Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

malylada

Film mě úplně nezasáhl, zvláště svojí podbízivou rasovou tématikou, která je v USA tolik populární. Mnoho hrdinů, charakterů, jejichž osudy se proplétají v bezpočtu scén, které jsou místy chytlavé a jindy nic neříkající. Ne všichni dostávají stejný prostor vyniknout a docela by prospěla redukce těch nudnějších postav. Vadil mi až nesmyslně vnucený rasistický podtext u každé situaci, ale naštěstí s přibývajícím časem tvůrci zvolnili a snažili se více tlačit na ty příjemnější emoce. Za mě rozhodně nevyvážený film, místy hloubkou silný, ale také otravný......6/10 ()

BoPo

No jo. Život býva často sviňa, občas poskytne druhú šancu a občas nie. Tomuto filmu už druhú šancu nedám. ()

Martinibaby

Film s mnoha neskutečně silnými momenty, který mi ukázal, že i moje nejdivočejší představy o rasismu jsou v porovnání s realitou vpodstatě slabým odvarem toho, co se může dít a děje. ()

Dale

Zo začiatku som bol trochu mimo, vzhľadom na pomerne veľký počet hlavných postáv (no vlastne v tomto filme nie je žiadna hlavná postava, všetky sú skôr vedľajšie) a ich minipríbehov, ale netrvalo dlho a začal som zdanlivo obyčajné príbehy obyčajných ľudí prežívať spolu s nimi. A keď som si už myslel, že všetky postavy poznám natoľko, že ma nemôžu ničím prekvapiť, spravili niečo, čo by som od nich fakt nečakal. Veľmi pôsobivý film o našej (alebo aspoň tej americkej) multikultúrnej spoločnosti a vzťahmi medzi jednotlivými rasami a národnosťami, ktoré v nej žijú. Navyše podporené skvelou hudbou a dobrým obsadením. Škoda len, že kvôli veľkému počtu postáv nemohli dostať herci toľko priestoru, aby mohli predviesť nejaký výnimočný herecký výkon. Snáď jediná, ktorej sa to podarilo, je Thandie Newton, pre ktorú to bola pravdepodobne najlepšia úloha jej kariéry. ()

murakamigirl

"Keď sa pohybujete rýchlosťou života, hrozí, že sa zrazíte." Nadupaný scenár s fantastickými dialógmi, inteligentná réžia Paula Haggisa, precítené herecké kreácie a vypasovaný hudobný doprovod. Možno je tam tých príbehov viac ako by bolo treba- možno nie je napr. zápletka so zámočníkom a jeho dcérkou nevyhnutná, ale s celkom harmonizuje a dodáva snímke ďalší výraz. Životné nite postáv sa križujú, občas tak ironicky a fatálne, akoby za ne niekto zhora poťahoval... Zatiaľ som nevidela pozoruhodnejší film o rasizme. Lenže ono Crash zďaleka nie je iba o rasizme (a o ďalších čiernych spoločenských javoch ako skorumpovaní policajti, ilegálna imigrácia, špinavé zákulisie politiky, korupcia ako taká). To by bola príliš jednoduchá škatuľka. O čom teda je? .......... O medziľudských vzťahoch, o tom, aké bývajú zamotané i medzi ľuďmi tej istej farby, nieto ešte medzi príslušníkmi iných rás. O tom, že ľudský dotyk môže byť taký krehký a na strane druhej taký nemilosrdný. To sme my- "ľudia, proste ľudia"... Nezabúdajme na to, pred tým ako znovu narazíme. 90% ()

ChArLeNe

Kebyže nás na začiatku nezoznámili s pointou, tak by som z toho bola úplne vedľa. Mám rada filmy, v ktorých rôzne životy a osudy ľudí sa navzájom prepletajú, a napriek tej odlišností ich predsa len niečo spojuje - ten pocit dotyku. ()

Johny_fork

Pár silných a působivých scén, nejlepší ta s hořícím autem, ale jinak se nemohu zbavit dojmu přílišné vykonstruovanosti, režisér tlačí na pilu , kde se dá, poučovat a odsuzovat zároveň se dá jen těžko, příliš umělé. ()

Terva

CITÁT - Tak to je paráda, budu dávat vyznamenání Iráčanovi, co se jmenuje Sadám.......... Film o rasismu, nenávisti a smrti. CITÁT - Koupím si provááz a pohoupu negráá, raději bych však stříléél, aby byla legráá. Kuklu mu nandáám, udělám smyčkúú a pak ho pohoupáám......... V příběhu se setkává mentalita různých národů a všech barev pleti. Vše je nádherně podkresleno perfektní hudbou Marka Ishama. Scéna v 62 minutě to vše jen dokazuje. Pokud jste u této scény měli chuť brečet - tak si poslužte. Všichni mají rasový problém, ať v sousedech, práci, v dopravních prostředcích - prostě všude a každý den. Toto byl příběh nebo spíš film, kterému jsem se hodně dlouho vyhýbal. Až teď v roce 2012 jsem dospěl k názoru, že jsem dozrál a na film se podíval. Žasnu, je to prostě něco parádního, emočního i znepokojivého. Ke konci příběhu se všechny ty černobílé emoce spojí a dojdou k jednomu velkému rozuzlení. Lidská bezmoc a neštěstí v tvrdé realitě. Jo, je tam i štěstí a pár "kladů", ale ta deprese prostě převažuje. CITÁT - Nemluvte na mě, když neumíte Americky !!........ ()

JohnCZ

Crash je skvěle napsané, skvěle natočené a bravůrně zahrané drama, kterému trochu ubližuje přílišná vykonstruovanost děje. Mozaikovité vyprávění mám rád, ale tady ta náhodná opětovná setkání v tak velkém městě jako je LA dost bila do očí. Pokud ovšem tohle přehlédnu, tak jde o výborný film, který si umí skvěle pohrávat s emocemi diváka. ()

corpsy

Sledoval som 5. marca 2006 odovzdávanie Oscarov naživo a pri vyhlásení víťaza za rok 2005 som si najprv myslel, že si robia srandu. Ale ono to bola fakt pravda. Nehnevajte sa na mňa, ale ten film je všetkým možným, len nie najlepším filmom roka. Zaujala ma jediná scéna ( konfrontácia Fahrada a Daniela ) a to je na takto hodnotený film primálo.UPDATE 8.1.2015 - S odstupom času mi tento snímok predsa len viacej vliezol pod kožu, dôvodov môže byť viacero ( vek, alebo predsa len bude niečo na tom, že je to naozaj dobrý snímok? ) ()

Aybi

Tak tohle byla bomba!!! Film, ve kterém není vysloveně kladný ani záporný hrdina. Nýbrž lidé, kteří v daných chvílích ukážou jak své silné, tak i slabé stránky povahy. Každý z nich si nese své životní křivdy a v okamžiku, kdy se jejich osudy proplétají nejsou schopni se dorozumět, což leckdy vede i k tragickým koncům. Je to dokonalá ukázka složitosti lidských povah bez ohledu na to jaké barvy jste. ()

svik

Mno ja bych to nehodnotil jako nějaký převratný dílo. Diváci zde shlédli a poznali tím pádem něco nového a to se jim zalíbilo i mne ale neustále zůstávám při zemi. S takovým ohlasem jaký se okolo tohoto filmu motal , počítal jsem s větším nadšením- citovka a dějově propletené, hlavní téma rasizmus. Celkem prostě mi vychází 3 hvězičky ()

jahol

Jak byste hodnotili film, který vás při třetím shlédnutí (prvním v kině) donutí lapat po dechu a zadržovat utíkající slzy? Efektní a pestrá skládačka osudů obyvatel L.A. propojených rasově podbarvenými "blízkými setkáními třetího druhu" na vás vytáhne nejprve několik pistolí a poté scénáristické a filmové zbraně toho nejtěžšího kalibru, které vás narvou do sedačky, vymáčknou jak citrón a nakonec zalijí báječnou ztišující mastí "In the deep". Film se opírá o vynalézavý scénář a vynikající herecké výkony "všech mnoha" hlavních představitelů, včetně tolik kritizované Sandry Bullock, jejíž "I-am-angry-all-the-time....and..I don't know whyyye" pro mne patří k pozoruhodným místům filmu. Perfektní načasování vrcholů filmu a jejich propojení s hudbou přináší vnímavému a citově založenému divákovi zážitek, na který nelze zapomenout. A malá poznámka nakonec: způsob distribuce tohoto filmu v Čechách nelze nazvat jinak než naprostou ignorancí. Ten film si musíte najít - slibuji vám, že nebudete litovat! Dodatek: Když jsem před dvěma dny vylezl v New Orleans z taxíku a nemohl se zorientovat, ve kterém směru je můj hotel, zeptal jsem se místní skupinky. Odpověď: "Pane, hotel si musíte najít sám, chodíte tady v saku a jste jistě velmi chytrý, já jsem jen obyčejný a mám na sobě košili, já vám chytrým jen těžko poradím" a celková atmosféra nočního města mě jen přesvědčila, že ti, kteří Crash vytýkají umělé dialogy a klišé vůbec neví, o čem mluví... ()

villon17

Můžou si za to sami, tak ať se nediví...Hráli na city, to je jasný, na druhou stranu se jim to u mě povedlo:). Seděla sem celou dobu jak přikovaná, takovýhle prolínání miluju a je to zase jeden film, co mi zůstane dlouhou dobu v paměti. A tak to má být. ()

Skrk

Nemám slov. Film je to hloupý, lehce přitažený za vlasy, šíleně hrající na city (režijně i hudebně) a zdejší "filmoví labužníci a kritici" tomu nastrkají 5 hvězd proto, že je film ojebal. Dobrý film? Ne. Přeceňovaná sračka? Určitě! 30% ()

Marek1991

Možno budete prekvapený, ale zažívam jedno z najväčších sklamaní sa vo filme vôbec, napriek tomu, že to hodnotím približne 80%. Natočiť film na tému prepojenosti našich skutkov v realite, ako môže každý čin spôsobiť lavínu dobrých alebo zlých, či pozoruhodných udalostí a ako všetci ovplyvňujeme svet, že je výsledkom reakcií každého z nás, tak to bola pre mňa vec, na ktorú som veľmi dlho čakal, ktorá vyplnila jednu moju veľkú životnú túžbu. Natočiť film na tému multikultúrnosti je fajn, akurát, že takéto tie americké reálie doslova neznášam. Film jasne ukázal odvrátenú a pravú tvár takéhoto mixu, že nie je všetko tak ideálne ako multikulturalisti hlásajú, že rozdiely v sebe máme, aj keď by to mohlo byť k prospechu, proste nie sme všetci múdri, všetci empatickí a všetci načisto dobrí, aj keď robíme dôležité činy, ktorými to meníme. Avšak film zlyháva v uveriteľnosti. Čo to malo znamenať s tým dievčatkom? Chlap vidí, že k druhému beží dievčatko, ktoré neuposlúchne svojho otca a nepochopiteľne mu skočí do náručia, pričom vidí, že iný chlap pri ňom stojí a kričí naňho a ten ešte vystrelí, no choďte mi niekam. Rôzne dejové línie a ich rôzne prepletenie do takéhoto výsledku nebolo geniálne, ale bolo fajn. Dej ma však absolútne nebavil a nezaujal, tie postavy, proste nuda a v inom zas prehnané, skrátka dva nevhodné extrémy. Hudba bola svojská, no tiež to nebolo nič, čo si budem pamätať ako ústredné hudby napríklad ku Gladiátoru, Pearl Harboru alebo Počiatku. Učarovali mi detaily ako to s pádom na schodoch, takéto bežné veci skrátka filmom chýbajú. Na druhej strane by to mohol byť film o extrémoch, kam sa až veci môžu dostať pri určitej zhode okolností a preto tomu mnohé odpúšťam, lebo sa to dá brať z viacerých uhlov a vie to poskytnúť viac vysvetlení, každý si z toho môže zobrať svoje, je to rozumný film na premýšľanie, no akoby to ani film nebol, len vyplnenie medzery bez niečoho špeciálneho, proste duch toho a podstata sa niekde stratila ešte pred zrealizovaním tohto diela, možno ju niekto zniesol zo sveta alebo bola na inom mieste. Asi sa budem ešte dlho sám seba pýtať prečo, no svet je nedokonalý a tento film aj tak dôležitú skutočnosť nepodáva správne a extra dobre, akoby sa nechal uniesť obsahom a zabudol na nadčasovosť. ()

Padme_Anakin

Skvostný snímek. Skvělý scénář. Sezvaní sehráli strhující skladbu. Strach, sobectví, slzy. Soupeřící strany souvisle spí. Spálíte-li spáče, sykne, sune se sutinami, sužuje sebe, stěží stíhá sledovat stigmata. Svízel snad stmelí svobodné srdcem. Silné sdělení, smekám. ()

Falcor

Výborná sonda (ať si tam jakákoliv národnost najde jakékoliv poselství chce) do ožehavého a bohužel tak krutě módního problému v jakékoliv době a dnes i v jakékoliv zemi. Jinak perfektní propletenec více provázaných příběhů, který vybočuje ze všech ostatních minimálně tématem a tím, že zde nenajdete slabé místo. Dokonce téma "rasismu" je zde zobrazeno tak dokonale, že ke konci nemá pocit tíhnutí k bledé, rudé, žluté či jiné tváři snad ani podprůměrně inteligentní jedinec. ..ehm..pokud se tedy Crash probourá až do jeho centra vnímání... i když proč by se na něco takového nepodíval, vždyť tam hrají i dobří herci..no ne? Nebo Tobě se to nelíbilo? ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení