Reklama

Reklama

Zánik domu Usherů

  • USA House of Usher (více)
Trailer

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (139)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

The Fall of the House of Usher je asi nejznámější hororovou povídkou E. A. Poea, filmová adaptace Rogera Cormana se podle mě ale moc nepovedla. Je až moc teatrální, ukecaná a poměrně dost nudná. Chybí tomu ta děsivá atmosféra, kterou Corman skvěle vybudoval v Předčasném pohřbu. Tady se o ní vehementně snažil, ale místy to působí hodně divadelně a nabubřele, ta snaha jde až moc vidět a kazí celkový dojem. Vincent měl na svou roli přesně ten ksicht, kterej potřebovala, ale i on to občas přehání a zbytečně moc dramatizuje. Po výborném Předčasném pohřbu mě House of Usher docela zklamalo... ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zázrak tzv. malorozpočtových filmů americké kinematografie spočívá ve faktu, že s minimem prostředků zpravidla docilují maxima výsledků. Jsou jakýmsi pozitivním pandánem extenzívní hollywoodské velkotvorby, v níž výprava často vítězí nad myšlenkou a někdy i elementárním řemeslem. Pochybujeme-li v Cormanově případě o kvalitě adaptace, vyjadřujeme tím současně nedůvěru i Poeově stejnojmenné literární předloze. Abstrahujeme-li však na druhé straně od předchozích premis a přiznáme-li Poeovi statut významného amerického klasika, začínáme doceňovat kvalitu nejen této, ale i dalších Cormanovy poeovských adaptací. Právě polodivadelní ráz natáčení, spíše divadelní herectví dramatických protagonistů, výrazně více než méně dialogů propůjčuje filmu žádanou atmosféru tajemna, oživuje text stránky knihy Poeových textů a do naší paměti trvale ukládá jeden z nevšedních zážitků. I lehké žánry kinematografie hraného filmu mohou mít počátky z úrovně tzv. "vysokého" nebo velkého umění ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Sportovec píše: "Pochybujeme-li v Cormanově případě o kvalitě adaptace, vyjadřujeme tím současně nedůvěru i Poeově stejnojmenné literární předloze." To je ovšem nepříslušná mystifikace, až demagogie. Roger Corman natočil dobrý film, ale z Poea se sklouzl po jedné (či dvou) kolejích, kdežto Poe do této povídky zaklel snad celou bídu tohoto světa. Pokud se chceme podívat pod povrch Rogerových (tentokráte mluvím o Usherovi) racionalizací, potud snad najdeme skutečné důvody jeho čin. Je-li nestvůrný následek, potom je nestvůrná i příčina – a po ní raději pátrejme V Poeovi samém. Další nekompatibilitou, zde s Usherovou smyslovou přecitlivělostí, byl hrozný kravál, který provázel celý film – nejen praskání, bouchání, lomození, ale i hudba byla z jiné dimenze. Usherův dům se rozpadal, ale tiše, neslyšně se potopil do jezerních vod. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Stejně jako mnozí současníci i Roger Corman a jeho adaptace E.A.Poea jsou svojí tvrdošíjností nesrovnatelné s aktuálním diváckým očekáváním. V tomto případě se ale dá opřít o výborně napsanou dějovou linku, poprvé se dá říct, že jsem Poea víceméně docenil - uznávám jeho kvality v objevování nových směrů literatury, nicméně pokud jsem se již k němu dostal v psané podobě, zůstával jsem netknut. Stavba zápletky ale dává tušit dobře míněné myšlenky a dojem, že všichni ti spisovatelé a filmoví režiséři měli zase recht a uměli si své vzory vybrat. Tvůrcům filmu zase musím dát zavděk zde zmiňovanou výtvarnou estetikou, odpovídající do puntíku mým představám o lokacích, postavách etc., paradoxně mě ale nejvíce zaujaly freudovské snové scény neslučující se s časovým umístěním příběhu - pokud je můj odhad přesný, v době vzniku předlohy byla madame Múza teprve čerstvě po porodu dcery Avantgardy. Stranou by také nemělo zůstat herecké obsazení - především Vincent Price a jeho magická dikce, která dokáže z emocionálního hlediska nahradit případně vytýkanou umírněnost, o které jsem se již úvodem zmiňoval. Sympatický celek, podstatně radši mám ale hitchcockovsky laděnou "Jámu a kyvadlo" od stejných tvůrců a se všemi zdejšími ctnostmi. 80% ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Zánik domu Usherů je první z proslulých Cormanových adaptací povídek Edgara Allana Poea a zřejmě taky nejbližší své předloze. Příběh je prakticky totožný narozdíl od následujících děl (ne že by to vadilo, ono například představit si natočení Jámy a kyvadla přesně podle předlohy je nemožné). Výborný (jako vždy) Vincent Price a skvělé interiéry působí jedinečným dojmem, který zapříčinil to, že jsem si Cormanovu Poeovskou sérii velmi oblíbil. ()

Galerie (67)

Zajímavosti (10)

  • Film byl distribuován pod dvěma různými názvy, a to "The Fall of the House of Usher" a "House of Usher". (ČSFD)
  • Roger Corman se dozvěděl, že v Orange County v Kalifornii je stará stodola odsouzená k demolici. Proto se s majiteli dohodl, aby mu dovolili stodolu v noci spálit a natočit požár pro film. (Chatterer)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (více)

Reklama

Reklama