Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

the.emef

Vizuálně naprosto luxusní zážitek, ponurá atmosféra, práce s barvami a světlem, stříkající krev. Herecky taky perfektní, nikdy bych neřekl, že budu fandit někomu, kdo kouše do lidí a seká hlavy po stovkách. Zvuková složka exceletní, naskakovala mi opravdu husí kůže, ovšem dějově je to takové, no prostě zmatené. Nerad se ve filmech ztrácím. I tak ale 4* jasné. ()

Bludicka.Julie

Moc zvláštní a moc pěkné, ani mně kupodivu nevadily všechny ty efekty a stříkající krev, čehož nejsem zastáncem...Poprvé jsem viděla Draculu v jiném světle a vlastně mu fandila! Co mi trochu vadilo, byl pro mě trochu nedořešený děj. A jak jsem si ověřila, jsem srab a ještě, že jsem nespala sama:) ()

MeaCulpa

Moc si nepotrpím na extrémní stylizace (Burton budiž čestnou vyjímkou) a tady mě opravdu nesedla. Navíc film vypadá strašně studiově. Pochválit musím hlavně Hopkinse za zajímavé ztvárnění upírobijce Van Helsinga. 50% ()

Lasombra

Jednoznačně nejpovedenjěší zpracování Draculy. Atmosféra, charismatičtí herci, není co dodat. Můžu tento snímek vidět pořád. ()

kwaicheng

Krásně, a řekl bych též s nadsázkou, zpracovaný příběh, mýtus, legenda o upírovi. Bylo tam vše: noc, tmavo, sex, krev, zuby, peklo atd. Líbilo se mi to moc. Vadily mi tam jenom dvě věci: 1) Dracula mohl být více elegantní, 2) jeho zbroj na začátku vypadal strašlivě nereálně. ()

Martell47

Tento druh filmov nie je moja šálka kávy. Oceňujem mnohé nápadité prvky filmu avšak celkový dojem to na mňa neurobilo vysoký, naopak, posledné minúty boli pre mňa utrpením....prvý krát videné v r 2011. ()

ifes

Famozní film, který uchvátí, jak příběhem, tak zpracováním a překrásnou, podmanivou hudbou od Wojicecha Kilara. Už jen výpravný začátek a věta "Bůh buď pochválen" až po pro mne nejromantičtější scénu vůbec, kdy Mína v přívalu slz říká Drákulovi "miluji Tě", dělá film opravdovým skvostem. ()

Kroup4

Nevšední pojetí Stokerovy klasiky,které má skvělé herce,kterým vévodí úžasný G.Oldman jako hrabě Dracula,myslím že Ch.Lee,Murnau a ostatní by ho pochválili.Viděno v originále kde byl zážitek ještě jednou takovej než s dabingem.A.Hopkins a Keanu Reeves ho skvěle doplňují.Film i přes svou délku rychle uběhl.Za **** ! ()

Joski

Nie som zástancom efektných filmov, ale Coppolovo spracovanie legendárneho Drakulu má mnohé prvky, ktoré dokonale prepájajú romanticko-rozprávkovú s hororovou mytológiou. Výprava, výber hercov a kvalitná hudba W.Kilara určite zaraďuje tento filmový prepis medzi najlepšie hollywoodske interpretácie Stokerovho diela. 85% ()

Jonatána

Filamařsky mě to uchvátilo a casting je naprosto vynikající. Na pátou hvězdu mi tam sice něco chybí, ale kdykoli se podívám znovu. P.S. Gary Oldman mi rozhodně nepřijde jako úchvatný a kouzelný chlap, jako muž mě vůbec nebere. Ovšem na druhou stranu si neumím představit lepšího hraběte Drákulu než je on. a to je fakt. ()

renoarko

Po vizuálnej stránke dokonalý, známymi hercami narvaný film. Coppolov (!) Drakula je veľmi voľne poňaté spracovanie Stokerovho diela, ktoré mi skôr miestami pripomínalo paródiu ako serióznu adaptáciu. Možno som príliš ovplyvnená knižnou predlohou, ale toto mi jednoducho nesadlo. Jednoducho je to celé príliš prekombinované, bizarné, až príliš sexuálne a také... no podivné. A dosť často aj nudné. Dosť preceňovaný film podľa mňa. Také Drakuloviny ma oproti tomuto bavili viacej. PS: Napriek tomu by som sa Gerymu nechala pokúsať, lebo je to charizmoš prvej triedy :) ()

Monroe1991

Jako jeden z mála lidí na těchto stránkách jsem ovlivněn předlohou a musím říct, že se to Coppolovi opravdu nepovedlo. Pan režisér si to měl nejdříve přečíst než na začátek napsal " Bram Stoker's Dracula". A autor scénaře by taky zasloužil kůl do srdce. Jedině snad herci, (i když hrají úplně jiné postavy než jaké jsou nám popisovány v knize), odvádějí skvělou práci. Jejich výkony ale nijak nemohou zmírnit mé zklamání, a já to prostě na více než na dvě hvezdičky nevidím. ()

Zahartof

Zajímavosti: Během natáčení zmizel osvětlovač, servírka a pomocný kameraman i s kamerou. Van Helsing byl najat, aby hlídal štáb. Poté, co se objevil Dracula, došlo na place k epickému souboji, do kterého se nedopatřením připletla Winona Ryder. Kameraman byl natolik duchapřítomný, že celý spektákl natočil, načež se produkční společnost rozhodla materiál vydávat za samostatný film. Původně se měla točit reklama na zubní kartáčky. Konec zajímavosti. Jo a mimochodem...Gary Oldman je Bůh. Tedy... A každej, kdo nepochopil nádhernou poetiku a tragédii hlavní postavy, by měl zapracovat na svojí povadlý empati a smyslu pro estetiku. ()

BrianStorker

Z pohledu zpracování jistě nejvydařenější film úchvatného díla Mistra Brama Stokera, které je zapsáno v Quinnesově knize rekordů jako nejzfilmovávanější literární předloha, mimo Bible. Skvělé kostýmy, vynikající hudební doprovod, úchvatná kamera i střih, hvězdné herecké obsazení, tajemná hra světel a stínů, ale… Sám F. F. Coppola dal plný název filmu „Bram Stokers´ Dracula“, tedy „Dracula Brama Stokera“ a prohlašoval přitom, že film je nejblíže originální literární předloze nesmrtelného díla Mistra Brama Stokera. Kdo zná a miluje tuto knihu, ví, že to ani zdaleka není pravda. Lucy Westenra jako sexuální dračice, prof. Van Helsing jako pološílený lékař, láska Wilhelminy Harker k Draculovi, přeměna Draculy v jakousi mutaci vlkodlaka a upíra… Kdo knihu nečetl a nemiluje, nepochopí. Pokud by se mělo jednat jen o další zpracování literární předlohy, film by u mne získal plný počet bodů. Ale už jen kvůli plnému názvu filmu „Bram Stokers´Dracula“… ()

Mik_e

Tak tohle u mě prostě nefungovalo.Výprava je sice bohatá, ale na horor hrozně přestylizovaná. Už od začátku se režisér snaží na diváka všemi způsoby křičet, že ten hrad je opravdu prokletý, všude jsou naprosto zbytečné stíny a kdo ví, co ještě.Méně občas znamená více.Herecké obsazení je kvalitní, Gary Oldman super, jenom tradičně prkenného Keanu Reevese prostě nemusím.Atmosféra nebyla nic moc, nejsilnější momenty působily přinejlepším lehce tísnivě.Jako fanoušek knižní předlohy si takhle kvalitní horor nepředstavuji.Zde hrál příliš silnou roli motiv lásky, některé věci byly od předlohy odlišné.To, že se na začátku objeví titulek Bram Stoker's Dracula, je značně zavádějící.50%. ()

Brinkley

Stockerova Draculu jsem v dětství četla snad 10x, takže tu jistá nostalgie je. Coppola se pokusil o nový přístup k předloze (nic proti tomu), ale celkové atmosféře to spíš uškodilo. Stylizace a vykreslení postav mi vůbec nesedla. ()

Scharra

Nádherně graficky zpracovaný příběh hraběte Vlada (od počátku jeho kletby až po jeho zánik) ukazuje že i monstrum může mít srdce. Ďábelský Gary Oldman, kterého se budete obávat ale s ním i soucítit při jeho cestě za svou milovanou. Naivní Winona Ryder, která je stělesněním Draculovy zesnulé lásky. Oplzlý Anthony Hopkins, který ví jak zprovodit démona ze světa. Mladicky nerozvážný Keanu Reeves, který jede do Transylvánie uzavřít obchod a mnoho dalších výtečných herců obsazených do tohoto mistrovského díla. Výborný hudební doprovod. Pro mne srdcová záležitost. ()

Psycho.R

Přečetl jsem si klasiku Brama Stockera a pak s natěšením pustil adaptaci plnou hvězd. Avšak to byl jediný světlý bod. Příběh je opravdu velmi změněny tak, aby se líbil divákům v USA. K tomu poměrně nudné dialogy. Ano, vizuálně je to zajímavé, ale jinak žádná sláva. PS. Typický znak toho, že Vás posedl upír jest ten, že se úchylně osaháváte 🤔. ()

danny_21

Coppolův Drákula je rozhodně tím nejlepším upírským filmem, co jsem viděl hlavně díky výtečné kameře a Gary Oldmanovi v roli krvelačného transylvánského knížete. Sice si Copplova mohl odpustit to Drákulovo polidštění v romantické nahánení vyvolené Míny, o které původní Stokerova předloha nic neříká, ale kolem a kolem to zase až tak moc nevadilo, jako to, že ty knižní postavy ve filmu vyzněly dost jinak - hlavně třeba nešťastná Lucy, ale taky Arhur a Jonathan. Přesto ale společně s prvním Kmotrem to vidím jako vrchol Copplovy tvorby - 75 % ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)