Reklama

Reklama

Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (826)

lamps 

všechny recenze uživatele

Tak trochu jiná komiksová podívaná. Především jsem u toho pořád musel myslet na to, jak tragický spád vzalo zdejší účinkování Brandona Lee, a po každé další scéně mi bylo více a více líto, že nás musel tak talentovaný a sympatický herec tak náhle opustit. A byť to zní hrozně, tak tyhle deprimující myšlenky do příběhu přesně zapadaly a ještě dotvářely hutnou a specifickou atmosféru, kterou filmová Vrána oplývá opravdu měrou vrchovanou. K originálnímu námětu asi není třeba nic podotýkat, ke zpracování snad jen tolik, že lépe to vzhledem k úrovni tehdejších efektů šlo jen ztěží natočit. Pochmurná výprava má své kouzlo, záporácký syndikát je hodný respektu a některé akční sekvence včetně nechvalně proslulé přestřelky jsou záležitostí vyloženě pro žánrové fajnšmekry. S výhledem na remake tak nezbývá než dodat, že zde je hodně co čerpat a jsem dost zvědavý, jak si tvůrci s vysoce nastavenou laťkou poradí. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Jako správná komiksová adaptace se Vrána nejvíce soustředí na atmosféru - temnota, deprese, všudypřítomný déšť a osamělé ulice, po nichž bloudí pro ostatní šílený, ale uvnitř uvědomělý, Brandon Lee, představující z popela povstalé ztělesnění pomsty. Divácký soucit je na místě, nad lehce lacinným citovým vydíráním taktéž oko přihmouřím, ale co mi opravdu vadí je příliš jednoduchý, přímočarý a málo nápaditý scénář... Přitom všechno ostatní klape tak dobře. 7/10 ()

Reklama

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

"Is that gasoline I smell?" Některé scény z Vrány si pouštím už několik dní a pořád se jich nemůžu nabažit. Vynikajicí atmosférická záležitost, která může připomenout Batmana (střechy, vizáž města, tma), ale je více osobnější a emocionálnější. Akční scény jsou na rok 94 nečekaně dobré a Brandon Lee jako temný klaun charizmatický. Pokud by byl bez nějaké složky zážitek jen poloviční, byla by to hudba, o písničkový hudební doprovod Vrány bych běžně ani okem nezavadil, ale teď už vypaluju Burn od The Cure několik dní pořád dokola...dobrý film dělají i zajímavé nápady, kterých si tady užijete spousty, třeba ten roztomile dekadentní, ale zároveň asi ten nejjednodušší :))) styl, kterým se Brandon dostává ze střech na zem, při jeho prvním "sestupu" jsem jen udiveně koukal a v hlavě mi rotovalo "kurva co to?" a v duchu jsem se smál :). Vráně jsem se dlouho vyhýbal, jak tady tak koukám, pro spoustu lidí to je film jejich mládí, ale jak se říká - pozdě, ale přece..."V rozpacích ďábel stál a cítil jak vznešené je milosrdenství" ()

Divočák 

všechny recenze uživatele

Těžko byste asi hledali nějakou komixovku, která by oplývala lepší atmosférou, než právě Vrána. Proyas se do toho pustil opravdu hodně zhusta a zvlášť všichni gothic šílenci (a že se jich i na csfd najde) na tom musí ujíždět jako blázen. Atmosféře a vůbec feelingu z celého filmu navíc šíleně napomáhají okolnosti smrti chudáka Brandona, která až příliš připomíná samotný comix a která z Vrány okamžitě udělala srdcovou a kultovní záležitost. Filmu naštěstí nechybí ani kvalitní záporak v podobě vychrapěného Michalea Wincotta a způsob jeho smrti je prostě geniální (krev valící z chrliče - lahůdka pro fajnšmekry;)). Přesto to ale není čistých ******, protože, řekněme si to na rovinu, příběh přeci jen nepřináší nic lepšího než otřepané "Zabili jste mě a mou rodinu, ale já se vrátil a teď vás všechny zabiju já" a nebýt Proyasovy skvělé režie, od pozdějšího "Spawna" by jste to po nějaké době rozlišovali celkem těžko. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Vrana, film, ktorý sa zapísal do dejín hlavne úmrtím svojho hlavného predstaviteľa, Brandona Leeho, čo bola zbytočná tragédia, bol by som veľmi zvedavý, ako by jeho kariéra prebiehala v nasledujúcich rokoch, inak mi to ale príde ako dosť priemerný a prakticky zabudnuteľný film. A môže za to hlavne fakt, že film boduje skôr v tých vedľajších, než v hlavných zložkách. Alex Proyas je výborný režisér, čo dokázal následne ešte viackrát a aj tu sa mu podarilo navodiť výbornú, až takú temnú gotickú atmosféru a zaujímavé vykreslenie mesta, z ktorého cítiť komiksový nádych, čo bežne nemusím, ale v tomto prevedení mi to sedelo. Navyše sa môže oprieť aj o zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, Brandon Lee je tu ten správny sympaťák, ale páčila sa mi aj postava dievčaťa a policajta, takže som si celkom užíval aj ich spoločné sekvencie. A ani záporáci, medzi ktorými sa nájde viacero známych tvárí sami o sebe nie sú najhorší. Ale po ostatných stránkach je to už horšie, zápletka vo svojej samotnej podstate je síce výborná a ten vysoký potenciál cítiť už od úvodných minút, ale inak mi dej príde zbytočne priamočiary, bez akejkoľvek zaujímavejšej sekvencie a lepšej gradácie. Tiež film sa snaží pôsobiť tak smutne, čo tu často cítiť, ale vôbec to nefunguje a je len úplne chladný. No a najväčším sklamaním sú samotné strety so záporákmi a teda aj akčné scény. V takomto mysteriózne ladenom filme určite neočakávam a vlastne ani nechcem štandardnú akciu, ale tu jednotlivým scénam zúfalo chýba nielen čokoľvek zaujímavé po akčnej stránke, ale hlavne emócie. Malo by to byť plné psychickej bolesti, ktorú prežíva hlavný hrdina, ale aj pocitu zadosťučinenia, no o tom nemôže byť ani reči. Strety s jednotlivcami v priebehu filmu sú nevýrazné, hlavná akčná sekvencia, vystrieľanie mafiánskeho sídla mi prišla ako z úplne iného a omnoho béčkovejšieho filmu, toto sa tu zúfalo nehodilo a finále ma už nebavilo vôbec. Takže vždy cítim, aký kult z toho mohol byť, potenciál bol mimoriadny, ale o to je smutnejšie, že filmová rozlúčka s mladým a sympatickým Brandonom Leem je len takáto priemerná. 60% ()

Galerie (84)

Zajímavosti (51)

  • Autor předlohy James O'Barr se obával reakcí na odkazy na hudební skupiny, které zapracoval do původního stejnojmenného komiksu. Hudebníci mu však za to byli vděční a nakonec se podíleli na veleúspěšném platinovém soundtracku k filmu. (JoranProvenzano)
  • Bruce Lee prý předpověděl smrt svého syna Brandona (Eric Draven), když se na chvíli probral z kómatu. To ještě ani nevěděl, že se syn dá na filmovou kariéru. (jenik71)
  • Zbraň, kterou byl Brandon Lee (Eric Draven) během natáčení zastřelen, byl revolver S&W Model 629 ráže .44 Magnum (11 mm). Jedná se o nerezovou verzi modelu S&W Model 29, kterou užívá Clint Eastwood v sérii filmů Drsný Harry. (ČSFD)

Související novinky

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The… (více)

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)

Reklama

Reklama