Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (395)

kingik 

všechny recenze uživatele

Adaptace Nabokovovy knihy se ujal Adrian Lyne. A vyšel mu především výběr obsazení. Profesora Humberta, který propadne kouzlu 12 leté dívky, hraje přesvědčivý Jeremy Irons, náročný part nezletilé dívky zvládla Dominique Swain. A právě herecké obsazení je tím nejsílnějším prvkem v jinak docela průměrném filmu, který sice chce být za každou cenu kontroverzní, ale tématu se chopil docela povrchním způsobem. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Nabokovova knížka mě kdysi docela bavila, ale její zpracování už zdaleka tolik ne. Ani kdysi poprvé, ani teď podruhé. A vinu na tom má jen a pouze obsazení role Lolity nesympatickou kobyloidní dívčinou, která jelikož opravdu nevypadá na dvanáct, tak o to vehementněji svou roli přehrává. Její kreace diblíkovité holčičky s rovnátky je z mého hlediska naprosto odpudivá, ne přitažlivá... což je možná taky dáno tím, že nejsem pedofil. A i když Ironsův jemný kultivovaný pervert i Griffithové matka "kráva" jsou postavy výborné, i když finále v Quiltyho domě je zábavné a působivé, co naplat, ta divná holka mi film prostě znechucuje. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Dřív jsem měl tenhle film rád, ale po novém zhlédnutí po letech mě skoro otrávil. Hlavní důvod rozčarování má jméno, ó ano, Dominique Swain - pro roli 12 leté Dolores Haze byla ve svých 17 letech beznadějně stará a typově zcela nevhodná. Humbert Humbert byl zcela na férovku pedofil, proto nemohl mít standardní sex se svou dospělou manželkou, a proto ji uspával prášky na spaní - Dominique Swain je zde ovšem v podstatě kompletně sexuálně vyzrálá a nerozeznatelná od dospělé ženy, a ne, těch pár culíků z ní fakt 12 letou dívenku nedělá. Jakýkoli pedofil by o ni neopřel ani kolo - byla by pro něj ve své vyspělosti naprosti asexuální. Herečka dostala ve filmu zcela neobyčejný herecký prostor, který náležitě a beze zbytku využila, osobně jsem však její hereckou exhibici shledal spíše protivnou, a její herectví mě nebaví. Ve scéně, kdy v hádce křičí na Humberta, aby ji zabil stejně jako její matku, mi byla vyloženě extrémně nesympatická. Skutečnost, že se nikdy později nevymanila ze stínu své nejslavnější role a de facto se po ní slehla zem a není o ní slyšet, budiž smutným dokladem toho, jak může raketový start s člověkem nevratně zamávat. Jeremy Irons je také starší než jeho postava Humberta, nicméně již ne tolik jako jeho zmíněná herecká kolegyně, a jeho noblesní herecký projev tvoří velmi příjemnou rovnováhu tomu ztřeštěnému šaškování jeho mladšího protějšku. Film mi navíc přišel úmorně dlouhý a hlavně, proč to nenapsat, i strašlivě zbytečný. Nemohu si pomoci, ale musím zde napsat to samé, co jsem vytýkal i starší Kubrickově adaptaci - jestliže společenské konvence nedovolují natočit film, který bude věrnou adaptací geniální Nabokovovy předlohy (tzn. kde by Lolitu skutečně hrála 12 letá herečka a kde by se nevypouštěly z románu všechny ty pikantní pasáže), pak ať se takový film vůbec netočí. Ostatně, stejně si myslím, že Lolitu ani věrně zfilmovat nejde, ten román je příliš sofistikovaný a promyšlený, aby se ho kdy mohlo povést nějak zdařile převést na filmové plátno - míra nezbytných redukcí bude zkrátka vždy nesnesitelně nabobtnalá. Filmu ovšem nelze upřít celou řadu předností - krásnou Morriconeho hudbu, vynikající kameru i režii, a především pak vystižení retro atmosféry poválečné Ameriky - film je v tomto ohledu velmi příjemnou, byť poněkud zdlouhavou podívanou, které nechybí řada působivých scén a emotivní závěr. Člověka dobře obeznámeného s předlohou může tento film jen těžko uspokojit, ale nehledě na to si ho lze vcelku bezproblémově užít, a zapomenout na ty parchanty z pornoprůmyslu, kteří si slovo lolita ukořistili ke svým účelům - to mi na celé věci přijde nejsmutnější, jak si to slovo dávno od vydání románu žije svým životem - životem, z něhož se chce zvracet. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mě moc nebavilo. Lolita je hodně známý dílo, takže jsem zhruba věděl, o čem to bude. Ale fakt mě nenapadlo, že po půl hodině se děj smrskne na to, že hlavní dvojice jezdí z jednoho hotelu do druhýho a občas tam spolu souloží. Jinak se tam vůbec nic neděje. Vlastně jim jednou během tý cesty praskne pneumatika. K nějakýmu zvratu v ději dojde zase až asi půl hodiny před koncem. Pak se tam začne odehrávat něco aspoň trochu zajímavýho. Asi by to chtělo prostřední pasáž hodně prostříhat a celej film zkrátit tak na 90 minut. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Či už Nabokovovo dielo, Kubrickov filmový originál alebo táto verzia, všetky sú tej najvyššej kvality. Jeremy Irons sa zhostil svojej úlohy skvelým spôsobom, o to viac je nutné vyzdvihnúť super výkon Dominique Swain. Tá zahrala nevinnosť a manipulatívnosť tým najvernejším spôsobom. Vynikajúci casting je základom vydarenej filmovej adaptácie. Samotný obsah nemusí byť každému po chuti, lenže tu nejde o odsúhlasenie zvráteného otčimovského vzťahu, ide o psychologickú sondu, ako sa môže nechať človek pudovo strhnúť a ovplyvniť. Podstata literárneho diela tu bola úplne vychytaná. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (18)

  • Dolores „Lo“ Hazeová má v této – i Kubrickově verzi (1962) – alespoň 14 let. V předloze je teprve 12letá. (Petr23)
  • Kvôli dĺžke filmu boli viaceré pasáže z knihy vypustené. Rovnako dopadlo aj 8 natočených scén. (dobso)
  • V scéne, keď Humbert a Lolita nasadajú do auta na pumpe, kde stretli Quiltyho, je vonku denné svetlo. V ďalšom zábere, keď z pumpy odchádzajú, slnko zapadá. V nasledovnej scéne, v ktorej sa rozprávajú v aute, je vonku opäť denné svetlo.  
    (GTS_PUNK)

Související novinky

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne

08.08.2006

Kontroverzní Angličan stojící za úspěchy Lolity se po čtyřech letech vrací k režii. Adrian Lyne byl dosazen samotnými představiteli Warner Bros. na místo režiséra filmové adaptace knihy Chucka Hogana… (více)

Reklama

Reklama