Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Film s obrovským potenciálem který bohužel místy zadupal do země nezkušený režisér Laurence Dunmore, skoro až žasnete, že někdo takový dostane k dispozici tak náročný film, jak výpravou, tak hereckým vedením.Sexuální podtext je místy skoro až přehnaný, ale možná právě to dělá film asi nejvíce zajímavým, protože film jako takový nemá moc silný příběh ani emoce a celkově postrádá příběhově hlubší význam, což je vina hlavně režiséra.Ovšem dialogy jsou lahůdkové a Johny Depp hraje jako vždycky naprosto famózně,Libertin je takovým béčkem v poli historických filmů, nedokáže vás strhnout výpravou, bitvami ani příběhem plném intrik či zrady, Libertin vás zaujme komediální stránkou, nabušenými hláskami a skvělým Johnym Deppem. ,,Jsem čuramedán, hrát malou Klitoris je pod mou úroveň´´ :D 69%. ()

charlosina 

všechny recenze uživatele

"Nezamilujete si mě..." Já si ho zamilovala. // Provokativní a cynický John Wilmot, oběť divadelní scény, sluha své životní role. Ukazoval se tak, jak ho společnost chtěla vidět. Bral to, co se mu nabízelo. // Libertin není ničím víc než filmem o závislosti (na divadle, na životě, na potřebě šokovat... jak je vám libo), a i když je filmem velkohubým (jak se na danou dobu sluší a patří), bavil mě. ()

Reklama

hygienik 

všechny recenze uživatele

"Otázka... zda já jsem vskutku dobrý protestant. Nikdo zde, doufám, nebude pochybovat o tom, že jsem dobrý. V každé ze tří hlavníh činností naší doby, ve veršování, vyprázdňování lahví a prcání děvek, jsou někteří stejně dobří jako já. Avšak, konáme-li všechy tyto tři činnosti dohromady, tak jako jsem je konal vždy já a mohu doložit, že to vyžaduje značnou manuální zručnost, není mi zde rovno, natož, aby byl někdo lepší. A proto jsem nadevší pochybnost dobrý." Je to kritická sonda zhnitej morálky? Sotva. Je to príbeh o zhýralcovi, ktorý sa na smrteľnej posteli polepšil alebo to aspoň predstieral? Možno. Je to nechutné, škoda to pozerať a nemá to žiadnu vnútornú kvalitu? Takmer určite. ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

72 % - Libertin je určen hlavně pro náročnějšího diváka, fanoušci Johnnyho Deppa by ho ale určitě neměli minout. Depp rozehrává parádní hereckou etudu, je očividné, jak mu znázorňování podobných týpků činí herecké potěšení. Jeho výkon nemá chybu, herec jde až na úplné dno svého talentu – a že je hodně hluboké. Ve světle toho pak další postavy působí trochu méně výrazně, dokonce až nudně: Deppovi pouze sekundují a v jeho světle se ztrácejí. Jinak Libertin nabízí opravdu působivou atmosféru neutěšených středověkých let (práce kamery, světlo, výprava). Tahle „deka“ je hodně povedená a vyvolá ve vás pocit opravdové tísně. A ještě jeden postřeh, Samantha Morton se mi mnohem víc líbila dohola jako Tušitelka z Minority Report než jako rebelující herečka ze 17. století. Tady mi trochu vadila... ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Vzrušující přepis stejnojmenné hry Stephena Jeffreyse (autor napsal i filmový scénář). Zpráva o životě Johna Wilmota (1647-1680) provokuje svými tématy svobody, kritiky, satiry a prostopášnosti. Dobré herecké výkony, atraktivní prostředí vyšší společnosti, přetvářky, pokrytectví a samozřejmě divadla. Skvělá Samantha Morton zachytila zrání herečky Elizabeth Barry (1658-1713). Něžné výkony Ruperta Frienda a Rosamundy Pike. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Kostýmové drama vydělalo během prvního víkendu promítání (23. – 25. 11. 2005) v dvou kinech 27 804 dolarů. Po expanzi do více kin se film nakonec udržel v kinech USA až do března a celkový výdělek se vyšplhal na 4,8 milionu. (imro)
  • John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)
  • Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort". (HappySmile)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama