Horizont události

• Velká Británie Event Horizon (více)

Gemini

Mám na to jedno slovo - Vostrý! To je první dojem jako víno, no ne? Paul Anderson posiluje můj respekt k němu (začal s tím už Residentem). Co mají ty dva filmy kromě osoby režiséra společného? Třeba vypilovanou práci kamery a trikové orgie? Nebo snad výbornou hudbu, tentokrát pod taktovkou Michaela Kamena? Á, už to mám - je to atmosféra - hutná a temně děsivá. Napětí se dá krájet, i když děs podobný Vetřelci zažijete jen v první půli filmu, ve druhé jde už jen o vyvražďovačku. Výsledek vidím tak na 70%. ()

-bad-mad-wolf-

Polozapomenutá perla. Dodatečně vydobytej kult bohužel už nic nezmění na tom, že komerční neúspěch Horizontu nadlouho oslabil možnosti sci-fi hororu a pravděpodobně i režiséra Andersona, kterej od tý doby plave ve vodách bídný rutiny. Skvělá atmosféra kosmických dálav v kombinaci s okultní tematikou a extrémní brutalitou dávala šanci vzniku nezapomenutelnýho díla, ovšem to by se studio nesmělo zaleknout kontroverze a nenasadit toliko nepopulární nástroj s názvem "vystřižené scény". Ne, nemyslim si, že by horor měl stát v první řadě na krvi - ovšem zvolený téma, v jehož jádru stojí to nejryzejší zlo a utrpení, se neobejde bez teroru všeho druhu. Výsledný dílo je i tak fascinující a má zvýrazněnou pozici na poličce každýho sci-fi geeka, ale škoda, ŠKODA toho promrhanýho potenciálu. Malou velkou lahůdkou rozhodně zůstává předevšim vizuální ztvárnění a podařený herecký obsazení. ()

sniper18

V deväťdesiatych rokoch by sa asi ťažko hľadal taký temný sci-fi horor, ako práve Horizont udalostí. Zápletka na prvý pohľad vyzerá úžasne, záchranná loď, ktorá má za úlohu skontrolovať, čo sa stalo so stratenou vesmírnou loďou, ktorá bola až za hranicami známeho vesmíru a teraz po siedmych rokoch sa znovu objavila, pričom postupne všetci zisťujú, že sa dostala až do samotného pekla, ale ten scenár už nanešťastie až tak dobre nevyšiel. Celá prvá polovica je úplne v poriadku, pôsobí správne tajomne a temne a tak si skvelo položí základy pre to hlavné, ale toto už tak dobre nevyšlo. Nehovorím, že by som sa druhú polovicu nudil, to určite nie, ale predsa len sa z toho stane taká zbytočná vyvražďovačka alebo priemerne zvládnuté psycho, pričom by som si určite prial radšej niečo iné. A tak celkovo sa na to pozerá dobre, nenudil som sa, ale predsa len filmov, v ktorých postavy čelia zlu zo samotného pekla tak moc nie je a už vôbec nie v tomto žánri, takže v tomto mali tvorcovia prakticky neobmedzené možnosti, ako budú dej smerovať a vybrali si tie najohranejšie, čo ma dosť mrzí. Veľkým plusom je ale obsadenie, ktoré je až prekvapivo hviezdne, Sam Neill, Laurence Fishburne, Jason Isaacs, Kathleen Quinlan alebo Sean Pertwee, dobre zložená posádka, tu ma bavili vlastne všetci. Ale hlavným kladom tohto filmu je aj tak rozhodne réžia, film má vynikajúcu atmosféru a skvelý vizuál, takže aj tie priemerné momenty pôsobia dostatočne temne a nepríjemne. Preto hororové scény sami o sebe nie sú až tak kvalitné, pričom aj postavy umierajú dosť nevýrazne, takže ich smrť ma nikdy nezasiahla, ale skvelá réžia ich predsa len povyšuje. Takže Horizont udalostí svoj potenciál zase tak dobre nevyužil, potenciál zápletky bol podstatne väčší, ale aj tak to musím hodnotiť dobre, film som videl už viackrát a tá skvelá temná atmosféra ma vždy vtiahne. 72% ()

MM_Ramone

Výborný sci-fi horror o vesmírnej lodi, ktorá sa vrátila z pekla. Vo filme síce nenájdeme žiadne monštrá typu Alien, ani neuvidíme nijakú divokú akciu s laserovými zbraňami... Sila "Horizontu Udalosti" je ukrytá v jeho tajomne a prostredí. Izolácia posádky v hlbokom vesmíre na "živej" lodi, ktorá usiluje nie len o ich životy. Celé je to profesionálne natočené a hereckým výkonom tiež ťažko niečo vyčítať. "Even Horizont" je jeden z najlepších sci-fi horrorov čo som videl. **** ()

Gilmour93

Kultovní sci-fi? Srovnatelné se Scottovým Vetřelcem? Povídali, že mu hráli… To, co se začátku snaží tvářit jako nějaká neplytká záležitost ohledně tajemné kolotočářské atrakce na lodi Event Horizon, se s přibývajícím časem a zásahy producentů změní v prachsprosté béčko s atmosférou podporující u diváka horizontální událost zvanou spánek. Same Neille, kam jsi dal oči? Myslím tím při čtení scénáře.. S ohledem na autorovu dosavadní režisérskou filmografii mě napadá mírně pozměněná parafráze z jedné epizody Red Dwarf: „Epilog: Druhý polymorf, který byl o poznání méně inteligentní, než ten první, se zabydlel v šuplíku s Andersonovými dobrými filmy… kde zemřel v osamění o mnoho let později sešlostí věkem." ()

• Scéna na začátku filmu, kdy dr. Weir (Sam Neill) otevře žaluzie, je doprovázena zvukovým efektem, který pochází z videohry "Doom". V ní je slyšet při otevření dveří. (Džejkop)
  • Pracovní název filmu zněl "The Stars My Destination". (Džejkop)
  • Zkompletování celého filmu, od produkce k finální verzi, zabralo přes 10 měsíců. (HellFire)