Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Generi

Herecké výkony Bohdalové i Vlasákové klasicky výborné, ale celkově jsem tomu příběhu nedovedla uvěřit, je to účelové dílko a celou dobu to z něj křičelo. Od poloviny bylo jasné, jak se to bude vyvíjet a režisér z poslední půl hodiny mohl udělat tak 10 minut ()

KiR0

Již delší dobu jsem byl přesvědčený, že paní Bohdalová patří do starého železa a ne na obrazovku. U mnoha předchozích filmů to vypadalo,  jako by paní Bohdalovou zařadili do natáčení z jakési povinnosti. A ejhle, najednou se v televizi objevila Svatá, která snad byla napsána paní Bohdalové na tělo. A já panu Strachovi i paní Bohdalové za tento film děkuji. ()

gapa466

Herecký koncert dvou hlavních postav, navíc ve věku Jiřiny Bohdalové neuvěřitelné. Režie velmi dobrá, příběh lehce nadprůměrný, poselství z filmu nebezpečné, i když v tomto případě nejde nesouhlasit.  Opět film, když lze napsat: Člověk člověku vlkem. ()

Dakota1978

Původně jsem vůbec nechtěl koukat, ale ze zvědavosti ČT1 na malou chvíli zapnul a pak se nemohl odtrhnout! Nemá smysl rozebírat tíhu ztvárněného tématu, ale jak bylo ztvárněno, lze jedině maximálně pochválit. Bezchybná režie, úžasný scénář a především hlavní trojice hereček, které hrály jako o život. No a co říci k energii a výrazovým prostředkům paní Bohdalové v jejím požehnaném věku, snad jedině, že je co závidět a maximálně smeknout klobouk! ()

elma

Nádherný hluboký příběh. Excelentní herečka paní herečka Jiřinka Bohdalová. Excelentní režisér pan Jiří Strach. Pro mne je záruka kvality pan Jiří Strach. Kašlete na špatné recenze. Recenzenti jsou banda pitomců. Poslala bych je tak daleko kde opravdu slunce nesvítí. Pane režisére, Páni herci moc děkuji za úžasný film a poděkování všem zúčastněným na filmu. Dala bych tento film jako povinný film pro děti ve škole. Asi jsem zkažená, jelikož jsem nesmírně chápala proč hlavní představitelka vše udělala. Spíše bych nechápala kdyby to neudělala. Málokdo umí vytvořit dílo, které dokáže takto chytit za srdce. Paní Jiřinko Bohdalová máte zákaz umřít a děkuji za to, že jste. S úctou E. Martenns ()

milos.bradik

Tak ty dvě hvězdy jsou pouze za herecké výkony. Výborná Vlasáková a obdivuji i Bohdalovou, co dokáže v takovém věku, ale jinak ji nemusím, protože jako člověk je na můj vkus hodně přizpůsobivá. Námět filmu mi nesedl vůbec, nejsem příznivec toho, aby se lhalo v jakémsi vyšším zájmu. ()

adaben

Dal bych o hvězdičku míň, ale potěšilo, že tam nebyl žádný patolog, vtipkující tým kriminalistů apod., ale zas po čase psychologický příběh. Herecky od P.Beretové, L.Vlasákové, i A.Mihulové, J.Vondráčka velmi zvládnuté. O paní Bohdalové nemluvě, v tomhle věku hrával snad jen František Kovařík a to už dostával pouze menší role roztržitých dědů, byť také nezapomenutelné role. Pouze mne trochu mrzely ty příliš časté a trochu přehnaně červené oči hereček. A jen na okraj, i po Mnichovu zůstali někteří Češi v sudetských městech žít a celou válku tak prožili jako říšští občané, byť zřejmě druhé kategorie. Například v Ústí tak podle historiků zůstalo v české čtvrti plno dělnických rodin, které nebyly vyhnány. ()

Marcimor

Silné téma, které zcela jistě názorově rozdělí diváky, mimořádný herecký výkon J. Bohdalové (a velmi podařené obsazení ostatních rolí), jistá režie, kvalitní původní hudba. Prostě výborný komorní film. Na české poměry mimořádný, řekl bych. ()

WingsLotus35

Upřímně nevím co si mám o tomhle snímku myslet. Na jednu stranu jsem na vážkách z toho, že jsou tady lidi co lžou o vlastní minulosti (což by nebylo neobvyklé) a ještě si k tomu kradou minulost cizí a vydávají ji za svou. I takovým by se měl mediální prostor věnovat a upozorňovat na tyto nedostatky. Na straně druhé tu jsou novináři a nějaká ta novinářská etika, která i přes všechny získané doložené důkazy ustoupí s odůvodněním, že se to hezky poslouchalo a vyvolalo to zájem o dějiny. Tak kde je vlastně ten problém. No v první řadě to, že postava Pavly Beretový - která zde reprezentuje prestižní časopis Reflex - se nakonec nerozhodne veřejně publikovat získaná fakta, se kterými se v prvé řadě snažila (ač neúspěšně) konfrontovat postavu Bohdalky, a to dokonce i později přímo na její žádost o publikaci "pravdy o její minulosti" ten článek nenapsala a nezveřejnila. Tohle vyvolává silné reflexe toho, že se nejedná o renomovanou reportérku, ale spíše o bulvární plačku, která pro dobrý příběh zahodí veškeré protichůdné argumenty. Divím se tomu, že se pod tohle Reflex podepsal vzhledem k tomu, že se jedná právě o seriózní časopis. Pak je tady samotná hlavní postava Jiřiny Bohdalové, která celý tenhle tyjátr zpunktovala jen aby se vyhrabala z dluhů po svým sviňákovi starým a udělala si kariéru se státním vyznamenáním navrch postavených lži. Nakonec po všech těch konfrontacích od novinářky a dcery dojde v ní sice k nějakému obratu svědomí, ale to už zase otočí i ti ostatní a rozhodnou se tohle rozehraný divadlo hrát dál. Z hlediska hereckých výkonů je zde samozřejmě famózní výkon Jiřiny Bohdalové, která to i ve svých 93 letech zahrála na výbornou. Ostatní hráli spíše druhé housle, ale žádný problém jsem s tím neměl. Otázkou nakonec ale však zůstává, zdali film dodal to co měl a nevyvolal tak zbytečnou kontroverzi. ()

Anaytik

Já především u tohoto TV filmu oceňuji, jak mě vtáhnul do děje, nemohl jsem odtrhnout oči od obrazovky. Skvělé herecké výkony, silný příběh a skvělá režie. Příběh beru jako fiktivní děj (žádné "motivy skutečných událostí)", který se z politického tématu postupně přehoupne do "detektivního" pátrání po pravdě a nakonec do problematického vztahu jedné matky a dcery (a vzdáleně i další dcery žijící v cizině). Nic negativního o skutečných politických vězních jsem nezaznamenal. ()

Maskati

Popravdě jsem čekal stařecky roztřesený výkon, ale herečka mi ukázala, že je jako víno. Čím starší, tím lepší. Zvládla to i fyzicky, což asi nebylo jednoduché.Naprosto vyvážený výkon s citem a respektem pro míru věcí. Gradující. Velmi dobré. Tleskám. ()

Ziral

Ano, tato témata vylhané historie jsou nám zapotřebí, aby zakryla témata dnešní šílené doby.             A opět nesoudná p. Bohdalová, která nebude míti nikdy dost ! Čím asi bylo pohoženo panu Strachovi jinak skvělému režisérovi, že se ujal tohoto veledíla ? ()

Salober

Ten TV film mohl lepší a paradoxně ho zkazilo obsazení J.Bohdalové do hlavní role…Její postavě jsem nevěřil, byla to prostě Bohdalka. Tu roli zahrála příliš  bohdalovsky a režisér ji neuhlídal. Zatímco L.Vlasáková byla skvělá a P.Beretová také ()

DrifterSoul

Po dlouhé době zase jednou smysluplný CZ film, prostý plytkého humoru a infantilnosti, na který se dá dívat. A přesto, že k hlavní představitelce necítím z jistých důvodů v posledních letech zvláštní sympatie, hluboce smekám a oceňuji její herecký výkon v dané roli. A nelze neříct, že L.V. (dcera) i P.B. (novinářka) jí docela slušně sekundují.  Děj, opírající se o reálný příběh Věry Sosnarové, před nás klade řadu mravních otázek, ale nedává právem jednoznačné odpovědi. Tohle "poselství", (nebo chcete-li moderně) "message" filmu si musí každý divák promyslet a vyjasnit uvnitř své mysli. ()

1svaty

Film je kvalitně odvedenou prací. Se jmény Strach, Bohdalová, Vlasáková se není čemu divit. Diváci však v naprosté většině nehodnotí filmařinu, nýbrž téma. A to je nadčasové. Všichni lidé zcela samozřejmě od stvoření světa čekají a ptají se, kdy že konečně pravda a láska zvítězí nad tou lží a nenávistí, že. Odpověď je jednoduchá: NIKDY. Pokud bude člověk člověkem, tak nikdy, protože pravda bolí. Bolest sice neškodí, ale člověk se jí raději vyhne. Pravdu člověk nalezne ve své jediné životní jistotě, kterou je smrt. Teprve tehdy dá člověk smysl životu a pravda zvítězí. Ovšem nikdo to slyšet nechce. Ani paní Bohdalová. Pravda velmi bolí. ()

community

Vynikající, ale vlastně nevím, proč se v současné době takové kritické věci točí, rozebírá se život obyčejné ženy s těžkým osudem, který nemohla ovlivnit, ale nevadí nám, že na nejvyšším postu je vychytralý oportunista, jsme najednou slepí, hluší, nad věcí. Herci se radují, námi všemi placený Kubala z ČT volá na bývalou mluvčí oportunisty, my máváme všichni, to je teda panoptikum, to by měl světový dramatik materiálu na další absurdní hry, ale dramatik je nenapíše, je už jinde, i když pro některé je věčně živý, co mi to jen připomíná.... ()

JenTR

Ač Bohdalku nemusím, tady to zvládla. V tolika letech, to je tedy výkon. Až na to trapné taiči, nebo co to tam předváděla. Vlasáková bohužel opět stejná, zase hraje protivnou hysterku (a hrozně zbytečně přehrává) jako v tom filmu s Dykem. Strhává na sebe pozornost, ale není to film o ní. Beretová (novinářka Reflexu) je fajn, dobře umí házet ten ksicht, kdy ví, že druhý kecá, ale dělá, že neví. Celkově fajn pokoukání, ale docela krátké, spíše mi to připadá jako televizní film, nebo hra. Asi bych to ale více natáhl a přidal tam víc toho bádání, patrání, odhalování...možná by to sneslo dva díly. Myslím, že to lze vztáhnout na hodně pamětníků, kteří si vymýšlejí, nadsazují, zamlčují, někdo vědomě, jiný ne... Bohužel jako vždy slabší scénář Epsteina a pointa toho, že lhát a podvádět je OK, se mi fakt nelíbí. Líbí se mi ale jak se obhajuje, každá z těch dvou stran má své argumenty a tudíž snad i pochopení pro toho druhého. FUN FACT: Bohdalová je už tak stará, že tu dobu, o které zde točí osobně pamatuje a dokonce v ní již točila filmy! Unmöglich! ()