Reklama

Reklama

Kmotr III

  • USA The Godfather: Part III (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (755)

Matty 

všechny recenze uživatele

Nejdiskutabilnější díl trilogie by mohl nést podtitul „pokání“. Měl vzniknout? Neměl? Film jako by se lámal do dvou odlišných polovin. Ta první, situovaná do New Yorku, je plná zbrklých střihů, nevhodného humoru a nesympatických nových postav. Ve druhé, sicilské polovině nesympatické tváře zůstávají, ale Coppola se vrací k osvědčené soustředěné režii a budování atmosféry za pomoci dlouhých záběrů a Pacinova charismatu. Tento vnitřní boj mezi moderní režií a snahou o návrat ke kořenům vrcholí nejdelší a nejlepší gradací ze všech Kmotrů. Předposlední scéna, kdy je za pomoci několika flashbacků naposledy zdůrazněn symbol ženy-trpitelky, patří k těm nejlepším z celé trilogie. Všemi (právem) kritizovaná Sofia vystupuje jako snaživá holčička, která se chce mermomocí zavděčit tatínkovi – jenom chuděra neumí vůbec hrát. O něco talentovanější Andy Garcia svou nejasnou hereckou polohou korzuje mezi několika hereckými typy, ale nejblíže má k nevydařené kopii svého filmového otce Sonnyho aka Jamese Caana. Návrat ke kmotrovské tématice po mnohaleté pauze mohl dopadnout hůř, pravdou ovšem zůstává, že Kmotr a Kmotr 2 by klidně mohli existovat bez Kmotra 3. 85% Zajímavé komentáře: Legas, wipeout, pjotr76, MadBigMax ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Never hate your enemies, it affects your judgment.“ Coppola se i po docela velké pauze držel osvědčených opěrných bodů (slavnost na úvod, pomeranče nesou smrt, napínavý závěr) a z celé trilogie na mě právě trojka zapůsobila i pro svůj vytříbený vypravěčský styl tím nejvyzrálejším dojmem. Především celá sicilská pasáž spojená s odvahou zatřást Svatým stolcem a finále při Cavalleria Rusticana, toť ukázky autorova nenapodobitelného mistrovství a dokonalé práce s herci. O svátost smíření usilující Al Pacino tak ukončil své koncertní turné opravdu velkolepě.. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Nejslabší článek Kmotrovské trilogie? Neřekl bych. Postrádá sice noblesu jedničky a velkolepost dvojky, ovšem ve všech ostatních ohledech se jim bez problémů vyrovná. Herci ze sebe opět dostávají to nejlepší a Andy Garcia je skutečně rovnocenným nástupcem Dona Michaela. Závěrečná "operní" půlhodina je jednou z nejpůsobivějších a nejemotivnějších scén v dějinách kinematografie. 100%. P.S.: S obsazením Sofie Coppoly jsem neměl problém. V rámci možností své role obstála se ctí a příjemně se na ni koukalo. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Třetí díl je jednoznačně nejslabší ze série. Slušná mafiánská podívaná bledne vedle nedostižných prvních dvou dílů. Po takové odmlce měl film vzniknout nezávisle a pod jiným označením. Všichni ale známe prodejní potenciál magie římských číslic. Z první části filmu jsem byl hodně zklamán. Návrat na Sicílii byl pak záchranou. Není nad italský venkov. Návrat k rodinným kořenům byl i návratem atmosféry starého dobrého kmotra. Závěrečná pasáž zúčtování Corleonovi rodiny, doprovázená krásou opery, byla famózní. Beze sporu vylepšení celkového dojmu. 73% ()

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Závěr milované trilogie. F/F Coppola opět vystihl mafiánské podsvětí i charisma členů Corleonových. Všechna režijní dokonalá kompozice, dobrý scénář a krimi akce pořád vystřeluje přes filmové plátno, ale poněkud ztrácí to kouzlo, které bylo ušito zlatou nití v předchozích dvou dílech: bohužel prvotřídní filmařinu nejde sypat věčně. Trochu mě mrzí herecké obsazení (neznámé tváře) a jediný, kdo tu držel ďábelskou nitku mafiánského podsvětí je Al Pacino (který byl v prvních dílech fenomenální), jako hlavní don (Marlona Branda zdaleka nejde naklonovat) - naopak co měl F/F Coppola v rukávu je dobrá výprava, nová režijní příchuť a opět výbornou hudbu. Perfektní dotvoření mafiánské ságy. ()

Galerie (162)

Zajímavosti (42)

  • Winona Ryder měla roli Mary Corleone odmítnout kvůli natáčení filmu Střihoruký Edward (1990). Je to však mýtus, v původním obsazení figurovala, ale následně byla "odejita" kvůli kritickému vyčerpání. Sama však natolik stála o spolupráci s Francisem Fordem Coppolou, že mu za půl roku osobně přinesla scénář k televiznímu filmu Dracula: The Untold story, z něhož posléze vznikla celovečerní adaptace Drákula (1992). (kenny.h)
  • Natáčelo se od 27. listopadu 1989 do 25. května 1990 v Itálii, New Yorku, Vatikánu, New Jersey. (Varan)
  • Před samotnou realizací Kmotra III vstoupila na scénu třikrát Kmotřička Smrt. První volbou pro Mary Corleone byla Rebecca Schaeffer, bohužel zemřela ještě předtím, než byly dohodnuty patřičné detaily. Joe Spinell (Willi Cici) byl těsně před natáčením nalezen mrtev ve svém bytě v Queens - dodnes kolem jeho smrti panují dohady. Do třetice se začátku prací nedožil Corrado Gaipa - roli Dona Tommasina po něm převzal Vittorio Duse. (don corleone)

Související novinky

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)

Reklama

Reklama