Jerry Welbach (Brad Pitt) dostane dvě ultimáta. Šéf gangu chce, aby odjel do Mexika a dovezl vzácnou starou pistoli nazývanou Mexičan, nebo ponese následky. Další podmínku mu dá jeho přítelkyně Samantha (Julia Robertsová), která si nepřeje, aby jeho spojení s gangem dál pokračovalo. Zůstat naživu i přes problémy se svou dívkou je lepší než být mrtvý, a tak se Jerry vydává k hranicím. Najít pistoli je jednoduché, ale dostat ji domů je jiná záležitost. Zbraň totiž údajně nese prokletí, kterému Jerry stále více věří, zvlášť když se Samantha stane rukojmím chladnokrevného zabijáka Leroye (James Gandolfini), jehož si najal Jerryho nervózní boss (Bob Balaban). (HBO Europe)

Flakotaso

Do půlky to bylo ještě celkem zábavné, ovšem od chvíle kdy se objeví teplouš (mimochodem největší možné klišé) je to neuvěřitelně nudné, otravné, roztahané a trapné. Do konce jsem se dodíval jenom s vypětím všech sil. Verbinsky se očividně snažil napodobit Tarantina, ale prostě na to nemá. Tři hvězdy za první půlku, hudbu a slušnou vizuální stránku. A ještě za prostřihy se semaforem, mimochodem jediné, co se opravdu povedlo. ()

corpsy

Potenciál ( minimálne komerčný ) opäť prachom zapadnutý. Dvojica, na vrchole slávy, mohla tomuto celkovo vtipnému príbehu dať ten punc vynikajúcej hollywoodskej zábavy. Namiesto toho sú spolu na plátne len niekoľko minút a samotným to nejako nefunguje. A tak si film pre seba ukradol paradoxne nie veľmi propagovaný James Gandolfini. Ale tie 2 hodinky vás aj tak nezabijú. ()

tron

„Stíchni a prestaň sa správať ako unesené dieťa zo škatule na mlieko.“ Že robí Gore Verbinski nevtipné komédie (HON NA MYŠ, PÁN ROSNIČKA), to už dávno všetci vieme. Ale v MEXIČANOVI dosiahol (dúfajme) vrchol. Nech je pištoľ akokoľvek mocne prekliata, na jeden vydarený film to nestačí. MEXIČAN totiž vôbec nie je „klasickou komédiou“ („poriadne“ som sa zasmial tuším len raz keď obeť únosu svojmu únoscovi, sediac na chodníku, zmätene vysvetľuje, kedy je správny čas na ukončenie vzťahu), inak nič! Dokonca i Robertsová, Balaban, Hackman a J.K. Simmons sú mimo! Jedine Pitt je relatívne kúzelný, tým, ako sa snaží ísť proti svojmu imidžu a hrať podareného blbečka, ktorému napriek všetkému musíme držať palce. Ani on však nemá na to, čo predvádza skvelý Sopráno Gandolfini, s ktorým sa mimochodom neskôr stretol (v POSLEDNEJ PEVNOSTI) aj Pittov otec. Veľmi čudná a zvláštna kriminálna akčná čierno humorná komédia, ktorá vonkoncom nie je akčná, ale ani príliš kriminálna – a tobôž nie vtipná. Nechápem... ()

mira.l

Ale jo, vcelku příjemné překvapení. Ze začátku mi to přišlo poněkud divný, ale stačilo zhruba patnáct, dvacet minut, aby se to rozjelo. Takovej nepříliš šikovnej lenoch Pitt, lehce hysterická Julia (tyhle role jí vcelku jdou:) a obsazení v takovém typu filmu je v její filmografii asi vcelku ojedinělé), nájemný zabiják a teplý zabiják zabijáka aneb nakonec je to všechno trochu jinak:), krásná historická i když poněkud nespolehlivá pistole s příběhem jak z westernu s B. Spencerem a T. Hillem, která poslouchá jen v těch správných rukách, velkej šedej vzteklej pes, polorozpadlý auta a semafor uprostřed pouště... vcelku jsem se pobavil:). ()

papadoce

Verbinskeho tak trochu (ne)vydarený pokus o kombináciu Tarantínovky a Richieovky, ktorý na celej čiare zachraňuje božský Brad, sexi Julka, môj obľúbenec James Gandolfini (R.I.P.) a krásny pribeh lásky. Nech Brad urobí alebo povie čokoľvek, zatvári sa, hodí pohľad, je to proste zábavné až smiešne a dáva to filmu neskutočný náboj. Obzvlášť jeho komunikácia so psom bola úžasná 😂😂. Julka zase v tomto filme (len v tomto) je na spapanie a podnecuje hriešne myšlienky a JG je štandardne skvelým nájomným vrahom čo v kombinácii zbiera filmu hviezdičky. Problémom sú nezáživné dialógy, ktoré síce občas majú krásnu myšlienku (najmä rozhovory medzi Juliou a Jamesom sú ako z môjho života za posledný rok a ten v 88. minúte a 97. je totálka), ale ani zďaleka nedosahujú úroveň na akú sa hrajú. Nie sú plky ako plky a keď robia dvaja to isté nie je to to isté, že áno. Film mi ale celkom zbehol a som rád, že som Mexičana konečne videl od začiatku do konca. Ja by som to videl tak na tých 65%, ale vďaka príbehu lásky dám 4. Vždy som bol romantik, len som sa v istom bode života zamotal a nestaral sa o to najdôležitejšie. ()

• Julia Roberts se tu seznámila se svým budoucím manželem, kameramanem Danielem Moderem. (Karlos80)
  • James Gandolfini ztratil pro roli téměř 20 kg. Váhu musel kvůli dalším závazkům zase nabrat. (Partina)
  • Natáčelo se v Real de Catorce a San Luis Potosi v Mexiku, v Las Vegas v Nevadě a v Los Angeles v Kalifornii. (Terva)