V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

jack_scott

Hezké efektní drama, byť je prázdné a lehce povrchní občas. Nebo jen režisér nedokáže dokončit myšlenku do hloubky? Kdo ví. Ale soundtrack skvělý! 75% a **** ()

koza3

Ať už Číňani byli nebo nebyli utlačovatelé, tenhle snímek stojí za shlédnutí. Krásná tibetská krajina okrášlená blonďatým Bradem. Pravda, že jeho přízvuk a chování Vám první půlku filmu poleze krkem, ale občas za to dostane na prdel :-) Film mě donutil vygooglit si život současného Dalaj Lámy a trošku se edukovat, což je přesně ten největší benefit filmu, který můžete získat. Čtyři průměrné hvězdy, které jsou vyhypované krásnou výpravou a hudbou. Kdyby tam nebyl Brad Broďák tak to dostane asi jen tři... takže reklama? Bohužel/bohudík ano (nehodící se škrtněte). ()

swinevenca

Letem světem Tibetem s Pittem. Ta cesta k Dalajslámovi byla vizuálně pěkná, ale moc dlouhá, čínská zrůdnost zase moc jednoduše zkrácená, ale aspoň jsme se u toho nestih víc vzteknout. ()

calculus

Možná se autoři snažili udržet na uzdě délku snímku a úvodní části mi tak přišly hodně strohé. Na panoramata Tibetu určitě... I scénář byla jasná "sázka na jistotu". Jinak se mi ale film líbil, to zase ano. ()

holka218

Opravdu docela zajímavý film. Je a točený v zajímavém prostředí a hudba je taky dobrá. Brad Pitt je skvělý a v roli se mi moc líbí. Přijde mi, že film je o něco delší než je potřeba. Občas se toho v něm moc nedělo. Celkově ale film hodnotím dobře. ()

wanry02

Čekal jsem silný příběh se skvělými herci a k tomu pojícími se postavami. No a přesně to jsem dostal. Brad Pitt i David Thewlis ukázaly svou velkou kvalitu, coby předních Hollywodských herců a společně s zajímavě pojatou kamerou a celkovým režisérským zpracováním vytvořili film, díky kterému si znovu můžeme uvědomit naprostou absurdnost komunistického režimu a válek, ve kterých pár vysoko postavených hlavounů rozhoduje o milionech lidských životů. 90% ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

mkee

Pred samotným zhodnotením filmu si dovolím vypichnúť niektoré jeho zaujímavosti, od ktorých sa odvíja ďalší komentár. Nejde totiž o žiadnu jednohubku, ale o snímok, ku ktorému sa dá kedykoľvek vrátiť a zaujímavosti len podčiarkujú jeho význam a hĺbku.   | 1. Aj keď sa natačalo prevažne v Argentíne, vo filme sú vyobrazené aj reálne zábery Tibetu (cca 20 min), ktoré nechal režisér Annaud vyhotoviť špeciálnym tímom potajme.   2. Jetsun Pema, ktorá hrá vo filme matku Dalajlámu, je v reálnom živote Dalajlámovou sestrou.   3. Aj Brad Pitt, aj David Thewlis majú doživotný zákaz vstupu do Číny z dôvodu ich učinkovania v tomto filme. |   Film má nádherný vizuál, skvelú kameru, kostými, hudbu a sprostredkúva krásny príbeh o priateľstve a duševnej obrode Heinricha Harrera, ikonu horolezectva 30. rokov minulého storočia. Nemožno súhlasiť s tvrdeniami, že film je iba "efektnou podívanou". Nejde tu totiž o fikciu, kde by bolo možné urobiť dynamickejší konštrukt - film sa nesnaží šokovať, ale predostrieť v hodnovernej grácii plynutie tých 7 rokov v Tibete. Preto plynule, jemným tónom sprostredkúva viacero dojemných scén, vrátane scény, kde Tibeťania korčuľujú. Napokon aj herecký výkon mladého Dalajlámu dotvára finesu diela a robí zo snímky film, ktorý má dušu. ()

ssd3niss

Krásný dvouhodinový příběh plný dobrodružství a strhujících momentů. Při sledování jsem dokázal úplně vypnout a pouze se kochat krásnými záběry Himálají a místní krajiny. Hlavní postavy ztvárněné Bradem Pittem a Davidem Thewlisem neměly chybu. Tibetská kultura společně s hudbou od Johna Williamse vytvořila naprosto výjimečnou atmosféru, a tento film mohu jen a jen doporučit. Nečekejte nic přelomového nebo geniálního, jedná se pouze o film plný krásných záběrů a krásného příběhu. 8/10  ()

Cibulka_C

Místo Brada Pitta měl být Richard Gere, každopádně film je 10 z 10. 🫰🏻 “Scalps of deities have been carved with great care and butter. As the sun meltes them, they become a reminder that nothing lasts.” Umělecký film. Hodně tibetské kultury. #freetibet (v emoji není tibetská vlajka? 🫠) ()

Little

Vizuálně podmanivé vyprávění nejen o křivdě, která je dodnes aktuální. Brad Pitt v plné síle, stejně tak skladatel John Williams podporovaný vynikajícím violoncellistou Yo-Yo Mou. Rád se k tomuhle flmu vracím a medituju u něj. ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)