Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Saúdské Arábii explodují americká kasárna a zprávy naznačují, že za útokem je šejk Ahmed Bin Talal. Americká armáda šejka unese, což vyvolá v New Yorku vlnu terorismu. FBI pověří vyšetřováním svého agenta Anthony „Huba“ Hubbarda, který se po sérii atentátů chce zasadit o to, aby šejka propustili. Při pátrání se setká s Elisou Kraftovou ze CIA, která se mu svěří, že je na stopě teroristické buňky. Mezitím tři muži v Brooklynu obsadí další autobus s pasažéry a vyhodí ho do vzduchu za použití stejné výbušniny jako v kasárnách v Saúdské Arábii. FBI vystopuje Araba Aliho Waziriho, který přicestoval do USA, přestože je na seznamu teroristů. Zaručil se za něj přítel Elisy, Samir Nazdhe, který je jejím svědkem a pomáhá jí v pátrání po teroristech. FBI vypátrá v Brooklynu úkryt teroristů a všechny postřílí. V bytě se najdou detonátory a semtex. Buňka je zničena a Hub s nejbližšími přáteli oslavuje. Další bomba teroristů však vybuchne v divadle na Brodwayi. Jsou desítky mrtvých, v New Yorku nastane panika a město je paralyzováno. Spekuluje se o nasazení armády. Hub se schází s politiky a dozvídá se, že Elise se ve skutečnosti jmenuje Sharon Bridgerová a účastnila se tajné operace v Iráku. Sharon tvrdí, že Samir je na jejich straně, protože se s ní účastnil operace, jejímž cílem bylo svrhnout Saddáma Husajna. Sharon vysvětluje, že každá z teroristických buněk nyní funguje nezávisle a v USA můžou být tak tři čtyři. Vzápětí dojde k atentátu na budovu FBI, kde sídlí hlavní stan boje proti terorismu. Mezi šesti sty oběťmi jsou všichni Hubovi kolegové s výjimkou jeho nejbližšího arabského spolupracovníka agenta Franka Haddada. Veřejnost volá po zásahu armády... (TV Prima)

(více)

Recenze (218)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Bol som trocha sklamaný. Téma terorizmu je bohužiaľ stále aktuálna. Film vznikol pred udalosťami 11. septembra. A bohužiaľ ani po tejto strašnej udalosti a ani po uplynulých rokoch od tejto udalosti nie je vidieť žiadne podstatné obmedzenie vplyvu teroristických skupín vo svete. Mňa skôr vo filme zaujala myšlienka, ako proti nim bojovať. Nasadenie vojsk, to zjavne nie je tá správna cesta. Dosť ma tu ale milo prekvapil (neveril som, že by som toto niekedy vôbec povedal) Tony Shalhoub známy hlavne ako detektív Monk - to by som do neho nikdy nepovedal, že zahrá tak dobrú rolu. Ale po tomto filme som ho už videl skvele hrať viackrát, napríklad v Pain & Gain alebo Muž, ktorý nebol. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Tak si na mě nevyskakujte. Možná si usmyslím, že jste Etiopan." Stanné právo. Sympatická to záležitost. A já mám problém. Nevím, jestli mám fandit FBI, CIA, US Army nebo výbušnejm týpkům očekávajícím sex se sedmdesáti pannami. To je oříšek. Já totiž nesnáším všechny uvedený, takže budu na straně agenta Hubbarda. To je totiž taková černá ovce. Necvičí teroristy, zadržený bije jen v nezbytný míře a dokonce je ochoten přiznat jim právo na život. Taky bych mohl fandit generálu Deverauxovi. Kdyby ten velel obraně, tak by do WTC 1 a WTC2 nenapálily letadla a WTC7 by určitě nespadlo z vyděšení. A vlastně i CIA získala moje sympatie jako organizace, která odhalila pád Berlínský zdi, až když jí spadla cihla na hlavu. To je novejch informací. Jen těm útěrkářům neumím fandit. Ani těm nevýbušnejm. ()

Reklama

Deverant 

všechny recenze uživatele

Na The Siege je skutečně nejzajímavější to, jak předznamenává 11. září. I když skutečnost je taková, že jediné v čem je ta souvislost specifická, je právě situování útoků na americkou půdu. Podpora teroristických skupin, ať už proti Sadámovi, Chomejnímu, Rusům v Afghánistánu, Fatahu proti Hamásu, Hamásu proti Fatahu, komukoli proti komukoli v Libanonu, ze strany USA byla obecně známá. Stejně tak kašlání na mezinárodní právo, mučení atd. Žádný z konkrétních prvků není nijak neotřelý a The Siege by asi zapadl do zapomenutí jako průměrný Zwickův thriller, nad kterým by nikdo neměl potřebu se dvakrát zamýšlet. Ale útoky na Dvojčata z něj udělaly něco víc. Možná symptom vědomí možnosti něčeho takového. Předtuchu strachu...Filmu chybí závěr. Shledání rodin je jen chatrná náplast na Samirův naprosto realistický výkřik "žádná buňka nebude poslední!". Zwickova snaha uchovat humanistický potenciál i ve světě strachu se drolí, to scéna která tento svět podchytává (bouchající výfuk autobusu) je naopak zcela přesná. To co je na The Siege podnětné není ono "předznamenání", ale vykreslení toho, jak se na takovou událost bude reagovat. Z tohoto hlediska se nakonec ukazuje představa okupovaného New Yorku jako přehnaně optimistická. Skutečnost byla zcela opačná. Spojené státy se ve snaze zbavit se strachu na vlastní půdě rozhodli "vyvézt" ho ven a skončili u vleklé a těžko říct jakým způsobem smysluplně ukončitelné okupace dvou zemí. Snímku samozřejmě škodí snaha zaujímat více perspektiv (nikdo nevyzní jednoduše negativně) a zároveň být klasickým thrillerem s konvenčně vystavenou zápletkou a sympatickým hlavním hrdinou. Ale ta možnost vidět očima, které spatřily spadnout Dvojčata, na tematizování takové (nebo podobné) možnosti pohledem, který to ještě nespatřil a netušil, že kdy spatří...to je bizarní a temně fascinující zkušenost ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Vezmeme pár slušných herců, přidáme žádané téma, podlijeme nacionalistickými žvásty, okořeníme rasistickým klišé dnešní doby o zlém Židovi, och pardon, moderní Adolfové přeci majî zlého Araba, takže tedy o zlém Arabovi, přiklopíme patosem a za výkřiků o tom, že Amerika je úžasná země, servírujeme pěkně za tepla všem dalším rasistům. Natočeno je to celkem průměrně, ale rasismem to smrdí, až jsem se při sledování málem udusila. Ale za ten komický závěr, v němž se ten nejúžasnější ze všech úžasných agentů vypořádá naráz se vším zlem, jednu hvězdičku přihodím. Jen stále nechápu, proč má herec Washingtonových kvalit potřebu hrát černobílou postavu. Tohle se mohlo klidně vygenerovat počítačem, na něco takového nebyl nutný živý herec. Zkrátka ke konci devadesátek to CGI ještě nebylo na takové úrovni. ()

zigíš 

všechny recenze uživatele

Tak evidentně nejen tvůrci Simpsonů vidí do budoucnosti (!) i Zwick si trochu zapředpovídal a -bohužel- mu to 11.září 2001 vyšlo. Jinak, jistě tady bylo nakročeno k mnohem odvážnějšímu počinu, ale mě se líbí i to čistě žánrové schéma. Plus pokud je podpořeno úžasnou Deakinsovou kamerou a netypicky obsazeným Willisem, je hned na napínavý thriller zaděláno. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (23)

  • George F. Miller si počas práce na tomto filme zlomil pravú stranu čeľuste na dvoch miestach. (Pat.Ko)
  • Šejk Ahmed Bin Talal je unesený v Libanone a zároveň je zobrazená púšť. Libanon je jedinou arabskou krajinou bez púšte. (Pat.Ko)
  • Podľa rozhovoru, ktorý scenárista Lawrence Wright poskytol televízii CBS v roku 2007, bol film pri svojom premiérovom uvedení v kinách neúspešný v tržbách, "ale bol najviac požičiavaným filmom v Amerike po 11. septembri." Wright tiež tvrdil, že pôvodné vydanie zlyhalo preto, že "moslimskí a arabskí protestujúci demonštrovali pred kinami, boli rozhorčení, že sú stereotypne zobrazovaní ako teroristi." (Pat.Ko)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno