorý mal svedčiť proti Vladovi (Michal Kubovčík) a „záhadne“ zmizol, mal v čase otcovho zmiznutia 14 rokov a nebol malý chlapec, ako je to vykreslené vo filme. (Stillborn83)
  • Milan Ondrík sa osobne stretol s Mikulášom Černákom vo väzení pred natáčaním filmu. (Leftysk)