Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 4

Recenze (1 725)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Věřte nebo ne, ale tohle hodnocení mě opravdu bolí, Indyho totiž miluju a nikdy se to nezmění, ALE !! Ono to vlastně bylo něco jako setkání z láskou z dětských let se kterou jsem si domluvil po 20 letech zase rande. Nervozita, jaká asi bude, změnila se moc nebo málo, bude mě stále okouzlovat jako tenkrát ? No prostě do kina jsem šel ze zvláštním pocitem, troška nervozity a hrozně zvědavosti. Má láska, Indy, na sebe nenechal dlouho čekat, ano zestárnul, ale s tím jsem počítal, protože čas nezastaví ani ten největší frajer, ale jinak se zdálo ze všechno zůstalo při starém, oblečení, úsměv, hlášky, jenže čím dál tím víc jsem začínal mít pocit, že do světa, kde se právě Indy nacházel prostě nepatří. Samozřejmě jeho rodiče tatínek Steven a maminka George dělali co mohli a bylo znát, zatraceně znát, že lepší rodiče mít Indy nikdo nemohl, ale taky bylo zatraceně znát, že Indy už nedobývá ztracenou archu, nenavštěvuje chrám zkázy a nejezdí na křížové výpravy. Ano, setkání se starou láskou mělo své světlé chvilky, honička v džungli se v mé paměti lehce připojí ke všem těm krásným dobrodružstvím co jsem s Indym zažil před tolika lety, Indy taky stále umí pobavit, propadaní se do písku dalo vzpomenout na časy kdy můj dětský úsměv doprovázel Indyho na každém jeho putování, bohužel mělo taky své tmavé chvilky, které nikdy nemělo, snahu zalíbit se, občasnou odtažitost, která někdy zatlačovala spád filmu pěkně do rohu, snaha o zdůraznění Indyho staří byla až moc vyhrocená, jen proto, aby dala vyniknout mládí Shii LaBeoufa, který sice nebyl špatný, ale já šel na Indyho - frajera a ne na Indyho - dědka a Shiu - frajera a především konec !! Tak to fakt nezkousnu, tohle ne !! Všechno bych přes své srdíčko přenesl, konec konců,cítil jsem během mého celého setkání z dětskou láskou Indym, že je mě i přes ty všechny výtky v jeho společnosti docela příjemně. / ještě jednou velký díky Tobě tatínku Spielbergu, bez tebe by to setkání byl mnohem větší průser /, jenže ten závěr mě stál ztrátu jedné definice pro frajerství a dobrodružství, které mělo označení Indiana Jones a film stál jednu hvězdu. Takhle jsem si své zřejmě poslední rozloučení s mou obrovskou dětskou láskou věru nepředstavoval. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

V rámci civilizovanosti bych sem zřejmě měla umístit varování ohledně spoilerů, ale ježto jsem nejspíš poslední osoba na této i jiných planetách, která to viděla, přijde mi to jaksi zbytečné. Stejně jako rozumování typu "je to Indy, není to Indy..." no, měla jsem filosofii jenom dva semestry, takže tuto závažnou otázku těžko vyřeším. V dobách Indyho prvního dobrodružství jsem byla ještě na houbách a dlouho se mi dařilo se příběhům archeologa v kloubouku vyhýbat, o kteréžto panenství mě připravila až před pár lety Poslední křížová výprava. Dodnes jsem neviděla celou sérii a nijak mi to žíly nerve, i když po Lebce mi to za ně pravda trochu tahá. Nerada bych polemizovala o tom, nakolik relativní neznalost ovlivňuje celkový postoj k filmu, ale když se tak dívám na ostatní komentáře, vychází mi z toho, že nejspíš pozitivně. Protože já jsem nešla po dvaceti letech na rande se svou první láskou, já jsem se nechala sbalit v podstatě cizím chlapem a - promiňte, strážcové mravnosti - zatraceně moc si to užila a v přiblblosti spokojeného úsměvu se opovažuji soutěžit s uživatelkou Galadriel. Tenhle chlápek vám věnuje celé svoje kouzlo a přitom se nevnucuje, takže odolat by bylo zatraceně těžký a proč to vlastně dělat? Protože se zabrousilo do sci-fi rajónu a to nejen do Area 51, studená válka hoří hrdinům za patami a šlape jim na ně bolševické komando, namísto toho, aby se v předválečné pulpovské tradici pátralo po biblických artefaktech a bojovalo s nácky? Nikdo z nás už není tím, kým jsme byli v Indyho začátcích, tak proč se dohadovat a nevěřit - paradoxně podobně jako profesor Henry Jones jr., který má po setkání se silami Archy, Chrámu a Grálu problém uvěřit v původ a moc průzračných lebek? Není totiž vůbec těžký nechat se očarovat a zase jednou být nedospělý a být paf z pozemského Hana Sola s jeho obří... představivostí. A kdyby se Sean Connery uvolil přilepšit si pár pětkama k důchodu a objevit se na scéně tělesněji než na fotce, byla by moje spokojenost už víc než maximální, ale žádat víc než maximální spokojenost by bylo tak jako tak rouhání. Pokud má někdo s Lebkou problémy, nechť si je vyřeší - tak jako tak na pětku stejně půjdete všichni, tak o co tu jde? Já už se těším, až si čtyřku dám znovu. A znovu. A znovu. A... nevíte někdo, proč tady ještě kecám, místo abych si šla užívat se svou novou láskou? P.S. Indy a Marion mi neuvěřitelně připomínali moje rodiče, takže to byl další bod navíc. ()

Reklama

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný, sympaticky si uvědomující dvacetiletou pauzu od poslední výpravy a pořád stejně akčně nařachaný a zábavný. Stylem to má nejblíže k jedničce, humorem k trojce. Ford už rozhodně vypadá dost staře, tvůrci s tím však pracují a Shia je sympaťák k pohledání, který postavu nového „juniora“ zvládá s přehledem. Čtyřka není milník série, nicméně jí zakončuje (?) naprosto důstojně a Indiana Jones je minimálně pro mě nejlepší tetralogií, co jsem viděl. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Dobrý archeolog nesedí v knihovně…. Tak jsem se dočkal !! Předem podotýkám, že najde-li se zde někdo, kdo nebyl zasažen kultem INDIANA JONES, měl by pochopit, že k Indymu se MUSÍ přistupovat jinak, než k lecjakým Lovcům pokladů. Protože jinému by jsme stěží uvěřili, že dokáže přežít atomový výbuch … Ano, šílené kousky doprovázejí NAŠEHO hrdinu i v tomto pokračování a pořádný kus nadhledu a nadsázky k němu patří stejně jako bič a klobouk. Nepřekvapuje mne, že je vtipný jako vždycky a že příběh je perfektní. Tak to prostě MUSÍ být!! Jinak by se mohl do filmového důchodu odebrat nejen H.Ford, ale také S.Spielberg a G.Lucas. A mám dojem, že se nikam nechystají... P.S: Nevíte, jestli se už připravuje pokračování? :-) ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Představte si. Hledět na svět a znát tajemství nepřátel. Do hlav svých vůdců vkládat vlastní myšlenky. Přinutit učitele, aby přednášeli pravdu o dějinách." Tak to je trošku sci-fi, ale já jsem se čtvrtým dobrodružstvím bičem práskajícího doktora docela spokojen. Dorazilo totiž mystično, indiáni, atomovej výbuch, intergalaktický bytosti, hadi, škorpióni, mravenci i bejvalka a zase z toho bylo zábavný dobrodružství. Jen ten Hitler je mrtvej, tak ho vystřídala KGB. To není špatnej soupeř, i když na bič, klobouk a znalost mrtvejch jazyků to prostě nemůže stačit. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Titulní objekt, kolem kterého se čtvrté Indyho (Harrison Ford) dobrodružství točí, není výsledkem pouhé představivosti. V době vzniku filmu byla známa existence třinácti křišťálových lebek, o nichž se tvrdilo, že jsou dílem mayské, incké nebo aztécké kultury. Podle některých názorů mělo jít o strojně vyrobené padělky, což se ovšem netýká minimálně jedné z nich - takzvané Křišťálové lebky Mitchell-Hedges. Tu objevila v roce 1924 tehdy sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedges, která byla se svým otcem Frederickem na expedici v troskách někdejšího inckého města na místě dnešního Belize, kde taťka hledal mytickou Atlantidu. Dívka našla dokonale zachovanou lebku ve skrté dutině uvnitř ruin. Postavila si ji na noční stolek, ale záhy si začala stěžovat na podivné sny. Byly mimořádně konkrétní a šlo v nich o každodení život Mayů. Když pak lebku v šedesátých letech zkoumali britští vědci, došli k pozoruhodným výsledkům: Lebka - včetně odmínatelné části - byla vyrobena z jednoho kusu a musela být zhotovena ručně. Obě poloviny obličeje byly navíc extrémně osově symetrické a uvnitř umístěné složitě uspořádané hranoly navíc umožňovaly lom dopadajícího světla tak, že oba oční důlky začaly zářit. Vědci přišli i na to, že lebka byla opracovaná křišťálovou sekerou - jenže horský křišťál se při tomto procesu obvykle rozpadá, takže výroba lebky musela být provedena mimořádně zručným řemeslníkem. (NIRO)
  • Hravé a nespoutané hudební téma pro Rafana Williamse (Shia LaBeouf) svou živelností v jistém směru upomíná na klasické dobrodružné snímky Zlaté éry Hollywoodu s mladými chvástavými hrdiny. Oproti tomu motiv Iriny Spalko (Cate Blanchett) je svým temně smyslným noirovým nádechem (dráždivý saxofon, vábivé smyčce, harmonické posuny) poctou silným záporným ženským charakterům čtyřicátých let. John Williams do jeho koncertní úpravy zároveň nenásilně zakomponoval i v nízké tónině položený cimbál, který svým specifickým hlasem evokuje Irinin "východní" původ. A konečně motiv Křišťálové lebky je pro změnu nostalgickou aluzí na vědeckofantastické snímky let padesátých. (Lavran)
  • Obrovské mravce Amazonky, ktoré môžeme vo filme vidieť ako skonzumujú svoju obeť v priebehu niekoľkých minút, sa volajú siafu alebo dorylus  Ich skutočným domovom je však Afrika a Ázia. V Brazílii pri rieke Amazonka žijú im podobné, nie ale tak agresívne, mravce rodu atta genus nazývané tiež saúva. (Raccoon.city)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama