Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Agatha

Bohužel za mě tedy velké zklamání. A to jsem si myslel, že to má všechny předpoklady k tomu, aby mě to chytlo. Předloha je úžasná a film se jí kupodivu jakžtakž drží. Herci jsou top. Hudba, výprava, kostýmy, vizuál jsou jedny velké orgie. Ale jak napsal POMO, chybí tomu srdce a za mě i atmosféra, kterou se tam snažili strašně moc nacpat, ale já skoro žádnou necítil. A tak trochu se mi zdá, že scénář se málo věnoval jednotlivým postavám krom samotného Drákuly. Ze všech byl cítit chlad a jakási neosobitost. Van Helsing nudný, bez zápalu a nadšení, Keanu Reeves to samé, Winona Ryder krásná, ale nevýrazná. Jako kdyby ty hrůzy co se jim děly, zažívaly dnes a denně. Nikdo nebyl nijak zvlášť překvapený, vyděšený, vystrašený z toho co vidí nebo se děje kolem. To mi přišlo při nejmenším zvláštní. Hlavní motto filmu: "tak co, uspořádáme hon na upíry, usekáme jim palice a bude klid". Když to srovnám s úžasnou atmosférou naší rozhlasové adaptace s Vladimírem Dlouhým z roku 2010, tak jasně na plné čáře vítězí rozhlas. A bez obrazu. Avšak s daleko větším citem a uvěřitelností. Vím, že film už si nikdy nepustím. ()

corpsy

Výtvarná stránka vás pohltí hneď v prvej sekunde. Je to totiž neuveriteľne vizuálne efektný film. Z nostalgického hľadiska sa tu dokonca používajú aj niektoré staré trikové postupy, a to vás naladí na tu správnu gotickú atmosféru. Atmosféru ako zo starších hammerovských hororov. Bombastická pecka, ktorá si zaslúži ešte väčšej pocty, ako sa jej dostalo. Aj vďaka sympatickým hereckým výkonom. ()

svik

Coppola když si vybavíte toto jméno víte že to bude neobyčejný fim hned v několika směrech viz např Kmotr , Apokalipsa ... Je to rejža který se ničeho nebojí . Vylíčil mi drákulu tak jak sem si ho představoval ve své mysli inteligentní , dochvilný , vyčkávajíci na svou oběť , nechyběli ani krásné pany v tomto filmečku-ty dokreslovali již tak neůprosné drama ()

liquido26

Knižní předlohu jsem četl, jak dětskou verzi, tak i normální verzi:-) Ta dětská mě bavila rozhodně víc, protože když už nic, tak obrázky byly strašidelný a děj měl oproti utahané původní verzi alespoň spád a šmrnc. Přestože tady se děj liší v hodně momentech a charaktery postav neodpovídají knižním, tak i tak je to podle mě nejvěrnější zpracování románu. Do Transylvánie přijíždí skutečně J. Harker, nikoliv Renfield (jako ve verzích z let 1931 a 79), jede tam za účelem obchodu, nikoliv jako knihovník (Horror of Dracula 1958), děj se odehrává nejprve v Transylvánii, pak v Anglii a pak zase zpátky v Transylvánii, Drákula leze po zdi, Drákula omládne, Drákulovy nevěsty jsou skutečně tři, jsou tam všechny postavy jako v knize a vztahy mezi nimi jsou více méně zachovány. V mnoha verzích byl vynecháván Quincy Morris anebo Dr. Seward, Mina byla manželkou Arthura atd. Děj se v mnoha docela zásadních okolnostech liší od knihy, Drákula je ukázán jako člověk, který ztratil svou lásku a zřekl se Boha a stal se upírem. Dále ponechání Harkera na pospasch Drákulovým nevěstám a samozřejmě milostný románek Miny a Drákuly. Ani jedna z věcí mi nevadila. Drákula konečně není ukázán jako vražedné monstrum, ale také jako bytost schopná lásky, svým způsobem mi ho bylo líto. Zasazení do historického kontextu se mi také líbilo. Van Helsing chovající se jako blázen byl spíše k smíchu (hlavně vykřikování, že se z Lucy stala Drákulova děvka si mohl odpustit), zlatý Peter Cushing. Taky se mi moc nelíbila Drákulova proměna ve vlkodlaka, když se vydával pro vysávat Lucy. Atmosféra filmu, kulisy a další věci, naprosto vynikající, krásné tajemné. Plno nádherných a působivých scén (hlavně scény z knihy. Ty co v knižní předloze nejsou, např. ta scénka v kině, ty zase tak působivé nebyly). Garymu Oldmanovi to jako Drákulovi docela slušelo a rozhodně se stal důstojným a charizmatickým nástupcem Bely Lugosiho nebo Christophera Lee. Celkově mě film mile překvapil a jsem s ním naprosto spokojen ()

Ajinka126

Hned ze začátku se přiznávám, že jsem četla knižní předlohu A to jsem možná neměla dělat... Prvních pár desítek minut mě napadaly myšlenky na zajímavé epické pojetí filmu a že scény jsou jak vystřižené z knihy a všechno bylo fajn. Až po chvíli mi došlo, že role winony ryder nebude jen tak. Jako samotný nápad s tím, že Mina (Winona) bude vlastně původní láska Drákuly, by mi vyhovoval, ale mě se tak strašně moc nelíbilo, že v knize je velká láska mezi Minou a Jonatanem a ve filmu je najednou velká láska mezi Minou a nechutným vrahem Drákulou. To se mi jako mělo líbit tento předěl? Potom se mi ani nelíbilo, když Coppola umístil všechny scény z knihy, dal jim slušivý kabát, chvíli ho nechal jít podle knihy, a potom do toho zasadil něco, co se mu hodilo. Možná chtěl uděla z Miny hlavní postavu, která bude provázet celým příběhem, ale aby se kvůli tomu měnila podstata celého Bramova díla, mě pěkně znechutilo.. ()

ConanVJ

Tak tenhle filmek o známém hraběti Drákulovi mě hodně překvapil. Film je plný skvělých herců a má skvělou pěknou temnou atmosféru. Filmek má i pěkné efekty a hlavně masky stojí za to. Na svou délku mi docela dost rychle utekl. Překvapilo mě i množství krvavých scén. Jen jako horor by mohl víc nahánět husí kůži. Za mě 80% :) ()

curunir

Kvalitné spracovanie slávneho románu Brama Stokera je možné pokladať za najlepší horor všetkých čias, alebo aspoň určite za najlepší s upírskou tématikou. Úvod odohrávajúci sa v 15. storočí berie dych a Coppola v ňom skvelo ukazuje svoje vizuálne majstrovstvo, ktoré sa vlečie celým filmom, čím vytvára prekrásne kompozície a neopakovateľné vizuálne orgie . Oceniť treba rozhodne hru s tieňmi alebo mnoho scén, kde je zašifrovaná rôzna symbolika (keď Hopkins hovorí v záhrade o diabolských silách preletí okolo neho čierny vták). Gary Oldman ako Drakula je fantastický a s touto úlohou už bude asi spätý do smrti. Jeho príchod do Anglicka za otrasnej búrky podtrhnutej zlovestne znejúcim chorálom od Vojciecha Kilara je jednou s najlepších a zároveň najdesivejších scén tohoto šperku. Skvelých hudobných motívov je tu samozrejme viacej , no a záverečná pieseň "Love Song For a Vampire" (priam hymna všetkých upírov) v podaní Annie Lenox spôsobuje to, že aj v titulkoch vám behá mráz po chrbte. P.S. môj komentár č. 100. ()

draculca

Film se drží předlohy, to se mi líbí. Na můj vkus je ale možná místy překombinovaný a některé scény bych klidně oželela. Pořád je to ale "klasika" a to se musí ocenit :) ()

SlecnaSmilly

Jup, to bylo ještě za časů, kdy byli upíři správné krvelačné bestie, přesně tak, jak je mytologie stvořila. Sáli, podváděli, mordovali. Pak do toho ale vstoupila madam Meyerová se svoji Twilight ságou a s nemrtvými to šlo z kopce. Začali chodit do školy, pracovat ve zdravotnictví, rakve vyměnili za designové domy jako od Waltera Gropiuse, ale hlavně mi, prosím, vysvětlete, jak je možný, že se Edward na slunci tak přenádherně alabastrově třpytí, když správně by se měl rozprsknout na tisíc malejch kousků, který by Bella dostávala ze svýho obličeje ještě tak měsíc. Přiznám se, že já se chci vampýrů bát a né se dočkat doby, kdy kámo Drákula, házeje na světle prasátka, začne hledat pravou lásku. Prostě si užívám ty noci za úplňku, kdy venku vyjou vlci a já jdu spát s česnekovým náhrdelníkem kolem svého líbezného krčku, před usnutím ještě odříkám modlitbičku k dřevěnému kříži, teprve pak můžu zavřít svá očka a oddat se tichému spánku. ()

NinonL

Není to samozřejmě úžasný a temný Dracula Wernera Herzoga (1979, Nosferatu: Phantom der Nacht) s démonickým Klausem Kinskim v hlavní roli. Milostný příběh Garyho Oldmana a Winony Ryder má něco do sebe a líbil se mi. Ale na Herzoga nemá. ()

schizmo

Pravděpodobně nejlépe obsazený i zpracovaný nesmrtelný příběh o Draculovi. S odstupem doby samozřejmě můžeme pozorovat, kterak se zub času podepsal na některých dílčích věcech, které u 20 let starého filmu budí úsměv na rtech (střih, některé efekty), ale výsledné a do jisté míry jak umělecké, tak dramatické zpracování stejně vítězí na celé čáře. A úvodní scéna, ve které se Dracula zřekne boha, je stejně silná jako celý Oldmanův herecký výkon. ()

EastWicka

Tenhle film miluju hlavně pro vizuální orgie, které nabízí: ono přesunutí drákulovského příběhu do jiné dimenze, v níž jsou barvy intenzivnější, stíny pohyblivější, viktoriánská éra má krásu konzervovaných pugétů a těžkých drapérií, vzduch je plný erotického napětí a předbouřkové tísně, Winona je křehká jako porcelánová panenka, Drákula oplzlé monstrum a Keanu přímo k nakousnutí... A ta ústřední melodie, transylvánské tango... Coppola by mě opil i rohlíkem a tohle je absint. ()

fannah

Vynikající film po všech stránkách. Umělecký zážitek, dokonalost. Tohle klasické osobité zpracování je pocta původnímu románu. Top 20 + 100% + nádherná píseň od annie lenox ()

Krissty

Tak tohle byl úžasný filmový zážitek, na který jen tak nezapomenu.. To obsazení je skvělé a vlastně díky tomu jsem se chtěla na tento snímek podívat.. Dostala jsem ale daleko víc než bych kdy od Coppoly čekala.. Gary Oldman zahrál svoji roli dokonale bez jediné chybičky.. Jako starý Dracula s "neposedným" stínem naháněl strach, jako mladý Dracula bych charismatický a sexy.. Tahle role byla snad ještě skvělejší než Sirius Black (a to bych vážně nečekala, že tohle někdy prohlásím).. Další skvělý výkon předvedl i Anthony Hopkins v roli Van Helsinga.. Byl vtipný a ten jeho pohled.. To už je klasika :P Ovšem když jsem zjistila, že hraje Helsinga, byla jsem opravdu hodně zvědavá, jestli trumfne v této roli úžasného Hugha Jackmana (i když jsem to moc nepředpokládala).. A dokázal mi, že on dokáže zahrát každou roli ne na jedničku, ale na jedničku s hvězdičkou :) Mnohem lepší Van Helsing než ten, kterého jsem znala doteď.. Celková atmosféra tohoto filmu mi hodně připomínala Tima Burtona (přesněji řečeno Ospalou díru), což bych od F. F. Coppoly opravdu nečekala.. Příjemně mě překvapil! :) ()

agentmiky

Musím souhlasit s těmi diváky, kteří si stojí za tvrzením, že forma vítězí nad obsahem. Coppola nám naservíroval esteticky dokonalý film, to se mu musí nechat. Kompozice, exteriéry, zajímavá práce s kamerou, to vše patří v rámci žánru k nejužší špičce. Ale příběh, tam to dost pokulhává. Chvílemi jsem se v těch jednotlivých dílčích zápletkách již ztrácel. Ta neucelenost hlavní zápletky za mě snímku dost podrážela nohy. Ale zachraňuje to jeden aspekt. Gary Oldman...Ten se do své role naprosto ponořil! Excelentní výkon po všech stránkách (často naháněl svým vyobrazením valašského knížete faktickou a nefalšovanou hrůzu). A k ostatnímu hereckému osazenstvu? Potěšil Anthony Hopkins coby Van Helsing, z něj to charisma sálá na všechny světové strany. A Keanu Reeves? Ten mě malinko zklamal, jeho výkon mi místy přišel prkenný. Když to shrnu...Rozhodně to není propadák...Ale do nebes bych Drákulu určitě nevynášel. 6,5/10 ()

Rosana

Podle mého názoru nejlepší zpracování Draculy - a vůbec mi nevadila ta studiovka. Trochu to připomínalo německý impresionismus ;-) ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)