Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Prometheus69

Jsem myslel že ze samý průdernosti vykrvácím nudou se rytím nechty do ritě... Jak kopola mohl tenhle psychedistický drasendentně dementifilní průjem vůbec kdy vydat a těch lidí co to oslavují, ba uctívají.... Jak se mi tohle před lety mohlo líbyt nechápu? O_o ()

Decker

Coppolu velmi uznavam, ale tohle se mu nepovedlo. Snad jen ulitly Hopkins coby Van Helsing obcas zachranuje situaci, ale cele je to nekompaktni, plitke a nezabavne. Nuda ... ()

Cedr

Po výtvarné (visuální) stránce naprosto dechberoucí. Vynikající obsazení atd. atd... Ale místy jsem se celkem nudil a tak mám z filmu poněkdu rozporuplné pocity. Takže ve finále takových slabších 70%. ()

AntonG.

Jeden z nejlepších upírských filmů. Výborné obsazení v čele s démonickým Oldmanem a skvělým Hopkinsem v roli Van Helsinga. Pochvalu si zaslouží i hudba a kamera (ty "nájezdy" kamery mi hned připomněli Evil Dead). Stíny nemají chybu. Výprava taky ujde, ale občas vypadala moc divadelně. Škoda jen, že se ke konci tak nějak vytrácí hutná atmosféra, závěr pak byl pro mne docela mdlý. A taky jsem čím dál víc ztrácel sympatie k těm "dobrým" a naopak jsem čím dál víc fandil Draculovi. ()

hans500

Režie dobrá, ale na Coppolu netypická. Příběhově a scénáristicky trochu horší, ale kamera, hra se stíny a herecké výkony slušné. Gary Oldman je přesvědčivý (ale Lugosiho nepřekonal) a Anthony Hopkins nadprůměrný (ale nemůže se rovnat s Peterem Cushingem). Oldman dobře namaskován (hlavně v závěrečné části filmu působí maska ve stylu Nosferata výtečně). Výprava je sice velkolepá, ale celkem zbytečná. Délka mohla být o pár minut kratší. Celkově dobrý Dracula, ale verze z roku 1931 je lepší, a verze z roku 1958 má větší spád. 3,5*. ()

Valdorffun

Když se řekne Dracula, tak mám spoustu tajemných pocitů, představy drsné a krásné romantické krajiny, elgantního upíra. Tenhle film vlastně všechno splňuje, ale z pohledu někoho jiného, což je samozřejmě logické, ale mě to prostě nenaplňuje. Podle mě má takhle vypadat umění ve stylu l'art pour l'art, se vším dobrým i horším, co tenhle pojem obsahuje.___ Jinak příjemná a romantická podívaná. Navíc ten herecký "dream team", mňamy:-) ()

touchmud

Nejlepší filmové zpracování Drákulovského mýtu. Co však kromě netradičně pojatého příběhu je vizuální zpracování a výtvarná stránka. Coppola se snažil natočit film tak jak by mohl vzniknout na počátku století a je to znát. Veškeré triky jsou dělány klasickým způsobem před kamerou a drobnými optickými triky. Možná se díky tomu film může jevit naivně, ale rozhodně to nic neubírá na jeho kouzlu. Právě naopak. ()

Doudis19

Dějově se nejedná absolutně o nic nového, příběh je takřka totožný s kdejakou dětskou knížkou. A tak o nějakých překvapivých zvratech nemůže být řeč. Stejně jako o přinejmenším podivném chování většiny postav, jakkoli skvěle obsazených. Naštěstí Coppolovo kouzlo nevyyprchalo zcela, a tak jsme svědky vizuálních orgií, které zmíněné nedostatky odstavují na vedlejší kolej. Masky, stínohry, gotično, vše prolnuto podmanivou hudbou čímž dodávají na temnotě už tak démonickému Oldmanovi. Komu to nestačí, vizuál filmu také podpořila Monica Belluci odhalením svých dvou divů Francie:-)... ()

filmmovier

Ten namaskovaný Oldman je na začátku opravdu strašidelný. Jeden z mých nejoblíbenějších hororů, a právem. Nejlepší adaptace Draculy všech dob. ()

chelseaman22

Zaručeně TEN nejlepší drákulovský film (a jak by dodali amíci - ever). Jedinou nešťastnou pravdou je fakt, že Anthony Hopkins nebyl pevný v kramflecích, ale teď už je pozdě plakat nad rozlitým mlékem a sušenkama. Keanu Reeves se pro roli advokáta uvězněného na hradu v Karpatech narodil. Jeho výkon je dokonce sympatičtější, než v toliko profláklém Matrixu (grrrrrrr). Režisér s taliánským příjmením se vyřádil po všech stránskách: Sex, zajímavé nastavení barev a mnohem víc. Skvělý film, jemuž toho moc nechybí (akorát těch mrtvých mohlo být víc). 90% ()

LeoH

Já su z toho jakýsi rozpačitý. Oceňuju, že mi to připomíná kdysi dávno přečtenou knížku – připomíná duchem, ne doslovností děje –, nesmírně mě potěšil krásně obsazený Waits, ale hlavně z kraje se těžko vyrovnávám s pocitem laciné televizněinscenační papudeklovosti výpravy, triků, celkové obrazové koncepce, a to i u vědomí, že to má být pravděpodobně aluze na němého Nosferatu a jemu podobné. Ke konci už strhne víc. ()

Lolita

Naprosto se ztotožňuji s komentářem Toma Hardyho. Moje další oblíbená kniha se dočkala zprznění. S upravováním děje se musí počítat skoro vždy, ale tady je ústřední zápletka naprosto nepochopitelně zcela předělaná (láska Miny a Drakuly) a postavy jsou oproti knize jenom směšné a uhekané karikatury, takže taky nechápu, proč se film na začátku pyšní titulem "Bram Stoker´s Dracula" když to s tím má pramálo společného, tahle debilní parodie. ()

Motinski

Prekrásna výprava ktorá odsúva bokom jednoduchý príbeh a stáva sa tým najlepším na filme. To druhé najlepšie je Gary Oldman. Coppola bol vždy pomalší rozprávač a Dracula nie je výnimkou. Občas som sa nudil, no výtvarnej estetiky som sa nevedel vynadívať a nevadila mi moc ani romantika (čo podľa komentárov mnohým nesadla). Zatiaľ najlepšia verzia Stokerovho románu akú som videl. ()

Mrkvič

Nejlepší ze všech Drakulů. Famozní po vizuální i hudební stránce. Herci v čele s Oldmanem nemají chybu. Prostě dokonalost. ()

Bobik9

Čekal jsem od toho opravdu hodně. Bohužel nedostalo se mi vůbec toho, v co jsem doufal. Moc dlouhé, v ten den bohužel moc složité, málo spádné. Gary Oldman výborn! Hopkins sice skvělý, ale role mu neselda, a to samé platí pro Reevese. Asi minutová scéna Monicy Belluci mě tam mile překvapila, ale to byla jen maličká jiskřička. Navíc jsem to viděl v češtině a dabing byl naprosto příšerný. Pro mě jedno z největších zklamání, co jsem v poslední době viděl. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)