Reklama

Reklama

Ruiny

Trailer

Obsahy(1)

Thriller podle knihy amerického autora Scotta Smithe, který sám napsal i scénář.  Parta Američanů tráví dovolenou v mexickém letovisku. Po několika nudných dnech strávených především na pláži popíjením tequily se seznámí s Němcem Mathiasem, jehož bratr se vydal do džungle na archeologickou výpravu a od té doby o sobě nedal vědět. Dostanou nápad a vypraví se do džungle zjistit, co se stalo. Zde se dostanou až k tajemnému pahorku, střeženému obyvateli nedaleké mayské vesnice. Jakmile na pahorek porostlý divnými liánami vstoupí, Mayové je pod hrozbou zabití odmítnou z pahorku pustit. Zdá se, že na pahorku je přítomno cosi starobylého, tajemného, toužícího po krvi... Netrvá to dlouho a první z nich zemře... Zachrání se zbytek ze spárů podivné kletby? (Sofia)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (477)

castor 

všechny recenze uživatele

No, i když se přiznám, že mám v hororovém žánru raději hmatatelnější látky a nejsem typ, co z jedněch uřezaných končetin skáče radostí, tentokrát jsem se příjemně tetelil. Dávám přednost hutné atmosféře (té se mi dostalo vrchovatě), NEsamoúčelnému násilí a když už žánrová klišé, tak alespoň řádně zakamuflovaná. Ruiny se nestydí za to, čím jsou. Béčkovým thrillerem, u kterého budete místy přivírat oči, bát se poskrovnu a brzy na to celé zapomenete. Navíc relativně často překvapí (což debutující režisér korunuje několika dobrými nápady ve vývoji děje) a slušně odsýpají. No, takže.. je jenom dobře, že čtveřici mladých přátel na dovolené popíjení koktejlů nebude bavit věčně, proto se rozhodne k malému dobrodružství v podobě mayského pahorku kdesi v lesích, který nyní slouží jako archeologické naleziště zahalené tajemstvím. Naštěstí nezůstaneme jen u propocených triček dvojice slečen, ale netradiční námět nás s nutnou pomocí ozbrojených a nesmlouvavých „domorodců“ vystřelí nahoru na pahorek naleziště. Tam mj. vegetuje slušné množství popínavých rostlin (Adéla ještě nevečeřela po americku) a můžeme tak směle zatleskat úspěšnému pokusu o nastupující špinavost a brutalitu. Nervozita přibývá, obviňování se hromadí, klišé kupí - a neokoukaní herci odvádí překvapivý nadstandard. Přiznejme si ale, že se divák musí HODNĚ povznést nad faktem, že zabijáky jsou logicky uvažující rostlinky (které navíc kapánek fušují do mobilů). Takový sympatický, krvavý průměr.. jen tak dál!! ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

70% (Pozor! Komentářem se plazí masožravé S_P_O_I_L_E_R_Y ! Ty se vám můžou zavrtat pod kůži.) Evoluce vítězí. Zatímco Adéla byla náročná pokojová květinka, které jste k aktivaci žaludečních šťáv museli hrát na housle (a kdo z nás to umí?), tahle její mexická sestřenice jde s dobou – spokojí se s vyzváněcím tónem mobilu a šikovně ho i imituje, když má hlad. Pěkný nápad s pyramidou porostlou Hedera Kanibalis (© Omnibus), česky břečťanem lidožravým, sympatičtí byli i domorodci, držící kolem stráž, aby měla rostlinka klid na konzumaci turistů a na trávení, aby si snad chudinka neuhnala žaludeční vředy. JENŽE. Je dost nuda koukat na to, jak se břečťan vilně vine po lýtkách mládežníků, kteří mě ničím nezaujali (krom toho, že neumí chlastat a pak potupně blijou do klozetu) a jsou mi tudíž naprosto buřt. Pižlání nepižlání, pánev nepánev. Tedy ne pánev holčičí, ale ta železná, rozpálená. I když operace křečových rostlinných žil a zejména pak to sebepižlání bylo výživné a úspěšně mi to zkazilo chuť k jídlu. Trochu mě znechutil i odfláknutý scénář. Vynervovaná Amy mrskla trsem kytky a trefila domorodého klučinu. Paráda! Takže stařešina i s lučištníky toho kontaminovaného hned začali zahánět na pyramidu. Pochopitelně, to si snad měli kluka doma zasadit do květináče? Kdo by ho pak furt zaléval a lapal pro něj mouchy k snídani, že. Už jsem se těšil, jak našim americkým turistům bude chlapec svými znalostmi o nenažrané Adéle pomáhat v boji s tou kytkou... jenže prd. Klukovi jednu kulku mezi oči a nazdar bazar! WTF? Toho scenáristu bez invence bych s chutí pohodil ke kytce na kompost. ()

Reklama

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

A že sa z plazivej a spievajúcej marišky nedá uvariť silný čaj. Dá. Aj keď úvodné skratky a pózy naladia diváka na apatickú vlnu (tak potrebnú strávenie amerických " teen hororov" kde je banda natupírovaných modeliek a športovcov vo flip-flopoch postupne zmizikováná z plátna), tak vysvetlenie nielen že nie je na cezdržku ale dáva aj zmysel. Hore na kopčeku je to celkom slušný teror. Trošku dopilovať úvod a záver a nemám výhrad. 70% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Výborné prekvapenie nielen film samotný, ale aj prevažne komediálny herec Ben Stiller ako producent. Úvod filmu je podobný ako u väčšiny hororov, kde je partia mladých ľudí, čiže dovolenka a pohoda. Našťastie nie je to dlhé a už o pár minút sme v džungli a o pár sekúnd nato máme aj mladíka s prestrelenou hlavou. Dedinčanmi sú zahnaní na vrhchol posvätnej pyramídy. Sú obkľúčení, prakticky bez jedla a vody a zdá sa, že tam nie sú sami. Veľmi vydarený horor s originálnym príbehom a dobrou bezvýchodiskovou atmosférou. Krvi a brutality si tiež trochu užijeme, určite nezabudnuteľná je amputácia nôh pomocou kameňa a noža. Nejde o žiadny prelomový horor, ale je to minimálne dosť originálne dielko, ktoré pôsobí ako svieži vietor v tomto žánri. +++ Na dvd je ako bonus asi 9 minút veľmi vydarených scén a navyše alternatívny koniec, ktorý je ešte lepší ako ten použitý. +++ 80%. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Skvelá kniha, skvelý film. Knihu mimochodom napísal autor Jednoduchého plánu, ktorý svojho času pekne mrazivo sfilmoval Sam Raimi, takže ak o ňom niekto chce vravieť ako o béčkarskom, nech sa nad tým radšej najskôr zamyslí. Ruiny film, ako i Ruiny kniha, majú spoločnú jednu podstatnú vec: je to neambiciózny, "len" zručne napísaný/natočený trilerovo-hororový survival. Ale vôbec sa za to nehanbia a idú do toho tak naplno, ako keby cítili  oscarový potenciál. Samozrejme, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, je práveže strašne ťažké napísať/natočiť niečo, čo zápletkou pripomína béčko, ale béčko to nie je. Film aj kniha vynikajú nepredvídateľným dejom, ako i nečakaným záporákom (ku ktorému sa následne prekvapivo pridajú ešte ďalší nečakaní záporáci, aj keď ak sa vcítime do ich kože, tak ich istým spôsobom prestaneme vnímať negatívne), netradičný (vreskotovský?) bodycount, explicitné gore (ktoré by ste od filmu z produkcie Bena Stillera ozaj nečakali) a geniálne prostredie zabudnutej prastarej pyramídy, o ktorej vedia len miestni a tí to nikomu nepovedia. Parádna tiesnivá atmosféra starých mayských ruín uprostred džungle. "Prírodný" nepriateľ je originálny, ak by bol režisér slabý, tak by ho poňal trápne a nechcene smiešne, ale keďže režisér bol macher, tak je desivý, strašný a desivo nemilosrdný. Tak, ako sama príroda. Ktorej súčasťou ostatne je. Oceňujem postavy, ktoré sú na jednej strane neoriginálne, no vďaka hercom sympatické a keď postupne začnú umierať (bolestivou smrťou), je vám to ľúto a ste šokovaní. Najviac oceňujem Jonathana Tuckera v úlohe Jeffa, pritom Jonathan bol v remaku Texaského masakru motorovou pílou presným opakom tejto postavy. Koniec je zmenený oproti brutálnemu záveru literárnej predlohy, ale treba dodať, že aj samotný film má v podstate dve finále (jedno oficiálny a jedno alternatívne, lež vystrihnuté, nájdete ho na YouTube, mne osobne ale filmový aj knižný koniec pripadajú na jedno brdo, hoc sú veľmi odlišné). Áno, občas Ruiny skĺznu do monotónnosti, ale ako hororový fanúšik musím dať 4*. Filozofická otázka: dá sa u človeka, ktorému robíte amputáciu končatín kameňom, pokladať za plus, že je od pása dole ochrnutý a tak to necíti? Celosvetová tržba 22 miliónov nie je nič, z čoho by producenti mohli jasať, ale zas so skromným rozpočtom 8 miliónov to nie je zlé. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (25)

  • Pro režiséra Cartera Smithe jsou Ruiny prvním celovečerním filmem. (Rodriguez)
  • Štýl pyramídy sa nepodobá štýlu skutočných mayských pyramíd. (Pat.Ko)
  • Scéna s amputací nohy byla jako první představena manažerům studia ke schválení. (Kudly4)

Reklama

Reklama