Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Krásná dcera obecního pastýře Bára se líbí všem mládencům z vesnice. Proto si o ní pověrčivé tetky vyprávějí, že se narodila jako dítě polednice. Dívka má jen několik málo přátel: farářovu schovanku Elišku a samotného faráře, který se jí pokaždé zastane. Panský správce Sláma usiluje o Elišku, ale ta miluje pražského studenta. Bára se proto rozhodne odradit Slámu od námluv. Převlékne se za strašidlo a u hřbitova donutí vyděšeného Slámu, aby nechal Elišku na pokoji. Jenže je odhalena a rozlícení vesničané ji zavřou do márnice… Snímek, který ve své době dobyl též zahraniční trhy (zaznamenal výrazný úspěch v Sovětském svazu i Latinské Americe) natočil jako svůj debut režisér Vladimír Čech. Do hlavní role obsadil půvabnou a temperamentní členku Slezského národního divadla v Opavě Vlastu Fialovou, vybranou na základě konkurzu. I pro ni to byl první film. (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Vlasta Fialová tu bola tak krásna, že mi bolo vlastne jedno, o čom to bolo. Trochu naivná didaktická rozprávka o zlých ľuďoch (ale ľudia naivní kedysi podobne boli), ktorí nemajú radi inakosť mladej krásnej dievčiny medzi nimi a musí ju doslova zachrániť princ na bielom koni. Ale zato rozprávkovo hororová atmosféra, akoby vytvorená v štúdiách Universalu by urobila radosť aj Todovi Browningovi. Medziľudské vzťahy zase Larsovi Von Trierovi. Ja si stojím za tým, že najväčším kladom tohoto filmu je Vlasta Fialová ako po hereckej, tak po fyzickej stránke (tie diabolské oči, ani sa tým dedinčanom vlastne nečudujem....:)). Príjemne a na počudovanie nie až tak naivne strávených 73 minút. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Objavil som ďalší československý klenot. A nielen v divoko krásnej Vlaste Fialovej, ale aj v jednoducho naivnom príbehu Boženy Němcovej so stále aktuálnym posolstvom. Posolstvom o inakosti, ktorá nemusí byť zlá a dnes sa na tom môžeme smiať, ako bola Bára najnormálnejšia zo všetkých dedinčanov a dokonca aj farár bol predstaviteľom pokroku a držal jej palce. –––– Myslíš, že budu jednou taky tak hezky nešťastná? –––– Svatouškové, pánbíčkáři, modloslužebníci prolezlí vztekem a lží. Pověrčivost, závist a zášť, to je vaše víra, naděje a láska! ()

Reklama

natalanka 

všechny recenze uživatele

Překrásné zpracování mé oblíbené knížky. Boženě Němcové by jistě zjihlo srdce, kdyby viděla jak krásný film se podařilo natočit, podle předlohy její povídky. Opravdu, klobouk dolů. Vlasta Fialová se svýma pronikavýma očima a Robert Vrchota jako černý myslivec. Vím, že tenhle film uspěl ve spoustě zemí a Fialová se stala ikonou. Film Vám učaruje a vy zapomenete pobíhat splašeně po kuchyni a usednete s očima upřenýma na obrazovku. Náhle jste v černobílém světě lesů a třešní s Eliškou a Čertem, hážete věneček do vody a cuká vám nohama u tancovačky. Po 73 minutách je Vám líto, že je film u konce. ( Zkuste prosím ještě někdo natočit KARLU, zasloužila by si to.) :-)) ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný melodramaticko-lyrický snímek, vyznačující se na svou dobu poměrně neobvyklým pohráváním si s obrazem. Kamera skutečně u některých scén vizuálně vyjadřuje to, co se většinou ve filmech vyjadřuje slovně, a je třeba podotknout, že právě tato vizuální stránka filmu a rovněž herecký výkon Vlasty Fialové řadí tenhle snímek mezi to nejpovedenější z pamětnických filmů. Ovšem abych nezapomněl, rovněž hudební složka a vlastně i nazvučení některých scén (byť už se na něm trochu podepsal zub času) pomáhají doladit celkovou atmosféru. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Poctivé převedení povídky Boženy Němcové na filmové plátno. Dnes sice může působit trochu zastarale, ale ta atmosféra je téměř totožná s atmosférou knihy. Ta čtvrtá hvězdička hlavně za Vlastu Fialovou, která byla opravdu krásná a uměla hrát a v době natočení "Divé Báry" nám ji mohl závidět i Hollywood. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (11)

  • Film Divá Bára byl prvním československým hraným filmem, který se promítal v Austrálii. (SONY_)
  • V scéne, kedy sa Bára kúpe v rieke nahá, zastúpila Vlastu Fialovú dablérka. (Raccoon.city)
  • Motiv cizí dívky v posteli, do níž jí uloží příbuzní muže, jemuž postel patří, který se ale vrátí předčasně domů a kterého spící dívka okouzlí natolik, že si ji nakonec vezme, v předloze není. Tvůrci filmu si jej vypůjčili z jiné povídky Boženy Němcové "Cesty z pouti". (Pesenka)

Reklama

Reklama