Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (453)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Dokonáno jest.. Radujme se!“ Jako czechploitation z divokých devadesátek plné sociopatů, násilí, vulgarit a sexu si to rychle získalo moji provinilou pozornost. S nástupem anachronismů, dramaturgické bídy, uvědomělého dua kriminalistů Jaryn & Pepek a melodramatických projížděk na vozíku v dešti však o ni zase postupně přišlo. Tohle by se za komunistů nestalo, viďte, pane Svobodo.. ()

zputnik 

všechny recenze uživatele

Velmi milé překvapení - není to sice žádná extra pecka, ale věřte mi: už jsem překrmen všemi těmi psychologickými tragikomickými dramaty české provenience, všemi těmi osvědčenými hláškami... prostě mi tu v ČR dlouho chyběl prachobyčejný film s nějakou ucházející zápletkou, scénářem, pokud možno solidními hereckými výkony etc. A SAMETOVÍ VRAZI mi toto dali. Shrnuto a podtrženo: Není to sice žádná suprpecka, ale na příjemně strávený večer a dobrý pocit z filmu to bohatě stačilo. Poznámka: Až budete i Vy uvažovat, kde se na počátku 90. let (Orlické vraždy se odehrávaly v období 1991 - 1993) vzala Škoda Octávie, moderní typy mobilů a podobně, tak se tím netrapte. Jak již říká sám obsah k tomuto filmu - film pouze volně vychází z této skutečné události. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Z mého hlediska zmatené, nepřehledné, příliš dlouhé, nezajímavé, s absencí hrdinů, se kterými by se divák mohl ztotožnit. Nějak jsem tuhle nezáživnou kritiku kapitalistické společnosti nebyla schopná dokoukat, ale věřím, že brutální konec by mohl k mému hodnocení přidat hvězdičku. No, možná jednou budu mít ochotu "Sametové vrahy" vidět znovu - a celé. Zatím slabý průměr. 44% ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Film, o kterém mám problém cokoli napsat. Tak předně - proč točit film z pohledu vrahů!? Co je to za motivaci? Buď sklouznete k adorování zločince (Kájínek), nebo minimálně "zlidšťování", tak aby i nezaujatý divák (divačka) věděl, že to byli taky lidi, co měli city a občas se jim postavil (gerrrrr). Obsah filmu je mírně řečeno problematický. Nemá totiž moc co vyprávět. Pokud jste viděli dokumenty o orlických vraždách (např. Až na dno Orlíku), nic nového vás nečeká a rozhodně nic, co by bylo ztvárněno nějak filmařsky zajímavě. Protože to, co nám soudruh Svoboda (dost nepasující jméno pro komunistu) servíruje, jsou povětšinou jen triviální zápletky a repliky - abychom pochopili, že tihle týpci jsou eaní páni, mluví sprostě a co druhá věta se týká "šukání" a podobných věcí. S tím nemám problém, OK, zvnějšku chápu motivaci soudruha Svobody zobrazit co nejvíc nahoty a násilí, což prostý lid chce vidět už od dob gladiátorských zápasů starého Říma :-) Jenže celá ta partička vrahounků je tak nezajímavá, že vlastně ani není co vykreslit, neřkuli nelze vůbec přijít s nějakým poselstvím a smyslem filmu (počítám, že nemělo jít o dokudrama). Alespoň závěrečné přemlouvání Douchy Kopáče, aby nenalíčil stěny svým mozečkem, mohlo být emocionálním vyvrcholením filmu, ale bylo po hříchu tak odfláklé, že jsem vytočený ještě teď. Mohl tu být taky působivě vykreslen konflikt hloupé nány a spořádaného manžela, vnitřní konflikt či něco na ten způsob, kdepák - Meierová je prostě jen blbka a nic víc. Nehledě na to, že nemáte šanci se ztotožnit s žádnou postavou filmu. Jak napínavé a dramaticky stupňované mohlo být vyprávění z druhé strany - vyšetřovatelů! Safra jen to hledání sudů pod Žďákovským mostem mohlo být tak super, ale tady to odbydou jen jednou scénou a nazdar, milý diváku. Žánr krimi navíc tenhle film vlastně vůbec nesplňuje, protože vyšetřování tu je zastoupeno stopovým množstvím. Ocenit musím několik atmosféricky a hudebně zajímavých scén + herecký výkon Dlouhého, který je vskutku mimořádně působivý a vlastně drží celý film nad vodou. Jen je strašná škoda, a tím se vracím hned k počáteční výtce, že Dlouhému toho grázla nevěřím, naopak tento charakterní herec měl hrát zakousnutého policajta-buldoka, který jde hochům z posilovny v Podolí po krku. Ale to není vina Dlouhého, ale castingu. Za mě hodně promarněný potenciál, byť některé kvality mu rozhodně neodpírám. ()

Mi Nü-Chai 

všechny recenze uživatele

Oceňuji, že se již i zde v ČR naučili udělat film atraktivní aspoň po obrazové stránce, ladění do chladné modrozelenošedé bylo mém zraku příjemné velice velmi. Ani samotný děj není nejhorší, respektive jsem se kupodivu nezačala nudit ani když se ve filmu kromě soustavného souložení a kurvování nic moc nedělo. Naneštěstí snímek dost tratí jinde, některé dialogy jsou mimořádně podivné a herci mi přišli, až na jednoho z policistů a toho potrhlého vraha (scéna s mrtvolou na zadních sedadlech je mocná), spíš rozpačití až špatní. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (29)

  • Projekt byl původně připravován s Luxor Filmem Přemysla Pražského, ale nebyl zdárně dotažen do konce. (hippyman)
  • V celém filmu se objevují chyby, způsobené velkým časovým odstupem mezi natáčením a dobou, kdy se příběh odehrává. Ve filmu se například objeví Škoda Octavia I, která se začala vyrábět v roce 1996, Ford mondeo Mk.2, taktéž od roku 1996, tisíci koruna s Františkem Palackým, ve skutečnosti platila v té době tisíci koruna s Bedřichem Smetanou. (Globus_Jirka)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno