Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

SalamanderG

Přebarvenost na mně udělala dojem. Postava Drákuly ze začátku také, i když se děj paradoxně v této části filmu vymyká z knižní předlohy, ale to je asi tak všechno. Nebýt ucházejícího hudebního doprovodu, hodím Drákulu do jednoho pytle s filmy, které měly vysoký potenciál, ale výsledek byl až podprůměrný. Zajímavý komentář - Tom Hardy. ()

Argondia

Pár strašidelných záběrů, trocha špatného porna a jinak mučivá nuda s otřesným hudebním doprovodem a špatným dabingem. Jeden z filmů, který pro mě během let ztratil kouzlo. Jako malá holka jsem na něj možná koukala s otevřenou pusou a vytřeštěnýma očima, dnes otráveně zívám a v mnoha okamžicích, kde bych se měla zřejmě bát, mám pocit, že sleduji spíše podprůměrnou parodii. ()

kyselej

Málem jsem u toho usnul, ale některé části mi opravdu nedaly spát. Klasický horor se vším všudy. Příběh Drákuly je poměrně nesmrtelný, stejně tak jako samotný hrabě. Chameleon Oldman, trochu prkenný Reeves a krásná Ryder... Tahle adaptace prostě stojí za to. ()

Kingjiri

Moje první filmová adaptace Draculy. I bez důkladnější znalosti knížní předlohy musim říct, že to byla vcelku nuda. Ne, že by chyběla atmosféra, dobrý herecký výkony, filmová hudba (asi největší překvapení celýho Draculy - o Wojciechovi Kilarovi jsem zatim vůbec neslyšel) nebo byla špatná technická kvalita snímku, ale příběh mě pořádně nezaujal. Chyběl mu hlavně větší spád, napětí a odvaha tvůrců ubrat něco málo na stopáži. Filmařsky nadprůměrný, dramaturgicky hodně průměrný až nezáživný. ()

Nocturno culto

Wow, dlouho jsem to odkládal a až dnes mám tu čest podělit se o dojem z tohoto díla .. Bezvadné obsazení, hudba z které mrazí v zádech a skvostně temná atmosféra, regulérních 80% ()

darthhokro

Pro mě zatím, nejpovedenější zfilmování Stokerovi knihy. Zachovaný koncept vyprávění pomocí dopisů. Gary Oldman, je sympatický a zároveň démonický Dracula. Anthony Hopkins Excelentní Van Helsing. A sladká Winona Rider jako Mína, hmmm radost pohledět. Soundtrack, už je jen třešničkou na dortu. ()

rejsek9

Drákula by se měl vyučovat jako film, kde se perfektně zvládlo zpracování. Knihu jsem nečetl, ale myslím, že to je dobře zvládnuté, protože z filmu je cítit určitá uměleckost. Linie jednotlivých postav jsou zajímavé a zároveň pevně dané. Coppola dokazuje, že Kmotr nebyl náhoda. Jenomže i přesto všechno jsem zůstal docela chladný a nedokázal jsem se vžít do děje. ()

Inozuka

Geniálně pojatý klasický horror. Coppola mazaně vsadil na romantickou linku příběhu a zasadil ji do poetiky předválečného klasického filmu. To znamená minimum exteriérů a veliký důraz na vizuální poetiku filmu. Ústřední herecká trojice Oldman, Ryder a Hopkins jsou úžasní a trefili hřebíček na hlavičku. A ta hudba! Vedle soundtracku k Omen, jednoznačně nejtemnější filmová hudba všech dob. ()

hrumsrt

Pan Coppola je absolutní fenomén! Tentokrát se ujal Drákuly a zpracoval si ho tak, že nějaký Daniel Hůlka, ze kterého se tady v kotlině mohou zesrat, by si to měl pouštět jako "pohádku před spaním"! Naprosto vynikající Gary Oldman, co by hrabě! Tak výborný herec, který má za sebou nespočet rolí, ale pro mě je tahle ta suverénně nejlepší.. Celý film má opravdu výbornou atmosféru, propracovanost a působí na mě, až řekl bych uměleckým dojmem. Ještě velká pochvala za tak poctivé dodržování literatury! 80% ()

neo93

Výborné zpracování o mocném a nemrtvém vládci Transylvánie. Gary Oldman v roli Draculy je naprosto excelentní, stejně jako Mína, snoubenka Jonathana Harkera,  v podání Winony Rider, které to po celou dobu neskutečně sluší. Keanu Reves jako právě Jonathan, jenž se musí vypravit z Londýna do daleké Transylvánie ke svému novému "klientovi", který nejraději vysává lidskou krev. Záhy si však Jonathan uvědomí, že tato cesta nebyla dobrý nápad. A nakonec tu máme slavného Van Helsinga, kterého ztvárnil Anthony Hopkins, který se musí vypořádat s nepředstavitelným zlem, které má mnoho podob. Na první pohled oslní hvězdné obsazení v čele s Gary Oldmanem, který si zahrál obávaného  upírského hraběte. Hned v závěsu asi ční atmosféra snímku, která je velmi ponurá a děsivá,  zejména v rumunském prostředí, k čemuž také přispívají výborné kostýmy a hudba.  A v neposlední řadě to je samotný příběh, který relativně odpovídá knižní předloze od Brama Stokera, jenž mě vtáhl do vyprávění plných nebezpečných a provokativních fantazií.  Pro mě určitě jedno z nejlepších filmových děl o Draculovi. ()

Oldmanka

Úžasnej film! Nádherné kostýmy. Skvělý obsazení: téměř šílený Hopkins, Reeves, který zde není tak ztuhlý a plastový, jako v Matrixu, půvabná Winona, a nejlepší ze všech charismatický, dramatický a romantický Dracula v podání geniálního Garyho Oldmana. Na tenhle film se můžu dívat každý den, a snad nikdy mě to neomrzí! ()

Threepwood

Nejlepší drákulovský film,vizuální zpracování je krásně atmosferické,příběh se hodně drží knižní předlohy a Oldman s Hopkinsnem hrajou skvěle. ()

burnfly

Pro me osobne nejlepsi, nejstylovejsi natoceni draculy vsech dob, skveli herci. Film, na ktery se mohu podivat kdykoliv. ()

Taffey

Víte, mi docela leze krkem to neustálé omílání knižní předloha versus film. Příspěvek Toma Hardyho je typickým příkladem. Kniha je kniha, film je film. Viděl jsem několik adaptací Stokera ale tahle mě vzala daleko nejvíc. ()

godspeed

Naprosto skvělá výprava, kamera, kulisy, barevné podání, zpracování, hudba a herecké výkony. Tomuhle říkám povýšení hororového příběhu na něco víc než tupá jatka s vyšinutým dějem. Coppola vytvořil epickou tragickou lovestory na pozadí legendy o hraběti Draculovi se slušnou porcí násilí, dramatu, romantiky, tajemna, sexu a náboženství. Takový mix prostě musí fungovat, pokud není režisérem nějaký zoufalec! Tento film jsem viděl po letech, už asi po čtvrté, a stále má pro mne neuvěřitelný náboj, atmosféru a v záběrech je stále co objevovat a čím se kochat. ()

Edit13

Podle mě nejlepší příběh o krvežíznivém hraběti. Četla jsem i knihu a z Coppolova zpracování jsem byla nadšená. Fascinovaly mě hry se stíny, měnící se perspektiva (vlak, který působil jako hračka), prolétající a zrychlená kamera, skvělý herecký výkon Garyho Oldmana, takhle přesně si představuju důstojného Draculu. Výborné zpracování. Vůbec mi nevadil románek Miny s Drákulou, která ukázala i lidštější tvář nočního tvora. ()

Tamdydam

Líbil by se mi zdrcující a temnější závěr. Ale to je můj problém. Filmu jinak nemám co vytknout. Hodně se mi libil ten jeho zvláštní roztěkaný snový styl, který se mi k dánému příběhu a žánru náramně hodil. Osvobodil mě od zbytečného logického myšlení, které u filmu s upírskou tematikou rozhodně není žádoucí. I když zrovna tento film by to pravděpodobně obstojně ustál ()

Robbi

Existuje mnoho tvůrců, kteří ve snaze upoutat sáhnout po zavedeném a osvědčeném titulu a pak z něj udělají něco na způsob hodně slabého vývaru. Nechci opakovat to, co výborně napsal Tom Hardy - tohle je možná zajímavý příběh vzdáleně inspirovaný hrabětem Draculou, ale ze Stokerova díla toho zůstalo prabídně málo. Zvláště mě mrzí, že takový věhlasný režisér jako Coppola se pustil do podobné adaptace. Zkusme si představit, jak by asi bylo milovníkům české klasiky, kdyby hlavní hrdina knihy Boženy Němcové vedla v Babiččině údolí nevěstinec pro vojáky, v němž se střídají na hlavních postech Viktorka s Hortensií. Černý myslivec je hlavní pasák, Barunka s Adélkou svádějí pocestné na cestě do Ratibořic a kradou jim peněženky a kněžna nechává z oken svého zámečku střílet do davu nespokojených sedláků, kteří protestovali proti tomu, že jim vypálila vesnici, aby udělala radost švédskému králi, který přijel na návštěvu. Že to tak v knížce není? No a co, postavy sedí, a byl by to jen film. Potíž je v tom, že dneska čte stále méně a méně lidí, a tak se nakonec může stát, že podobné nechutnosti a změněná díla zvítězí. Bohužel. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)