Reklama

Reklama

Slavné historky zbojnické

(seriál)
Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Hrají:

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

Recenze (79)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Nikola Šuhaj, Jánošík, Robin Hood, Cartouche, Fanfán Tulipán, Babinský - zbojnické legendy, se kterými se setkáváme u všech evropských národů. Většinou měli jedno společné - bohatým brali a chudým dávali.O jejich životě byly psány básně, romány, natočeny baladické příběhy, napsány divadelní hry a zpravidla tyto tradované historky a legendy přibarvily a zušlechtily zločince natolik, že vzbuzoval lítost i obdiv.Jejich romantické příběhy se příjemně poslouchají a povětšinou v nich dobro vítězí nad zlem.Seriál Slavné historky zbojnické představuje šest z nejslavnějších neblaze proslulých zbojníků, gaunerů a podvodníků kteří se postupně objeví ve všech šesti dílech tohoto seriálu.Jsou to a každý díl a název jednotlivého dílu v sobě nese jedno z následujících jmen:Šobri Jožka,Róža Šandor,Jan Jiří Grasel,Václav Babínský,Hans Schinderhannes a trestanec Salvador-Jean Ferey. Jsou to příběhy mužů, kteří žili na různých místech, měli rozdílné cíle i prostředky. Všichni ale skončili stejně. Stali se však slavnými postavami z dějin zločinu.Dnes jsem viděl první díl tohoto legendárního seriálu, a chtěl jsem dát původně za tři ale za krásné exteriéry tuším že to bylo v Praze a to někde v Šáreckém údolí, a za přesvědčivý výkon pana Brzobohatého dávám na konec za 4* a to je teprve začátek. ()

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Víceméně s vtipem a láskou napsaný a zahraný miniseriál o protistátních živlech. I když výprava někdy pokulhává - třeba vykreslení popravy Jana Jiřího Grasela na "přeplněném vídeňském náměstí", jako pár lidí na dvoře nějakého statku, tak samotné příběhy jsou většinou solidní a inspirující - jsou založené na skutečnosti, asi až na poslední díl, o jehož protagonistovi jsem na webu nic nenašel. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších českých seriálů. Každý díl je výtečně zpracován, kamerou a výpravou počínaje a herecky konče. Václav Babinský. První díl se oproti ostatním dílům točí okolo Babinského stáří (kdežto ostatní jsou od narození do smrti) a zabývá se rozdíly mezi skutečností a jeho legendárními činy. Výtečný Radoslav Brzobohatý a Jana Hlaváčová a jediný díl, kdy to s hrdinou nakonec dobře dopadne. Šobri Jožka. Takový možná nejvíce zbojnický a nejvíce romantický díl. Jiří Bartoška s Karlem Heřmánkem jsou důstojní protihráči. Jan Jiří Grasel. Díl možná nejdůkladněji propracovaný, značná část se věnuje přípravám na zbojníkovo dopadení, který jim to bohužel sežere i s navijákem. Skvělý Ivan Vyskočil, přesvědčivý Jaromír Hanzlík a výborný Antonín Molčík. Schinderhannes. Jediná, nebo jedna z mála vážných rolí Miroslava Vladyky a neočekávaně přesvědčivá. Asi nejakčnější díl, Schinderhannes byl takový Rakouský Robin Hood. Róža Šándór. Díl, ve kterém budete hrdinovi fandit asi nejméně ze všech, protože má do klaďase daleko. Ale ve skvělém podání Pavla Zedníčka se k tomu jistě usmělíte. Trestanec Salvator. Poslední a trochu jiný díl. Salvator se neproslavil ani tak svými loupežnickými činy, jako spíše svou pověstí mistra útěků z vězení (utekl prý 33krát). Dosti romantický díl s výborným Vladimírem Dlouhým v hlavní roli. Všechny díly provází Miloš Kopecký svým vlídným projevem, projevem stárnoucího usedlého historika. Bohužel nepříliš známý, ale vynikající počin Československé televize, při jehož sledování vás zamrzí fakt, že bylo natočeno pouze šest dílů. Že tvůrci později nenatočili další. Inu, možná kdoví jak by dopadly. V nejlapším se má přestat. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodnotím jen epizodu Jan Jiří Grasel a tak tomu zůstane, protože tyhle historky, jak tady kluci kradou mě až příliš připomínaj naše politiky a já jsem pak celej večer nasranej, protože dřív zlodějům a gaunerům stínali palice nebo je pohoupali na provázku, ale dneska se jim říká "vlivní lidé", dělají se s nima rozhovroy a vládnou týhle zemi. Klidně bych si uměl představit druhou sérii slávných zbojnických historek o zbojních dnešní doby : 1 Pavel Bém; 2. Stanislav Gross; 3 Chlap s gulemy; 4. Miroslav Kalousek, jak tak o tom přemýšlím, jedna serie by nestačila. Nic už zase začínám bejt nasranej, tak radši rychle k dílu o Grázlovi. Hrozně se mě líbilo úvodní vyprávění Miloše Kopeckýho kde obraz originálně a vtipně doplňoval mluvené slovo. Samotná historka byla vyprávěna s postupnou gradací napětí, takže paráda, kdo z nás nakonci nefandil Grázlovi ať hodí šutrákem. Ivan Vyskočil se pro roli grázla doslova narodil. Docela jsem zíral na tu jeho vymakanou postavu, myslím čistě z neteplýho hlediska, fakt dobrý. Vůbec vybraný herci svými výkony opět potvrdili svou extratřídu a důvod proč se na většinu z nich vzpomíná s respektem a úctou. Jinak Jirka Grázl mě zajímal hlavně proto, že v Český Kanadě jsou tzv. "grázlovi turistický cesty" nikdo po nich nechodí a vedou nádhernou krajinou kolem mnoha rybníků až přímo k rasovně kde se Jirka Grázl narodil, doporčuju. "Grázl měl více žen, ale paní Kateřina byla zavřená a paní Martina toho času milovala někoho jinýho" :DD Takovejch žen, co toho času zrovna milujou někoho jinýho, mám taky celkem dost :-) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Idealizované rozprávky pre dospelých, kde zlodeji a vrahovia sú vylíčení ako hrdinovia, všetci krásne upravení a okolo nich sa točia len tie najvábnejšie dámy. V skutočnosti boli všetci tým, o čom hovorí meno jedného z nich: grázli. Teda okrem posledného, ten ani neexistoval. Pekne zahrané, človek sa dozvie, ako asi ten ktorý lotor žil, ale treba to brať s rezervou. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (15)

  • Když jeden z vojáků začne bouchat na dveře od cely Babinského, tak ty se pohybují i se stěnou. (Duoscop)
  • Sídlo Shinderhannese a jeho bandy je zřícenina hradu Valečov. (rakovnik)
  • Poté, co voják na ošetřovně pronese: „Babinský, nepřej si mě“, lze na dveřích zahlédnout stín od mikrofonu. (Duoscop)

Související novinky

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno