Exhuma

Jižní Korea, 2024, 134 min

Po utrpení sériových paranormálních událostí povolá bohatá rodina žijící v L.A. mladé povstávající šamanské duo Hwa Rim (Kim Go-eun) a Bong Gil (Lee Do-hyun), aby zachránilo novorozence rodiny. Jenomže pro tento případ je také potřeba vykonat exhumaci, což je práce pro Young Geuna (Hae-jin Yoo) a geomanta Kim Sang Deoka (Min-sik Choi). (HanzoBureshi)

• Podle režiséra herci studovali skutečné rituály od šamanů, aby je v tomto filmu přesně zobrazili. (HanzoBureshi)
  • Herečka Go-eun Kim (šamanka Hwarim) mala obavy, že svojím herectvom skutočne vyvolá posadnutosť alebo iné nadprirodzené veci. Bolo to preto, že všetko, čo robila na scéne (modlitba, exorcizmus), bolo presne také isté ako to robia skutoční šamani. Ale skutočný šaman, ktorý asistoval pri výrobe filmu, ju ubezpečil, že sa nič takého nemôže stať. (Arsenal83)
  • Čísla na značkách áut hlavných hrdinov súvisia s hnutím za nezávislosť Južnej Kórey. (Arsenal83)
  • Napriek šamanským rituálom a prizvaním skutočného šamana, aby asistoval pri znázorňovaní praktík, je režisér filmu Jae-hyeon Jang v skutočnosti kresťan a slúži ako diakon pre miestnu cirkev. (Arsenal83)
  • Režisér Jae-hyeon Jang v rozhovore prezradil, že film použil na natáčanie veľké množstvo skutočných scén a skutočných rekvizít, snažil sa nepoužívať štúdiá a vyhýbal sa používaniu CG efektov v postprodukcii: "Snažil som sa nafilmovať skutočné pozadie a objekty, vyhýbajúc sa CG vždy, keď to bolo možné. Natáčali sme čo najstarostlivejšie bez toho, aby sme museli stavať kulisu, a čo sa týka duchov, ide o skutočných hercov, ktorí nosili make-up 6 hodín a potom sme zámerne zábery rozmazali.“ (Arsenal83)
  • Film obsahuje kritické motívy japonskej okupácie Kórey, takže rozumenie niektorým zápletkám a rozuzleniam si vyžaduje malé poznanie kórejskej histórie. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa od októbra 2022 do marca 2023 na rôznych kórejských lokalitách, vrátane Soulu, Busanu a provincií Gyeongsang a Jeolla. (Arsenal83)