Sebevražedný oddíl: Anime

• Japonsko Suicide Squad Isekai (více)
Japonsko, 2024, 4 h (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Robert Kanigher (komiks), Ross Andru (komiks), Bill Finger (komiks) (více)

Kamera:

Jang Xiaomu

Anna Nagase, Júičiró Umehara, Reigo Jamaguči, Takehito Kojasu, Džun Fukujama, Subaru Kimura, Taku Jaširo, Kudžira, Čika Anzai, Reina Ueda, Mamiko Noto (více)

Amanda Wallerová, šéfka A.R.G.U.S., vyšle Sebevražedný oddíl na misi do jiného světa - "ISEKAI"! (Max)

JohnDark

Suicide Squad Isekai, Anime, Japonsko 2024, 1. séria 10 častí, H: Anna Nagase, Reigo Yamaguchi, Takehito Koyasu, Jun Fukuyama, Subaru Kimura, Taku Yashiro, Kujira, Yuichiro Umehara, Chika Anzai, Reina Ueda, Mamiko Noto, 50% ()

Jeoffrey

Stejně jako na samotném začátku a možná i před tím, než se seriál začal vysílat, tak i teď na samotném konci, přemýšlím, jestli za tímhle projektem bylo i něco víc než jen čirý kalkul. Zkrátka pořád mám dojem, že se zhruba před pár lety někde na pivu sešel Japonec a Američan a při otázce „Tak co u vás teď frčí?“ jeden odpověděl „isekai“ a ten druhý „komiksoví hrdinové“ a najednou je napadlo, že by byl skvělý nápad tohle prostě spojit dohromady, i kdyby to třeba vůbec neladilo... Ale začněme pozitivy. Produkční hodnoty tu jsou poměrně vysoké, v rámci animace se je na co dívat, a i když to pro mě asi nebude vrchol tvorby studia Wit, a i když občas dojde na viditelnou (a ne zrovna vrcholovou) pomoc od počítače, stále je to vizuálně v rámci japonského anime rozhodně solidní nadprůměr. Akce je zdařilá, v určitých chvílích, kdy seriál jede vysloveně na „rule of cool“ má šťávu a někdy i pobaví (třeba Harley home run z poslední epizody). Hudba se také povedla, co se týká té doprovodné, tak ta pro mě fungovala, a i opening s endingem do toho celkového ladění vlastně nějak zapadly. Plus byl rozhodně dobrý marketingový tah zadat ending známé Vtuberce Mori Calliope z japonského Hololive, přeci jen i tohle tak nějak podtrhovalo tu snahu tvůrců o spojení japonské a západní kultury. A že se o to tvůrci snaží i v rámci celé téhle srážky dvou konceptů bylo jasné i ze všeho toho vysvětlování, co je to ten „isekai", co znamená „cundere“ a pár dalších tradičních japonských termínů a klišé. Co se týká samotných postav, tak jsem je i docela poznával. Harley to v některých momentech celé i poměrně povedeně táhla. No a rozhodně je tohle anime pro mě mnohem důstojnější přírůstek do DC univerza, než třeba videoherní Suicide Squad: Kill the Justice League… Tak a teď asi k tomu, co se podle mě moc nepovedlo. Celý ten isekai svět byl hodně nudný, nebo spíš si s ním tvůrci nedali příliš záležet, a tak to rozhodně není místo, které by nějak dráždilo mojí fantazii, které by mě víc zajímalo. Spíš je to odpověď na zadání „vytvořte naprosto generický fantasy svět“. Postavy v isekai světě jsou také z velké většiny nezajímavé. Ani princezna, ani zdejší hrdinný rytíř mě vůbec nechytli – zkrátka většina postav působí jen jako takové lepší křoví. A on vůbec i celý ten isekai je prostě jen jako kulisa, než že by působil jako fungující svět… Co se příběhu týká, ani ten mě neoslnil. Dobře, byly tu nějaké povedené zvraty (třeba královna), ale jinak se tu nic moc extra neudálo a finální plot twist ve stylu SPOILER „za vším hledej Jokera“ byl nakonec vysloveně na sílu KONEC SPOILERU a asi také snahou nechat si nějak otevřená dvířka pro případné pokračování. A i samotný Joker tu byl taky docela mid, když ho porovnám s jeho dalšími komiksovými ale i filmovými a seriálovými variacemi. Po pravdě většina záporáků za moc nestála. Napětí a hrůza z toho, co udělají, se vůbec nedostavily. Stejně tak humor pro mě fungoval asi tak v jednom z dvaceti pokusů. Takže když si to shrnu, mám tu srážku dvou nesourodých konceptů, která moc nefunguje (hlavně v samotném začátku to celé působí tak nějak šroubovaně), nebo spíš mi minimálně jednu část (isekai) autoři nedokázali dostatečně zajímavě prodat. Seriál mě nakonec příliš nepřesvědčil, že by jeho smyslem bylo něco jiného než jen snadno vydělat na momentálně populárních věcech. Na druhou stranu tohle dílo asi fanoušky DC a Sebevražedného Oddílu nejspíš neurazí… A tak i když musím uznat, že se na to docela hezky koukalo, občas to bylo fajn, někdy i cool, stejně mě to nenadchlo tak, abych chtěl dát víc jak 6/10 a byl přesvědčený, že by nějaké další pokračování mělo smysl. () (méně) (více)

Scanerior

DC & Anime, může to fungovat? Jasně, pro mě to fungovalo až překvapivě dobře, ačkoliv má seriál i slabší okamžiky. Seriál pracuje s tím, že hodí DC postavy do fantasy (což říká už samotný název seriálu - Isekai), čehož jsem se trochu bál, protože DC ("odnož Gothamu") je spíš svět, který se v kouzlech... drží ještě poměrně při zemi, ale tvůrci to udrželi v rozumném kompromisu a když už tu byla nějaká kouzla nebo jiné mytické věci, tak to vypadalo při nejmenším COOL! Hlavním tahounem jsou jak to už bývá postavy, jejichž charakter a výběr pro seriál je skvělý, zvláště Harley a Clayface jsou tu pak výborně zpracovaní, naopak Amanda funguje opět úžasně v opačném směru a i z té krátké stopáže, kterou tu dostala jsem ji opět "nenáviděl" (ale ending pobavil). Nanu tu pak mohl mít více vtipných scének a Deathshot mi přišel trochu zazděný, ale pořád tu fungují dobře. Musím také pochválit, jak se jim podařilo propojit flashbacky s Jokerem s dějem ve fantasy světě, i když to bylo dosti přímočaré. Prvních 7 epizod každopádně fungovalo výborně, osmá byla slabší části před závěrem a poslední dvě epizody byly zase pěkná podívaná, která přinesla zásadní zvrat a změnu ubírání příběhu, (což mi přišlo hodně narvané na sílu, tím, že to potřebují rychle ukončit), ale nemám s tím žádný větší problém. Finální bitka vypadala pěkně, jen to v některých částech působilo najednou trochu jako dětský seriál, kde hrdinové vyhrají lusknutím prstu a musí dostat zbrusu nové obleky pro větší efektnost (ale říkám vizuálně pěkné, tak si nechci stěžovat). Sice se nejedná o bezchybný seriál a jasně, zdá se že DC chtělo natvrdo naroubovat nějaký příběh do anime, ale já jsem si to celou dobu užíval a rád se kouknu na případnou druhou řadu. ()

M.i.k.e

na papíře asi vypadalo spojení Sebevražedného oddílu a isekai velmi dobře, zajímavě a zábavně, ale do reality se to úplně přenést nepovedlo. Je sice svým způsobem fajn vidět známe a oblíbené postavy v jiném a dost nezvyklém prostředí a některé nápady jsou povedené, ale jako celek to na mě ani zdaleka nefungovalo tak dobře. Nebýt Harley, která to tu vyloženě táhne tak by byl výsledek ještě slabší...50% ()

Olicsfdias

Bokovka, kterou DC určitě nechtělo rozbít svět anime ani prorazit se svými seriáli na tomto typickém animačním poli. Je to zkrátka další příběh z prostředí Sebevražedného oddílu neboli antihrdinů universa DC (DCEU), kteří jsou Amandou Wallerovou využíváni  k “záchraně” světa a jiným nebezpečným misím. Tentokrát se portálem vydávají do jiného světa. Japonsky se této návštěvě říká ikesai. Tým složený s posádky: Harley Quinn, Deadshot, King Shark, Peacemaker a Clayface se dostanou do fantasy světa, kde probíhá válka mezi královstvím a jeho nepřáteli. Tahle banda s pustí do rozhřešení svých, ale i ikesai, osudů a to ještě neví, že nejsou první tým vyslaný ,do tohoto prostředí, Wallerovou. Nejedná se o nijak komplexní scénáristickou ani animační záležitost. Prostě typický sesbírání různých hrdinů (antihrdinů), kteří se spolu musejí sehrát a dokázat, že mají nato, aby zachránili nejen sebe. Parafrázuje se tady obvyklí scénář, který zde jde nejlépe přirovnat k DC celovečerákům Sebevražedný oddíl (2016, 2021, chcete-li 1 a 2 Suicide Squad). Žezlo si tak krade “lehčí” zápletka v podobě akčního masakru: jde se řezat - akce - problém - jde se mlátit - akce - problém... Plus řešíme problémy mezi intelekty postav a královstím, které nejsou nijak silně nakořeněné hlubokými dialogy. Jak už bylo zmíněno DC si udělalo anime, ale ne nijak velké, do kterého by teklo spousta dolarů. Je to odlehčenější anime animace s přídavkem 3D záběrů a objektů. Animace dokáže být cool, ale taky dokáže být nudná a stereotypní bez přidené hodnoty či s velkými nevyplněnými prostory, popředím a pozádím. Problém, který provází spoustu low badget animáků či animovaných seriálů. Plus, se k tomu ještě přídá animace do třetího rozměru, která je... no, řekněme odpudivá. Spousty statickým scén, které sice doprovází i legendární špičková anime a dává to smysl, protože kreslit se se stejnou scénou jen o detail změněnou je zkrátka nonsense. Na úkor toho se však těmito statickými obrazy šetří a necpou se do každého místa jako u Ikesai Sebevraždného oddílu. Můžeme dál mluvit i o slabším záporácích, armádách, které nic nezmůžou či vizuál “final bosse”, ale všechno tohle je prostě a jen výplňový anime seriál, který nedostal tolik rozpočtu a tímpádem ani tolik práce a vypiplávání se se scénami. Je to akční anime ze světa padouchů DC. Věc, po které fanoušek sáhne, i třeba já, a užijou si akcí nasáklý seriál s přízemnějšími podtóny a nižší audiovizuální hodnotou či průměrným scénářem. Moje hodnocení: - 3 hvězdy - - 6/10 - ()