Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film režiséra Trevora Nunna zachycuje jedno z nejzajímavějších období anglických dějin za vlády Tudorovců. Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn dosedá mladý Edward VI. Je však těžce nemocný a je jen otázkou času, kdy si smrt přijde i pro něj. John Dudley, intrikánský vévoda z Northumberlandu a předseda královské rady, se obává a děsí představy, že by na trůn mohla nastoupit Edwardova nevlastní sestra, římská katolička Marie Tudorovna. Proto u umírajícího krále prosadí nástupnictví mladičké Jane Greyové, neteře Jindřicha VIII., kterou mezitím stihl provdat za svého syna Guilforda. Jane, nevinná uchvatitelka trůnu, si však klidného panování nemá užívat dlouho. Do Londýna přijíždí v čele vojska Marie Tudorovna a zdá se, že dny mladého královského páru jsou sečteny. Hlavní roli ve filmu ztvárnila tehdy začínající, ani ne dvacetiletá Helena Bonham Carterová. (Česká televize)

andrii

Chrabrost v lásce Tě, má paní, můj pane, zušlechťuje. Na památku věrné, čisté, mladé lásky. Žádná moc hlav korunovaných nesesadí z trůnu, žádná intrika si nepodrobí, ba ani žádný kat nenalezne sekyrku dostatečně ostrou, která by oddělila dvě srdce srostlá tím nejkrásnějším citem. Jejich nitro jen samou něhou může být rozňato. Utichl zpěv ptáků na obloze, doprovázet bude jeden druhého k branám věčného ráje. Co nebylo dopřáno na zemi, nechť na pravdě boží propuká, rozkvete naplno. ()

majo25

Britský historický film plný kostýmov, tmavých hradov a intríg. Aspoň z toho, čo som si o nie dlho trvajúcej kráľovnej na anglickom dvore (kraľovala 9 dní) prečítal, film sa jasne pridržiava historických reálií a len v romantických polohách ide nad fakty. Tej romantiky je tam až príliš, ale odhliadnuc od nich sa jedná o poctivú historickú filmárčinu s krásne tragickým koncom. Možno by som si v obsadení vedel predstaviť aj niečo skvostnejšie, vrátane drobnej hlavnej predstaviteľky, aj obria stopáž mohla byť umiernenejšia, ale celkovo to obstojí. Briti vedeli presne, o čom točia. ()

NinonL

Historie, intriky, politika, romantika, láska. Všeho plnými hrstmi. Film podle skutečné události o mladičké šlechtičně, která se díky intrikám a ziskuchtivým dvořanům stane královnou. Není však poslušnou loutkou v jejich rukou, snaží se v zemi zavést pokrok. Proto je její osud zpečetěn. Oba představitele hlavních rolí (H. Bonham Carter + C. Elwese) nemusím, ale v tomto filmu si mě získali. Málo známý skvost. ()

Jirka_Šč

Tolik přát dvěma lidem naplno prožít svoji zamilovanost - podobný pocit jsem mě naposledy ze zeffirelliho Romea a Julie. Tento pár si to také zasloužil a pouze politika mocných způsobila, že se to nemohlo stát. Úžasně kostýmově natočený historický film, kterému vévodí herecký výkon tehdy velmi mladé Helen Bonham Carter a chemie vzájemné lásky k Carymu Elwesovi. Historicky přesný příběh Jane Grayové, která se v červenci 1553 na devět dní stala královnou, Anglie, Irska a Francie. ■ Po třetím vidění mě napadá, že Helen Bonham Carter snad nikdy ve filmu nebyla roztomilejší, než při scéně ve vysokých kožených botách v jídelně. ()

nascendi

Neveľký záujem o históriu vrátane jej stvárnení vo filme som už prezentoval mnohokrát. Rovnako často som zdôrazňoval, že romantický film ma musí chytiť za srdce, inak nemá šancu, aj keby tam hrali tí najlepší herci. Je pravda, že som mal pri vysokom hodnotení primerane vysoké očakávania. Tie sa nenaplnili. Z príbehu o deväťdňovej kráľovnej ma zaujalo najmä to, ako za väčšinou dejinných svinstiev stoja záujmy cirkvi a necítim ani potrebu ju špecifikovať, pretože v ťahu na moc sú takmer na nerozoznanie. ()

• Ve filmu má Jane (Helena Bonham Carter) tmavé oči i vlasy. Její skutečný předobraz je však blondýna s modrýma očima. Další odlišnost oproti realitě lze najít i u Guilforda (Cary Elwes), který je ve skutečnosti pátým synem, nikoliv třetím. (Terva)