Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (347)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Tohle je docela hustý. Seriál se snaží navodit atmosféru filmu "Copak je to za vojáka," (té lehkosti a popisu socialistické vojny, jako nečeho smysluplného), ale dost drsně mu to nejde. Hlavně kvůli chabým a trapným hereckým výkonům. Propaganda to už vlastně taky není, protože co byste chtěli v osmdesátým osmým propagovat, že. 30%. ()

gudaulin odpad!

všechny recenze uživatele

Vylhaná, špatně napsaná a křečovitě zahraná záležitost, která nicméně s odstupem času svojí naivitou a zjevnou hloupostí může působit až sympaticky. Ve své době ovšem běžela v hlavím vysílacím čase a alternativa k ní nebyla. Ten seriál měl propagandistický účel a měl vytvořit renomé něčemu, co ho už z podstaty mít nemohlo. Dnes už může tohle dílko sloužit jen jako nostalgická připomínka zelených let těm, co absolvovali povinnou vojnu... Celkový dojem 10 %. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Ať jste byli na vojně či ne, tento zábavný snímek vás musí zaujmout. Samozřejmě se to týká spíš generaci dnešních pětacřicátníků a výše... Je to neskutečná prdka a za tu retro zábavu dávám dvě hvězdy. Pokud to ovšem vezmeme vážně, bylo by vhodnější dát odpad. Každopádně pořád o level výš, než Muž na radnici či Okres na severu... ()

Garson 

všechny recenze uživatele

Tento vojenský seriál se mi moc líbil hlavně z důvodu že často ukazuje soukromé problémy které vojáci základní služby skutečně měli.Matek jako byla Milena Dvorská která doslova "dusila" dceru Evu Vejmělkovou protože chodila s vojákem těch bylo tenkrát dost a názor že na všechno má holka dost času tak takový přístup vrhnul dívku jen do náruče těhotenství.Bojové poplachy,šikana a další temné stránky k vojně patřili i ve skutečnosti a jedině slabému jedinci to mohlo nabourat vojnu.Líbí se mi že seriál vykresluje rotu jako celek kdy všichni táhnou za jeden provaz a jakmile se někdo oddělí tak se to celé sype a všichni vojáci jsou pro celý systém důležití jako včely v úlu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Celé jsem to viděla s doprovodnými komentáři lidí, kteří byli v té době na vojně a velice rádi si zavzpomínali na některé věcné reálie. A dodnes si užívají všechny ty detaily, včetně zamilovaného Kyslíka. Někdo tedy dokáže najít pro sebe to dobré všude, někdo jiný musí za každou cenu vyřvávat a dávat tím najevo svou omezenost, jako například nerudný paascha, že. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (59)

  • Do posádkového Hrádku zajišťuje dopravu motorový vůz řady 810 (bývalé značení M 152.0), kterému se pro svůj hlučný chod říkalo Orchestrion. (Robbi)
  • Keď poručík Bílek (Kamil Halbich) príde do staničnej reštaurácie zisťovať, prečo sa v nej pobil Vlado Rutkaj (Boris Slivka), povie mu "štangast" Franta (Jakub Špalek): "všechno jsem už ŕekl Kliftonúm." Prezývka "Kliftoni" má už dosť dlhú históriu. Pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy začali po česky vychádzať zošity detektívok s imaginárnym americkým detektívom Léonom Cliftonom. Takzvané kliftonky sa stali legendou. Meno zľudovelo a stalo sa synonymom detektíva. No a postupne sa tak začalo všeobecne hovoriť všetkým policajtom. (Raccoon.city)
  • Je zajímavé si všimnout věku skutečných herců – branců. Jestliže se má seriál odehrávat v letech 1984–1985, pak by musel Jiří Kopta (Guláš) rukovat ve třiadvaceti letech (ročník 1961). Vůbec rozptyl hlavních hrdinů je značný – druhým nejstarším je Vladimír Javorský (Ctibor Voříšek) – 1962, o rok mladší pak Boris Slivka (Vlado Rutkaj) – 1963k a poměrně pozdě by rukoval i Mário Kubec (Michal Hlaváček) – 1964. Správný odvedenec tak je pouze Martin Zounar (Tomáš Soukup) – 1967. Ovšem v době natáčení (1988) už byli téměř všichni z vojenského hlediska dávno „za zenitem“ a prošli by jedině jako absolventi vysoké školy, takzvaní „špagáti“. (Robbi)

Reklama

Reklama