Hrabě Monte Christo

• Francie Le Comte de Monte-Cristo (více)

Marseille, 1815. Mladý lodní důstojník Edmond Dantes zažívá nejšťastnější obdobní svého života. Má se stát kapitánem a konečně se oženit s láskou svého života, krásnou Mercedes. Jeho úspěch ale u mnohých vzbuzuje žárlivost. Edmond se stává obětí zákeřného plánu. Ze dne na den je bez soudu uvězněn v kobce pevnosti If, bez naděje na propuštění. Jediný, s kým může Edmond mluvit, je Abbé Faria, vězeň z vedlejší kobky. Abbé se stává Edmondovým přítelem a učitelem. Před smrtí mu Abbé svěří tajemství o ztraceném pokladu. Po dlouhých čtrnácti letech utrpení, zoufalství a beznaděje se Edmondovi podaří uprchnout a najít poklad ukrytý na ostrově Monte Christo. Jediné, po čem Edmond Dantes touží, je zúčtovat se všemi, kteří ho zradili. Nyní, vyzbrojen obrovským majetkem, se bez slitování vydává na cestu pomsty... (Bioscop)

fabecc1222

Neznám podrobně ani knižní předlohu, a už vůbec neznám předchozí zpracování, takže jsem do tohoto filmu šel skoro jak nepopsaný list a nemohu tak porovnávat vůči tomu, co již bylo napsáno či natočeno. Některé ikonické pasáže z knih jsou však obecně známy, a tka pochopitelně dostáváme ostrovní vězení If, či cestu za pomstou, která jak říká klasik, chutná nejlépe za studena, takže i zde dostáváme mnoholetý dějový oblouk, podobně jako třeba u Bídníků. Dovedu si představit, že minisérie s Depardiem funguje ještě o něco lépe, jelikož rozvrhne jednotlivé důležité aspekty vždy do dané části. Tady tvůrci pracují se vším v jednom, a díky tomu tak dostáváme opulentní tříhodinovou délku, a to si vemte, že je to vesměs hlavně dialogový film a vztahovka. Ale klasická předloha je zřejmě viditelně natolik silná, že i tu délku dokáže utáhnout. Hlavní představitel, pro mě neznámý ale minimálně zde zdatný herec evokuje otázku, proč se hlavní role někdy v minulosti nezhostil třeba Adrien Brody, ale jinak svým zevnějškem nevzbuzuje žádné pochybnosti o tom, že by se muselo v určitých pasážích maskovat třeba volnými hábity...Skoro až Shakespearovský závěr pak trefně poukazuje na to, jak i pomsta dokáže z jasného klaďase udělat o něco více kontroverzní postavu a dát tak podnět k zamyšlení. ()

BoncheR

Dokonalé po každej stránke. Vynikajúca hudba. Krásna výprava. Perfektné výkony. Každá sekunda nabitá energiou, divák sa ani na chvíľu nenudí a neočakáva, kedy sa film skončí. Zážitok filmového roka, určite. ()

blackJag

Osobně mám knihu velmi rád, každou novou adaptaci hltám v naději, že se konečně vyloupla ta, jež by notoricky známý příběh věrně adaptovala nebo alespoň připomněla atmosféru, nicméně v plném rozsahu neuspěla ani tato, leč vyloženě marná jistě není. Obsazení a výprava myslím ujdou, film nestihne během 3 hodin nudit, ale závěr považuji za nenaplněný a vůbec, použité odlišnosti oproti předloze považuji za samoúčelné. 65% ()

ghatos

Čím může taková klasická látka ještě překvapit...a překvapila a velmi pozitivně👍. Moderně a řemeslně pojatá režie bez zbytečných prvoplánových romantických kudrlinek. Je to takový obrácený Temný rytíř, Prestige, Vykoupení z věznice Shawshank, trochu Motýlek a hlavně psychologické drama s morálním přesahem, ve kterém kvazi Bruce Wayne řeší pomstu a zároveň morální imperativ (etický kompas, hodnoty, požírající síla temnoty🔪). Muž, který přemáhá svět a osud nikdy nepřestane bavit 🫀✝️. Jinak moc pěkná sekvence (i esteticky) je cesta za pokladem🌅🪔. Kino Světozor - léto 2024. 86%.Hrabě Monte Christo (2024), 87% ()

HiddenDragon

Za me asi nej filmove zpracovani nesmrtelneho pribehu o pomste, a ze jich uz bylo... I kdyz se samozrejme zase v leccems lisi, jak od puvodnich verzi, tak od knihy, je to zpracovane tak, jak si moderni kinematografie zaslouzi. Skvele kostymy a masky, vyborna hudba, romanticka linka. Hlavne ten Niney mi zatim asi sedi nejvic. Marais, Chamberlain nebo Depardieu jsou sice skveli herci, ale tenhle ma vylozene uhrancive oci, v kterych se zraci to nepochopeni ze zrady i nasledna osudova msta. Navic to temi upravami dostalo takove zhusteni a gradaci, ze ty 3h utecou fakt rychle. A pozmenena zaverecna replika, asi nejslavnejsi z celeho romanu, vyzniva ve filmu jako dojemna tecka. ()

YoZo8

Milí Francúzi pokojne nakrúcajte takéto filmy ďalej a ja sa s radosťou na ne budem chodiť dívať. Takto nejako si predstavujem historický film 21. storočia. Dokonalé po všetkých stránkach. Výborní herci na čele s Nineym, dejová linka, scenár, kamera, to všetko bolo na vysokej úrovni. Každý jeden záber mal hĺbku. Bolo pekne vidieť, že si réžia dala záležať na detailoch, za čo ich veľmi chválim. Knihu od Dumasa načítanú nemám, no hlavný dej príbehu poznám. Videl som aj film Gróf Monte Christo z roku 2002, kde Edmonda stvárnil James Caviezel. Aj starší film sa mi pozdával, no oproti tomuto filmu je to skôr rozprávka a spoločné majú asi len názov. Až tento nový film je dôstojne zobrazenie Dumasovej klasiky. Kladne hodnotím ťah režisérov, že síce film natiahli na 3 hodiny, no zmestili doň všetko, čo bolo potrebne. A keď hovorím všetko, tak myslím všetky dôležité postavy, dejové línie aj retrospektívne vysvetlivky. A tak je to správne. Všetky filmy podľa knižnej predlohy by sa mali točiť týmto spôsobom, aj keď je obťažne stlačiť niekoľko stovák strán do pár hodín. Na druhej strane je umenie réžie to nafilmovať takým spôsobom, aby sa divák v tom nestratil resp. neunudil. A tu sa to podarilo parádne. Príbehu na kvalite jednoznačne pridáva krásny vizuál. Ten Vás na veľkom plátne ohromí už od prvých minút. Stále hovorím, základ filmu je dej a herecká kvalita, no ak to zabalíte do niečoho tak pekného na pohľad, až potom je to ako Francúzi vravia, magnifique. Musím sa priznať, že už dlho po návšteve kina som neodchádzal tak spokojný. ()

Autenticita

Krásný příběh. Mohlo to být kratší, zvlášť v první půlce byly některé scény zbytečně natažené. Druhá půlka byla více strhující a vynahradila mi nedostatky z té první. Něco bylo až moc zjednodušené, ale i tak mi přišlo, že na tom filmu je vidět kvalitně odvedená práce, a to se hodnotí. ()

Strandmon

Zatím film roku 2024 a zároveň velký kandidát do mojí Top 10. Nový Hrabě Monte Christo je přesně ten snímek, který filmovým fanouškům připomíná, proč milují kinematografii. Monte Christo je dokonalý snad v každém možném detailu a je vlastně až nemožné mu něco vytknout. Úvod filmu diváka vtáhne během několika minut a jen stupňuje a stupňuje tempo a ani na jednu jedinou vteřinu nenudí. Zhruba v polovině se na té nejhezčí šachovnici roztačí ta nejvíc strhující partie, která vas nepřestane překvapovat svou hravostí a originalitou a to i přesto, že se tvůrci drží předlohy poměrně věrně. Herci jsou neokoukaní, ale zároveň hrající na hranici svých možností, atmosféra staré Francie je úžasná a snímek překvapí diváka i skvělou akcí (ačkoliv je jí pomálu). Já jsem chybu nenašel a i přesto, že má snímek 3 hodiny, seděl bych v kině nejradši jednou tolik. Famózní film. ()

Brejlil

Solidní, pěkné na pohled, byť občas poněkud nepřehledné. Ale co, on ani román nevyniká skromností, pokud jde o postavy a jejich vztahy. Akce skoro žádná, vše je spíše věc psychologie, postranních pohledů a temných narážek. Dantès kupodivu není ani kdovíjak sympatický "klaďas", jeho posedlost pomstou a někdy až nehezké manipulace působí velmi nepříjemně. Nuda nehrozí. ()

TomasKotlant

Slabší 4 hvězdy. Prostě plánujete velkolepou pomstu a pak zjistíte, že z toho života vlastně už moc nevyždímáte... Místy fakt silné, ale natahovaný souboj s Frederickem to dost pokazí ke konci. * BioCentrál HK ()

warrenur

Pomerne pekne spracovanie jednej z mojich naoblubenejsich knih od detstva po sucasnost, ktore sa vsak obcas dost odklloni od predlohy. Rozhodne nadpriemer, ale kedze pribeh je moja srdcovka, cakal som vacsiu hlbku a viac detailov. Divakom a okoloiducim oblubujucich europsky film, urcite i tak odporucam. Herecky celkom fajn, len vekove rozdiely mi sem-tam vadili. Stale dufam, ze sa dockam ikonickeho spracovania. 60% ()

simon84

"Hrabě Monte Cristo" je fakt pecka film, který mě úplně dostal. Je to podle knihy od Alexandra Dumase, takže příběh o zradě, pomstě a vykoupení má fakt grády.  Edmonda Dantese je skvělej, Mercedes okouzlující...  Celý film tě chytne a nepustí. Navíc ten film vypadá nádherně. Scény z 19. století jsou fakt uvěřitelný, od lokací přes kostýmy až po hudbu. A i když tam jsou nějaké odchylky od knižní předlohy, na zážitku to nic neubírá. Všechna ta témata jako spravedlnost, láska a odpuštění tam jsou a dodávají tomu hloubku. Samozřejmě mě tradičně mrzí, že se na konci nedají dohromady... holt romantik ve mě no. ()

Myslivir

Jeden slavnej chlap jednou řekl: “Člověk je nejméně on sám, když hovoří o sobě. Dej mu masku, a poví pravdu.” Kdo to řekl a co to znamená? To je fuk. Řekl jsem to, protože to řekl on. Takže to vlastně řekli dva známí chlapi. Každopádně tento citát platí v případě nového Hraběte Monte Christo rovnou dvojnásob. Nechci vyloženě říkat, že je tato varianta příběhu o pečlivě plánované pomstě, intrikách a přetvářkách přímo strhující, ale já mám prostě pro kvalitní historické/historií inspirované velkofilmy zkrátka slabost a ke štěstí mi stačí nějaké ty pěkné tracking shoty postav jedoucích na koni za doprovodu nádherné hudby a kostýmy jako z Bloodbornu. Plus mě stále baví sledovat výpravné eposy o pomstě a postupné proměně hrdinů v prázdné schránky, kdy za nejdojemnější části považuji ty, kde se volí mezi pomstou a láskou (Haydée a Albert), a za nejnapínavější ty, kde sleduji postavu váhat na rozcestí cest, z nichž není návratu. Bude protagonista hajzl, co neváhá obětovat své blízké, nebo v něm zůstal kousek soucitu? Pomstí se, když na to má plné právo, nebo dokáže odpustit sobě i jiným? Otázky, samé otázky. Žádná však nezůstane po těch třech hodinách nezodpovězená, byť jsou v celém příběhu díky řadě časových skoků skoro stejné mezery jako v mém vzdělání v oblasti počítačových sítí za karantény. Tak či onak, pokud to takhle půjde dál, ve Francii se snad zrodí nová vlna kvalitních moderních adaptací klasické dobrodružné literatury. Možná ji nebudou následovat zrovna věrně, ale ani třeba sám Dumas nebyl takovej génius, když vlastně pojebal svýho kolegu Maqueta, a navíc věrných a důsledných adaptací už vznikla spousta. Delaporte s Patellièrem tak stvořili (a doufám že ještě stvoří) pro film starý příběh novým způsobem, pro nového diváka. A bez toho, aniž by podceňovali jeho inteligenci a museli mu všechno narativně předžvýkávat. Je ale smutný, že takovéto filmy vydělají jen pár šušní, zatímco nový Deadpool se beztak bude sápat po miliardě. ()

Majkak

Krásný vizuál, kostýmy, dobová atmosféra, současně propracovanější filozofie ohledně pomsty, která požírá toho, kdo se jí opájí. Žádné velké akce, výraznější důraz na reakce aktérů v konkrétních situacích. Smrt by pro ně byla moc jednoduchá, chce pro ně rozehrát peklo na zemi. To ale může převálcovat ty, kteří tu hru rozehráli. Výborně hrající Pierre Niney s citem ztvárňuje všechny tváře Edmonta Dantese. ()

HH

Kdyby tento film nebyl natočený, kinematografie by vůbec o nic nepřišla. Dlouhé, rozvláčné, zbytečně upovídané. Ty dvě hvězdičky jsou za hudbu a za kameru. ()

1985lula

Trochu inak spracovaný príbeh grófa Monte Christo než na aký sme zvyknutí…za mňa ale palec hore a oplatilo sa ísť do kina. Obzvlášť, ak som pred pár dňami ešte ani len netušila, že tento film mieri do kín. Skvelé herecké výkony, nádherne lokácie a myslím, že A. Dumas by bol s takýmto spracovaním nadmieru spokojný. Film má síce prepálenú stopáž (až 3 hodiny), ale utieklo to ako voda a vôbec som sa nenudila. Pierre Niney bol pre mňa doteraz absolútne neznámy herec, ale svojej role sa zmocnil vskutku bravúrne…dodal mu šarm, istú dávku arogancie a ja dúfam, že vďaka jeho grófovi Monte Christo sa mu naskytnú ďalšie príležitosti a budeme si môcť vychutnať ďalší jeho herecký koncert. ()

ForGump

Znovuzrození starých francouzských klasik pokračuje. Po Třech mušketýrech, které velkou část diváckého obecenstva rozveselili, přichází nejnovější verze Dumasova Hrabě Monte Christa a je velmi podařená. V lecčems jsem vzpomínal na Branaghovo první oživení Poirota, kde ovšem byl zápach jistého hollywoodského pozlátka, ale přinesl nový svěží vichr, kterým dokázal, že do dnešní doby lze přinést staré téma s dynamikou. To samé přináší i Monte Christo, který byť sebou nese délku 178 minut, tak je udělaný způsobem, jež nejenže nenudí, ale mnohdy i uchvacuje soustředěnou režií a brilancí při výběru herců, kteří odvádí perfektní výkony. Oba režiséři, kteří si i napsali scénář totiž více dávají do popředí až to, co se dělo po útěku z vězení, a podle všeho si trošku víc upravili předlohu, což mi ale může být jedno. Čili první hodina je ve znamení podařené expozice se zabásnutím Edmonda Dantese a následný jeho únik, kdy se postava Abbé Farii vyskytuje spíše jen jako cameo a rychlý mentor, aby pak v následující dvouhodinovce nastal akt Dantesova nastolení spravedlnosti, kde se stane řekl bych něčím mezi Ethanem Huntem, Fantomasem a Profesorem z La Casa de Papel a je to velice zábavné a kouzelné, kdy se dvěma dalšími kumpány, slečnou Haydee a Andrém, kteří v sobě také nesou staré křivdy a s nimiž posvětácku trénují scénky, kterými budou potrestáni utrpením tři záporáci. Jen se to trošku začne komplikovat. A tato story je opravdu brilantně provedená a přesně dobře vyladěná, co víc odehrává se v parádních kulisách, kdy se střídá jedno chateau za druhým a kostýmy a masky nás ohromí. Ano s dílem Dumasovým by se daly dělat seriálové orgie, kdy by bylo všechno do detailu rozpitvané, ale to už zkoušeli jiní a z toho co jsem z jejich děl viděl se to pak až příliš vleklo. Tady je to lahodně vypreparované (podle všeho si tedy z předlohy bere jen to, co chce) sice do dlouhého, ale neotravného filmu s velkolepou hudbou. Opravdu tři hodiny času se občas vyplatí věnovat, obzvlášť filmům jako je nový Hrabě Monte Christo. 80% ()

coinneach

Tam, kde film ztrácí na tempu a obsahuje nelogické zkratky, vše zachraňuje grandiózní hudba. Dumas by byl spokojený. 80 % ()

shade000

Posledné spracovanie Grófa Monte Christa vyšlo skoro na trojhodinový epos a som veľmi rád, že sa do toho opäť pustili samotní Francúzi, pre ktorých je to ako národný poklad. Alexandre de La Patellière a Matthieu Delaporte si po Troch mušketieroch zobrali na paškál ďalšiu Dumasovu knihu a tentokrát sa posadili aj do režisérskeho kresla a dobre spravili. Posledné spracovanie zrovna spomínaných Troch mušketierov bolo geniálne a tu tomu nebolo inak. Autori sa viacmenej držali predlohy, no jemne si ju upravili, čo ale vôbec nevadí, pretože na plátno sa to skutočne hodí. Z kina som odchádzal skutočne dojatý. Obzvlášť tlieskam skvelým hereckým výkonom pritom pomerne neznámych hercov, no Pierre Niney sa v Boîte noire skutočne ukázal. V neposlednom rade chcem vyzdvihnúť hudbu. Soundtracky milujem a už ma dokáže len málo čo prekvapiť, no tu sa to podarilo všetkými desiatimi - ďakujem pán Jérôme Rebotier - mám čo počúvať. Nebudem klamať, no rád by som sa dočkal ďalšiemu spracovaniu Dumasových kníh. Muž so železnou maskou, Kráľovná Margot a Čierny Tulipán by si skutočne zaslúžili novodobé spracovania, tak snáď sa ich dočkáme... ()

Lupes

IDEOLOGICKÁ MASÁŽ. BYŤ KRÁSNÁ. // S citem natočený film, minimum střihu, pomalé tempo, naprosto špičková kamera dovolující si nejen dlouhé krajinné záběry ale i detaily oblečení a šperků. A k tomu famózní herecké výkony! Ale... Se scénářem je to už horší. Dumas by asi neschválil totální vztahové kotrmelce, kdy především mladší generace musí být zobrazena jako čistá a nevinná. Inu, Jediný boomer je tu Edmond Dantès, kterému je tak odepřen jakýkoli milostný život a z jeho románové milenky, otrokyně Haydée, je učiněna hlavní postava s ideologickou pachutí. Právě ideologická angažovanost je nakonec to, co ze zpracování kouká každým coulem. Na scéně musí objevit lesba, v angažovaném boji proti islamofobii se v příběhu musí objevit zrádné jednání francouzských vojáků vůči osmanským "ušlechtilým" despotům. A tak Haydée coby osmanská princezna reprezentuje kulturu islámu hrou srbských melodií, všichni mladí se milují (ať už homo či hetero) a hrabě jim tam tak maximálně překáží. Jeho přebytečnost je nejmarkantnější ve vypuštění všech románových linií, kdy Dantes zasahuje do děje pozitivně. Vlastní macechou ohrožená Villefortova dcera Valentina tak absentuje (hrabě ji v románu zachrání život) stejně jako je upozaděna pomoc rejdaři Morrelovi a ochrana jeho syna. Kde to jen šlo, vyměnily se generace, což reprezentuje i nesmyslná postava Villefortovy sestry, která tu s pistolí u pasu nahradila napoleonsky smýšlejícího Villefortova otce. Hrabě Monte Christo 2024 je krásný film, jehož kalkul je o to záludnější. Jste ideologicky vychováváni, aniž o tom víte. Což je o to snazší, že předlohu nikdo nečetl a o o době či kultuře zhola nic neví. Kam se hrabou leta padesátá. Kdyby se frantíci drželi předlohy, bylo by to nejlepší zpracování Dumasova románu všech dob. A kdyby uměli komunisté takhle ideologicky pracovat s davy, srp a kladivo by vlálo nad Evropou ještě dnes. ()