Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

killjezor

Cruise je herec,kterého jsem si nikdy neměl moc rád.Tenhle film mě přesvědčil o tom,že se mýlím.Výborně zahraný charakter,navíc skvělá režie.Námětem to sice nijak nepřekvapí,konec ne víceméně taky jasný od chvíle, kdy si Jada Smith přisedne do auta. 5 hvězdiček nedostane právě kvůli odčasné průhlednosti. ()

Dargel

Samotného mě překvapilo, jak vysoce jsem tento film zhodnotil. Možná především proto, že se od začátku do konce stále zlepšoval. Můj oblíbený Jamie Foxx v roli odvážného taxikáře zahrál svoji roli velmi přesvědčivě, a tak tíha celého díla neležela na samotném Cruisovi. Moc se mi líbilo, jak to bylo natočeno. Ocenil jsem také fakt, že se z toho nestal akční film, ale přesto byl stále v tempu. Doporučuji. ()

Rudinsky

Ja viem že 5 hviezdičiek je možno trošku neobjektívnych, ale musím ich dať, hlavne za ULTRA coolového Cruisa. Keby bol film ladený ešte viac v duchu brutálnych a cynických Vincentových výčinov, plesal by som blahom. 90% ()

Wally

Po tomhle filmu mám jasno v tom, že řidiče taxíku bych dělat nechtěl...bůhví jakej magor vám totiž vleze do auta a magor v podání T. Cruise je skvělej a přes všechny 'ošklivý' věci s ním v průběhu filmu začnete sympatizovat a na to odklízení lidí změníte názor. Ve finále si přejete, aby se spolu s J. Foxxem spřátelili a táhli to spolu :-) ()

Mistickzz

Film začína skvelými zábermi na nočné L.A. z pohľadu taxikára, ktoré vo mne budili pocity, že presne takto sa má začínať dobrý film.Keby taxikár Max v podaní excelentného Jamieho Foxxa vedel čo ho čaká, keď mu do taxíka nasadne charizmatický a šedivý Vincent alá Tom Cruise asi by zhodnotil svoj odchod z tohto zamestnania čo najskôr. Pre mňa najobľúbenejší film od Michaela Manna. Nadupaný krimi thriller s výborným obsadením, hudbou a vývinom deja, ktorý ma proste držal až do konca. Je síce pravda, že Max najprv odvezie krásnu právničku, ktorá mu dá nakoniec svoje číslo a následne vezie chlapa, ktorý ju ma na zozname čo prakticky vyznie ako klišé ale to je len jedna z mála chybičiek krásy a dokázal som to prekusnúť. 85% ()

Loki_Six

"Max, six billion people on the planet, you're getting bent out of shape cause of one fat guy. Have you ever heard of Rwanda? Tens of thousands killed before sundown. Nobody's killed people that fast since Nagasaki and Hiroshima. Did you bat an eye, Max? Did you join Amnesty International, Oxfam, Save the Whales, Greenpeace, or something? No. I off one fat Angelino and you throw a hissy fit." ()

iXtr3m3

Michael Mann spojil sily s legendárnym Tomom Cruiseom a do castingu ešte dotlačil ďalšie v tej dobe síce ešte menej ale dnes už veľmi známe mená a jedného skvelého režiséra v úlohe herca a tak sme dostali na Cruisea atypický triler, na ktorý sa ale fajn pozerá. ()

Zagros

Michaelu Mannovi se to opět povedlo, po Nelítostném souboji a Miami Vice mě opět dokázal zaujmout napínavým krimi thrillerem. Příběh jedné noci, kdy si nájemný zabiják najme nic netušícího taxikáře a vydá se likvidovat jednu zakázku za druhou, mě vtáhl od začátku a do konce mě bavil. Film není zbytečně překombinovaný, ani se nesnaží být velkolepý a akční za každou cenu. Časté jsou pasáže jízdy taxíkem a rozhovory dvou hlavních postav, které mi také sedly. Michael Mann zkrátka tohle namíchat umí, drobné výtky si nechám pro sebe a posílám čtyři hvězdy. ()

matthew.d

Škoda, že v tom je největší hollywoodský nešvar posledních 10 let - Tom Cruise. Pokud "hraje" sám sebe v něčem silně povrchním (Top Gun), bez nutnosti představit divákovi psychologii postavy, ok. Ale v momentě, kdy je snímek založen na jeho hereckém výkonu, chcípám smíchy. ()

Rssa

Šedivý Tom Cruise?? Kdo to kdy viděl? Velice překvapivý výkon Jamieho Foxxe, kterého jsem naposledy viděl jako namachrovaného fotbalistu amerického fotbalu ve filmu Vítězové a poražení. Cruise mu docela obstojně sekunduje a tak vznikl tento netradiční, ale solidní thriller. ()

Hopper

Odhliadnúc od pochybnej myšlienky filmu, stojí a padá na skvelom hereckom koncerte Foxxa a aj Cruisea. Mannovo pojatie filmu dotvára atmosféru presne tak, ako treba spolu s efektným hudobným podmazom. Pre mňa okolo 90%. ()

cab

Film je postaven na vykonech (Tom Cruise), jako sverazneho zabijaka a (Jamie Foxx), jako taxikarskeho snilka. Diky nim je me hodnoceni vcelku vysoke, protoze dej mne nikterak nenadchl. A napad natocit cely film na digitalni kameru se bohuzel neosvedcil a jeste vice pokazil celkovy zazitek. Odvaznym tentokrat stesti nepralo. Snad nekdy priste. 60% ()

cajke

Poměrně zábavný thriller, ale max. na 3*. Zabiják Toma Cruise legračně připomíná "zlého" Terminátora z Dvojky, až moc nevěrohodná zápletka, která ale na druhou stranu aspoň narozdíl od jiných thrillerů udrží divákovu pozornost. Dost tfuj jsou ty scény, kde se rozezní písnička od Audioslave tuším. ()

Tery16

Tak trochu jiný Tom Cruise (což mu rozhodně prospělo) a výborný Jamie Foxx. A navíc má Collateral originální příběh, což je poslední dobou u thrillerů a akčních filmů dost vzácné, takže dávám plný počet. ()

wosho

Kvalitní krimi drama postavené hlavně na bedrech obou hvězd, jenž podporuje dobrý scénář a přesná režie. Jediné co filmu škodí, je ona figitální kamera. Ať si Mann říká co chce, filmu v některých scénách spíše ubližuje. ()

eagle-eye

Páni. Tak to bylo něco. To jsem nečekal. I když jsem mohl, když v tom měl Darabont prsty. Na mě tento snímek zapůsobil velice emotivně a to hlavně díky výtečnému Cruisovi. Troufám si tvrdit, že je to po Magnolii jeho nejlepší role. Nezapomenutelná pro mě zůstane scéna na technoparty a závěrečná v metru. Síla. Do toho ještě skvělá instrumentální hudba Johna Howarda a rockové skladby Audioslave. Dal bych za pět, ale nevím proč, Foxxe prostě nemusím, ten mi tam tak nějak nesedl, není to herec podle mého gusta. Jinak výborné dílko. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)