Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Nikiko

Některé z epizod jsou nezapomenutelné, od některých bych ale čekala víc. Takže tak napůl, ale nakonec to jako celek bylo dobré. ()

wray

Vela postav - pribehy su tak nejak poprepletane a cele to ma mat akoze myslienku ze rasova neznasanlivost je zla a treba si pomahat. Ok ale - cele je to nejake nudne, pride mi to len ako variacia na (skvelu) Magnoliu, a koniec to nema uplne ziadny. Postavy su stereotypne, nic vynimocne - len to co by sa cakalo. Ako sa napokon vo filme ukaze ludia nie su az taki zli, ale - u mna to na dobry film nestaci. Herci su fajn, niektori velmi fajn ale - celkovo to ako film na mna dojem neurobilo. Vidim spustu kladnych hodnoteni a ovacii ale podla mna to je len priemerny film, ktory sa da pozriet ale nic vynimocne to nie je. ()

Brooxen

Trochu jsem čekal, že Sandra Bullock bude vidět trochu víc než pár minutek, ale i tak dobrý výkon. Film je velmi dobře propracovaný. Scénář, režie i výkony herců jsou opravdu skvělé. Zase po nějaké době film, u kterého se člověk nenudí, a od začátku do konce to nutí zamýšlet se nad sebou samým. ()

Edgerton

Určitě to byl dobrej film, ale stačil mi vidět jednou asi před šesti rokama a už sem nikdy neměl důvod se na něj podívat víckrát. V paměti mi utkvěl akorát dobrej Matt Dillon. ()

suboss

Film plný rasizmu, pričom máme možnosť na tento problém nahliadnuť z oboch strán. Viacero malých, ale silných príbehov postupne do seba zapadá a na osudoch obyčajných ľudí z rôznych kultúr môžeme vidieť, čo všetko dokážu predsudky spojené s farbou pleti napáchať. ()

tucnakova

Vydařené ! Díky třeba Sandře za výkon, Ryanovi, který ve vypjatý chvilce zapomene, že nemá předsudky a my to nedostanem ještě navrch s vysvětlivkama lopatou ( velmi vyjímečné ! - a to je tu, představte si - podobných momentů dokonce víc ! ), Ludacrisovi za hodně výstižná moudra, Markovi za hudbu a jasně že hlavně Paulovi za invenci ( jen nepříjemný mi bylo to dlouhý čekání na vendetu - pak ale zase příjemná pointa toho). Nedá to úplně plnotučných pět - ale je to v principu to oné, proč být divákem. ()

Taarg

Amerika (ale můžete si vztáhnout film částečně i k ČR) je zem, kde se plno lidí různých ras a národností nesnáší. Ti, kdo nejvíce nenávidí stereotypy, je sami automaticky přebírají. A nikdo není ani pouze černý, ani bílý. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

beeleg

Crash jsem viděl teprve nedávno a narazil jsem na něj náhodou, když jsem hledal na co se večer podívám. Popis vypadal zajímavě. Měl jsem chuť na nějaký zaručeně kvalitní film. Asi jsem měl moc velká očekávání. To nikdy není dobře, nicméně se i přes to nemohu zbavit pocitu, že film je nadhodnocen. Zařadil jsem si ho do kategorie těch filmů, které si zapnu v televizi a dokoukám, protože je vcelku zajímavý. Rozhodně to pro mě není ten, od kterého mě ani nenapadne, že bych vstával a šel si pro něco k večeři. Při Crash bych si tu večeři klidně vařil. Scéna, kdy slečna odmítá pomoc od toho zlého poldy a vlastně by v první chvíli raději uhořela v autě, je podle mě opravdu přehnaná. Možná až úsměvná. V takové chvíli by myslím každý z nás, vzal za vděk jakoukoliv pomocnou ruku. Ale abych jen nekritizoval, objevuje se zde i několik silnějších okamžiků. Například scéna, kdy jde majitel obchodu vyřídit zámečníka, který drží dítě je opravdu výborná až dech beroucí. Sečteno podtrženo Crash je film, který nenadchne, ani neurazí. Určitě ale stojí za to ho vidět. Za mě 70%. ()

hony23

Oscarové filmy se dělí na ty opravdu dobré a na ty neskutečně nudné. Crash má daleko blíže k tomu druhému případu. LA nám popisuje coby město plné xenofobů, ve kterém se jednotlivé příběhy různě mezi sebou protínají, ovšem konečná mozaika příliš zábavná není. ()

987Castiel

Multikulturalizmus nikdy fungovať bez chaosu nebude. Zbaviť sa predsudkov a negatívnych skúseností z minulosti taktiež nie je možné. Crash krásne poukazuje nato akí sme rozdielny a ako sa vzájomne ovplyvňujeme. Žiadna rasa nie je viacej rasistická ako iná a odpor získaný časom nejde zmazať. Negatívne impulzy máme často i inštinktívne vrodené. Niektoré scény boli až príliš sentimentálne a "náhodné" čo spolu s humánnym posolstvom tvorí priam dokonalý materiál na najvyššie ocenenie, ktoré aj získalo. Naozaj som sa bavil, čas mi ušiel a bol som donútený sa aj zamýšľať, no predsa ešte nie som (našťastie) na diváckej úrovni priemerného konzumenta z U.S.A. ()

LencaN

Tohle byla síla od začátku do konce. Jsem ráda, že jsou neprofláknuté filmy, které dokážou překvapit. Rasová otázka je sakramentsky tenký led. Každá scéna tu měla svoje opodstatnění, každá scéna byla plná citů a dokonce se to i stupňovalo, že jsem se u vyvrcholení každého toho malého příběhu chytala za pusu, protože to bylo něco neuvěřitelného. Jak se z předsudku může vyvinout křivda, neoprávněné obavy, agrese i beznaděj. Já už asi nevím, co víc napsat, musí se to vidět. ()

veverysiak

Jeden z mozaikových skvostov, ťažko nájsť nejaké slabšie miesto, aj keď sa nejaké scény zdajú byť na prvý pohľad nereálne, všetko je v skutočnosti také ako sám život, veľa filmov sa chcelo na tento kúsok podobať, ale bezvýsledne, takže 95%. ()

Ronkar

Jediným mínusem tohoto filmu je místy příliš vykonstruovaný scénář. Nevadilo by to, kdyby se té účelové konstrukce divák nevšiml, nebo mu nevadila, ale těch "náhod" bez hlubšího vhledu je tu příliš. Na rasové téma se ale film dívá zajímavě, natočené je to moc pekně a plejáda kvalitních herců zajišťuje nadprůměrnou kvalitu. 70% ()

imaginer21

Vykoupení, svědomí, láska, nenávist, nespravedlnost, touha po spravedlnosti, kompromis... Není moc filmů, které by takhle upřímně, otevřeně a taky krutě bez servítek, ač s jistou mírou lidskosti a citlivosti, dokázalo tenhle koktejl tak dokonale namíchat. Haggis je u mně jeden z nej scénáristů. Jeho rukopis jsem prvně uzřel v seriálu Směr jih a už tehdy jsem se modlil, aby tenhle člověk dostal jednou režisérskou stoličku k nějakému celovečeráku. A ono se stalo. Nezklamal. Příběhy, které nejsou černobílé (a teď nemyslím rasově), mě vždycky potěšily, když je vzal do ruky zručný režisér. A tady je to čirá dokonalost. Každý z protagonistů má dostatečný prostor pro své křivdy, křivdy spáchané na něm, motivy i činy. A Haggis si dal sakra záležet na vyznění těch činů. Ze všech epizodek je pro mě asi nejsilnější ta s Mattem Dillonem a Thandie Newtonovou. Škoda, že neměla přeci jen o chlup větší stopáž, respektive ještě nějakou dohru. Zasloužila by si to. Ale i v tom je vlastně kouzlo filmu, mistr Haggis se nesnažil být doslovný, jak to u jiných filmů s podobnou tematikou bývá. Takže dokonalé... ()

Radek273

Překombinovaný souhrn několika příběhů, které se sice nakonec propletou společnými osudy svých hrdinů, ale nadávkované jsou neuvěřitelně. Společným jmenovatelem všech je rasismus a xenofobie, které jsou však jako téma uchopeny naprosto dokonale. Dík tomu z celku doslova vyzařuje nebezpečí a strach, jež se prolínají s chvilkami vtipu nebo mírného odlehčení. Nejvíce však hodnotím to, že přes převážně vážnou až vyhrocenou atmosféru se divákovi v mnohých situacích vkrádá na mysl (nebo alespoň mně ano), že s onou postavou nesouhlasí, odsuzuje její jednání a tím i ony zákeřné ideologie či projevy. Ukazuje tak lidem, jak pitomě a hloupě se mohou zachovat a nabízí jim zamyšlení nad jejich budoucími skutky. Vyvolat po necelých dvou hodinách v člověku takové pocity tedy zaslouží rozhodně obdiv. (mimochodem nejzajímavější osud se zdá být Matta Dillona a Thandie Newtonové) ()

Astonko

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, s neuveriteľne napätou atmosférou (najmä v niektorých scénach) a vynikajúco vymysleným a napísaným scenárom. To všetko posilnené ešte neobyčajne talentovaným castingom, ktorý privádza postavy z papiera do reálneho života a vytvára tak film ešte uveriteľnejším 10/10 ()

Franki69

Angažovaný film a velmi dobrý (oscarový) film, vystavěný na „pulp fictionovském“ prolínání minipříběhů obyvatel Los Angeles někdy v době po útoku Al Kaidy na WTC a Pentagon. Ústředním tématem zápletek všech příběhů je rasismus. Každý z aktérů je konfrontovaný s multikulturním prostředím přelidněné mnohamilionové metropole a film nabízí ve vysokém tempu střípky jejich životních dramat, v kterých jde často znenadání a velmi rychle o holý život kvůli zdánlivě banálním zápletkám, vznikajícím často kvůli předsudkům a mezirasovým stereotypům. Vynikající kamera, precizní střih, skvělá hudba a bezchybně vybraní herci. Filmová lahůdka, ozdobená několika epizodami, při kterých zatajíte dech (hořící auto, anděl) za 95%. ()

pollstro

Surová, znepokojivá, multikulturně laděna Magnolia o nebezpečí xenofobie, rasismu, moderních problémech, sociálních rozdílech a odloučení v městech, zde konkrétně v zimním Los Angeles. Síťové nelineární vyprávění nenabírá na síle, intenzitě a propojenosti tak skvěle, jako již zmíněný předchůdce, ale jako hodnocení rozboru společnosti skrz jednotlivé rozpory a konflikty jedinců nám dává, jakožto pozorovateli, unikátní možnost sledovat výsledek struktury vnitřních a vnějších vztahů dané problematiky. Možná se jedná o velmi promyšlenou a cílenou strategii tvůrců, kteří nemusejí zrovna hrát fair play hru s divákem. Delší stopáž by v tomto případě jednoznačně neuškodila. Crash na druhou stranu ničím nemoralizuje a nikoho neomlouvá. Haggis je fantastickým pozorovatelem a jeho postřehy a poznatky nám umožňují nahlédnout do problematiky multikulturního žití skutečně nevídaným stylem. "It's the sense of touch. In any real city, you walk, you know? You brush past people, people bump into you. In L.A., nobody touches you. We're always behind this metal and glass. I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something." ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení